Σελ. 107 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 8797102105106107108109112117127 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.591-1.605 από 2108
  1. #1591
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι πρέπει να έχουν γεννήτρια σίγουρα αλλά πόσο συχνές είναι οι διακοπές ρεύματος σε όλο το κέντρο τις Θεσσαλονίκης που επηρεάζει όλους τους συνδρομητές.
    Αυτό θα μπορούσες να το πεις για ένα σπίτι που για πολλούς ακόμα και τo UPS είναι υπερβολή. Όχι για μια εταιρία που σε αυτήν βασίζονται χιλιάδες συνδρομητές.

    Από τις ειδήσεις διαβάζω ότι η διακοπή ήταν περίπου στις 2:20 (από βλάβη σε μετασχηματιστή) και το δίκτυο κόπηκε λίγο μετά τις 4. Τη πρόβλεψη στην σχεδίαση τους ότι για 1,5 ώρα περίπου είμαστε καλά την θεωρώ άστοχή διότι εάν δεν είναι στιγμιαία οι περισσότερες διακοπές διαρκούν πολύ περισσότερο.

    Επίσης για να κοπεί συνολικά το δίκτυο της HCN (IP συνεχίζαμε να λαμβάνουμε άρα επικοινωνούσαμε με τα κεντρικά τους) σημαίνει ότι οι κόμβοι ήταν αυτοί που τους προμήθευαν δίκτυο. Το θέμα είναι τι εννοούν κόμβο, εάν οι κομβόι είναι ηλεκτροδοτούμενες καμπίνες οκ λογικό δεν μπορείς να βάλεις γεννήτρια, αλλά μου φαίνεται περίεργο οι κόμβοι κεντρικής γραμμής να είναι απλά καμπίνες.

    Σιγουρά εφόσον δεν υπάρχει εναλλακτική (δεν λέω για τιμή, αλλα στο upload που με ενδιαφέρει εμένα) όσο και να γκρινιάζουμε, κανείς δεν μπορεί να πει με ελαφρά καρδιά φεύγω για κάτι πολύ χειρότερο. Αλλά αυτό δεν είναι άλλοθι για αυτούς, είναι μια εταιρία που κλείνει δεκαετία και θα έπρεπε να μάθει από τα λάθη της.

  2. #1592
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα μπορούσες να το πεις για ένα σπίτι που για πολλούς ακόμα και τo UPS είναι υπερβολή. Όχι για μια εταιρία που σε αυτήν βασίζονται χιλιάδες συνδρομητές.

    Από τις ειδήσεις διαβάζω ότι η διακοπή ήταν περίπου στις 2:20 (από βλάβη σε μετασχηματιστή) και το δίκτυο κόπηκε λίγο μετά τις 4. Τη πρόβλεψη στην σχεδίαση τους ότι για 1,5 ώρα περίπου είμαστε καλά την θεωρώ άστοχή διότι εάν δεν είναι στιγμιαία οι περισσότερες διακοπές διαρκούν πολύ περισσότερο.

    Επίσης για να κοπεί συνολικά το δίκτυο της HCN (IP συνεχίζαμε να λαμβάνουμε άρα επικοινωνούσαμε με τα κεντρικά τους) σημαίνει ότι οι κόμβοι ήταν αυτοί που τους προμήθευαν δίκτυο. Το θέμα είναι τι εννοούν κόμβο, εάν οι κομβόι είναι ηλεκτροδοτούμενες καμπίνες οκ λογικό δεν μπορείς να βάλεις γεννήτρια, αλλά μου φαίνεται περίεργο οι κόμβοι κεντρικής γραμμής να είναι απλά καμπίνες.

    Σιγουρά εφόσον δεν υπάρχει εναλλακτική (δεν λέω για τιμή, αλλα στο upload που με ενδιαφέρει εμένα) όσο και να γκρινιάζουμε, κανείς δεν μπορεί να πει με ελαφρά καρδιά φεύγω για κάτι πολύ χειρότερο. Αλλά αυτό δεν είναι άλλοθι για αυτούς, είναι μια εταιρία που κλείνει δεκαετία και θα έπρεπε να μάθει από τα λάθη της.
    δεν διαφώνησα με το τι πρέπει να έχουν. Φυσικά αν είναι στο κεντρικό τους κτίριο το πρόβλημα ή σε ένα από αυτά πρέπει να έχουν γεννήτρια. Απλώς όπως και κάθε επιχείρηση πρέπει να επενδύσει εκεί που υπάρχουν προβλήματα. Το αν μέσα σε αυτά τα 10 χρόνια που αναφέρεις έχει γίνει 2 φορές ή 3 δεν γνωρίζω τον ακριβή αριθμό πρέπει να δει αν αξίζει αυτή η επένδυση.

    Όπως τόσα και τόσα μικρό-μεσαία μαγαζιά δεν έχουν γεννήτριες για τα ψυγεία τους έτσι και ο καθένας βλέπει κόστος και όφελος από την επένδυση.

    Εγώ διαφωνώ με το κράξιμο που παίζει ειδικά στο fb. Εδώ ευτυχώς ήμαστε ποιο πολιτισμένοι.

  3. #1593
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως τόσα και τόσα μικρό-μεσαία μαγαζιά δεν έχουν γεννήτριες για τα ψυγεία τους έτσι και ο καθένας βλέπει κόστος και όφελος από την επένδυση..
    Δεν είναι το ίδιο, τα μικρομεσαία μαγαζιά που αναφέρεις το πρόβλημα είναι το εμπόρου που θα χάσει το εμπόρευμα του. Εδώ μιλάμε για χιλιάδες συνδρομητές και πολλοί από αυτούς είναι επιχειρήσεις να μένουν χωρίς δίκτυο γιατί δεν φρόντισαν να έχουν γεννήτρια εκεί που μπορεί να μπει. Επίσης δεν είναι μια βλάβη τυχαία που δεν μπορεί να προβλεφθεί και να προνοήσει κάποιος για αυτήν. Ένας επιχειρηματίας βάζει πρώτα από όλα τον πελάτη του και όχι το κόστος, διότι επένδυσε για να τον κερδίσει και το κόστος όταν τον χάσει με κάτι τέτοια θα είναι μεγαλύτερο.

    Δεν είμαι ένας χρήστης που απλά θέλει να βλέπει NetFlix και να παίζει παιχνίδια, αλλά ένας επαγγελματίας που βγάζει χρήματα μέσα από αυτό. Σε λίγες μέρες έχω ένα διαδικτυακό συνέδριο, τι θα πω στον πελάτη εάν συμβεί κάτι ανάλογο, συγνώμη χάλασε ο μετασχηματιστής σε μια περιοχή που δεν είμαι καν. Φυσικά έχω προνοήσει για Plan B και Plan C εκεί που χρειάζεται, έχοντας ένα ακριβό UPS και εναλλακτική μέσω 4G και αν χρειαστεί θα αγοράσω και γεννήτρια. Δεν σκέφτηκα καν το κόστος τους γιατί πρόβλεψα ότι εάν συμβεί κάτι το κόστος από αυτά που θα χάσω από τον πελάτη θα είναι πολύ μεγαλύτερο. Φυσικά δεν μιλάω μόνο ίδια την δουλειά αλλά και για το μέλλον στα επόμενα συνέδρια διότι θα είμαι απλά για αυτόν ένας «αναξιόπιστος».

  4. #1594
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Υπάρχει κάποιος συνδρομητής της HCN που να χρησιμοποιεί την σύνδεση της εταιρείας για VoIP τηλεφωνία της Modulus;

    Αν ναι, αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα μετά τις σημερινές εργασίες;

  5. #1595
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος συνδρομητής της HCN που να χρησιμοποιεί την σύνδεση της εταιρείας για VoIP τηλεφωνία της Modulus;

    Αν ναι, αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα μετά τις σημερινές εργασίες;
    Δεν έχω Modulus, αλλά κανονικά απαντά σε Ping, σου έχω απαντήσει και στο άλλο νήμα

  6. #1596
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Θα σκάσω σήμερα με αυτό τα "κουλό" πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω και μόνο το router της HCN (χωρίς το δεύτερο σε DMZ) αλλά το πρόβλημα παρέμεινε. Δεν μπορώ να βρω λογική εξήγηση.

  7. #1597
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σκάσω σήμερα με αυτό τα "κουλό" πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω και μόνο το router της HCN (χωρίς το δεύτερο σε DMZ) αλλά το πρόβλημα παρέμεινε. Δεν μπορώ να βρω λογική εξήγηση.
    Να σε έχει κόψει η Modulus για κάποιο λόγο;

  8. #1598
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Μόλις τώρα βλέπω ότι λύθηκε! Με ενημέρωσε η modulus ότι είχε κάνει ban την IP μου.

  9. #1599
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις τώρα βλέπω ότι λύθηκε! Με ενημέρωσε η modulus ότι είχε κάνει ban την IP μου.
    Ένα από τα κακα του να μην αλλάζει ip στην hcn όπως στους άλλους

  10. #1600
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Καλησπέρα,αντιμετωπίζετε πρόβλημα με buffering έστω και σε άνοιγμα απλού βίντεο στο youtube ή σε ανοίγματα σελίδας;πολλές φορές παίζει σαν adsl τόσο αργοπορία!!!!

  11. #1601
    Εγγραφή
    12-12-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    900 / 900
    ISP
    HCN
    Επειδή κανείς δεν σου απάντησε : τουλάχιστον σε εμένα, όχι. Ακόμα και 8k video στο youtube παίζει στιγμιαία, το ίδιο γρηγορα ανοίγουν και οι σελίδες.

  12. #1602
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,αντιμετωπίζετε πρόβλημα με buffering έστω και σε άνοιγμα απλού βίντεο στο youtube ή σε ανοίγματα σελίδας;πολλές φορές παίζει σαν adsl τόσο αργοπορία!!!!
    Κανε ενα reset το router με το κουμπι απο πισω.

  13. #1603
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Η HCN σήμερα έσκαβε πάνω από την Ιπποδρομίου. Υποθέτω πως κάνουν διακλάδωση από Αλ.Σβώλου με Ιπποδρομίου για να ανέβουν Αγαπηνού και φτάσουν στην Ιωάννου Μιχαήλ.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  14. #1604
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    Arrow Fibre
    Χαίρεται, ξέρουμε αν έχει βγάλει κάνα καινούργιο router με 2 gigabit Ethernet αντί 1 gigabit και 1 fast Ethernet που είναι τώρα; Ευχαριστώ

  15. #1605
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.931
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Το 510 έχει 2 Gigabit. Το 511 που είναι και για τηλεόραση έχει 1 FE και 1 GE.

Σελ. 107 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 8797102105106107108109112117127 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας