Σελ. 66 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 4656616465666768717686 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 976-990 από 2108
  1. #976
    Εγγραφή
    12-06-2019
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Τα δικά μου καλώδια ήταν CAT5 και επίσης είχα και ethernet switch που το κάθε port έδινε 100 max mbps. Τώρα άλλαξα switch και έβαλα CAT6 εξού και 120/120 αντί για τα 94/94 που είχα σε παλαιότερο ποστ.

  2. #977
    Εγγραφή
    12-04-2016
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ πολύ. ΤΟ ρωτάω αυτό γιατί για την ώρα έχω HTELCO η οποία μετά από πολύ ψάξιμο δισπίστωσα πως δε με αφήνει να ανοίξω πόρτες ανεξαρτήτως των ρυθμίσεων που θα επιλέξω στο router.
    Πιο συγκεκριμένα για όποιον ενδιαφέρεται, η εξωτερική IP μου είναι η 172.16.11.ΧΧ η οποία ανήκει σε μια κατηγορία IPs που δεν είναι ακριβώς public. Δεν τα καταλαβαίνω και 1000%, αλλά εδώ έχει περισσότερα αν θέλει κάποιος να διαβάσει. https://en.wikipedia.org/wiki/Private_network

  3. #978
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/300000
    ISP
    HCN
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ. ΤΟ ρωτάω αυτό γιατί για την ώρα έχω HTELCO η οποία μετά από πολύ ψάξιμο δισπίστωσα πως δε με αφήνει να ανοίξω πόρτες ανεξαρτήτως των ρυθμίσεων που θα επιλέξω στο router.
    Πιο συγκεκριμένα για όποιον ενδιαφέρεται, η εξωτερική IP μου είναι η 172.16.11.ΧΧ η οποία ανήκει σε μια κατηγορία IPs που δεν είναι ακριβώς public. Δεν τα καταλαβαίνω και 1000%, αλλά εδώ έχει περισσότερα αν θέλει κάποιος να διαβάσει. https://en.wikipedia.org/wiki/Private_network
    Φίλε μου η htelco δίνει πρόσβαση ασύρματα , το router που έχεις είναι μάλλον access point και τίποτα παραπάνω . Δεν έχει καμιά σχέση με την HCN .

  4. #979
    Εγγραφή
    12-04-2016
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου η htelco δίνει πρόσβαση ασύρματα , το router που έχεις είναι μάλλον access point και τίποτα παραπάνω . Δεν έχει καμιά σχέση με την HCN .
    Κατανοητό. Σε αυτή την περίπτωση και περιμένοντας να έρθει η HCN με το καλό, αν είχα μια υπηρεσία σαν το AirVPN που επιτρέπει και port forwarding, πιστεύετε πως θα λειτουργούσε το port forwarding ή και πάλι τζίφος λόγω του set up της HTELCO;

  5. #980
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/300000
    ISP
    HCN
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοητό. Σε αυτή την περίπτωση και περιμένοντας να έρθει η HCN με το καλό, αν είχα μια υπηρεσία σαν το AirVPN που επιτρέπει και port forwarding, πιστεύετε πως θα λειτουργούσε το port forwarding ή και πάλι τζίφος λόγω του set up της HTELCO;
    Λογικά μόνο η htelco αν στο κάνει . Αλλα τους έχω κόψει λίγο τσομπανιδες , οποτε δεν το βλεπω να γινεται . Στην HCN θα το κανεις μονος σου .

  6. #981
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Καλημέρα παιδιά!

    Είμαι και εγώ στην HCN εδώ και καμιά διετία. Έχω το JM-FIBRE AF511-TV το οποίο πήρα μετά τρείς-τέσσερις αλλαγές διότι είχα αρκετά προβλήματα με ρυθμίσεις κτλ. Συχνά, τα router Που μου έδιναν, δεν δούλευαν όπως θα έπρεπε. Οστόσο η εταιρία μου τα άλλαζε χωρίς δισταγμό και ερωτήσεις, άμεσα. Το JM-FIBRE AF511-TV φάνηκε πως δουλεύει σωστά και για αυτό το κράτησα. Ανάμεσα σε πολλές συσκευές, έχω και ένα NAS το οποίο το δούλευα με μια ADSL της Forthnet που έχω για backup (και πολύ καλά έκανα και είχα backup σύνδεση, διότι το downtime και τα connection timeout κάποιες φορές ήταν πρόβλημα). Τώρα που θέλω να το τρέξω στην γραμμή της HCN φάνηκαν οι αδυναμίες του router. UPnP Που δουλεύει αν θέλει, Port forwarding που επίσης δουλεύει αν θέλει, μενού κλειδωμένο από το οποίο δεν μπορώ να πάρω ούτε αντίγραφο των ρυθμίσεων για να τις επαναφέρω αυτόματα τουλάχιστον, όταν η HCN αποφασίζει να κάνει αλλαγές στο firmware χωρίς να με ενημερώσει και γυρίζει το router στις default ρυθμίσεις. Αυτό μάλιστα μου συνέβει δύο φορές ενώ βρισκόμουν στο εξωτερικό και είχα απόλυτη ανάγκη την πρόσβαση στο NAS και σε αρχεία για την δουλειά μου (αν ξαναγίνει, μάλλον θα καταθέσω μηνυτήρια αναφορά και αγωγή για τα διαφυγόντα κέρδη μου). Τέλος πάντων, στις ερωτήσεις μου...

    Μιας και που αναφέρατε το θέμα του port forwarding θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έχει το JM-FIBRE AF511-TV της HCN δύο πράγματα. Ξεπερνώ το ότι η HCN φροντίζει να μην δίνει users manual για το router της για ευνόητους (και απαράδεκτούς) λόγους. Η κατασκευάστρια επίσης μου απάντησε σε chat, πως δεν μπορεί να μου δώσει manual επίσης, διότι πρέπει να μου δώσει ο πάροχος (Ok το ξέρουμε πως τα δίνετε με custom firmware αναλόγως του πελάτη σας και δεσμεύεστε με συμφωνίες).

    Και ρωτώ... Στην σελίδα του menu (το οποίο είναι πολύ Σπαρτιάτικο), για port forwarding, πρέπει να συμπληρώσω δυο πεδία με την θύρα που θέλω να προωθήσω (start port/end port), να ορίσω πρωτόκολλο (TCP/UDP), να ορίσω για δεύτερη φορά σε ποια IP του Intranet θα γίνει η προώθηση και τέλος ένα ακόμη πεδίο "port" στο οποίο πρέπει να ορίσω (αν κατάλαβα καλά) ξανά την θύρα στην οποία θέλω να κάνω την προώθηση. Π.χ. αν θέλω να προωθήσω την 5000, θα πρέπει να ξαναβάλω την 5000 στο πεδίο "port"?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Το γαμημένο το router της HCN.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  119,9 KB 
ID: 205869
    Σωστά; ας πούμε σωστά, σύμφωνα και με τους τεχνικούς της HCN που μίλησα... Αν όμως θέλω να δώσω ένα εύρος θυρών π.χ. 5000-5010 τι πρέπει να βάλω στο τελευταίο πεδίο "Port"? 5000; 5010; κάτι άλλο; Αν δεν συμπληρώσω το πεδίο, δεν δέχεται τον κανόνα. Δυστυχώς οι τεχνικοί της HCN δεν είναι απόλυτα σίγουροι σχετικά με το πως δουλεύει η φάση διότι μίλησα κανά δυό φορές μαζί τους και έχω ακούσει όλες τις πιθανές απαντήσεις. Ακόμη και κάποιες που δεν είχαν καν σχέση με υπολογιστές αλλά με την θεά τύχη. Πολύ πιθανόν το πρόβλημα να είναι PEBKAC και μακάρι, γιατί τότε θα μου το λύσετε και θα μάθω και κάτι, είμαι σίγουρος. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει διότι έχω φάει τα νιάτα μου και την ομορφιά μου (ναι είμαι όμορφος!) με το συγκεκριμένο router?

    Δεύτερη ερώτηση από την απάντηση της οποίας, μάλλον θα εξαρτηθεί και η παραμονή μου ή όχι στην HCN... Σχετικά με bridge mode στο συγκεκριμένο router το οποίο είναι FTTH. Αν συνεννοηθώ με την HCN να μου το γυρίσουν σε bridge mode, δουλεύω το δικό μου router επάνω σε αυτό που μου δίνει ο πάροχος και όλα οκ? Θα βλέπω και θα ρυθμίζω μόνο το δικό μου όπως θέλω σαν να είναι η μόνη συσκευή ανάμεσα σε εμένα, το Internet και τις συσκευές στο εσωτερικό μου δίκτυο και ξεχνάω πως υπάρχει το JM-FIBRE AF511-TV ή έχουμε τίποτα περιορισμούς, προϋποθέσεις κτλ...; σκέφτομαι να πάρω το RT2600ac της Synology μπας και ξαναδώ Wi-Fi στο σπίτι από την HCN, Port forwarding, πρόσβαση σε πλήρες menu κτλ...

    Α και μια τρίτη ερώτηση πολυσυζητημένη... Αν ενεργοποίησω όλες τις υπηρεσίες του NAS και προκύψουν περισσότεροι κανόνες από όσους υποστηρίζει ένα router, τι κάνω πέρα από το να ορίσω κοινές θύρες για διάφορες εφαρμογές; Διότι όπως το είδα, με το JM-FIBRE AF511-TV δεν μπορώ να βάλω περισσότερους από 10 κανόνες με εύρος θυρών και 12 κανόνες για μια θύρα (είναι και αρκετοί για τέτοιου επιπέδου router, μακάρι να δούλευαν όμως σωστά, πάντα).

    Ευχαριστώ όλους όσοι μπουν στον κόπο να απαντήσουν και να βοηθήσουν με τις γνώσεις τους και την εμπειρία τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Katsoulinos : 13-08-19 στις 08:31.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  7. #982
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    1. βάζεις την 1η πόρτα, βάζει απο μόνο το του range άλλωστε λέει start port
    2. Δεν δίνουν Bridge σε home Πακέτο, είναι κάτι φυσιολογικό σε περιπτώσεις gpon δικτύου

  8. #983
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Μιλώ για το πεδίο “port”. Εκεί δεν γράφει start port. Σαφώς και βάζω την πρώτη θύρα στο “start port” και την τελευταία του range στο «end port”. Το θέμα είναι τι βάζω στο “port”. Θα ξαναβάλω την πρώτη πόρτα; Γιατί
    Υπάρχει εκεί αυτό το πεδίο; Θα στέλνει όλο το range σε εκείνη την πόρτα τελικά; Ένας τεχνικός της HCN μου είπε αυτό. Ένας άλλος μου είπε πως δεν χρειάζεται να βάλω κάτι εκεί, αλλά μετά δεν δέχεται τον κανόνα αν το αφήσω κενό. Ένας άλλος τεχνικός του support της εταιρίας μου είπε ακόμη και να βάλω το nas στο DMZ (ούτε καν). Τέλος πάντων έχει την καλοσύνη να μου πεις σχετικά με το bridging πως δουλεύει;
    (Γράφω από κινητό και δυσκολεύομαι λίγο με την Μορφοποιηση του κειμένου ζητώ συγνώμη και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου)

  9. #984
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Στο τελευταίο πεδίο port βάζεις το εξωτερικό port, αυτό που θα χτυπάς για να μπεις στο δίκτυο, μπορείς να βάλεις και άσχετο νούμερο, π.χ. 34567. Οπότε θα έχεις:
    local range ports 5000-5100
    external port 34567
    όταν θα χτυπάς e.g 94.68.57.99:32567 θα γίνεται port forward στα 5000-51000.
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  10. #985
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Έχω την εντύπωση πως δεν λειτουργεί έτσι... δηλώνω τις θύρες που θέλω να είναι προσβάσιμες, όχι την θύρα στην οποία θα γίνεται το αίτημα. Έτσι όπως το περιέγραψες, πάλι δεν το καταλαβαίνω (οκ δεν τα πιάνω εύκολα τα δικτυακά, καθώς είμαι χομπίστας και όχι επαγγελματίας του χώρου). Στο παράδειγμα σου, θα γράφω δηλαδή στον browser :32567 και θα προωθεί το αίτημα σε όλο το range? και στις εκατό θύρες;

    Δείξτε λίγο κατανόηση στην άγνοια μου...
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  11. #986
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katsoulinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση πως δεν λειτουργεί έτσι... δηλώνω τις θύρες που θέλω να είναι προσβάσιμες, όχι την θύρα στην οποία θα γίνεται το αίτημα. Έτσι όπως το περιέγραψες, πάλι δεν το καταλαβαίνω (οκ δεν τα πιάνω εύκολα τα δικτυακά, καθώς είμαι χομπίστας και όχι επαγγελματίας του χώρου). Στο παράδειγμα σου, θα γράφω δηλαδή στον browser :32567 και θα προωθεί το αίτημα σε όλο το range? και στις εκατό θύρες;

    Δείξτε λίγο κατανόηση στην άγνοια μου...
    Βάζεις απο έξω ενα range πχ 5000 - 5100, μετά στο εσωτερικό βάζεις 5000 και αυτόματα θα το πάει εως το 5100, μπορείς αν θέλεις να κάνεις και asymetrical πχ 5000-5100 και να το βάζεις να το στέλνει στο 45000 και αυτό αυτόματα θα το πάει εως το 45100

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  73,3 KB 
ID: 205885

    Δεν έχει Bridge, όποτε δεν μπορώ να πω πως δουλεύει.

  12. #987
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Στο δικό μου setup


    ο Sdikr σου απάντησε ορθώς. Το Start-End ειναι το αντίστοιχο WAN range
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  13. #988
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Με μπερδεύει λίγο αυτό που μου λες. Είπαμε δεν έχω εμπειρία στα δικτυακά. Έστω πως κάνω και ασύμμετρη προώθηση σύμφωνα με το παράδειγμα σου. Η εφαρμογή που θέλει να ακούσει στις 5000-5100, πως θα λάβει τα δεδομένα αν προωθώ εσωτερικά το range σε άλλες θύρες;
    Συγκεκριμένα το κατεβαστήρι της Synology δουλεύει by default στην 16881 πως να το ανοίξω; Και το Synology assistant που θέλει range 9997-9999 επίσης πως να το βάλω στο menu.
    Παιδιά ζητώ συγνώμη που επιμένω. Προφανώς μου λείπει τουπόβαθρο γνώσεων στο συγκεκριμένο ζήτημα για να σας ακολουθήσω και να κατανοήσω αυτά που μου λέτε. Σας υπόσχομαι πως θα αρχίσω το διάβασμα (κανά καλό tutorial? Ή κάποιο εύστοχο keyword για την αναζήτησή).
    Δεν θα το συνεχίσω άλλο εδώ γιατί βγήκαμε offtopic νομίζω. Το θέμα είναι η παρουσίαση του παρόχου και όχι τα προβλήματα των χρηστών.

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ για το screenshot. Αυτό το κατάλαβα σχετικά με το wan. Τώρα με μπέρδεψε όμως η περίπτωση να προωθώ τα wan αιτήματα σε διαφορετικό range εσωτερικά. Η εφαρμογή που θέλει ντε και καλά να δουλέψει σε μια συγκεκριμένη θύρα πως θα δουλέψει αν βάλω άλλο range εσωτερικά;
    Το ερώτημα είναι: δεν πρέπει να είναι απόλυτη η αντιστοιχία των θυρών;
    Αν όχι, τότε να ρυθμίσω όσες εφαρμογές μπορώ σε μια μόνο θύρα εσωτερικά και να προωθώ τα πάντα εκεί από όλες τις mobile εφαρμογές π.χ. Που όμως θέλουν άλλη θύρα by default. Έτσι δεν υπάρχει και θέμα με τα όρια των κανόνων που δέχεται το router. Κάτι όμως δεν μου κολλάει εδώ.

  14. #989
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει απόλυτη αντιστοιχία, στο παράδειγμα του sdikr, οι εξωτερικές πόρτες είναι METSOVO RACE 2019 - OneDrive

    Μπορείς να το κάνεις και ως start 5000-5100 end και εσωτερικά start 5000-5100 end (για να μην μπερδεύεσαι, το εσωτερικό εύρος γίνεται αυτόματα +χχ (+100 στην προκειμένη περίπτωση) απλά δηλώνεις μόνο το Start
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  15. #990
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katsoulinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μπερδεύει λίγο αυτό που μου λες. Είπαμε δεν έχω εμπειρία στα δικτυακά. Έστω πως κάνω και ασύμμετρη προώθηση σύμφωνα με το παράδειγμα σου. Η εφαρμογή που θέλει να ακούσει στις 5000-5100, πως θα λάβει τα δεδομένα αν προωθώ εσωτερικά το range σε άλλες θύρες;
    Συγκεκριμένα το κατεβαστήρι της Synology δουλεύει by default στην 16881 πως να το ανοίξω; Και το Synology assistant που θέλει range 9997-9999 επίσης πως να το βάλω στο menu.
    Παιδιά ζητώ συγνώμη που επιμένω. Προφανώς μου λείπει τουπόβαθρο γνώσεων στο συγκεκριμένο ζήτημα για να σας ακολουθήσω και να κατανοήσω αυτά που μου λέτε. Σας υπόσχομαι πως θα αρχίσω το διάβασμα (κανά καλό tutorial? Ή κάποιο εύστοχο keyword για την αναζήτησή).
    Δεν θα το συνεχίσω άλλο εδώ γιατί βγήκαμε offtopic νομίζω. Το θέμα είναι η παρουσίαση του παρόχου και όχι τα προβλήματα των χρηστών.

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ για το screenshot. Αυτό το κατάλαβα σχετικά με το wan. Τώρα με μπέρδεψε όμως η περίπτωση να προωθώ τα wan αιτήματα σε διαφορετικό range εσωτερικά. Η εφαρμογή που θέλει ντε και καλά να δουλέψει σε μια συγκεκριμένη θύρα πως θα δουλέψει αν βάλω άλλο range εσωτερικά;
    Το ερώτημα είναι: δεν πρέπει να είναι απόλυτη η αντιστοιχία των θυρών;
    Αν όχι, τότε να ρυθμίσω όσες εφαρμογές μπορώ σε μια μόνο θύρα εσωτερικά και να προωθώ τα πάντα εκεί από όλες τις mobile εφαρμογές π.χ. Που όμως θέλουν άλλη θύρα by default. Έτσι δεν υπάρχει και θέμα με τα όρια των κανόνων που δέχεται το router. Κάτι όμως δεν μου κολλάει εδώ.
    Δεν χρειάζεται να δουλέψεις με asymmetrical, απλά σου είπα οτι μπορεί να γίνει.
    κάποιοι περιορισμοί που υπάρχουν στο nat είναι πως δεν μπορείς να ανοίξεις την ίδια πόρτα σε πάνω απο μια εσωτερικές Ip, ας πάρουμε για παράδειγμα την 80
    αν κάνεις ενα κανόνα που να λεει 80 80 στην 192.168.1.5 80 δεν μπορείς να κάνεις ακόμα εναν μετά 80 80 στην 192.168.1.6 80
    το 80 είναι η πόρτα Http, αν θέλουμε και άλλο μηχάνημα με δικό του http service ή θα πρέπει να αλλάξουμε σε εκείνο την πόρτα που ακούει, ή αν δεν γίνεται μέσω του port forward λέμε 8080 8080 στην 192.168.1.6 80 έτσι απο έξω δίνοντας το http://publicip θα ανοίγει την σελίδα της συσκευής 192.168.1.5 και αν του πούμε http://publicip:8080 θα ανοίγει την σελίδα της συσκευής 192.168.1.6


    Στην περίπτωση του nas θα το έβαζα έτσι (στο σποιλερ το έχω λάθος)
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  84,7 KB 
ID: 205896
    λαθος


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  83,4 KB 
ID: 205906
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 14-08-19 στις 21:01.

Σελ. 66 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 4656616465666768717686 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας