Σελ. 73 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 5363687172737475788393 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.081-1.095 από 2108
  1. #1081
    Εγγραφή
    23-08-2003
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HCN
    Router
    jf 511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antipages Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο οδηγός σου είναι πολύ κατατοπιστικός. Με βοήθησε και ρύθμισα σωστά το technicolor cable router με ένα tplink voip router που διαθέτω. Σε ευχαριστώ.
    Να είσαι καλά. Χαίρομαι που βοήθησα, αν και νομίζω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση τα εύσημα για την περισσότερη και πιο σωστά δομημένη βοήθεια πάνε δικαιωματικά στον AntonyT

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Arrow Fibre δεν κάνεις καμία ρύθμιση δρομολόγησης, γενικά όπως είπα θα είναι ένα χαζοκούτι που θα δουλευτεί ως ενδιάμεσος κόμβος μεταξύ του Internet και του ASUS Router.

    Όσο για τις ρυθμίσεις, ναι μου αρέσουν οι εταιρίες που έχουν emulation (γενικά έτσι αποφασίζω να αγοράσω ένα router)

    Αρχικά ενώνεις το Arrow Fibre (στην 1Gpbs πόρτα) με την WAN πόρτα του ASUS (την «μοναχική» μπλε) Πρόσεξε το καλώδιο να είναι τουλάχιστον CAT5e, προτίμησε ένα καλώδιο αγορασμένο και όχι φτιαγμένο και να μην έχει πολλές τσακίσεις κλπ μιας και όλη η κίνηση περνάει από εκεί.

    Το παράδειγμα είναι με 10. λόγω του είμαι fan των IP με 10.0. και όχι 192.168. (γιατί γράφονται πιο εύκολα και συνηθίζω να μπαίνω στις συσκευές μου πληκτρολογώντας την IP, και 2ο ότι συσκευή μου έρχεται με factory default μπλέκει με 192.168.1.x). Εάν θες κάτι άλλο άλλαξε πχ το 10.0.0. με 192.168.1.

    Arrow Fibre

    Network > Lan IP Address

    IP : 192.168.100.1
    Subnet : 255.255.255.0

    Προς το παρόν άσε ανοιχτό το DHCP και βάλε

    Start IP Address : 192.168.100.100
    End IP Address : 192.168.100.199
    DNS1: 217.16.112.22
    DNS2: 217.16.112.21

    Application > DMΖ Configuration :

    DMZ Host : Enable
    DMZ Host IP Address: 192.168.100.200 (είναι η IP που λαμβάνει το router σου στο nat του Fibre)

    ASUS Router

    Advanced Settings > LAN | TAB : LAN IP

    IP Address : 10.0.0.200
    Subnet : 255.255.255.0

    Advanced Settings > LAN | TAB : DHCP Server

    Enable DHCP Server : Yes
    IP Pool Starting Address : 10.0.0.100
    IP Pool Ending Address : 10.0.0.199

    Default Gateway : 10.0.0.200
    DNS Server : 10.0.0.200 (ή 8.8.8.8 / 4.4.4.4 για Google)

    Advanced Settings > LAN | TAB : Internet Connection

    WAN Connection Type : Static IP

    IP. Address 192.168.100.200 (ή ότι άλλο πάνω από .2)
    Subnet Mast : 255.255.255.0
    Default Getway : 192.168.100.1
    DNS Server1 : 217.16.112.22 (ή 8.8.8.8 / 4.4.4.4 για Google)
    DNS Server2 : 217.16.112.21

    To routing πλέον θα είναι :

    PC 10.0.0.x <=> 10.0.0.200 <=> 192.168.100.1 <=> PUBLIC IP

    Tο 192.168.100.1 είναι η IP του Arrow Fibre και το 10.0.0.200 η IP του ASUS οπότε μπαίνεις με http://192.168.100.1 και http://10.0.0.200 αντίστοιχα)

    Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι, εάν δεν δουλεύει πες μου να το ξαναδώ



    Δεν είναι κόπος, χαρά μου να βοηθάω όπου μπορώ, όπως με έχουν βοηθήσει άπειρες φορές σε ελληνικά αλλά κυρίως σε ξένα forum εδώ και, θα τολμούσα να πω, δεκαετίες πλέον μιας και αν και δεν υπήρχε έννοια forum το telnet από το 9x’ έκανε θαύματα και ένα κόσμο που η πληροφορία ερχόταν με το σταγονόμετρο.
    Πρώτον, μπορεί να μην ήταν κόπος αλλά εγώ πρέπει να ξαναπώ ένα μεγάλο ευχαριστώ.

    Δεύτερον, λόγω υποχρεώσεων κατάφερα μόλις χθες να κάνω μια σωστή δοκιμή. Φαίνεται ότι μάλλον τα κατάφερα (το λέω με επιφύλαξη γιατί θέλω να δω σε βάθος χρόνου ότι είναι όλα ΟΚ - πάντως έτσι φαίνεται πως το παρόν).

    Τι έκανα; ουσιαστικά τίποτα, παραπάνω από αυτό που έκανα και προ ημερών.
    1.Έβαλα την static ip του asus στο πεδίο DMZ του Arrow
    2.Έκλεισα στο Arrow DHCP και WLAN (αυτό όχι γιατί χρειάζονταν απλά δεν τα θέλω ανοιχτά).

    Στο ASUS δεν έκανα τίποτα μιας και όπως είχα γράψει είχα ήδη στημένη την static από πριν και το port forwarding για το συγκεκριμένο range (όλα ήταν ήδη ρυθμισμένα να δουλεύουν από παλιά στο 192.168.1.Χ - ναι θα μπορούσα να τα βάλω σε άλλο range αλλά βαριέμαι να τα αλλάζω, αφού και έτσι είναι ΟΚ).

    Αρχικά μου είχε φανεί πως δεν δούλευε όλο αυτό, όπως είχα γράψει αρχικά. Με μια δοκιμή περισσότερης ώρας όμως φαίνεται πως η σύνδεση είναι πλέον, πως να το πω, πιο αεράτη (αυτή η αίσθηση δεν υπήρχε όταν η διαχείριση γινόταν από το arrow, μάλλον το αντίθετο). Πιο γρήγορη ανταπόκριση σε περισσότερα connections. Πιο σταθερή συνολική ταχύτητα, χωρίς πολλά σκαμπανεβάσματα κλπ.

    Προσοχή σε όποιον κάνει κάτι ανάλογο αφού διαβάσει το νήμα.

    Σύμφωνα με την δική μου εμπειρία αφού γίνει όλο αυτό με έναν web port checker όποια θύρα θέλετε να ανοίξει θα φαίνεται blocked/κλειστή - ακόμα και αν έχετε κάνει ότι χρειάζεται στις ρυθμίσεις του δεύτερου ρούτερ. Όμως ουσιαστικά θα είναι ανοιχτή (εφόσον έχει γίνει σωστά το port forwarding στο δεύτερο ρούτερ). Εγώ κατάφερα να μπω με 3G και RDP από το κινητό μου σε ένα PC - με DDNS - που μέχρι προχθές δεν έμπαινα.

    ΥΓ1. Αν κάποιος βρει τρόπο να μπούμε στο http://192.168.100.1/admin/backup_en.asp για να πάρουμε ένα backup των ρυθμίσεων μας, ας ενημερώσει (ξέρω ότι χρειάζεται admin login κατά πάσα πιθανότητα, απλά λέω μήπως και βρεθεί τρόπος). Προς το παρόν πήρα screenshots, για καλό και για κακό.

    ΥΓ2. On point ότι έχεις πει για τα ρούτερ που δίνει ο πάροχος (δυστυχώς). Παιδιά καταλάβετε ότι τα μηχανήματα αυτά είναι καλά για να δίνουν internet και να εξυπηρετούν ένα-δύο PC σε πολύ απλά πράγματα (και ίσως εκεί να υπάρχουν και κάποια θέματα ασφαλείας - ειδικός δεν είμαι απλά λέω ότι υπάρχει πιθανότητα). Αν θέλει κάποιος σοβαρά μηχανήματα πρέπει να ζυγίσει τις ανάγκες του, να ψάξει και να πληρώσει (όχι πολλά αλλά σίγουρα όχι modem/router των 10-20€, δική μου εκτίμηση αλλά δεν νομίζω το arrow να έχει πάνω από 25€ τιμή χονδρικής, μπορεί να λεώ και πολλά).

    ΥΓ3. Πολύ ωραίο, αυτό με το χριστουγεννιάτικο τοίχο.

  2. #1082
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες, να κάνω μια γρήγορη ερώτηση. Σε μερικές μέρες (κανείς δεν ξέρει σε πόσες, αλλά υποτίθεσται ότι πλέον η σύνδεσή μου έχει φύγει για εργολάβο) θα μπω κι εγώ μετά από πάνω από 1 χρόνο αναμονής στην ομάδα της HCN.
    Δεν έχω καταλάβει πλήρως γιατί είναι τόσο σημαντικό το DMZ...
    Εφόσον θέλουμε περισσότερες θύρες, γιατί παίζουμε με διαφορετικά router και δε χρησιμοποιούμε απλά ένα switch gbps και να ξεμπερδεύουμε;

    Δηλαδή μια τέτοια συνδεσιμότητα τι πρόβλημα έχει;
    (internet) <--> (ISP's router) <- 1 cable -> (dumb switch) <=== many cables ==> (your computers)

    Έχουμε κάποιο συγκεκριμένο λόγο που το fibre θέλουμε να το βγάλουμε πλήρως εκτός της εξίσωσης;
    περιοχη?

    εχει κανει κανεις αιτηση γενικα στο νεκρο κομματι του χαρτη αναμεσα καλαμαρια θεσσαλονικη?στη νομαρχια
    VAMOS ARIS

  3. #1083
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεύτερον, λόγω υποχρεώσεων κατάφερα μόλις χθες να κάνω μια σωστή δοκιμή. Φαίνεται ότι μάλλον τα κατάφερα (το λέω με επιφύλαξη γιατί θέλω να δω σε βάθος χρόνου ότι είναι όλα ΟΚ - πάντως έτσι φαίνεται πως το παρόν).
    Ουφ, ανησύχησα, δεν έμαθα τι έκανες εδώ και κάποιες μέρες και λέω κάποια μα@!#$ έγραψα και έχει μείνει χωρίς δίκτυο βρίζοντας με , χαίρομαι που βοήθησα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcel Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ1. Αν κάποιος βρει τρόπο να μπούμε στο http://192.168.100.1/admin/backup_en.asp για να πάρουμε ένα backup των ρυθμίσεων μας, ας ενημερώσει (ξέρω ότι χρειάζεται admin login κατά πάσα πιθανότητα, απλά λέω μήπως και βρεθεί τρόπος). Προς το παρόν πήρα screenshots, για καλό και για κακό.
    Backup χμ... δεν το σκέφτηκα/χρειάστηκα ποτέ αλλά δεν έχει, το screenshot η καλύτερη λύση, αλλά συνηθίζω σε τέτοια ένα factory reset και σε 1' ξανά ορίζω τις λιγοστές ρυθμίσεις... όλα τα άλλα άχρηστα

  4. #1084
    Εγγραφή
    23-08-2003
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HCN
    Router
    jf 511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουφ, ανησύχησα, δεν έμαθα τι έκανες εδώ και κάποιες μέρες και λέω κάποια μα@!#$ έγραψα και έχει μείνει χωρίς δίκτυο βρίζοντας με , χαίρομαι που βοήθησα.
    Όχι βρε, όλα καλά. Απλά υποχρεώσεις και δουλεία δεν σε αφήνουν να ασχοληθείς συνήθως, όταν, όπως και όσο πρέπει με τέτοια θέματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Backup χμ... δεν το σκέφτηκα/χρειάστηκα ποτέ αλλά δεν έχει, το screenshot η καλύτερη λύση, αλλά συνηθίζω σε τέτοια ένα factory reset και σε 1' ξανά ορίζω τις λιγοστές ρυθμίσεις... όλα τα άλλα άχρηστα
    Συμφωνώ. Δεν χρειάζεται παραπάνω από 1 λεπτό για να περάσεις τα απαιτούμενα. Νομίζω ότι είναι περισσότερο, το γ@$#μ^&0 γιατί δεν μου αρέσει να με κλειδώνουν έξω από ένα μηχάνημα που χρησιμοποιώ (αν και καταλαβαίνω απόλυτα τη λογική από μεριάς του παρόχου).

  5. #1085
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    εχθές καθώς γυρνούσα σπίτι είδα στην γωνία μηχάνημα που έσκαβε για οπτική, και ναι έρχεται επιτέλους η Hcn στην δρόμο μου αν και λίγο αργοπορημένη αλλά δεν πειράζει.

    Οπότε ήρθε η ώρα να πάρω και ένα καλό router-switch γιατί δεν μου φτάνει αυτό της εταιρείας.

    Η ανάγκες μου είναι 2 Pc με 1000άρι δίκτυο(το ένα pc έχει και 2.5G lan αλλά δεν υπάρχει λόγο να πάω σε τέτοια ταχύτητα) και μερικές ακόμα ασύρματες συσκευές, ddns(είχα βολευτεί με το 2i της cosmote παίζει μια χαρά),qos(δεν νομίζω να χρειαστεί αλλά να υπάρχει),5Ghz wifi.

    Σκεφτόμουν για το MikroTik hAP ac², μήπως υπάρχει κάτι άλλο που έχετε να προτείνεται - χρησιμοποιείται?

  6. #1086
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Για μια combo συσκευή (router + access point) είναι άριστη επιλογή. Αν θέλεις να βάλεις το wi-fi σε δεύτερη συσκευή μπορείς να δεις και το EdgeRouter X της Ubiquiti.

  7. #1087
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μια combo συσκευή (router + access point) είναι άριστη επιλογή. Αν θέλεις να βάλεις το wi-fi σε δεύτερη συσκευή μπορείς να δεις και το EdgeRouter X της Ubiquiti.
    όχι δεν βρίσκω λόγο να πάω σε 2 ξεχωριστές συσκευές.

    Θα έχω που θα έχω το arrow έξτρα. Ερώτηση, για το βέλτιστο θα πρέπει να ρυθμίσω κάτι στο arrow? Γιατί ουσιαστικά μόνο το Internet θέλω να δίνει στο ac2.

  8. #1088
    Το avatar του μέλους AtoW19
    AtoW19 Guest
    Γεία σε όλους σας για την HCN γνωρίζει κανείς εάν έρθει στον Νομό Αττικής;

  9. #1089
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AtoW19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεία σε όλους σας για την HCN γνωρίζει κανείς εάν έρθει στον Νομό Αττικής;
    δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση για κάτι τέτοιο. Γενικά δεν έχω δει κάτι που να λέει για νέα Πόλη(εκτός Θεσσαλονίκη,Κιλκίς)

  10. #1090
    Το avatar του μέλους AtoW19
    AtoW19 Guest
    Μαλιστα σε ευχαριστώ πάντως adiS .
    Θα είσαι πολύ ευχαριστημένος με τον πάροχο σου.

  11. #1091
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AtoW19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα σε ευχαριστώ πάντως adiS .
    Θα είσαι πολύ ευχαριστημένος με τον πάροχο σου.
    ναι είμαι δεν έχω κανένα παράπονο, αν και είμαι μόνο 2 βδομάδες συνδρομητής όλα καλά. Μακάρι ο κόσμος να ανταποκριθεί σε τέτοιες εταιρείες, ώστε κάποια στιγμή να αποκτήσουμε όλοι FTTH και ταχύτητες σε λογικές τιμές.

    Όταν με πήρε ο ΟΤΕ να με ρωτήσει γιατί φεύγω, αυτό τους ανέφερα, όταν θα φέρει FTTH στο σπίτι μου και λογικές τιμές το ξανά συζητάμε.

  12. #1092
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν θα φέρει FTTH στο σπίτι μου και λογικές τιμές το ξανά συζητάμε.
    Να ήταν μόνο αυτό

    OTE (Download/Upload) : 100/10 , 200/20
    HCN (Download/Upload) : 120/120, 200/200, 300/300, 600/600, 1000/1000

    Κάποιοι έμειναν στην δεκαετία του 90' που θέλαμε μόνο να φορτώνουμε σελίδες. Και δεν μιλάω μόνο για "παράνομα" upload αλλά στην cloud εποχή το 10 και 20 για FTTH είναι αρχαίο.

  13. #1093
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ήταν μόνο αυτό

    OTE (Download/Upload) : 100/10 , 200/20
    HCN (Download/Upload) : 120/120, 200/200, 300/300, 600/600, 1000/1000

    Κάποιοι έμειναν στην δεκαετία του 90' που θέλαμε μόνο να φορτώνουμε σελίδες. Και δεν μιλάω μόνο για "παράνομα" upload αλλά στην cloud εποχή το 10 και 20 για FTTH είναι αρχαίο.
    μα εννοείται ότι μιλάω για όλο το πακέτο, αν είναι να έρθει με ftth σπίτι μου, και μου δίνει χαμηλότερες ταχύτητες έστω και στην ίδια τιμή δεν υπάρχει λόγος να αλλάξω πάροχο.

    Όλα είναι υπερ της hcn και της inalan ακόμα και αν μπορείς να βάλεις ftth και από τους μεγάλους αυτήν την στιγμή.

  14. #1094
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα είναι υπερ της hcn και της inalan ακόμα και αν μπορείς να βάλεις ftth και από τους μεγάλους αυτήν την στιγμή.
    Αν και δεν έχω το δικαίωμα να μιλάω γιατί ήμουν από τους τυχερούς που συνδέθηκαν σε λιγότερο από μια εβδομάδα από την αίτηση (παρά το ότι πήρα γραμμή από την διπλανή πολυκατοικία), το μείον σε αυτές τις εταιρίες είναι ο χρόνος μέχρι να συνδεθείς ακόμα και αν υπάρχει δίκτυο κοντά σου.

    Βέβαια αν δούμε και τα ψιλά γράμματα του Cosmote FIBER και εκεί περίπου 2 μήνες θέλει να ολοκληρωθεί η διαδικασία με βάση τα επίσημα χρονοδιαγράμματα (αν τα τηρούν)

    Η λύση ήταν μια άλλα δεν την εφάρμοσαν ποτέ γιατί θελαν τα "τσιφλίκια" τους κάποιοι, μια εταιρία δικτύων που σκάβει τυφλά παντού. Και αν μου πουν ότι δεν γίνονται αυτά, στο αέριο μια χαρά το κάναν. Φτάσαμε πάνω από 10 χρόνια από τότε που συζητούνταν αυτό (το 2008) μετά και αφού κατοχύρωσαν τα "τσιφλίκια" τους ο καθένας τώρα μιλάνε για μια ενιαία εταιρία διαχείρισης μήπως πάρουν ακόμα μια επιδότηση και από κει αφού το SFBB δεν τους φτάνει.

  15. #1095
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν έχω το δικαίωμα να μιλάω γιατί ήμουν από τους τυχερούς που συνδέθηκαν σε λιγότερο από μια εβδομάδα από την αίτηση (παρά το ότι πήρα γραμμή από την διπλανή πολυκατοικία), το μείον σε αυτές τις εταιρίες είναι ο χρόνος μέχρι να συνδεθείς ακόμα και αν υπάρχει δίκτυο κοντά σου.

    Βέβαια αν δούμε και τα ψιλά γράμματα του Cosmote FIBER και εκεί περίπου 2 μήνες θέλει να ολοκληρωθεί η διαδικασία με βάση τα επίσημα χρονοδιαγράμματα (αν τα τηρούν)

    Η λύση ήταν μια άλλα δεν την εφάρμοσαν ποτέ γιατί θελαν τα "τσιφλίκια" τους κάποιοι, μια εταιρία δικτύων που σκάβει τυφλά παντού. Και αν μου πουν ότι δεν γίνονται αυτά, στο αέριο μια χαρά το κάναν. Φτάσαμε πάνω από 10 χρόνια από τότε που συζητούνταν αυτό (το 2008) μετά και αφού κατοχύρωσαν τα "τσιφλίκια" τους ο καθένας τώρα μιλάνε για μια ενιαία εταιρία διαχείρισης μήπως πάρουν ακόμα μια επιδότηση και από κει αφού το SFBB δεν τους φτάνει.
    αυτό έπρεπε να είχε γίνει όταν πουλήθηκε ο ΟΤΕ. Δυστυχώς δεν έγινε, οπότε τώρα ουσιαστικά κάνουν ότι θέλουν και όπου θέλουν χωρίς έλεγχο και πρόγραμμα. Απλώς περιμένουν επιδοτήσεις για να προχωρήσουν.

    Βλέπεις ότι πάλι η cosmote έχει πάρει τις περισσότερες περιοχές. Δεν είναι κακό αλλά πάλι αυτός είναι που θα έχει το πάνω χέρι, οι άλλες μεγάλες εταιρείες δεν ήθελαν να επενδύσουν αυτά τα ποσά.

    Εγώ θέλω να δω σε περιοχές π.χ. που έχει αναλάβει η cosmote με fttc, να πάει παράλληλα η vodafone και να σκάψει για ftth. Δεν θα γίνει γιατί μετά θα ξεκινήσουν "πόλεμο" αλλά τρέφω μια ελπίδα.

Σελ. 73 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 5363687172737475788393 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας