Σελ. 88 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 68788386878889909398108 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.306-1.320 από 2108
  1. #1306
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hristos 22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το διαβάσω αλλά χλωμό το βλέπω..
    Λογικά είμαστε πολύ κοντά..θα στο φέρω να μου το ρυθμίσεις....χαχαχαχα
    13033 > Επιλογή 4 : Κίνηση για παροχή βοήθειας σε ανθρώπους που βρίσκονται σε ανάγκη

    Λές να πιάσει?

    Υ.Γ. Ευκαιρία να μάθεις... δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο πάντως.

  2. #1307
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Θα το προσπαθήσω φίλε μου σίγουρα..άλλωστε δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς.
    Ευχαριστώ πολύ.

  3. #1308
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Αυτή δεν ειναι ερώτηση ειναι ιεροσυλία! εχεις ADSL, δεν υπάρχει καν VDSL και ρωτάς αναξίζει το FTTH? Για τιμωρία 2 χρόνια με dial-up

    Προσωπικά πλήρωσα 8 μήνες πέναλτι μονο και μονο για να κοψω την αθλια adsl και να βάλω HCN! μετά απο λίγο όχι απλά δεν θα θες να φαντάζεσαι πώς θα χρειαστεί να γυρίσεις καποτε σε adsl, θα αρχίσουν και τα 120 να τα συνηθίζεις και να σκέφτεσαι πως θα ήταν με μεγαλύτερο πακέτο!

    Η διακοπη κανει περιπου 15 μέρες οπότε μπορείς όταν θα ειναι να σε συνδέσουν τότε να κανεις αίτημα, και εμενα την πρωτη βδομάδα που χρειάστηκε με βοήθησε οτι ηταν ακομα ενεργή η παλιά γραμμή.

  4. #1309
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Μην φοβάσαι τίποτα Χρήστο, προχώρα άφοβα. Και το fritz σου θα συνδέσεις σε dmz mode και θα γίνει η δουλειά σου όπως πρέπει. Μετά την είσοδο σου στο FTTH δεν υπάρχει επιστροφή. Για τον τηλεφωνικό σου αριθμό υπάρχει και η λύση της μετάβασης σε VoIP provider που είναι και η καλύτερη κίνηση για εμένα αφού σε αφήνει πλήρως ελεύθερο από δεσμεύσεις.

  5. #1310
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    αυτό με τον voip provider θα το πρότεινα και εγώ απο την στιγμή που μπορεις να κανεις φορητότητα τον αριθμό σου όπου θες, μεγάλη βλακεία να εχεις voip και να μην μπορείς να το περασεις σε καμια αλλη συσκευή και να εισαι αναγκαστικά με το σταθερό τηλέφωνο ή να σου ζητάνε 17€/μήνα για να σου δώσουν τους κωδικους.

    ποιόν/ποιούς provider θα πρότεινες stelakis1914?

  6. #1311
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Υπάρχει ενότητα στο forum για τους SIP providers που όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει μεγάλο πλήθος εντυπώσεων.

    Προσωπικά έχω δυο αριθμούς στην Modulus και είμαι ικανοποιημένος σε μεγάλο βαθμό. Ειδικά μετά την αλλαγή του server που έκαναν, τα προβλήματα έχουν σχεδόν εκμηδενιστεί.

  7. #1312
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Βάλε οπτικές ίνες στην HCN με κλειστά μάτια. Απλά ανεβαίνεις levels σε σχέση με *DSL (εσύ ειδικά που είσαι με adsl θα πάθεις πολιτισμικό σοκ). Μπορείς πάνω στο μπλιμπλίκι της hcn να κουμπώσεις επάνω ως DMZ σε lan θύρα τον φρίτσι σου και να κάνεις τη δουλειά σου.

    Για τηλεφωνία φυσικά να βάλεις voip. Για "hostάρισμα" του αριθμού σου (και incoming κλήσεις) προτείνω ephone - την έχω εδώ και κάποιους μήνες στο σπίτι και με ελαφριά χρήση δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα. Για εξερχόμενες κλήσεις χρησιμοποιώ αποκλειστικά callingcredit, η οποία είναι εξευτελιστικά φτηνή και ποιοτικά ικανοποιητική.

    %tsapi%

  8. #1313
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σχετικά με voip, θα ψαχτω σε δεύτερο χρόνο γιατι μεχρι τωρα δεν με ενοιαζε πολύ, το νούμερο το κράτησα αποκλειστικά γιατι ηθελε σταθερό η γυναίκα μου αλλα τώρα με την τηλεργασία αναγκαστικά το χρησιμοποιώ κάποιες φορές και εγω όταν οι συνάδελφοι αδυνατουν να κανουν μια κλήση σαν ανθρωποι μεσα απο τα τσατ που χρησιμοποιούμε!
    και θελω κατι να μπορώ να το εχω σαν εφαρμογή στο λάπτοπ και να μην χρειάζεται να κρατάω την ασύρματη συσκευή όσο μιλαω.

  9. #1314
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit_hal Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελω κατι να μπορώ να το εχω σαν εφαρμογή στο λάπτοπ και να μην χρειάζεται να κρατάω την ασύρματη συσκευή όσο μιλαω.
    Για αυτό υπάρχουν πολλές λύσεις ανάλογα και με το λειτουργικό που χρησιμοποιείς. Μια αναζήτηση στο διαδίκτυο για softphones θα σε κατατοπίσει.

  10. #1315
    Εγγραφή
    15-11-2019
    Περιοχή
    Ανω Τουμπα Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην φοβάσαι τίποτα Χρήστο, προχώρα άφοβα. Και το fritz σου θα συνδέσεις σε dmz mode και θα γίνει η δουλειά σου όπως πρέπει. Μετά την είσοδο σου στο FTTH δεν υπάρχει επιστροφή. Για τον τηλεφωνικό σου αριθμό υπάρχει και η λύση της μετάβασης σε VoIP provider που είναι και η καλύτερη κίνηση για εμένα αφού σε αφήνει πλήρως ελεύθερο από δεσμεύσεις.
    Επειδη ειμαι κ εγω σε διαδικασια για hcn ενα τσακ απο την εσωτερική συνδεση ( σταματησαν λογω της καταστασης) προβληματιζομαι για την τηλεφωνία.... τι ειναι το voip provider?????

  11. #1316
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaryMary99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη ειμαι κ εγω σε διαδικασια για hcn ενα τσακ απο την εσωτερική συνδεση ( σταματησαν λογω της καταστασης) προβληματιζομαι για την τηλεφωνία.... τι ειναι το voip provider?????
    Πλέον όλα τα τηλέφωνα (τηλεφωνικά κέντρα) δουλεύουν με τεχνολογία SIP που στην ουσία χρησιμοποιεί data (δηλαδή internet) για τις κλήσεις (πλέον ακόμα και στη κινητή τηλεφωνία μπορείς να χρησιμοποιήσεις το WiFi σου αντί για την κυψέλη για κλήσεις). Ο ΟΤΕ έχει γυρίσει πολλά τηλεφωνικά κέντρα του σε SIP τεχνολογία, ανάλογη τεχνολογία έχει και η HCN. Το VOIP Provider αναφέρεται στον όρο Voice Over IP Provider και είναι ο πάροχος που σου προσφέρει SIP συνδεσιμότητα, μπορείς επίσης να έχεις διαφορετικό πάροχο για το Internet και άλλον για την τηλεφωνία αλλά αυτό εξαρτάτε και από την εταιρία που είσαι συνδεδεμένος εάν σου παρέχει τέτοια δυνατότητα. Εάν θυμάμαι καλά η Inalan σου δίνει δυνατότητα να έχεις SIP από άλλες εταιρίες, η HCN όταν το έψαχνα δεν το πρόσφερε δεν ξέρω τι κάνει τώρα.

  12. #1317
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Να είστε καλά ρε παιδιά...ειδικά γέλασα με το σχόλιο του pit_hal για την τιμωρία.
    Το κατανοώ και ανυπομονώ να συνδεθώ και εγώ στην hcn Α ρε pit_hal πάω για την τιμωρία...χαχαχα

  13. #1318
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Έχει δοκιμάσει κάποιος να πληρώσει τον λογαριαμό στην HCN μέσω revolut? ειχε κανένα θέμα?

  14. #1319
    Εγγραφή
    09-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120000/120000
    ISP
    HCN
    Router
    Arrow Fibre af510
    παίδες help, έχω το arrow fibre af510 και δεν μπορώ να μπω στο ιντερφέις του. είχα αλλάξει κωδικό αλλά δεν τον παίρνει.. δοκίμασα και το default (admin - admin) αλλά τίποτα, πάτησα το reset από πίσω με έναν συνδετήρα, έσβησαν τα λαμπάκια, συγχρόνισε πάλι κανονικά αλλά ο κωδικός δεν γύρισε στο default. Ακούω προτάσεις

  15. #1320
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    user user δεν είναι το default του κανονικά?

Σελ. 88 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 68788386878889909398108 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας