Σελ. 134 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 114124129132133134135136139 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.996-2.010 από 2108
  1. #1996
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει βάλει 2ο ρουτερ πίσω απο αυτό της HCN, η HCN δεν δίνει bridge στο δικό της ώστε να πάρει την public το δικό μας router
    Σωστά, δεν θα έπρεπε όμως το router του να έχει μια private IP (π.χ. στο 192.168.0.0/16) αν ήταν έτσι; Γιατί ο φίλος λέει πως πήρε IP από 198. Που τη βρήκε αυτή;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  2. #1997
    Εγγραφή
    23-11-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλημέρα,
    Μένω Καλαμαριά Περικλέους.
    Επειδή είδα κι απόειδα με την vdsl από cosmote και wind και έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη στους εν λόγω παρόχους και στα τεχνικά τμήματα τους σκέφτομαι για hcn.
    Είναι αξιόπιστη εταιρεία? Αποσυνδέσεις υπάρχουν? Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

  3. #1998
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω στα ερωτήματά σου, απαντώ απλά για να σε ενημερώσω ότι αν στην οικοδομή σου ή στην διπλανή δεν έχετε ήδη hcn εγκατάσταση, οπλίσου με υπομονή. Περιμένω σχεδόν 3-3.5 χρόνια τώρα, ενώ η απέναντι οικοδομή έχει εγκατάσταση.

  4. #1999
    Εγγραφή
    23-11-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω στα ερωτήματά σου, απαντώ απλά για να σε ενημερώσω ότι αν στην οικοδομή σου ή στην διπλανή δεν έχετε ήδη hcn εγκατάσταση, οπλίσου με υπομονή. Περιμένω σχεδόν 3-3.5 χρόνια τώρα, ενώ η απέναντι οικοδομή έχει εγκατάσταση.
    Υπάρχει κουτί στα όρια της οικοδομής μου με την διπλανή.

  5. #2000
    Εγγραφή
    18-12-2008
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    55
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    JM-FIBRE ONU JF511-TV
    Τις τελευταίες βδομάδες πάντως η HCN στο Κιλκίς έχει μπουκώσει για τα καλά... Το online gaming είναι αδύνατο... Ευτυχώς στις κλήσεις/βιντεοκλήσεις τρώει "παγώματα" λίγες φορές και ευτυχώς πιο σπάνια στο browsing... Γνωρίζουν το πρόβλημα εδώ και μέρες... Να δούμε πότε θα επιλυθεί.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  hcnping.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  132,4 KB 
ID: 244367
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  hcnDrop.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  135,1 KB 
ID: 244368

  6. #2001
    Εγγραφή
    23-06-2022
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω στα ερωτήματά σου, απαντώ απλά για να σε ενημερώσω ότι αν στην οικοδομή σου ή στην διπλανή δεν έχετε ήδη hcn εγκατάσταση, οπλίσου με υπομονή. Περιμένω σχεδόν 3-3.5 χρόνια τώρα, ενώ η απέναντι οικοδομή έχει εγκατάσταση.
    Νομίζω πως και στην Inalan το ίδιο κάνουν.

    Στην HCN πάντως εγώ που έχω στη διπλανή πολυκατοικία σύνδεση, μου είχαν πει περίπου 10-15 εργάσιμες μέρες. Τους πήρα στη 17η (την προηγούμενη Τρίτη ή Τετάρτη) και μου είπε η υπάλληλος "ακόμα δε σας έχουν καλέσει;" και μου έκλεισε ραντεβού επί τόπου. Σήμερα ήρθαν τα παιδιά και έχω συνδεθεί επιτυχώς! Μάλιστα, ενθουσιάστηκα τόσο πολύ που έκανα αίτηση για αναβάθμιση απο 120/120 σε 360/360 και ολοκληρώθηκε περίπου 30 λεπτά μετά την αίτησή μου!!!

    Πολύ θετικές εντυπώσεις προς το παρόν. Θα δείξει στην πορεία όμως...

  7. #2002
    Εγγραφή
    23-11-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Περιμένω τεχνικό για να μου πουν αν είναι εφικτό και πως θα συνδεθώ. Λογικά από το μπαλκόνι θα μπει το καλώδιο, κάτι που με βολεύει σε σχέση με τους κλασικούς παρόχους που έπρεπε να έρθει δίπλα στην εξώπορτα. Με προβληματίζει το πώς θα συνδεθεί ο συναγερμός κι αν μπορώ από το ρούτερ να βγάλω απλό τηλεφωνικό καλώδιο για να το συνδέσω με το κουτί του συναγερμού.

  8. #2003
    Εγγραφή
    23-06-2022
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m.ke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένω τεχνικό για να μου πουν αν είναι εφικτό και πως θα συνδεθώ. Λογικά από το μπαλκόνι θα μπει το καλώδιο, κάτι που με βολεύει σε σχέση με τους κλασικούς παρόχους που έπρεπε να έρθει δίπλα στην εξώπορτα. Με προβληματίζει το πώς θα συνδεθεί ο συναγερμός κι αν μπορώ από το ρούτερ να βγάλω απλό τηλεφωνικό καλώδιο για να το συνδέσω με το κουτί του συναγερμού.
    Από το μπαλκόνια θα συνδεθείς, πολύ σωστά. Θα χρειαστεί να εξασφαλίσεις πρόσβαση στην ταράτσα (σε περίπτωση που την κλειδώνουν να έχεις κλειδιά ή να εξασφαλίσεις ότι εκείνη την ημέρα θα μπορεί κάποιος να σου ανοίξει). Για το θέμα του συναγερμού, δε γνωρίζω να σου απαντήσω. Καλό θα ήταν να εξηγήσεις τον προβληματισμό σου στην τεχνική υποστήριξή τους πριν κλείσεις ραντεβού.

    Απ' ότι βλέπω, είσαι στην ίδια περίπτωση με μένα (στη διπλανή πολυκατοικία υπάρχει), οπότε λογικά δε θα σε καθυστερήσουν πολύ. Όπως ανέφερα και πριν, υπολόγισε 3 εργάσιμες εβδομάδες, κι αν δεν σε καλέσουν, κάλεσε εσύ. Όσο για την εγκατάσταση, πήρε 1-2 ώρες σε μένα (στο διαμέρισμά μου μέσα βρίσκονταν λιγότερο από 45 λεπτά). Έκαναν μια πολύ μικρή τρυπούλα από το μπαλκόνι στο εσωτερικό του δωματίου μου για να περάσει η οπτική ίνα και μετά το πέρασαν πάνω από τους τοίχους μέχρι το σημείο που τους ζήτησα.

  9. #2004
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Ξυπνώντας κάποια πρωινά, βλέπω την σύνδεση μου πεσμένη και χωρίς να έχω πρόσβαση στο web UI του arrow 511.

    Το πρόβλημα λύνεται με reboot από τον διακόπτη του arrow και η σύνδεση επανέρχεται πλήρως. Παλαιότερα εμφανιζόταν αυτό το πρόβλημα 1-2 φορές το δίμηνο αλλά τελευταία 1-2 φορές την εβδομάδα.

    Από την υποστήριξη ανέφεραν ότι δεν αλλάξει κάτι τους τελευταίους μήνες και δεν παρατηρούν κάτι περίεργο. Προληπτικά μου έδωσαν και νέο τροφοδοτικό για το router τους αλλά δεν φαίνεται να βοήθησε.

    Να αναφέρω ότι έχω το arrow σε σύνδεση DMZ με δικό μου εξοπλισμό της ubiquiti.

    Πιστεύεται ότι είναι θέμα του arrow; Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλο κάτι αντίστοιχο με την σύνδεση του;

  10. #2005
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξυπνώντας κάποια πρωινά, βλέπω την σύνδεση μου πεσμένη και χωρίς να έχω πρόσβαση στο web UI του arrow 511.

    Το πρόβλημα λύνεται με reboot από τον διακόπτη του arrow και η σύνδεση επανέρχεται πλήρως. Παλαιότερα εμφανιζόταν αυτό το πρόβλημα 1-2 φορές το δίμηνο αλλά τελευταία 1-2 φορές την εβδομάδα.

    Από την υποστήριξη ανέφεραν ότι δεν αλλάξει κάτι τους τελευταίους μήνες και δεν παρατηρούν κάτι περίεργο. Προληπτικά μου έδωσαν και νέο τροφοδοτικό για το router τους αλλά δεν φαίνεται να βοήθησε.

    Να αναφέρω ότι έχω το arrow σε σύνδεση DMZ με δικό μου εξοπλισμό της ubiquiti.

    Πιστεύεται ότι είναι θέμα του arrow; Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλο κάτι αντίστοιχο με την σύνδεση του;
    Θυμάμαι και εγώ είχα τέτοια θέματα, κάποια στιγμή άλλαξα σε 530 και απο τότε δεν είχα ξάνα τέτοιο πρόβλημα, δουλεύω με 2ο router αλλα χωρίς dmz, ανοίγω τις πόρτες που χρειάζομαι μόνο

  11. #2006
    Εγγραφή
    18-12-2008
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    55
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    JM-FIBRE ONU JF511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξυπνώντας κάποια πρωινά, βλέπω την σύνδεση μου πεσμένη και χωρίς να έχω πρόσβαση στο web UI του arrow 511.

    Το πρόβλημα λύνεται με reboot από τον διακόπτη του arrow και η σύνδεση επανέρχεται πλήρως. Παλαιότερα εμφανιζόταν αυτό το πρόβλημα 1-2 φορές το δίμηνο αλλά τελευταία 1-2 φορές την εβδομάδα.

    Από την υποστήριξη ανέφεραν ότι δεν αλλάξει κάτι τους τελευταίους μήνες και δεν παρατηρούν κάτι περίεργο. Προληπτικά μου έδωσαν και νέο τροφοδοτικό για το router τους αλλά δεν φαίνεται να βοήθησε.

    Να αναφέρω ότι έχω το arrow σε σύνδεση DMZ με δικό μου εξοπλισμό της ubiquiti.

    Πιστεύεται ότι είναι θέμα του arrow; Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλο κάτι αντίστοιχο με την σύνδεση του;
    "Παγώνει" το 511, κλασικό πρόβλημα που αντιμετώπιζα κι εγώ. Τελευταία κι σε εμένα το έκανε 1-2 φορές τη μέρα. Ακόμη και μόνο του να το έχεις στην πρίζα, πάλι θα στο κάνει. Χρειάζεται σίγουρα αλλαγή. Εγώ το άλλαξα σε 510, αλλά όταν δοκίμασα το DMZ γιατί έχω ένα Xiaomi με OpenWRT, μετά από περίπου 12 ώρες έχανε την IP το 510. Οπότε το σέταρα χωρίς DMZ, και όλα καλά.

  12. #2007
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!

    Περίμενα ότι ο αδύναμος κρίκος είναι το 511. Θα ζητήσω αντικατάσταση με κάποιο νεότερο.

  13. #2008
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.933
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Καλύτερα ζήτα το 510 που αν και πιο παλιό είναι αρκετά σταθερό. Το πρόβλημα που αναφέρει παραπάνω ο christhenis προσωπικά δεν μου το έκανε στα 2 χρόνια χρήσης του, ίσως έπεσε σε ελαττωματικό. Άλλη λύση είναι το 611 με χρέωση 15€, έχει και 5 GHz WiFi.

    Edit: Τώρα διάβασα ότι έχεις Ubiquiti από πίσω οπότε το τελευταίο μάλλον δεν σε ενδιαφέρει

  14. #2009
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Ναι δεν χρησιμοποιώ το ασύρματο του arrow καθώς έχω εξοπλισμό της Ubiquiti εδώ και περισσότερο από 4 χρόνια.

    Το προσωπικό της HCN εκτιμώ ότι γνωρίζει ποια είναι η πιο σταθερή συσκευή για τα "basics" και θα με καθοδηγήσει στην επιλογή.

  15. #2010
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.933
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Αν ήθελαν να βοηθήσουν δεν θα έδιναν σε κανέναν το 511 εξαρχής αλλά οκ

Σελ. 134 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 114124129132133134135136139 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας