Σελ. 22 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 2108
  1. #316
    Εγγραφή
    10-06-2016
    Περιοχή
    Α. Τούμπα
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30720/10240
    ISP
    HCN
    Router
    Netgear R6400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas615 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς το παρόν κανένα. Ετοίμασα μια αίτηση για οπτική και πριν τη στείλω διάβασα το μήνυμά σου ότι είχες θέμα με το port forwarding.
    Ωραία. Επειδή επικοινώνησα με την HCN σχετικά με το Port Forwarding, μου είπαν πώς το router που μου φέρανε δεν το υποστηρίζει (Arrow Fibre) αλλά υπάρχει δυνατότητα για αλλαγή εξοπλισμού με ρούτερ το οποίο υποστηρίζει Port Forwarding. Μπορείς εξ αρχής δηλαδή να τους ζητήσεις ένα το οποίο σίγουρα θα το υποστηρίζει.

    Για το Arrow Fibre μου ανέφεραν (πριν τα χριστούγεννα) ότι με μελλοντικό update θα υπάρχει υποστήριξη. Προς το παρόν δεν έχει υπάρξει update και δεν υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα για το update.

  2. #317
    Εγγραφή
    04-04-2017
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Τότε θα συνεχίσω με την αίτηση, ευχαριστώ!
    Στο τηλέφωνο οι υπάλληλοι πως είναι σε τεχνικά θέματα? Το λέω γιατί μου έχει τύχει να πάρω στη Cosmote για ένα πρόβλημα στο Router, και μου είπε να το Googlάρω.

  3. #318
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30/10
    ISP
    HCN
    Router
    Archer C1200
    Από την δική μου εμπειρία είναι καλοί και γρήγοροι. Και στο τηλέφωνο και στα email.

  4. #319
    Εγγραφή
    10-06-2016
    Περιοχή
    Α. Τούμπα
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30720/10240
    ISP
    HCN
    Router
    Netgear R6400
    Οι τεχνικοί που έχουν, είναι όλοι κατά την άποψή μου, καλά καταρτισμένοι και γνωρίζουν το αντικείμενο. Όπως λέει ο laserscout γρήγοροι και στο τηλέφωνο και στο e-mail. Να έχεις βέβαια υπόψη σου ότι δεν υπάρχει 24ωρο τηλεφωνικό κέντρο αλλά είναι 9:00 με 21:00. Προσωπικά δεν με "χαλάει" αλλά κάποιους άλλους μπορεί. Έχει τύχει βέβαια στον ΟΤΕ να καλέσω στις 3 το πρωί αλλά πάνε εκείνα τα χρόνια

  5. #320
    Εγγραφή
    12-12-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    900 / 900
    ISP
    HCN
    Τα πράγματα έχουν αλλάξει με το support τους - τώρα φαίνεται να υφίσταται σε 24x7 βάση.

    Την περασμένη Κυριακή παρουσιάστηκε θέμα με την σύνδεση μου. Τους πήρα τηλέφωνο στο νούμερο που αναφέρεται στο site τους (ενότητα 'επικοινωνία') και απάντησε αυτόματος τηλεφωνητής. Το μήνυμα που ακούγεται προτρέπει τους πελάτες της εταιρίας να ηχογραφήσουν περιγραφή του προβλήματος που αντιμετωπίζουν. Μετά από λίγα λεπτά μου τηλεφώνησε (ευγενέστατος) τεχνικός τους, ο οποίος αποκατέστησε τη σύνδεση μου.

  6. #321
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πράγματα έχουν αλλάξει με το support τους - τώρα φαίνεται να υφίσταται σε 24x7 βάση.

    Την περασμένη Κυριακή παρουσιάστηκε θέμα με την σύνδεση μου. Τους πήρα τηλέφωνο στο νούμερο που αναφέρεται στο site τους (ενότητα 'επικοινωνία') και απάντησε αυτόματος τηλεφωνητής. Το μήνυμα που ακούγεται προτρέπει τους πελάτες της εταιρίας να ηχογραφήσουν περιγραφή του προβλήματος που αντιμετωπίζουν. Μετά από λίγα λεπτά μου τηλεφώνησε (ευγενέστατος) τεχνικός τους, ο οποίος αποκατέστησε τη σύνδεση μου.
    Αυτά τα support από το σπίτι του τεχνικού είναι τα πιο ρομαντικά
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #322
    Εγγραφή
    10-06-2016
    Περιοχή
    Α. Τούμπα
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30720/10240
    ISP
    HCN
    Router
    Netgear R6400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα support από το σπίτι του τεχνικού είναι τα πιο ρομαντικά
    Πραγματικά!


  8. #323
    Εγγραφή
    12-12-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    900 / 900
    ISP
    HCN
    Ας γίνεται και από την .. Διώνη, το σημαντικό είναι να αποκαθίστανται άμεσα αντίστοιχα προβλήματα και όχι αφού περάσει το Σ/Κ, όπως παλιά.

    Τώρα, αν λύσουν και το θέμα της 6-/8-/12-μηνης αναμονής εγκατάστασης, για εμένα θα είναι άψογοι σε όλα (που ήδη είναι πολύ καλοί, στα θέματα που έχουν σημασία).

  9. #324
    Εγγραφή
    10-06-2016
    Περιοχή
    Α. Τούμπα
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30720/10240
    ISP
    HCN
    Router
    Netgear R6400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα, αν λύσουν και το θέμα της 6-/8-/12-μηνης αναμονής εγκατάστασης, για εμένα θα είναι άψογοι σε όλα (που ήδη είναι πολύ καλοί, στα θέματα που έχουν σημασία).
    Αυτό δυστυχώς δεν εξαρτάται απο τους ίδιους. Εξαρτάται απο τους εκάστοτε Δήμους και πόσο φιλική είναι η διαδικασία αδειοδότησης για το σκάψιμο. Μόνο η άδεια θέλει περίπου 2 μήνες απ'όσο γνωρίζω. Επιπλέον, δεν νομίζω να βγαίνει 1 άδεια άνα πελάτη. Δηλαδή θα κοιτάξει με την άδεια να καλύψει όσο το δυνατόν περισσότερους πελάτες --> έξτρα χρόνος. Για μένα ένας αποδεκτός χρόνος θα ήταν γύρω στο 6μηνο εφόσον δεν υπάρχει υποδομή - τόσο έκαναν σε μένα.

    Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την υπηρεσία που μου προσφέρουν (αποκλειστικά internet)!

  10. #325
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30/10
    ISP
    HCN
    Router
    Archer C1200
    Δεν πιστεύω πως η δικαιολογία της καθυστέρησης του δήμου είναι ο αποκλειστικός παράγοντας του
    μεγάλου χρόνου σύνδεσης. Τα σκαψίματα γίνονται με εργολαβία, και επειδή δεν είναι και τόσος μεγάλος
    ο αριθμός συνδέσεων ανά περιοχή, οικονομικά μάλλον συμφέρει την HCN να περιμένει να μαζευτούν
    κάποιες και μετά να προβεί σε πολλαπλές συνδέσεις. Επίσης, τα δικά τους συνεργία όπου περνούσαν
    το ομοαξονικό (τώρα και τις οπτικές) στο σπίτι είναι περιορισμένα. Οι συνδέσεις με οπτικές παίρνουν
    πολύ περισσότερο χρόνο και απαιτούν όχι μόνο ειδίκευση, αλλά και ακριβό εξοπλισμό για την συγκόλληση
    στους διάφορους κόμβους.
    Για μία εταιρία, στο μέγεθος της HCN, πιστεύω πως αυτή είναι η ταχύτητα με την οποία θα κάνουν τις
    νέες συνδέσεις. Και δεν μπορεί οικονομικά να υποστηρίξει τους επιπλέων τεχνικούς και τον εξοπλισμό
    ώστε να την αυξήσει.
    Κάνεις την σύνδεση και περιμένεις.
    Αυτό πιστεύω εγώ.

  11. #326
    Εγγραφή
    04-07-2014
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα σε όλους!
    Αφού είδα και αποείδα με τον ΟΤΕ αποφάσισα να κάνω κι εγώ την αίτηση μου στην HCN.
    Το σπίτι μου βρίσκεται επί της Βασ. Όλγας και η κοπέλα στην HCN μου είπε ότι μπορεί να πάρει έως κι ένα χρόνο για να με συνδέσουν γιατί είναι κεντρικός δρόμος και είναι δύσκολο να πάρουν άδεια από τον Δήμο για να σκάψουν

    Κάνοντας όμως μια βόλτα χθες στην γειτονιά συνειδητοποίησα τα εξής:
    1)Η απέναντι πολυκατοικία έχει κουτί HCN αλλά το έχουν περάσει στο στενό κάθετα στην Όλγας(Είναι γωνιακή πολυκατοικία)
    2)Η Οπτική Ινα που έρχεται από αυτό το κουτί κάνει Γωνία συνεχίζει επί της Βασ. Όλγας προς ανατολικά και περνάει κάτω από το μπαλκόνι μου.

    Λέτε η κοπέλα να ήταν υπερβολική για τον 1 χρόνο που μου είπε ή όντως είναι τόσο δύσκολο να πάρουν αδεία για το 1,5 μέτρο πεζοδρόμιο που πρέπει να σκάψουν από την οπτική ως την πολυκατοικία μου?

    Ευχαριστώ!

  12. #327
    Εγγραφή
    10-06-2016
    Περιοχή
    Α. Τούμπα
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30720/10240
    ISP
    HCN
    Router
    Netgear R6400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megadave Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους!
    Αφού είδα και αποείδα με τον ΟΤΕ αποφάσισα να κάνω κι εγώ την αίτηση μου στην HCN.
    Το σπίτι μου βρίσκεται επί της Βασ. Όλγας και η κοπέλα στην HCN μου είπε ότι μπορεί να πάρει έως κι ένα χρόνο για να με συνδέσουν γιατί είναι κεντρικός δρόμος και είναι δύσκολο να πάρουν άδεια από τον Δήμο για να σκάψουν

    Κάνοντας όμως μια βόλτα χθες στην γειτονιά συνειδητοποίησα τα εξής:
    1)Η απέναντι πολυκατοικία έχει κουτί HCN αλλά το έχουν περάσει στο στενό κάθετα στην Όλγας(Είναι γωνιακή πολυκατοικία)
    2)Η Οπτική Ινα που έρχεται από αυτό το κουτί κάνει Γωνία συνεχίζει επί της Βασ. Όλγας προς ανατολικά και περνάει κάτω από το μπαλκόνι μου.

    Λέτε η κοπέλα να ήταν υπερβολική για τον 1 χρόνο που μου είπε ή όντως είναι τόσο δύσκολο να πάρουν αδεία για το 1,5 μέτρο πεζοδρόμιο που πρέπει να σκάψουν από την οπτική ως την πολυκατοικία μου?

    Ευχαριστώ!
    Υπερβολή ίσως να είναι, ίσως και όχι. Όντως είναι δύσκολο κομμάτι η άδεια και δυστυχώς δεν γνωρίζω τις σχέσεις της εταιρείας με το Δήμο Θεσσαλονίκης. Εφόσον υπάρχει όμως ίνα κοντά δεν νομίζω πως θα πάρει και ολόκληρο χρόνο. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα πάντως να την κάνεις την αίτηση. Σίγουρα όμως μην βασιστείς στο χρονοδιάγραμμα που θα σου δώσουν για να σε συνδέσουν. Έχε δηλαδή μια σύνδεση και μόλις έρθει η HCN την κόβεις ή απλά περιμένεις να λήξει.

  13. #328
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199.999/19.999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport 724V
    SNR / Attn
    31(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι σε εμποδίζει να κάνεις την αίτηση; Εμένα μου ειπαν 6 μήνες και σε 3 είχε γίνει η σύνδεση. Αν περιμένεις να σου δώσουν λιγότερο χρόνο αναμονής για να κανεις την αιτηση, δεν θα συνδεθείς ποτέ.
    Δεν ξέρω πως γίνονται οι συνδέσεις, αν δηλαδή γινεται η σύνδεση όπου ναναι πάνω στην οπτική ή πρέπει να πάει καλωδιο σε κάποιο ήδη τοποθετημένο κουτι διακλαδώσεως, αλλα αφού περνάει κάτω από μπαλκόνι σου...
    Πάρε ενα τσαπί και δωστου μια γερή. Οταν θα ερθουν να το φτιάξουν θα σου βάλουν και κουτι απευθείας με την ευκαιρία.
    Αστειεύομαι, ετσι;

    Αν τελικά σταυρώνανε τον Βαραβά;

  14. #329
    Εγγραφή
    04-07-2014
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μάλλον δεν το μετέδωσα σωστά :P Την έχω κάνει την αίτηση από προχθές.

    Anyway....άντε να δούμε...ενθαρρυντικά αυτά που λέτε πάντως

  15. #330
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199.999/19.999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport 724V
    SNR / Attn
    31(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπόψιν ότι στην περιοχή που έγινε η δική μου σύνδεση δεν υπήρχε ούτε υποψία παρουσίας της HCN.
    Πήγα στη Θεσσαλονίκη και έφαγα μισή μερα τον περασμένο Οκτώβρη να γυρίζω την περιοχή για να κάνω αυτοψία. Εκανα φύλο και φτερό την Τριανδρία και παρουσία τους δεν υπήρχε πουθενά.
    Ε, σε ένα μηνα ήρθαν για την σύνδεση. Δεν εχω πάει όμως ακόμα να δω τήν περιοχή.
    Ασχετο, ξερει κανενας κάποιο μαγαζί στην Τριανδρία να έχει η να φτιάχνει καλωδια utp;

    Αν τελικά σταυρώνανε τον Βαραβά;

Σελ. 22 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας