Σελ. 56 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 3646515455565758616676 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 826-840 από 2106
  1. #826
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Έχω κλείσει 6 μήνες από την αίτηση και με αυτές τις αλλαγές που κάνανε, ανυπομονώ τα μαλλα βεβαίως βεβαίως.

  2. #827
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Αρχικά μου είχαν πει πως το αίτημα για αδειοδότηση στο Δήμο κατατίθεται όταν κάνω την αίτηση στην HCN. Μέσα Δεκεμβρίου έκανα την αίτηση μου. Δύο μήνες μετά, έρχεται τεχνικός για την (τυπική) αυτοψία στο χώρο, και μαθαίνω πως η αίτηση αδειοδότησης από το Δήμο δεν έχει ακόμη κατατεθεί! Επίσης έμαθα πως δεν ισχύει η αναμονή των (κατά Μ.Ο.) 4 μηνών για την έγκριση αυτών των αιτήσεων, αλλά υπερβαίνει σαφώς το 6μηνο με τάση προς το 12μηνο. Απίστευτη κατάσταση.

    Στο μεταξύ, η αρχική συνεννόηση μας ήταν να έχουμε κατατεθειμένη αίτηση από το Δεκέμβριο ώστε τον Ιούνιο που λήγει το διετές συμβόλαιο με τον ΟΤΕ να προχωρήσουμε στη μετάβαση χωρίς ρήτρες, αλλά και δίχως να μείνω offline.
    Aπ' ότι φαίνεται θα αναγκαστώ να προβώ σε νέα δεσμευση με τον ΟΤΕ για να μην έχω τα εξωφρενικά υψηλά πάγια της αορίστου χρόνου...
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  3. #828
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Join the club!
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #829
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manvol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά μου είχαν πει πως το αίτημα για αδειοδότηση στο Δήμο κατατίθεται όταν κάνω την αίτηση στην HCN. Μέσα Δεκεμβρίου έκανα την αίτηση μου. Δύο μήνες μετά, έρχεται τεχνικός για την (τυπική) αυτοψία στο χώρο, και μαθαίνω πως η αίτηση αδειοδότησης από το Δήμο δεν έχει ακόμη κατατεθεί!
    Κάτι δεν μου πάει καλά εδώ, εάν δεν γίνει αυτοψία για να δουν που μπορεί να μπει το κουτί στην οικοδομή σου δεν μπορούν να καταθέσουν σχέδια όδευσης για εκσκαφή διότι αυτά περιλαμβάνουν το ακριβές σημείο που θα περάσει και τι εργασίες θα γίνουν στο πεζοδρόμιο (ακόμα και τα πλακάκια εάν χρειαστεί να αντικατασταθούν).

    Εάν σου είπαν στο τηλέφωνο ότι με το που κάνεις την αίτηση άμεσα καταθέτουμε τα σχέδια μάλλον είτε κάτι δεν κατάλαβες καλά είτε η τηλεφωνήτρια έκανε λάθος. Πάντως 2 μήνες για απλή αυτοψία μου φαίνεται περίεργο.

    Όσο για την καθυστέρηση ναι το 3μηνο είναι μύθος, πάει μακριά η βαλίτσα.

  5. #830
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Δηλαδή εγώ με τους εφτά μήνες από την αίτηση τι να σκεφτώ σε συνάρτηση και με την αύξηση που θα φάω από την Νόβα αν το γυρίσω σε αορίστου από τον Απρίλιο που λήγει το συμβόλαιο;

  6. #831
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι δεν μου πάει καλά εδώ, εάν δεν γίνει αυτοψία για να δουν που μπορεί να μπει το κουτί στην οικοδομή σου δεν μπορούν να καταθέσουν σχέδια όδευσης για εκσκαφή διότι αυτά περιλαμβάνουν το ακριβές σημείο που θα περάσει και τι εργασίες θα γίνουν στο πεζοδρόμιο (ακόμα και τα πλακάκια εάν χρειαστεί να αντικατασταθούν).

    Εάν σου είπαν στο τηλέφωνο ότι με το που κάνεις την αίτηση άμεσα καταθέτουμε τα σχέδια μάλλον είτε κάτι δεν κατάλαβες καλά είτε η τηλεφωνήτρια έκανε λάθος. Πάντως 2 μήνες για απλή αυτοψία μου φαίνεται περίεργο.

    Όσο για την καθυστέρηση ναι το 3μηνο είναι μύθος, πάει μακριά η βαλίτσα.

    Φυσικά. Κι όλα αυτά τα ρώτησα επίμονα στην αρχή (πριν τη δική μου αίτηση). Αυτές ήταν οι απαντήσεις που μου έδωσε η τηλεφωνήτρια - κι επαναλαμβάνω: επέμεινα. Ζήτησα να συμβουλευτεί το τεχνικό τμήμα και να με ξανακαλέσει, όπερ και εγένετο. Προφανώς δεν μου τα είπε και τόσο καλά...
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  7. #832
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθουμε που βρίσκονται τώρα(απα πλευράς σκαψιματων) ; ή με ποιανού μήνα αιτήσεις ασχολούνται;

  8. #833
    Εγγραφή
    09-11-2012
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    TP LINK vr600 v2
    SNR / Attn
    42.9(dB) / 7.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα ,έχω έναν φίλο μου στην Καβάλα που είναι συνδρομητής της ΗCN και έχει το ρούτερ 511-TV .Επειδή παίζει online gaming στο Playstation 4 χρειάζεται να του ανοίξω κάποιες πόρτες ώστε να είναι κομπλέ και να έχει το πολυπόθητο NAT Type 2. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει πως κάνω port forward στο ρούτερ αυτό ?Μπήκα τις προάλλες με Team Viewer στο ρούτερ αυτό και πήγα να κάνω port forward αλλά κάτι έλεγε για internet addres και δεν μπορούσαν να βγάλω άκρη.
    Ευχαριστώ

  9. #834
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από javas76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα ,έχω έναν φίλο μου στην Καβάλα που είναι συνδρομητής της ΗCN και έχει το ρούτερ 511-TV .Επειδή παίζει online gaming στο Playstation 4 χρειάζεται να του ανοίξω κάποιες πόρτες ώστε να είναι κομπλέ και να έχει το πολυπόθητο NAT Type 2. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει πως κάνω port forward στο ρούτερ αυτό ?Μπήκα τις προάλλες με Team Viewer στο ρούτερ αυτό και πήγα να κάνω port forward αλλά κάτι έλεγε για internet addres και δεν μπορούσαν να βγάλω άκρη.
    Ευχαριστώ
    Στο Internet address δεν βάζεις κάτι,
    Τσεκάρεις το enable, Internet address κενο, βάζεις τις πόρτες ή την πόρτα (μπορείς πχ να βάλεις 5000, 5000 για αν ανοίξεις την 5000, ή 5000,5100 για να ανοίξεις απο 5000 εως 5100, επιλέγεις tcp,upd ή και τα δύο, εσωτερική ip, εσωτερική πόρτα (βάζεις μόνο την αρχική πχ 5000)

  10. #835
    Εγγραφή
    09-11-2012
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    TP LINK vr600 v2
    SNR / Attn
    42.9(dB) / 7.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να κάνεις upload ένα screenshot?
    Όταν έκανα κάτι τέτοιο μετά έκανα save/reboot το ρούτερ αλλά οι πόρτες μετά δεν υπήρχαν.

  11. #836
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από javas76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να κάνεις upload ένα screenshot?
    Όταν έκανα κάτι τέτοιο μετά έκανα save/reboot το ρούτερ αλλά οι πόρτες μετά δεν υπήρχαν.
    Δεν ξέρω εάν οι 5000-5100 που λέει ο sdikr είναι αυτές που θες άλλα βάλε στο Server IP Addr: 192.168.1.ΧΧΧ την IP του Playstation

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  PortForward.png 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  49,9 KB 
ID: 201687

    Όμως επειδή αυτή μπορεί να αλλάζει συνεχώς ρύθμισε το να παίρνει πάντα μια reserved internal ip μέσω του DHCP κλειδώνοντας την MAC address.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DHCPSettings.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  54,4 KB 
ID: 201688

  12. #837
    Εγγραφή
    09-11-2012
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    TP LINK vr600 v2
    SNR / Attn
    42.9(dB) / 7.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω εάν οι 5000-5100 που λέει ο sdikr είναι αυτές που θες άλλα βάλε στο Server IP Addr: 192.168.1.ΧΧΧ την IP του Playstation

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  PortForward.png 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  49,9 KB 
ID: 201687

    Όμως επειδή αυτή μπορεί να αλλάζει συνεχώς ρύθμισε το να παίρνει πάντα μια reserved internal ip μέσω του DHCP κλειδώνοντας την MAC address.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DHCPSettings.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  54,4 KB 
ID: 201688
    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Αν μια πόρτα είναι διπλή του στυλ 10070-10080 το βάζω και στα δυο όπως τη μονή,σωστά ?
    Επίσης μπορώ από το PS4 να του δώσω μια στατική IP οπότε χρειάζεται και στο ρούτερ ή όχι ?
    Τέλος πρέπει να κάνω save/reboot στο τέλος όταν ανοίξω τις πόρτες στο ρούτερ για να τις "πάρει¨ή όχι ?
    Στο server ip addres βάζω την εσωτερική ip του ps4?
    Μπορώ βα βάλω ddns της google στο ρούτερ ?

  13. #838
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.742
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Αφελής ερώτηση (να είστε επιεικείς) : το upnp δεν τα ρυθμίζει αυτά ώστε να λειτουργούν χωρίς δική μας παρέμβαση;

  14. #839
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από javas76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μια πόρτα είναι διπλή του στυλ 10070-10080 το βάζω και στα δυο όπως τη μονή,σωστά ?
    Ναι, μπορείς να βάλεις είτε εύρος πχ ότι έρχεται από 5000-5100 να πάει στην 5000 του Playstation είτε να τις βάλεις μια με διαφορετικά records (έως και 12 βλέπω στο 511) πχ από 5000 έως 5000, από 5100 έως 5100 κλπ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από javas76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μπορώ από το PS4 να του δώσω μια στατική IP οπότε χρειάζεται και στο ρούτερ ή όχι ?
    Ναι, το ίδιο είναι.

    Προσωπικά αν και δουλεύω με εξωτερικό router και DMZ, που είναι πιο δομημένα τα πράγματα, προτιμώ να έχω τον κεντρικό έλεγχο σε αυτά από το router μέσω DHCP/MAC, έτσι ξέρω ανά πάσα στιγμή ποια IP έχει το κάθε μηχάνημα. Ιδίως στα laptop είναι προβληματικό μια να συνδέεται στο σπίτι που θες σταθερή IP και μια σε ελευθέρα δίκτια ου μπαίνει μόνο μέσω DHCP


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από javas76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος πρέπει να κάνω save/reboot στο τέλος όταν ανοίξω τις πόρτες στο ρούτερ για να τις "πάρει¨ή όχι ?
    Όχι, δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από javas76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο server ip addres βάζω την εσωτερική ip του ps4?
    Ναι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από javas76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ βα βάλω ddns της google στο ρούτερ ?
    Ναι μπορείς να βάλεις το 8.8.8.8 απλά κράτησε κάπου για ασφάλεια και τους DNS της HCN

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφελής ερώτηση (να είστε επιεικείς) : το upnp δεν τα ρυθμίζει αυτά ώστε να λειτουργούν χωρίς δική μας παρέμβαση;
    Το Universal Plug and Pray εννοείς? Προτιμώ να έχω τον έλεγχο στα χέρια μου...

  15. #840
    Εγγραφή
    09-11-2012
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    TP LINK vr600 v2
    SNR / Attn
    42.9(dB) / 7.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, μπορείς να βάλεις είτε εύρος πχ ότι έρχεται από 5000-5100 να πάει στην 5000 του Playstation είτε να τις βάλεις μια με διαφορετικά records (έως και 12 βλέπω στο 511) πχ από 5000 έως 5000, από 5100 έως 5100 κλπ.



    Ναι, το ίδιο είναι.

    Προσωπικά αν και δουλεύω με εξωτερικό router και DMZ, που είναι πιο δομημένα τα πράγματα, προτιμώ να έχω τον κεντρικό έλεγχο σε αυτά από το router μέσω DHCP/MAC, έτσι ξέρω ανά πάσα στιγμή ποια IP έχει το κάθε μηχάνημα. Ιδίως στα laptop είναι προβληματικό μια να συνδέεται στο σπίτι που θες σταθερή IP και μια σε ελευθέρα δίκτια ου μπαίνει μόνο μέσω DHCP




    Όχι, δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.



    Ναι



    Ναι μπορείς να βάλεις το 8.8.8.8 απλά κράτησε κάπου για ασφάλεια και τους DNS της HCN



    Το Universal Plug and Pray εννοείς? Προτιμώ να έχω τον έλεγχο στα χέρια μου...
    Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου και για το χρόνο σου.

Σελ. 56 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 3646515455565758616676 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας