Σελ. 37 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 1727323536373839424757 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 541-555 από 2104
  1. #541
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Ήρθαν και σε εμένα τα παιδιά της HCN σήμερα το πρωί. Πρώτα πέρασαν οι τεχνικοί για την καλωδίωση από το κουτί από το κουτί τους στον χώρο μου. Τελείωσαν γρήγορα αφού είχα ήδη ανοιγμένη την τρύπα στον τοίχο όπου θα περνούσε η οπτική ίνα και έτσι σε μισή ώρα αποχώρησαν.

    Ακολούθησε έπειτα ο τεχνικός των οπτικών ινών που μου έφερε και το modem στο σπίτι. Έκανε την συγκόλληση της οπτικής ίνας που μπήκε στο σπίτι με το τελικό τμήμα που καταλήγει στο modem τους. Έπειτα δούλεψε για αρκετή ώρα εξωτερικά στο rack τους όπου έκανε τις νέες συνδέσεις. Για καλή μου τύχη στην διπλανή οικοδομή υπήρχε συνδρομητής σε docsis πακέτο και το rack ήταν δίπλα μου. Από όσα είδα όμως οι διαφορές στον τρόπο σύνδεσης των δυο προτύπων docsis-fiber είναι πολλές και απαιτούνται αρκετές αλλαγές στο κουτί. Οι τεχνικοί και των δυο κλιμακίων ήταν ιδιαίτερα πρόθυμοι και συνεργάσιμοι. Η δουλειά τους αρκετά προσεκτική και καλλωπισμένη. Αποκόμισα πολύ καλές εντυπώσεις.

    Το modem που μου έδωσαν είναι το AF511-TV με ενεργοποιημένο το wi-fi. Ρώτησα και για το AF530-TV αλλά μου είπε ότι τα "μαζεύουν" γιατί δεν αποδείχθηκαν πολύ αξιόπιστα σε σχέση με το AF511-TV που το θεωρούν πολύ σταθερό. Ένα tip είναι να μην ζητήσετε wi-fi κατά την υπογραφή του συμβολαίου και να γλιτώσετε τα επιπλέον χρήματα αφού τα modems που δίνουν το διαθέτουν.

    Για την ώρα περιμένω το "μαγικό λαμπάκι" να γίνει από κόκκινο σε πράσινο που θα σημάνει και την ενεργοποίηση της σύνδεσης. Αυτό μου είπαν ότι θα γίνει σύντομα, μπορεί ακόμα και σήμερα. Θα ενημερώσω για νεότερα.

  2. #542
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθαν και σε εμένα τα παιδιά της HCN σήμερα το πρωί. Πρώτα πέρασαν οι τεχνικοί για την καλωδίωση από το κουτί από το κουτί τους στον χώρο μου. Τελείωσαν γρήγορα αφού είχα ήδη ανοιγμένη την τρύπα στον τοίχο όπου θα περνούσε η οπτική ίνα και έτσι σε μισή ώρα αποχώρησαν.

    Ακολούθησε έπειτα ο τεχνικός των οπτικών ινών που μου έφερε και το modem στο σπίτι. Έκανε την συγκόλληση της οπτικής ίνας που μπήκε στο σπίτι με το τελικό τμήμα που καταλήγει στο modem τους. Έπειτα δούλεψε για αρκετή ώρα εξωτερικά στο rack τους όπου έκανε τις νέες συνδέσεις. Για καλή μου τύχη στην διπλανή οικοδομή υπήρχε συνδρομητής σε docsis πακέτο και το rack ήταν δίπλα μου. Από όσα είδα όμως οι διαφορές στον τρόπο σύνδεσης των δυο προτύπων docsis-fiber είναι πολλές και απαιτούνται αρκετές αλλαγές στο κουτί. Οι τεχνικοί και των δυο κλιμακίων ήταν ιδιαίτερα πρόθυμοι και συνεργάσιμοι. Η δουλειά τους αρκετά προσεκτική και καλλωπισμένη. Αποκόμισα πολύ καλές εντυπώσεις.

    Το modem που μου έδωσαν είναι το AF511-TV με ενεργοποιημένο το wi-fi. Ρώτησα και για το AF530-TV αλλά μου είπε ότι τα "μαζεύουν" γιατί δεν αποδείχθηκαν πολύ αξιόπιστα σε σχέση με το AF511-TV που το θεωρούν πολύ σταθερό. Ένα tip είναι να μην ζητήσετε wi-fi κατά την υπογραφή του συμβολαίου και να γλιτώσετε τα επιπλέον χρήματα αφού τα modems που δίνουν το διαθέτουν.

    Για την ώρα περιμένω το "μαγικό λαμπάκι" να γίνει από κόκκινο σε πράσινο που θα σημάνει και την ενεργοποίηση της σύνδεσης. Αυτό μου είπαν ότι θα γίνει σύντομα, μπορεί ακόμα και σήμερα. Θα ενημερώσω για νεότερα.
    λες και βλέπω την δική μου εμπειρία, βρε λες να με΄νεις δίπλα μου; χαχα!

  3. #543
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Είχα ενεργοποιηθεί τελικά μετά από 3-4 ώρες από την επίσκεψη των τεχνικών. Μια ρύθμιση όπως που είχα με τους προηγούμενους DNS servers με έκανε να αργήσω λίγο να το αντιληφθώ. Όλα πολύ καλά!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedtest.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  43,4 KB 
ID: 194756
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelakis1914 : 20-06-18 στις 18:04.

  4. #544
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα ενεργοποιηθεί τελικά μετά από 3-4 ώρες από την επίσκεψη των τεχνικών. Μια ρύθμιση όπως που είχα με τους προηγούμενους DNS servers με έκανε να αργήσω λίγο να το αντιληφθώ. Όλα πολύ καλά!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedtest.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  43,4 KB 
ID: 194756
    και τώρα έιναι λες και ζούσες σε παλαιολιθική εποχή ε; :P

  5. #545
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Ακόμα δεν έχω προλάβει να κάνω εκτενείς δοκιμές με τις ταχύτητες. Ένα θέμα με το wi-fi μου έφαγε μια ώρα να το διορθώσω. H ρύθμιση 2,4 GHz B-G-N δεν έδινε ασύρματο δίκτυο στις συσκευές μου. Μόλις το άλλαξα σε Ν το πρόβλημα λύθηκε.

  6. #546
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.735
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    εχει ενεργοποιηθει κανεις κοντα στις οδους κηφησιας,μοσχονησιων και ψελλου?
    VAMOS ARIS

  7. #547
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Με αυτό το resolving των διευθύνσεων URL τι γίνεται, όλες θέλουν 2-3 refresh για να κατεβάσουν την σελίδα. Επειδή με έχει εκνευρίσει αφάνταστα το συγκεκριμένο πρόβλημα, μήπως λύνεται με σύνδεση δεύτερου router σε DMZ;

  8. #548
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτό το resolving των διευθύνσεων URL τι γίνεται, όλες θέλουν 2-3 refresh για να κατεβάσουν την σελίδα. Επειδή με έχει εκνευρίσει αφάνταστα το συγκεκριμένο πρόβλημα, μήπως λύνεται με σύνδεση δεύτερου router σε DMZ;
    Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα με τους DNS τους, πάντως εγώ χρησιμοποιώ της Google (8.8.8.8 / 4.4.4.4). Τις έχω βάλει στο DHCP του router μου και είμαι μια χαρά.

  9. #549
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Δοκίμασα στις επιμέρους συσκευές μου τους DNS της Google χωρίς βελτίωση. Θα δοκιμάσω να τους αλλάξω απευθείας και στο modem τους.

  10. #550
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασα στις επιμέρους συσκευές μου τους DNS της Google χωρίς βελτίωση. Θα δοκιμάσω να τους αλλάξω απευθείας και στο modem τους.
    Δεν είχα κάποιο θέμα με άλλους dns, δοκίμασε και τους 1.1.1.1
    Ακόμα δοκίμασε και traceroute στους dns
    tracert 8.8.8.8
    tracert 1.1.1.1



    Μια και σας έχω εύκαιρους, εδώ http://www.gpsoo.net/index_en.shtml μπορείτε να μπείτε;

  11. #551
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια και σας έχω εύκαιρους, εδώ http://www.gpsoo.net/index_en.shtml μπορείτε να μπείτε;
    Μπήκα με το δεύτερο refresh.

  12. #552
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπήκα με το δεύτερο refresh.
    Καλά μιλάμε εδώ και μια βδομάδα δεν μπορούσα να μπώ, ενώ απο 3G ή απο Οτε κανονικά.
    Τώρα μπαίνει και σε έμενα!!


    Με traceroute δοκίμασες;

  13. #553
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    HCN
    εγώ DNS έχω 1.1.1.1 αλλά ,έχω 2ο router ,εκεί λύθηκε και το θέμα που είχε με το Youtube με το Buffering,πλεόν παρότι δεν έχω οθόνη 8Κ μπορεί και το "παίζει"σαν sample ,αλλά χρησιμοποιεί όλη την γραμμή..αχαχα!

  14. #554
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτό το resolving των διευθύνσεων URL τι γίνεται, όλες θέλουν 2-3 refresh για να κατεβάσουν την σελίδα. Επειδή με έχει εκνευρίσει αφάνταστα το συγκεκριμένο πρόβλημα, μήπως λύνεται με σύνδεση δεύτερου router σε DMZ;
    Το πρόβλημα λύθηκε τελικά από την εταιρεία με απομακρυσμένη πρόσβαση στο modem τους. Δεν ξέρω τι ακριβώς άλλαξαν γιατί έβλεπα τα λαμπάκια να αναβοσβήνουν για αρκετή ώρα. Εκτιμώ ότι πρέπει να επανεγκατέστησαν και το firmware του modem αφού όλες οι ρυθμίσεις επέστρεψαν στις εργοστασιακές. Λύθηκε και το πρόβλημα με την ιδιοτροπία του wi-fi που δούλευε μόνο σε draft N.

    Να αναφέρω ότι με εξυπηρέτησαν ΑΜΕΣΑ μετά από μια αποστολή email στην υποστήριξη τους.

  15. #555
    Εγγραφή
    02-03-2013
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    παντως αν βάλετε δεύτερο router με DMZ, πολύ βασικό και εύχρηστο, ειναι να αφήσε την default ip του modem και να μην την αλλάξετε.
    σίγουρα σε κάποια στιγμή θα σας ζητηθεί να κάνετε hard reset το modem και θα πρέπει να το ξαναστήνετε.

    οσοι χρησιμοποιείτε δικό σας router μεσω DMZ,
    τα DNS τα αλλάζετε με αυτά της Google (8.8.8.8, 4.4.4.4) μόνο στο δικό σας router, μόνο σε αυτό που δίνει η HCN ή και στα δύο;

Σελ. 37 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 1727323536373839424757 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας