Σελ. 33 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 2106
  1. #481
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Logzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παίδες. Πριν.. αρκετές μέρες ενεργοποιήθηκα και έχω μερικά θεματάκια - ερωτήσεις
    Πρώτον δεν ξέρω για σας αλλά με το Fiber πρόγραμμα μου πιάνω λιγότερο από το 40% της τάχατες που πληρώνω. Μπίρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι πρέπει να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις μέσα στις επόμενες μέρες αλλά βδομάδα μετά, τίποτα, συγκεκριμένο αριθμό download δεν σας πω γιατί μετά τα 1000 speed tests κάταντα λίγο καταθλιπτικό. Όπως έλεγα η ταχυτα είναι τραγική.. τι παίζει? Είχατε και εσείς κάτι παρόμοιο στην αρχή της σύνδεσης σας?
    Και κάτι άλλο ακόμα για τηλεόραση χρειάζομαι κάποιο εξωτερικό αποκωδικοποιητή δορυφορικής? Θέλω 4 τηλεοράσεις με καμιά από αυτές να διαθέτουν DVB-S. Σκεφτόμουν που λέτε λοιπόν να πάρω το παρακάτω VU+ ULTIMO 4K UHD 2160p E2 Linux Receiver διαθέτει 3 δέκτες, μήπως ξέρετε αν γίνεται να φέρω καλώδια σε 3 tv από τις είσόδους του με αυτό το μαραφέτι?

    ΥΓ. Γίνετε να αλλάξω το arrow fiber modem που μου φέραν με κάτι καλύτερο και διατηρήσω tv και tel χωρίς κάποιο πρόβλημα?
    (Τα κινέζικα και το UI του modem δεν με πείθουν και πολύ)
    Δοκιμασες να κανεις hard reset το arrow?

    Το arrow δυστυχως δε μπορεις να το αλλαξεις αλλα μπορεις να βαλεις αλλο απο πισω σε DMZ. Εγω εχω ενα thin client που τρεχει pfsense και κατεβαζω με 8.5MB/s με το 60/20. Ειδα καλυτερα νουμερα απο οτι με το arrow αλλα της ταξης του 1 MB/s πανω, οχι τεραστιες διαφορες. Μη χρησιμοποιεις τα DNS τους γιατι εχουν καποια θεματακια που και που.

    Η τηλεοραση με τα DOCSIS ηταν DVB-C οχι DVB-S, δε ξερω αν αλλαξε με τα Fiber.

    Μπορει να μην παιζει καλα το μοντελο arrow που εχεις και να πρεπει να σου φερουν το αλλο ή να σου αλλαξουν τις ρυθμισεις οπως ανεφεραν. Σε εμενα δεν επαιζε το ενα αλλα ειχαν το αλλο μαζι και μου το αλλαξαν την ιδια ημερα που το γυρισα σε FIber.

    Να ξερεις οτι εχεις να κανεις με μικρη εταιρεια με περιορισμενο προσωπικο και λογικο ειναι να υπαρχουν καποιες καθυστερησεις.

  2. #482
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Υπάρχει κάποιος που διαβάζει το θέμα που χρησιμοποιεί τηλεόραση από την HCN;

    Αν ναι θα ήθελα να γράψει την διαδρομή της καλωδίωσης προς την τηλεόραση. Εγώ την φαντάζομαι ως εξής:
    -ομοαξονικό καλώδιο φεύγει από το router τους και έπειτα μπαίνει σε διακλαδωτή/μίκτη
    -στον ίδιο διακλαδωτή/μίκτη μπαίνει το καλώδιο που κατεβαίνει από την κεραία UHF
    -ένα τρίτο ομοαξονικό φεύγει από τον διακλαδωτή/μίκτη και καταλήγει στην TV

    Επειδή αλλάζω τις καλωδιώσεις στην κεραία θέλω να προβλεφθεί το ενδεχόμενο cable τηλεόρασης από την HCN.

  3. #483
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος που διαβάζει το θέμα που χρησιμοποιεί τηλεόραση από την HCN;

    Αν ναι θα ήθελα να γράψει την διαδρομή της καλωδίωσης προς την τηλεόραση. Εγώ την φαντάζομαι ως εξής:
    -ομοαξονικό καλώδιο φεύγει από το router τους και έπειτα μπαίνει σε διακλαδωτή/μίκτη
    -στον ίδιο διακλαδωτή/μίκτη μπαίνει το καλώδιο που κατεβαίνει από την κεραία UHF
    -ένα τρίτο ομοαξονικό φεύγει από τον διακλαδωτή/μίκτη και καταλήγει στην TV

    Επειδή αλλάζω τις καλωδιώσεις στην κεραία θέλω να προβλεφθεί το ενδεχόμενο cable τηλεόρασης από την HCN.
    Δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι, τουλάχιστον στην δικιά μου σαν επιλογή έχει dvb-t ή dvb-c δεν μπορώ να έχω και τα δυο, νομίζω πως κάποιες συχνότητες πατάνε η μία πανω στην άλλη.

    Δεν έχει κάτι που να αξιζει πάντως

  4. #484
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Το θέμα της ποιότητας του προγράμματος και ο χειρισμός στην τηλεόραση, μου είναι αυτή την στιγμή αδιάφορα. Επειδή πέρασα νέα καλώδια από την κεραία και μεταξύ των δωματίων, σκέφτηκα μήπως προκύψει κάποια μελλοντική ανάγκη στις καλωδιώσεις που μπορεί να προβλεφθεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelakis1914 : 31-05-18 στις 16:08.

  5. #485
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα της ποιότητας του προγράμματος και ο χειρισμός στην τηλεόραση, μου είναι αυτή την στιγμή αδιάφορα. Επειδή πέρασα νέα καλώδια από την κεραία και μεταξύ των δωματίων, σκέφτηκα μήπως προκύψει κάποια μελλοντική ανάγκη στις καλωδιώσεις που μπορεί να προβλεφθεί.
    Αν υπάρχει επικάλυψη συχνοτήτων (που νομίζω πως υπάρχει, δεν έχω πλέον tv για να δοκιμάσω) δεν μπορείς να τα βάλεις μαζί με κάποιο μικτή, όποτε θα πρέπει να προβλέψεις ξεχωριστές γραμμές

  6. #486
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Αυτή την στιγμή έχω δυο ξεχωριστές γραμμές σε κάθε τηλεόραση. Μια είναι η παλιά που υπήρχε και η δεύτερη που τράβηξα τώρα. Για το αισθητικό κομμάτι ήθελα να καταργήσω την παλιά αλλά σκέφτηκα μήπως χρειαστεί για κάτι τέτοιο.

  7. #487
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Το modem που δίνουν στα fiber προγράμματα, πόσες θύρες ethernet βγάζει;

  8. #488
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το modem που δίνουν στα fiber προγράμματα, πόσες θύρες ethernet βγάζει;
    Το ενα βγαζει 2 Gigabit, το αλλο μια Gb και μια 100Mbit.
    Λογικα θα χρειαστεις ενα switch.

  9. #489
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Κάνω τους υπολογισμούς για αγορά switch ή access point. Αυτή την στιγμή χρειάζομαι 5 θύρες για τις ανάγκες των συσκευών του σπιτιού μου.

    Αφού το modem τους δίνει δυο θύρες, μπορώ να συνδέσω στη μια ένα νέο 5άρι access point και στην έτερη μια από τις συσκευές μου. Τις υπόλοιπες 4 συσκευές μπορώ να τις συνδέσω στο access point.

  10. #490
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το modem που δίνουν στα fiber προγράμματα, πόσες θύρες ethernet βγάζει;
    Αυτό που μου δώσανε έχει 4 θυρες στα 1000

  11. #491
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνω τους υπολογισμούς για αγορά switch ή access point. Αυτή την στιγμή χρειάζομαι 5 θύρες για τις ανάγκες των συσκευών του σπιτιού μου.

    Αφού το modem τους δίνει δυο θύρες, μπορώ να συνδέσω στη μια ένα νέο 5άρι access point και στην έτερη μια από τις συσκευές μου. Τις υπόλοιπες 4 συσκευές μπορώ να τις συνδέσω στο access point.
    Εάν συνδέσεις το νέο router τα πράγματα δεν δουλεύουν καλά μεικτά. Θα πρέπει να έχεις αφήσει το DCHP του ArrowFiber για να κάνει την διαχείριση IP και να μην πας σε Dual NAT. Αυτό περιορίζει τις δυνατότητες του νέου σου AP-Router και οι δυνατότητες που δίνει το ArrowFiber είναι πολύ τυπικές. Καλυτέρα να πας σε λύση DualNAT με AP-Router που έχει WAN port.

  12. #492
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που μου δώσανε έχει 4 θυρες στα 1000
    Ωραία θα αγοράσω ένα φθηνό switch μέχρι να δω τι θα μου φέρουνε. Έχω κι ένα access point από παλιά για τις πρώτες μέρες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν συνδέσεις το νέο router τα πράγματα δεν δουλεύουν καλά μεικτά. Θα πρέπει να έχεις αφήσει το DCHP του ArrowFiber για να κάνει την διαχείριση IP και να μην πας σε Dual NAT. Αυτό περιορίζει τις δυνατότητες του νέου σου AP-Router και οι δυνατότητες που δίνει το ArrowFiber είναι πολύ τυπικές. Καλυτέρα να πας σε λύση DualNAT με AP-Router που έχει WAN port.
    Δεν θέλω σε πρώτη φάση να συνδέσω νέο router.

    Με ενδιαφέρει μόνο να συνδέσω τις ενσύρματες ethernet συσκευές μου και να δημιουργήσω ένα δίκτυο wi-fi για τις ασύρματες, γιατί στην αίτηση μου δεν ζήτησα την παροχή σύνδεσης wi-fi. Ρώτησα αν για το wi-fi δίνουν ασύρματο modem ή δίνουν επιπλέον κάποιο access point και μου απάντησαν το δεύτερο. Οπότε σκέφτηκα από το να μου δώσουν με 20€ χρέωση κάποιο μάπα access point να βάλω κάποιο δικό μου.

  13. #493
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε σκέφτηκα από το να μου δώσουν με 20€ χρέωση κάποιο μάπα access point να βάλω κάποιο δικό μου.
    Ναι για αρχή είναι καλή λύση να δεις αν σου επαρκεί το ArrowFibre, εγώ ήξερα εξαρχής ότι δεν θα μου κάνει (είμαι απαιτητικός) οπότε είχα πάρει το TPL ArcherC7. Βέβαια πάντα ένα switch είναι χρήσιμο, απλά επέλεξε ένα Gigabit.

  14. #494
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Ναι σκέφτομαι να πάρω αυτό που είναι και φθηνό. Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση δεκτή.

    - - - Updated - - -

    Αν όπως διάβασα -σε προηγούμενα μηνύματα- το router που δίνουν είναι αυτό γιατί δεν λειτουργεί το wi-fi;

  15. #495
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σκέφτομαι να πάρω αυτό που είναι και φθηνό. Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση δεκτή.

    - - - Updated - - -

    Αν όπως διάβασα -σε προηγούμενα μηνύματα- το router που δίνουν είναι αυτό γιατί δεν λειτουργεί το wi-fi;
    Καλύτερα δώσε κάτι παραπάνω και πάρε κάτι τέτοιο με Gigabit, https://www.skroutz.gr/s/7915561/D-Link-GO-SW-5G.html δίνεις που δίνεις τα μισά για μεταφορικά , αν και εγώ θα έπερνα 8αρι https://www.skroutz.gr/s/2527955/D-Link-GO-SW-8G.html

Σελ. 33 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας