Σελ. 26 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728313646 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 2108
  1. #376
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από laserscout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλετε να κάνετε bridge μπορείτε να στείλετε ένα email και θα σας αλλάξουν το config file ώστε να βάλετε δικό σας router

    Να βάλεις δικό σου τερματικό δεν θα το θέλαν μάλλον γιατί οι ρυθμίσεις του QoS για τον περιορισμό της ταχύτητας σου είναι ρυθμισμένη στο modem. Οπότε θέλουν να έχουν... αποκλειστικό έλεγχο των admin ρυθμίσεων.

    Επίσης sdikr, και εγώ το ίδιο θέμα είχα / έχω. Υπήρχε για 4-5 μέρες αφού το πήρα το modem εκκρεμότητα με το voip. Όλον αυτό τον καιρό είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το router πρακτικά εξαφανισμένο. Από την στιγμή όμως που περάσαν τις ρυθμίσεις του VOIP και προσθέσαν την pseudo mac address του voip router από την δική τους πλευρά, σταμάτησα να έχω το πρόβλημα αυτό. (για τώρα)
    Στο τηλέφωνο που μίλησα μαζί τους μου είπαν πως το γνωρίζουν το πρόβλημα και το... dev team τους προσπαθεί να το φτιάξει. Για θέμα firmware μου κάνει και το ίδιο είπαν στο τηλέφωνο...
    Σου κάνανε bridge; γιατί εμένα στην αρχή που εκάνα την αίτηση είπανε όχι, μετά όταν ήρθανε εδώ οι τεχνικοί μου είπανε πως μπορούνε (με άλλο router και όχι το arrow) πήγανε να φέρουν αλλά τους σταματήσανε μάλλον απο τα κεντρικά γιατί έχει θέματα.

    Καλοί χρυσοί, άλλα αυτό το δεν ξέρουμε πότε, δεν μπορούμε, μπορούμε είναι πραγματικά κουραστικό

  2. #377
    Εγγραφή
    10-06-2016
    Περιοχή
    Α. Τούμπα
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30720/10240
    ISP
    HCN
    Router
    Netgear R6400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου κάνανε bridge; γιατί εμένα στην αρχή που εκάνα την αίτηση είπανε όχι, μετά όταν ήρθανε εδώ οι τεχνικοί μου είπανε πως μπορούνε (με άλλο router και όχι το arrow) πήγανε να φέρουν αλλά τους σταματήσανε μάλλον απο τα κεντρικά γιατί έχει θέματα.

    Καλοί χρυσοί, άλλα αυτό το δεν ξέρουμε πότε, δεν μπορούμε, μπορούμε είναι πραγματικά κουραστικό
    Το Arrow αν το βάλεις σε bridge λειτουργεί με το QoS της HCN, αλλά είναι λογικό να μην αφήνουν γιατί απ'ότι διάβασα στο topic της INALAN υπάρχουν θέματα ασφάλειας και παροχής υπηρεσιών.
    Επίσης, απ'ότι έχω καταλάβει υπάρχουν διαφορετικά μοντέλα της Arrow που δίνουν. Θα ανεβάσω το δικό μου σε φώτο.

  3. #378
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    Arrow Fibre
    Παιδιά καλησπέρα κι από μένα. Μια ερώτηση αν γνωρίζεται. Σήμερα (μετά από μια εβδομάδα μετά την αίτηση) ήρθαν οι τεχνικοί και μου εγκατέστησαν το καλώδιο της οπτικής. Στην είσοδο της πολυκατοικίας το σύνδεσαν στο κουτί, το οποίο φέρνει οπτική γιατί απ ότι είδαμε, έχει και ένας γείτονας ήδη. Πόσο καιρό λέτε να κάνουν μέχρι να ολοκληρωθεί η σύνδεση; Άλλοι μου είπαν μια εβδομάδα και άλλοι ένα μήνα. Ευχαριστώ!!

  4. #379
    Εγγραφή
    10-06-2016
    Περιοχή
    Α. Τούμπα
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30720/10240
    ISP
    HCN
    Router
    Netgear R6400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magichoom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα κι από μένα. Μια ερώτηση αν γνωρίζεται. Σήμερα (μετά από μια εβδομάδα μετά την αίτηση) ήρθαν οι τεχνικοί και μου εγκατέστησαν το καλώδιο της οπτικής. Στην είσοδο της πολυκατοικίας το σύνδεσαν στο κουτί, το οποίο φέρνει οπτική γιατί απ ότι είδαμε, έχει και ένας γείτονας ήδη. Πόσο καιρό λέτε να κάνουν μέχρι να ολοκληρωθεί η σύνδεση; Άλλοι μου είπαν μια εβδομάδα και άλλοι ένα μήνα. Ευχαριστώ!!
    Μιας και δεν υπάρχει διαδικασία σκαψίματος, πολύ σύντομα. Χέρι στη φωτιά δεν βάζω, αλλά εντός εβδομάδας θεωρητικά θα είσαι τελειωμένος!

  5. #380
    Εγγραφή
    07-05-2007
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magichoom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα κι από μένα. Μια ερώτηση αν γνωρίζεται. Σήμερα (μετά από μια εβδομάδα μετά την αίτηση) ήρθαν οι τεχνικοί και μου εγκατέστησαν το καλώδιο της οπτικής. Στην είσοδο της πολυκατοικίας το σύνδεσαν στο κουτί, το οποίο φέρνει οπτική γιατί απ ότι είδαμε, έχει και ένας γείτονας ήδη. Πόσο καιρό λέτε να κάνουν μέχρι να ολοκληρωθεί η σύνδεση; Άλλοι μου είπαν μια εβδομάδα και άλλοι ένα μήνα. Ευχαριστώ!!
    Καλησπέρα θεωρητικά μέσα σε 7 εργάσιμες θα σε ενεργοποιήσουν. Απλά αν θες κάνε και κανένα τηλέφωνο και "πίεσε" λίγο την κατάσταση. Το μόνο που θα πρέπει να εξακριβώσεις είναι αν το κουτί που υπάρχει στην οικοδομή είναι για Fiber πακέτα ή όχι. Για παράδειγμα σε μένα επειδή ναι μεν είχε κάποιος στην οικοδομή μου αλλά με ομοαξονικό καλώδιο άργησαν περίπου 1 μήνα για να γυρίσουν το κουτί σε Fiber.

  6. #381
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    Arrow Fibre
    Καταρχάς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είναι σίγουρα κουτί fiber γιατί με τους τεχνικούς που το είδαμε οπτική έχει και ο γείτονας. Θα περιμένω κανα δυο μέρες και άμα δεν έχω επικοινωνία θα τους τηλεφωνήσω.

  7. #382
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalathakia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και δεν υπάρχει διαδικασία σκαψίματος, πολύ σύντομα. Χέρι στη φωτιά δεν βάζω, αλλά εντός εβδομάδας θεωρητικά θα είσαι τελειωμένος!
    Και εγώ έτσι έλεγα, κάνανε μόνο 6 μήνες
    Απο όσο είπανε περιμένανε εξοπλισμό, τώρα παραλάβανε όποτε λογικά δεν θα καθυστερήσει πολύ

  8. #383
    Εγγραφή
    12-12-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    900 / 900
    ISP
    HCN
    Πρόσεξα πριν λίγο πως άλλαξαν το site της HCN - πολύ καλύτερο από πριν..

  9. #384
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσεξα πριν λίγο πως άλλαξαν το site της HCN - πολύ καλύτερο από πριν..
    Τώρα μάλιστα, το προηγούμενο που είχαν ήταν σαν να το είχε φτιάξει κάποιος που έμεινε στο design του 199x.

    Πάνω που ολοκλήρωσα την αίτηση μου και περιμένω για "άμεση" σύνδεση. Ελπίζω να μην το καθυστερήσουν πολύ. Πάντως βλέπω ότι βγάλαν την «περιοχή πελατών» ελπίζω να το στήσουν κάποια στιγμή.

  10. #385
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Κάπως διαφορετική προσέγγιση σε σχέση με την INALAN που όπου σταθεί κι όπου βρεθεί εκθέτει τους ΟΤΑ :
    Η ανάπτυξη του δικτύου γίνεται με την αγαστή συνεργασία των τοπικών αυτοδιοικήσεων και των στελεχών αυτών και είναι μία χρονοβόρα διαδικασία καθώς απαιτούνται μία σειρά από άδειες και προϋποθέσεις για να μπορεί να έρθει η οπτική ίνα σε κάθε σπίτι και επιχείρηση. H HCN καταβάλλει μέγιστες προσπάθειες για να μπορέσει να συνδέσει κάθε ιδιώτη και επιχείρηση επιθυμεί να περάσει στην επόμενη γενιά ταχυτήτων στο διαδίκτυο, του μόνου και αληθινού FIBER to the Premises internet.

    Κάθε μία αίτηση που γίνεται στην HCN μπαίνει στο σχέδιο ανάπτυξης του δικτύου ασχέτως της τοποθεσίας. Φυσικά μερικές τοποθεσίες που είτε είναι μακριά από το υπάρχον δίκτυο ή σε σύσκολη θέση λόγο γραφειοκρατικών διαδικασιών, θα χρειαστεί αρκετό χρόνο μέχρι την ώρα της σύνδεσης. Ζητούμε την κατανόηση σας για τις καθυστερήσεις και σας υποσχόμαστε ότι από την πλευρά μας κάνουμε ότι είναι δυνατόν ώστε να σας περάσουμε από την "εποχή του χαλκού" στο δίκτυο FIBER του σήμερα.

    Επειδή ο αριθμός των αδειών που μπορεί να παραχωρήσει ο κάθε δήμος για εκσκαφή είναι περιορισμένος ανά περίοδο χρόνου, η HCN μεθοδικά και με συνεχή επένδυση στις υποδομές της θα προχωρήσει μέχρι να μπορεί να καλύψει όλη την πόλη της Θεσσαλονίκης και του Κιλκίς.
    Χθες είχαν και διακοπή στη Θεσσαλονίκη γιατί κάποιος τους έκοψε ένα καλώδιο. Είχε κανείς θέματα;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  11. #386
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Να ρωτήσω για όσους έχουν fiber. Το καλώδιο που έρχεται από το κουτί εξωτερικά της πολυκατοικίας πάει απευθείας στο router ή βάζουν κάποιο «κουτί/πρίζα» στον τοίχο και μετά συνδέεται με το router?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntonyT : 08-03-18 στις 12:24.

  12. #387
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30/10
    ISP
    HCN
    Router
    Archer C1200
    Κουτί.

  13. #388
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από laserscout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κουτί.
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή, αυτό είναι καλό επειδή θα χρησιμοποιήσω το Archer C7 σαν βασικό router με NAT για το δίκτυο μου, οπότε το router που δίνουν μπορεί να μετακινείται σε σημείο που βολεύει ανεξάρτητα από την αρχική εγκατάσταση.

  14. #389
    Εγγραφή
    07-05-2007
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπως διαφορετική προσέγγιση σε σχέση με την INALAN που όπου σταθεί κι όπου βρεθεί εκθέτει τους ΟΤΑ :


    Χθες είχαν και διακοπή στη Θεσσαλονίκη γιατί κάποιος τους έκοψε ένα καλώδιο. Είχε κανείς θέματα;
    Ναι είχα και εγώ περιοχή Μαρτίου μικρό downtime.

  15. #390
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30/10
    ISP
    HCN
    Router
    Archer C1200
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή, αυτό είναι καλό επειδή θα χρησιμοποιήσω το Archer C7 σαν βασικό router με NAT για το δίκτυο μου, οπότε το router που δίνουν μπορεί να μετακινείται σε σημείο που βολεύει ανεξάρτητα από την αρχική εγκατάσταση.
    Τι σχέση έχει αυτό; Οπτική ίνα έρχεται μέσα στο σπίτι σου, οπότε το δικό τους οπτικό μόντεμ θα το έχεις κάπου ούτως ή άλλως.
    Απλά θα τους ζητήσεις να σου κάνουν bridge ώστε να κάνεις το NAT με το tplink. Τραβάς δικό σου ethernet και το βάζεις όπου θες.

Σελ. 26 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728313646 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας