Σελ. 1 από 140 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 2089
  1. #1
    Εγγραφή
    27-06-2013
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Lightbulb
    Καλημέρα στα μέλη του ADSL.gr

    Θα ήθελα να ενημερώσω τα μέλη (κύριως απο Θεσ/νικη) για την παρουσία της εταιρίας HCN (Hellenic Cable Networks).
    Γνωρίζω ότι είχε γίνει και παλαιότερα μια παρουσίαση της εταιρίας, τότε όμως η HCN ήταν στα νηπιακά της στάδια και το timing της παρουσίασης στο απαιτητικό κοινό του ADSL.gr δεν ήταν σωστό.

    Η HCN βρίσκεται στον 2ο χρόνο λειτουργίας και μέχρι τώρα έχει συνδέσει 100 πελάτες στο δίκτυο της.
    Ξεκίνησε να βελτιώνει το επικοινωνιακό κομμάτι ώστε ο κόσμος να γνωρίζει ακριβώς τις υπηρεσίες που προσφέρει η εταιρία.
    Στελεχώθηκε με περισσότερα άτομα και συνεχίζει την επένδυση στο δύσκολο αλλά ελπιδοφόρο project FTTH/FTTB. Βέβαια θα πρέπει να γνωρίζεται ότι η επένδυση γίνεται εξ'ολοκλήρου απο σοβάρούς επιχειρηματιές του εξωτερικού και καθόλου απο κρατική βοήθεια (για αυτό τον λόγο και προχωράει...)

    Θα ήθελα τα μέλη του Forum να επισκεφτούν την σελίδα μας www.hcn.gr και να σχολιάσουν, κρίνουν, επισημάνουν την άποψη τους.

    Επίσης θα ήθελα να προσκαλέσω και τους συνδρομητές της HCN να εκφέρουν τα σχόλια τους για τις υπηρεσίες που απολαμβάνουν απο τον πρώτο καλωδιακό πάροχο στην Ελλάδα, την HCN (Hellenic Cable Networks)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  yannis.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  50,6 KB 
ID: 130129

  2. #2
    Εγγραφή
    18-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Fritz7581
    Απ' ότι βλέπω έχει επεκταθεί το δίκτυο από την τελευταία φορά που είχα κοιτάξει την ιστοσελίδα. Δυστυχώς φαντάζομαι αργεί να έρθει προς τα δυτικά...

  3. #3
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Hellenic Cable Network
    SNR / Attn
    11(dB) / 27.3(dB)
    Ως συνδρομιτης στης HCN σας προσκαλω στο http://www.adslgr.com/forum/threads/...-Cable-Network για εντυπώσεις και σχόλια. Θα ήταν καλο πάντως, να εχουμε απο επίσημα χείλη ενημέρωση σχετικα με την τηλεφωνία καθώς και μια ΝΕΑ επίσημη παρουσίαση στο adslgr.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-07-2010
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    MediaAccess TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antipages Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήταν καλο πάντως, να εχουμε απο επίσημα χείλη ενημέρωση σχετικα με την τηλεφωνία καθώς και μια ΝΕΑ επίσημη παρουσίαση στο adslgr.
    +1 Για την τηλεφωνία (θα υπάρχουν πακέτα απεριόριστα σταθερά + 60/απεριόριστα/κάτι άλλο κινητά; ). Έχω επικοινωνήσει με την HCN τηλεφωνικά, και μου είπαν ότι από τέλη Οκτωβρίου - αρχές Νοεμβρίου θα βάλουν και υπηρεσίες τηλεφώνου. Βασικά με ενδιαφέρει πού θα κυμαίνονται οι τιμές των τρεχόντων πακέτων με τηλέφωνο, και πως θα διαμορφωθούν τα προγράμματα τηλεφώνου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bl4zz0r : 20-10-13 στις 20:27.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Πάντως απο οτι βλέπω στην γειτονιά μου έχουν μπει σε διάφορες οικοδομές τα κλωβάκια της HCN και σε αρκετά μέρη έχει σκαμένους δρόμους που περνάνε οι οπτικές ίνες. Δεν ξέρω αν έχουν ενεργοποιηθεί συγκεκριμένα άτομα ή απλά περάστηκαν, πάντως απο οτι έχω ακούσει αν σε ένα οικοδομικό τετράγωνο υπάρξουν τουλάχιστον 3-4 αιτήσεις, παίρνει άδεια η εταιρία απο τον δήμο να σκάψει για να περάσει καλώδια. Ο χάρτης κάλυψης του site δεν είναι ενημερωμένος πάντως. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να πάρει κάποιος την υπηρεσία με αναμεταδότη μέσω κάποιων Hotspot που υπάρχουν, αν δεν υπάρχει υποδομή στον δρόμο του, φυσικά με κάποια μικρή μείωση της ταχύτητας. Σε κάθε περίπτωση προχωράει με γοργούς ρυθμούς η εξάπλωση του δικτύου και μένει να δούμε και στην πράξη τις δυνατότητες και τις παροχές που μπορούν να υπάρξουν απο την εταιρία.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-08-2013
    Περιοχή
    München
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    sonstiges
    εχετε καποια σχεση με την fibernet μηπως;
    η καταληξη της να θυμησω ηταν το κλεισιμο του μοναδικου καταστηματος της εντελει , και τη διακοπη των υπηρεσιων της.


    στο #28 post του νηματος μαλιστα καποιος με whois lookup απο το σεπτεμβρη του 2012 , ειχε αποκαλυψει μεσα και το δικο σας domain name τοτε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DeathRaven : 22-10-13 στις 03:57.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-10-2013
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    150/60 Mbps down/up
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DeathRaven Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχετε καποια σχεση με την fibernet μηπως;
    η καταληξη της να θυμησω ηταν το κλεισιμο του μοναδικου καταστηματος της εντελει , και τη διακοπη των υπηρεσιων της.


    στο #28 post του νηματος μαλιστα καποιος με whois lookup απο το σεπτεμβρη του 2012 , ειχε αποκαλυψει μεσα και το δικο σας domain name τοτε.

    Τι σχεση εχει η αυστριακη HCN με τη βουλγαρικη αποπειρα; Απο οσο ξερω, ειναι εντελως ασχετα το ενα με το αλλο. Καταρχας η μια "εταιρεια" πηγε να καλυψει την περιοχη των Σερρων ενω η αλλη καλυπτει περιοχη της ανατολικης Θεσσαλονικης (Καλαμαρια-Χαριλαου) και οδευει προς το κεντρο της πολης.

    - - - Updated - - -

    Επισης να πω το εξης. Τις επομενες ημερες, ενας γνωστος μου θα δοκιμασει την HCN με ταχυτητα 120 mbps, οποτε θα δω ιδιοις ομασι τι ταχυτητες μπορει να δωσει το δικτυο αυτο. Εννοειται πως αν με 15 ευρω το μηνα εχεις (χωρις προβληματα) 100 καναλια τηλεορασης, ιντερνετ σταθερο - 1 ΜΒyte/sec και δωρεαν εγχωριες τηλεφωνικες κλησεις, συμφερει και με το παραπανω αφου θα αποτελεσει το φθηνοτερο πακετο της αγορας! Μενει ομως να το δουμε στην πραξη... Ελπιζω να μην απογοητευτω διοτι με τα χαλκινα καλωδια και την ταχυτητα που μου δινει εχω αγανακτησει.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-06-2013
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bl4zz0r Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 Για την τηλεφωνία (θα υπάρχουν πακέτα απεριόριστα σταθερά + 60/απεριόριστα/κάτι άλλο κινητά; ). Έχω επικοινωνήσει με την HCN τηλεφωνικά, και μου είπαν ότι από τέλη Οκτωβρίου - αρχές Νοεμβρίου θα βάλουν και υπηρεσίες τηλεφώνου. Βασικά με ενδιαφέρει πού θα κυμαίνονται οι τιμές των τρεχόντων πακέτων με τηλέφωνο, και πως θα διαμορφωθούν τα προγράμματα τηλεφώνου.
    Οι υπηρεσίες τηλεφωνίας της HCN θα ξεκινήσουν πολύ σύντομα (ήδη βρισκονται στο δοκιμαστικό στάδιο).
    Ακόμα δεν έχουν διαμορφωθεί τα τελικά πακέτα τηλεφωνίας. Σίγουρα όμως θα είναι απολύτως ξεκάθαρα προς τους πελάτες. Προσανατιλιζόμαστε στο να προσφέρουμε χαμηλή χρέωση ανα λεπτό ώστε να γνωρίζει ο πελάτης πόσο πληρώνει. Επίσης θα υπάρχουν και πακέτα των 5€ & 10€ που θα δίνουν έναν αριθμό λεπτών για σταθερά και κινητά. Το σίγουρο όμως είναι ότι ΔΕΝ θα υπάρχει δέσμευση συμβολαίου.

    - - - Updated - - -

    Η αλήθεια είναι ότι το δίκτυο της HCN έχει εξαπλωθεί σε αρκετές περιοχές της Καλαμαριάς. Όλα τα σκαψίματα που βλέπετε προορίζονται σε διαμερίσματα όπου έχουν κάτι αιτηση πελάτες μας και έχουν συνδεθεί με τις υπηρεσίες μας. Το δίκτυο επεκτείνεται βάση των αιτήσεων και της ζήτησης που υπάρχει απο τους ενδιαφερόμενους πελάτες μας. Οι άδειες εκσκαφής βγαίνουν βάση των διευθύνσεων των πελατών μας. όποιος ενδιαφέρεται να μπεί στο δίκτυο επικοινωνει με την εταιρία και ενημερώνεται για την δυνατότητα σύνδεσης βάση της διευθυνσης του. Σχετικά με την αναμετάδοση των υπηρεσιών μέσω κάποιων hotspots αυτό ΔΕΝ υπάρχει. η HCN συνδεέι τους πελάτες ΜΟΝΟ καλωδιακά ώστε να μπορεί να εγγυηθεί τις ταχύτητες που προσφέρει.

    - - - Updated - - -

    Οπως ανέφερα και προηγουμένως η HCN (Ελληνικά Δίκτυα Καλωδίων ΜΕΠΕ) δεν έχει κάμια σχεση με την εταιρία fibernet.
    Τώρα σχετικά με την ποιότητα των υπηρεσιών μας ελπίζω ότι ο γνωστός σας θα μείνει ικανοποιημένος και να καταλάβει την διαφορά μεταξύ του ADSL internet και του cable internet. Για την υπηρεσία της τηλεόρασης θα πρέπει να διευκρινήσω ότι πάιζει ρόλο και η τεχνολογία της τηλεόρασης του πελάτη. Το ομοαξονικό καλώδιο που συνδεουμαι εμείς στην συσκευή της τηλεόρασης δίνει την δυνατότητα στον πελάτη να λαμβάνει ΔΩΡΕΑΝ όλα τα ελευθερα δορυφορικά κανάλια χωρίς την εγκατάσταση δορυφορικού πιάτου. Επίσης και η ποιότητα της εικόνας είναι σαφως καλύτερη. Για την τηλεφωνία όπως ανέφερα και σε προηγούμενη απάντηση, ακόμα δεν έχουν ανακοινωθεί επίσημα οι χρεώσεις και τα πακέτα που θα προσφέρει η HCN. Σίγουρα θα είναι απόλυτα ξεκάθαρα προς τους πελάτες και χωρίς κάποια ΔΕΣΜΕΥΣΗ συμβολαίου. Σκόπος της HCN δεν είναι μόνο να προσφέρει τις χαμηλότερες τιμές της αγοράς, αλλα να είναι ειλικρινής όσο αφορά τις υπηρεσίες και τα κόστη που χρεώνει.

  9. #9
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Καλές δουλειές να έχετε. Θα πρέπει όμως να βρεθεί ένα κατάλληλο υποφόρουμ αφού δεν πρόκειται για FTTH.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-07-2010
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    MediaAccess TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yannis Sekas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι υπηρεσίες τηλεφωνίας της HCN θα ξεκινήσουν πολύ σύντομα (ήδη βρισκονται στο δοκιμαστικό στάδιο).
    Ακόμα δεν έχουν διαμορφωθεί τα τελικά πακέτα τηλεφωνίας. Σίγουρα όμως θα είναι απολύτως ξεκάθαρα προς τους πελάτες. Προσανατιλιζόμαστε στο να προσφέρουμε χαμηλή χρέωση ανα λεπτό ώστε να γνωρίζει ο πελάτης πόσο πληρώνει. Επίσης θα υπάρχουν και πακέτα των 5€ & 10€ που θα δίνουν έναν αριθμό λεπτών για σταθερά και κινητά. Το σίγουρο όμως είναι ότι ΔΕΝ θα υπάρχει δέσμευση συμβολαίου.
    Μάλιστα, ευχαριστώ για την απάντηση.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-03-2007
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μάλλον από εβδομάδα θα γίνω συνδρομητής στην εταιρεία

    πριν γίνω θα ήθελα μερικά traceroute κτλ ώστε να δούμε πρακτικά τι παίζει πριν έρθω!

    Είτε από συνδρομητή είτε από τον εκπρόσωπο της εταιρείας!

  12. #12
    Εγγραφή
    22-10-2013
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    150/60 Mbps down/up
    ISP
    HCN
    Mε το που ξεκινησει να προσφερει υπηρεσιες τηλεφωνου, φευγω απο τον ΟΤΕ... Πληρωνω 24αρα και συγχρονιζω στα 10. Φτανει πια. Θελω 12πλασια ταχυτητα! Το download που εχω τωρα, θα γινει το upload που θα εχω με την HCN (1 mbyte/second). 10X upload, 12X download... Κομπλε!

  13. #13
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Hellenic Cable Network
    SNR / Attn
    11(dB) / 27.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tnt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον από εβδομάδα θα γίνω συνδρομητής στην εταιρεία

    πριν γίνω θα ήθελα μερικά traceroute κτλ ώστε να δούμε πρακτικά τι παίζει πριν έρθω!

    Είτε από συνδρομητή είτε από τον εκπρόσωπο της εταιρείας!
    Δες εδώ:Θέμα: HCN Helenic Cable Network και αν δε σε καλυψει γραψε τους προορισμους που σε ενδιαφέρουν.
    Εγω πάντος ειμαι ικανοποιημενος.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Skyliner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε το που ξεκινησει να προσφερει υπηρεσιες τηλεφωνου, φευγω απο τον ΟΤΕ... Πληρωνω 24αρα και συγχρονιζω στα 10. Φτανει πια. Θελω 12πλασια ταχυτητα! Το download που εχω τωρα, θα γινει το upload που θα εχω με την HCN (1 mbyte/second). 10X upload, 12X download... Κομπλε!
    Δε χρειαζεται να περιμένεις υπαρχουν και οι sip provider με πολύ καλη ποιότητα, καλες τιμές και χωρις ελάχστη χρέωση (Στους ελληνικούς μπορείς να κάνεις και φορητότητα τον δικό σου αριθμό)
    Εξαλου και οι υπολοιποι εγχωριοι internet provider χρησιμοποιουν ευρέως voip.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antipages : 03-11-13 στις 06:18.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-10-2011
    Περιοχή
    περιστερι αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.460
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    speedport-entry 2i
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    για αθηνα ξερεις κανεις τιποτα????ευχαριστω...

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Linksys
    SNR / Attn
    6(dB) / 29(dB)
    Εγώ πάντως χωρίς να είμαι συνδρομητής είμαι απογοητευμένος από την εταιρεία. Είμαι κοντά στην περιοχή κάλυψης και παρακολουθώ 6-7 μήνες την πορεία τους γιατί θα ήθελα να γίνω συνδρομητής εφόσον το κόστος είναι στα επίπεδα του ADSL που πληρώνω (έστω και λίγο αυξημένο καθώς λογικά θα έχω καλύτερες ταχύτητες και προσφέρει και τηλεόραση) αλλά συνεχώς βλέπω ότι υπηρεσίες τηλεφωνίας θα παρέχονται σύντομα. Και από την πρώτη παρουσίαση στο site αυτό το ίδιο λένε. Πόσο είναι όμως το σύντομα? Δεν γνωρίζω τεχνικές λεπτομέρειες για το τι χρειάζεται για μπορούν να παρέχουν τηλεφωνία αλλά περάσαν σχεδόν 2 χρόνια από την παρουσίαση της εταιρείας εδώ που λέγαν ότι σύντομα θα έχουν και τηλεφωνία χωρίς ακόμη να το έχουν κάνει και αυτό το διάστημα μόνο σύντομο δεν μου ακούγεται

Σελ. 1 από 140 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας