Σελ. 32 από 140 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334374252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 466-480 από 2089
  1. #466
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magichoom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, απ' ότι βλέπω η πρώτη lan του 8970 είναι και wan. Εγώ με τις ip δεν είχα κανένα θέμα. Στο Arrow έχω 192.168.0.50, και στο tp-link 192.168.1.1 . Κι έχω δώσει στο DMZ (στο arrow) την ip που παίρνει το tp-link (192.168.0.51). Μέσα το tp-link το έχω ορίσει ως router με dynamic ip (έτσι μου το πρότεινε, το άφησα κι εγώ και δουλεύει κανονικά). Εγώ επειδή είχα θέμα με τους dns της HCN έβαλα χειροκίνητα στο arrow δικούς μου (1.1.1.1 και 1.0.0.1) και τους έβαλα - τους πήρε αυτόματα, δεν θυμάμαι στο tp-link. Αυτές είναι χοντρικά οι ρυθμίσεις μου. άμα θέλεις κάτι άλλο στείλε. Αααα και απενεργοποίησε το ipv6 στο router, δεν χρειάζεται (εμένα τουλάχιστον το έχει disable η HCN). Σου βάζω και 2 φώτο από το site της tp-link

    Συνημμένο Αρχείο 193223Συνημμένο Αρχείο 193224
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση ,έλειπα και τώρα θα μπορέσω να ασχοληθώ.Δεν κατάλαβα το σημείο που λες ότι του δίνεις την ip που πήρε το tplink(που το βλέπεις αυτό;δεν του έχεις ήδη δώσει το 192.168.1.1 ?)
    Αν αφήσω στο arrow το 192.168.100.1 που έχει ήδη(για να μην γίνεται μπέρδεμα αν για κάποιο λόγο πρέπει να κάνω reset ) ποια ip προτείνεις να δώσω στο tplink?

  2. #467
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    Arrow Fibre
    Η ip 192.168.1.1 είναι αυτή που δίνει το tp link στις συσκευές που συνδέονται πάνω του. Εσυ θα πας στο μενού του arrow, Status-user info- lan interface και θα δεις ποια ip παίρνει απο το arrow το tplink (πχ 192.168.100.2). Μετά θα πας στο arrow στο μενού application - dmz και θα βάλεις εκεί αυτήν την ip. Και μετά θα κανείς στο tplink αυτά που λέμε παραπάνω. Άμα αφήσεις τις ip έτσι, δεν νομίζω να έχεις θέμα.

  3. #468
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Εχει κανεις ιδεα πως μπορω να παρω νεα public IP στο 510?
    Εκανα reboot και τραβαει την ιδια. Θελω να τεσταρω DYDNS.

  4. #469
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασες να το κλείσεις για λίγο (πχ, πέντε λεπτα) και να το ξανανοίξεις ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #470
    Εγγραφή
    07-05-2007
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotiris.bos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει κανεις ιδεα πως μπορω να παρω νεα public IP στο 510?
    Εκανα reboot και τραβαει την ιδια. Θελω να τεσταρω DYDNS.
    Σε παρόμοιο ζήτημα μου ανέφεραν οτι ακολουθούν στρατηγική MAC Binding με το router επομένως για να "χάσεις" την τρέχουσα IP θα πρέπει να μείνει το router χωρίς τροφοδοσία ρεύματος για πάνω απο 8 ώρες. Διαφορετικά θα παίρνει 99.99% την ίδια IP σε κάθε reboot.

    Δεν το έχω δοκιμάσει να πω την αλήθεια αλλά αυτό μου ανέφεραν από το τεχνικό τμήμα.

  6. #471
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athtsa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε παρόμοιο ζήτημα μου ανέφεραν οτι ακολουθούν στρατηγική MAC Binding με το router επομένως για να "χάσεις" την τρέχουσα IP θα πρέπει να μείνει το router χωρίς τροφοδοσία ρεύματος για πάνω απο 8 ώρες. Διαφορετικά θα παίρνει 99.99% την ίδια IP σε κάθε reboot.

    Δεν το έχω δοκιμάσει να πω την αλήθεια αλλά αυτό μου ανέφεραν από το τεχνικό τμήμα.
    Εχεις δικιο, το αφησα χωρις τροφοδοσια για 15-20 λεπτα και τραβηξε παλι την ιδια. Το DOCSIS ειχε στο UI release WAN lease αλλα παλι δεν ειμαι σιγουρος αν επαιρνε καινουρια IP.

  7. #472
    Εγγραφή
    26-05-2018
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Geitonas WPA2
    Router
    Made in china
    Καλησπέρα παίδες. Πριν.. αρκετές μέρες ενεργοποιήθηκα και έχω μερικά θεματάκια - ερωτήσεις
    Πρώτον δεν ξέρω για σας αλλά με το Fiber πρόγραμμα μου πιάνω λιγότερο από το 40% της τάχατες που πληρώνω. Μπίρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι πρέπει να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις μέσα στις επόμενες μέρες αλλά βδομάδα μετά, τίποτα, συγκεκριμένο αριθμό download δεν σας πω γιατί μετά τα 1000 speed tests κάταντα λίγο καταθλιπτικό. Όπως έλεγα η ταχυτα είναι τραγική.. τι παίζει? Είχατε και εσείς κάτι παρόμοιο στην αρχή της σύνδεσης σας?
    Και κάτι άλλο ακόμα για τηλεόραση χρειάζομαι κάποιο εξωτερικό αποκωδικοποιητή δορυφορικής? Θέλω 4 τηλεοράσεις με καμιά από αυτές να διαθέτουν DVB-S. Σκεφτόμουν που λέτε λοιπόν να πάρω το παρακάτω VU+ ULTIMO 4K UHD 2160p E2 Linux Receiver διαθέτει 3 δέκτες, μήπως ξέρετε αν γίνεται να φέρω καλώδια σε 3 tv από τις είσόδους του με αυτό το μαραφέτι?

    ΥΓ. Γίνετε να αλλάξω το arrow fiber modem που μου φέραν με κάτι καλύτερο και διατηρήσω tv και tel χωρίς κάποιο πρόβλημα?
    (Τα κινέζικα και το UI του modem δεν με πείθουν και πολύ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Logzer : 26-05-18 στις 03:15.

  8. #473
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    Arrow Fibre
    Καλημέρα φίλε μου, σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Μήπως λυγίζει πουθενά κάποιο καλώδιο; Εγώ είμαι στο πακέτο fiber 30/10 και στο download πιάνω περισσότερο απ ότι έχω. Εγώ έχω θέμα με το τηλ. Αποσυνδέεται μόνο του μετά από κάποιες ημέρες και γράφει registering....Για να επανέλθει πρέπει να μιλήσω μαζί τους. Εμένα δεν με πειράζει μιας και δεν μ απασχολεί καθόλου το τηλ. αλλά φαίνεται ότι έχουν κάποια θεματάκια. Πάντως από θέμα internet είμαι 200% ευχαριστημένος για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια!!

  9. #474
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Logzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παίδες. Πριν.. αρκετές μέρες ενεργοποιήθηκα και έχω μερικά θεματάκια - ερωτήσεις
    Πρώτον δεν ξέρω για σας αλλά με το Fiber πρόγραμμα μου πιάνω λιγότερο από το 40% της τάχατες που πληρώνω. Μπίρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι πρέπει να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις μέσα στις επόμενες μέρες αλλά βδομάδα μετά, τίποτα, συγκεκριμένο αριθμό download δεν σας πω γιατί μετά τα 1000 speed tests κάταντα λίγο καταθλιπτικό. Όπως έλεγα η ταχυτα είναι τραγική.. τι παίζει? Είχατε και εσείς κάτι παρόμοιο στην αρχή της σύνδεσης σας?
    Και κάτι άλλο ακόμα για τηλεόραση χρειάζομαι κάποιο εξωτερικό αποκωδικοποιητή δορυφορικής? Θέλω 4 τηλεοράσεις με καμιά από αυτές να διαθέτουν DVB-S. Σκεφτόμουν που λέτε λοιπόν να πάρω το παρακάτω VU+ ULTIMO 4K UHD 2160p E2 Linux Receiver διαθέτει 3 δέκτες, μήπως ξέρετε αν γίνεται να φέρω καλώδια σε 3 tv από τις είσόδους του με αυτό το μαραφέτι?

    ΥΓ. Γίνετε να αλλάξω το arrow fiber modem που μου φέραν με κάτι καλύτερο και διατηρήσω tv και tel χωρίς κάποιο πρόβλημα?
    (Τα κινέζικα και το UI του modem δεν με πείθουν και πολύ)
    Πως είσαι συνδεμένος;
    Καλώδιο ή με ασύρματο; αν είσαι με καλώδιο θα δοκίμαζα να αλλάξω το half/full duplex της κάρτας δικτύου

  10. #475
    Εγγραφή
    26-05-2018
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Geitonas WPA2
    Router
    Made in china
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως είσαι συνδεμένος;
    Καλώδιο ή με ασύρματο; αν είσαι με καλώδιο θα δοκίμαζα να αλλάξω το half/full duplex της κάρτας δικτύου
    Φίλε μου, με patch cord cat6 .5 μετρά sftp έχω κάνει τις δοκιμές μου. Gaming laptop, 2 pc όλα gigabit. Στο δίκτυο μου δεν έχω κανένα πρόβλημα. Είχα σωστά λέω είχα, κάποια προβλήματα με την ταχύτητα αλλά μετά από λίγο πρήξιμο και κανα εκατομμύριο εμαιλ μου έγινε αλλαγή κασετίνας ένα μικρό τσατάκι για την οπτική ίνα που αναγκαστικά έπρεπε να κάτσω να το υποστώ από ευγένεια μονό και μονό σαν να έφταιγα εγώ τέλος πάντων Τα προβλήματα μου δεν τελειώνουν εδώ Έχω στην διάθεση μου κουλουρά από cat 6a sftp, Gigabit switches, 3 Unifi. AP longrange, το pro και ακόμα ένα pro και διάφορα άλλα δικτυακά για trouble shooting. Οι δοκιμές μου δεν έχουν τέλος τα προβλήματα όμως κάθε μέρα και άλλο, μεταφορικά, έχω διάφορα disconnects, time-outs μερικά dns προβληματάκια με τα default η cloudfare η google.. μην τα πολυλογώ πραγματικά σκέφτομαι να γυρίσω στον ote μιας και εγώ είμαι κάτοικος Βέροιας αλλά έχω ήδη σχεδόν μετακομίσει και μεταφέρομε ακόμα. Σκέφτομαι απλά όλον τον κόπο και λέω ε δεν γαργαλιέται. Δεν γίνετε να έχεις ταχύτητα nasa και timeout άγονα μπάσκετ.

    (Ο τεχνικός στην αρχή δεν μπορούσε να φορτώσει το speedtest και απλά το παράτησε και προχώρησε αλλά εντάξει 1 fiber πληρώνει λιγότερα από μια 10-αρα σύνδεση σε αυτήν την χωρά)

  11. #476
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Logzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, με patch cord cat6 .5 μετρά sftp έχω κάνει τις δοκιμές μου. Gaming laptop, 2 pc όλα gigabit. Στο δίκτυο μου δεν έχω κανένα πρόβλημα. Είχα σωστά λέω είχα, κάποια προβλήματα με την ταχύτητα αλλά μετά από λίγο πρήξιμο και κανα εκατομμύριο εμαιλ μου έγινε αλλαγή κασετίνας ένα μικρό τσατάκι για την οπτική ίνα που αναγκαστικά έπρεπε να κάτσω να το υποστώ από ευγένεια μονό και μονό σαν να έφταιγα εγώ τέλος πάντων Τα προβλήματα μου δεν τελειώνουν εδώ Έχω στην διάθεση μου κουλουρά από cat 6a sftp, Gigabit switches, 3 Unifi. AP longrange, το pro και ακόμα ένα pro και διάφορα άλλα δικτυακά για trouble shooting. Οι δοκιμές μου δεν έχουν τέλος τα προβλήματα όμως κάθε μέρα και άλλο, μεταφορικά, έχω διάφορα disconnects, time-outs μερικά dns προβληματάκια με τα default η cloudfare η google.. μην τα πολυλογώ πραγματικά σκέφτομαι να γυρίσω στον ote μιας και εγώ είμαι κάτοικος Βέροιας αλλά έχω ήδη σχεδόν μετακομίσει και μεταφέρομε ακόμα. Σκέφτομαι απλά όλον τον κόπο και λέω ε δεν γαργαλιέται. Δεν γίνετε να έχεις ταχύτητα nasa και timeout άγονα μπάσκετ.

    (Ο τεχνικός στην αρχή δεν μπορούσε να φορτώσει το speedtest και απλά το παράτησε και προχώρησε αλλά εντάξει 1 fiber πληρώνει λιγότερα από μια 10-αρα σύνδεση σε αυτήν την χωρά)
    Νομίζω πως ναι, το να πας στον ΟΤΕ θα είναι η καλύτερη λύση για όλους μας

  12. #477
    Εγγραφή
    26-05-2018
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Geitonas WPA2
    Router
    Made in china
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως ναι, το να πας στον ΟΤΕ θα είναι η καλύτερη λύση για όλους μας


    Δηλαδή συγνώμη να ξέρει ένας άνθρωπος τι θέλει και να το θέλει 99% όπως πρέπει είναι τόσο λάθος;

  13. #478
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Logzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή συγνώμη να ξέρει ένας άνθρωπος τι θέλει και να το θέλει 99% όπως πρέπει είναι τόσο λάθος;
    Είναι απλά απο αυτές τις περιπτώσεις που λες, αυτό δεν είναι για εμένα, τίποτα το κακό σε αυτό.

  14. #479
    Εγγραφή
    26-05-2018
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Geitonas WPA2
    Router
    Made in china
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απλά απο αυτές τις περιπτώσεις που λες, αυτό δεν είναι για εμένα, τίποτα το κακό σε αυτό.
    Ότι έχεις απολυτό δίκιο είναι το μόνο, σίγουρο δεν υπάρχει κάτι τέλειο, σε οποιοδήποτε κράτος, άνθρωποι είμαστε όλοι μας τεχνικοί και πελάτες. Πολλοί ζούνε για αυτά και πολλοί από αυτά Δουλειές υπάρχουν σε αυτό το αντικείμενο εταιρίες, συνεργάτες και επιχειρηματίες. Σίγουρα δεν μπορείς να έχεις τα πάντα αλλά όπως εξαρτιέσαι από το αμαξάκι σου να σε πάει κάθε μέρα στην δουλειά σου σίγουρα περιμένεις να κάνεις καθημερινά την δουλιά σου το πρωί και το βράδυ, να πας για ένα ποτό με το αυτοκινητάκι σου στον κόσμο του netflix και του online gaming. Δεν μπορείς να έχεις τα πάντα αλλά όταν έχεις ένα σημαντικό ευχαριστημένο κοινό πρέπει να διατηρείς τους αριθμούς σου

  15. #480
    Εγγραφή
    07-05-2007
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Φίλε μου καλημέρα

    Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης να το ξεκαθαρίσω, μου κάνει τρομερή εντύπωση η μεταχείριση που αναφέρεις απο την HCN. Διότι εγώ δεν έχω ακούσει απο κανέναν παρόμοια προβλήματα και ειδικά την κριτική που έκανες για το τεχνικό τμήμα. Εγώ σε πρόβλημα άσχετο με την σύνδεση μου αλλά για υπηρεσίες τρίτων η επικοινωνία μου με το τεχνικό τμήμα της HCN ήταν απόλυτα αποτελεσματική και απλά μου έλυσαν το πρόβλημα χωρίς να είναι στην δική τους ευθύνη. Απλά το αναφέρω ως τρομερή έκπληξη σε σχέση με τα δικά σου δεδομένα. Ελπίζω να βρεις άκρη γρήγορα.

Σελ. 32 από 140 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334374252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας