Σελ. 40 από 140 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142455060 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 586-600 από 2089
  1. #586
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.181
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω και σύνδεση DSL που χρησιμοποιώ ταυτόχρονα και δεν κόβει τα links. Το πρόβλημα εστιάζεται κυρίως στα συνημμένα των email.


    Η αλήθεια είναι ότι το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από μια αναβάθμιση τους σε νεότερο firmware.
    Ανέφερέ το στην HCN ΜΠΑΣ και βρούνε καμιά άκρη.
    Διαφορετικά το απενεργοποιείς τελείως και προστατεύεσαι τοπικά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #587
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Θα ενημερώσω την εταιρεία για το συγκεκριμένο θέμα.

  3. #588
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Χθες το απόγευμα γύρω στις 16:15 το απόγευμα έπεσε η σύνδεση μου.

    Αφού περίμενα περίπου 20 λεπτά επιχείρησα δυο επανεκκινήσεις στο router αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε και έτσι γύρισα στην DSL σύνδεση μου.

    Στις 20:00 με κάλεσε η υπάλληλος της εξυπηρέτησης πελατών και μου ζήτησε να κάνω μια ακόμα επανεκκίνηση στο router που δεν έφερε κάποιο αποτέλεσμα. Έπειτα μου ζήτησε να κάνω reset από την pin hole αλλά η συσκευή δεν υπάκουσε γιατί είχε πέσει σε κατάσταση brick.

    Σήμερα το απόγευμα στις 16:00 με κάλεσαν και με ενημέρωσαν ότι την προηγούμενη ημέρα προέκυψε ένα πρόβλημα στις fiber συνδέσεις. Όταν το πρόβλημα λύθηκε πολλά routers επιχείρησαν ένα firmware upgrade που δεν ολοκληρώθηκε και brickαρε αρκετά από αυτά.

    Για αυτό τον λόγο ο τεχνικός μου είπε ότι θα μου φέρει στο σπίτι router προς αντικατάσταση του παλιού εντός μιας περίπου ώρας όπως και έκανε.

    Επειδή πρέπει να λέμε και τα καλά, θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου στην εταιρεία που έλυσε ένα δύσκολο πρόβλημα μέσα σε 24 ώρες περίπου. Κι όλα αυτά σε μια μέρα που δεν είναι πλήρως εργάσιμη (Σάββατο) και σε μια πόλη είναι κομμένη στα δυο λόγω των εγκαινίων της έκθεσης.


  4. #589
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Και εμένα είχε προβλήματα χτες το μεσημέρι και έκανε συνεχείς αποσυνδέσεις για μια ώρα (περίπου απο τις 3 παρά ως τις 4 και κάτι)

    Έχω την εντύπωση ότι κάποια στιγμή στο AF511 είχα δει την 1.0.26, αλλά τώρα είναι στην 1.0.25, δεν είμαι σίγουρος όμως για αυτό και αν εχει σχέση με το πρόβλημα.

    Ευτυχώς δεν είχα άλλα προβλήματα μετά και μάλλον είμαι από τους τυχερούς . Παρόλα αυτά στο τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρετικότατη η κοπέλα να με ενημερώσει για το πρόβλημα.

  5. #590
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Κι εγώ το AF511 έχω και υποψιάζομαι ότι κάποια νέα έκδοση όπως η 1.0.26 που αναφέρεις δημιούργησε το πρόβλημα. Το νέο router αναβάθμισε στην 1.0.25 με την πρώτη του σύνδεση στο δίκτυο.

  6. #591
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χθες το απόγευμα γύρω στις 16:15 το απόγευμα έπεσε η σύνδεση μου.

    Αφού περίμενα περίπου 20 λεπτά επιχείρησα δυο επανεκκινήσεις στο router αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε και έτσι γύρισα στην DSL σύνδεση μου.

    Στις 20:00 με κάλεσε η υπάλληλος της εξυπηρέτησης πελατών και μου ζήτησε να κάνω μια ακόμα επανεκκίνηση στο router που δεν έφερε κάποιο αποτέλεσμα. Έπειτα μου ζήτησε να κάνω reset από την pin hole αλλά η συσκευή δεν υπάκουσε γιατί είχε πέσει σε κατάσταση brick.

    Σήμερα το απόγευμα στις 16:00 με κάλεσαν και με ενημέρωσαν ότι την προηγούμενη ημέρα προέκυψε ένα πρόβλημα στις fiber συνδέσεις. Όταν το πρόβλημα λύθηκε πολλά routers επιχείρησαν ένα firmware upgrade που δεν ολοκληρώθηκε και brickαρε αρκετά από αυτά.

    Για αυτό τον λόγο ο τεχνικός μου είπε ότι θα μου φέρει στο σπίτι router προς αντικατάσταση του παλιού εντός μιας περίπου ώρας όπως και έκανε.

    Επειδή πρέπει να λέμε και τα καλά, θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου στην εταιρεία που έλυσε ένα δύσκολο πρόβλημα μέσα σε 24 ώρες περίπου. Κι όλα αυτά σε μια μέρα που δεν είναι πλήρως εργάσιμη (Σάββατο) και σε μια πόλη είναι κομμένη στα δυο λόγω των εγκαινίων της έκθεσης.

    Τα ρουτερ δεν μπορούν να περάσουν μόνα τους το νεο firmware ώστε να γίνει upload, κάποιος απο την εταιρία το έκανε, προφανώς έγινε κάτι λάθος.
    Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτό το πρόβλημα πριν στείλεις κάποιο update το δοκιμάζεις τοπικά.
    Εσυ έμεινες χωρίς υπηρεσία για αρκετές ώρες γιατί αυτοί κάνανε πατατα, δεν νομίζω πως είναι αυτό κάτι για να το βάλουμε στα καλά.

  7. #592
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ρουτερ δεν μπορούν να περάσουν μόνα τους το νεο firmware ώστε να γίνει upload, κάποιος απο την εταιρία το έκανε, προφανώς έγινε κάτι λάθος.
    Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτό το πρόβλημα πριν στείλεις κάποιο update το δοκιμάζεις τοπικά.
    Εσυ έμεινες χωρίς υπηρεσία για αρκετές ώρες γιατί αυτοί κάνανε πατατα, δεν νομίζω πως είναι αυτό κάτι για να το βάλουμε στα καλά.
    Δεν είμαστε σίγουροι ότι προκλήθηκε από κακό firmware. Στις τόσες φορές που μπήκα μέσα στο router να δω τι παίζει κάποια στιγμή θυμάμαι ότι είχα δει την 1.0.26 έκδοση, άλλα δεν είμαι σίγουρος, μπορεί να κάνω και λάθος, οπότε μην το πάρεις δεδομένο.

    Σαν προγραμματιστής πάντως, ποτέ δεν στέλνω την νέα έκδοση χωρίς να την τεστάρω πλήρως το ίδιο κάνουν και αυτοί, απλά πάντα υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες.

  8. #593
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ρουτερ δεν μπορούν να περάσουν μόνα τους το νεο firmware ώστε να γίνει upload, κάποιος απο την εταιρία το έκανε, προφανώς έγινε κάτι λάθος.
    Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτό το πρόβλημα πριν στείλεις κάποιο update το δοκιμάζεις τοπικά.
    Εσυ έμεινες χωρίς υπηρεσία για αρκετές ώρες γιατί αυτοί κάνανε πατατα, δεν νομίζω πως είναι αυτό κάτι για να το βάλουμε στα καλά.
    Ναι φυσικά και είναι δική τους ευθύνη η συγκεκριμένη περίπτωση, δεν διαφωνώ. Απλά όταν κατάλαβα ότι έπαθε ζημιά το router πίστεψα ότι πάμε για "τριήμερο" στην καλύτερη περίπτωση αλλά η εταιρεία ανταποκρίθηκε μέσα σε 24 ώρες. Μέχρι τώρα -στο μικρό διάστημα που είμαι συνδρομητής- δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Ομολογώ μετά και από το συγκεκριμένο περιστατικό ότι δεν θα νιώθω ασφαλής αν καταργήσω και την DSL σύνδεση.

  9. #594
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φυσικά και είναι δική τους ευθύνη η συγκεκριμένη περίπτωση, δεν διαφωνώ. Απλά όταν κατάλαβα ότι έπαθε ζημιά το router πίστεψα ότι πάμε για "τριήμερο" στην καλύτερη περίπτωση αλλά η εταιρεία ανταποκρίθηκε μέσα σε 24 ώρες. Μέχρι τώρα -στο μικρό διάστημα που είμαι συνδρομητής- δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Ομολογώ μετά και από το συγκεκριμένο περιστατικό ότι δεν θα νιώθω ασφαλής αν καταργήσω και την DSL σύνδεση.
    Γενικά είναι πιο προσβάσιμοι στην υποστήριξη και πιο άμεσοι απο ότι οι μεγάλοι, θα έλεγα πως τα πάνε καλά.
    Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση κάνανε αυτοί ενα λάθος, θα μου πεις σε άλλον πάροχο μπορεί να περίμενες 3 ημέρες, αλλά εκεί συνήθως δεν κάνουν τέτοια λάθη, δοκιμάζουνε παραπάνω κάποια πράγματα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαστε σίγουροι ότι προκλήθηκε από κακό firmware. Στις τόσες φορές που μπήκα μέσα στο router να δω τι παίζει κάποια στιγμή θυμάμαι ότι είχα δει την 1.0.26 έκδοση, άλλα δεν είμαι σίγουρος, μπορεί να κάνω και λάθος, οπότε μην το πάρεις δεδομένο.

    Σαν προγραμματιστής πάντως, ποτέ δεν στέλνω την νέα έκδοση χωρίς να την τεστάρω πλήρως το ίδιο κάνουν και αυτοί, απλά πάντα υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες.
    Είχα και εγώ θέμα εκείνη την στιγμή, το μόνο που θυμάμαι είναι πως όλα δείχνανε οκ στο modem αλλά η Ip ήταν στο init, για να έχουν πρόβλημα όλοι οι συνδρομητές για εκείνο το διάστημα καταλαβαίνεις πως κάτι πήγανε να δοκιμάσουν και δεν τους βγήκε.

  10. #595
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Να πω και εγώ το θεματάκι μου,άσχετο με αυτά που λέτε.εχει ένα μήνα που έκανα αίτηση για 60/20 και ούτε ένα τηλέφωνο για το κλείσιμο του ραντεβού για το πρώτο βήμα.τοσο αργά πάει το ποταμι;

  11. #596
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω και εγώ το θεματάκι μου,άσχετο με αυτά που λέτε.εχει ένα μήνα που έκανα αίτηση για 60/20 και ούτε ένα τηλέφωνο για το κλείσιμο του ραντεβού για το πρώτο βήμα.τοσο αργά πάει το ποταμι;
    Δυστυχώς εάν δεν είσαι διπλά σε υπάρχουσα υποδομή είναι πολύ αργή η διαδικασία και δεν φταίει η HCN (ή και άλλες εταιρίες) στον κατά πολύ μεγαλύτερο βαθμό

  12. #597
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ρουτερ δεν μπορούν να περάσουν μόνα τους το νεο firmware ώστε να γίνει upload, κάποιος απο την εταιρία το έκανε, προφανώς έγινε κάτι λάθος.
    Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτό το πρόβλημα πριν στείλεις κάποιο update το δοκιμάζεις τοπικά.
    Εσυ έμεινες χωρίς υπηρεσία για αρκετές ώρες γιατί αυτοί κάνανε πατατα, δεν νομίζω πως είναι αυτό κάτι για να το βάλουμε στα καλά.
    Έκαψα έτσι δύο συνεχόμενα speedport entry όταν είχα VDSL 30αρα στον ΟΤΕ.

    Στις οδηγίες και το εγχειρίδιο δεν έγραφαν τίποτα για την αναβάθμιση firmware (άναβε ένα κόκκινο φωτάκι για αρκετή ώρα και προφανώς έχανες το ιντερνετ επειδή η συσκευή... αναβάθμιζε). Έτυχε και τις δύο φορές να μου συμβεί όταν χρησιμοποιούσα το ιντερνετ, νόμισα ότι επρόκειτο για απλό αποσυγχρονισμό και έκλεισα το ρούτερ καθώς αναβάθμιζε εξ αποστάσεως το firmware. Εννοείται το μπρικάρισα και τις δύο φορές.

    Από τις βλάβες είτε δεν ήξεραν ότι συνέβη αυτό είτε δεν θεώρησαν σκόπιμο να μου εξηγήσουν (γι'αυτό το έπαθα και δεύτερη φορά). Την τρίτη... απαίτησα άλλης μάρκας router και τους είχαν μείνει λίγα γαλλικά από μεταχειρισμένη παρτίδα (αργότερα κατάλαβα τί συνέβαινε από όμοιο ρούτερ φίλου).

    Όταν σκοπεύεις να αναβαθμίζεις ρούτερ από μακριά χωρίς να το πεις στον πελάτη, καλύτερα να βάλεις ένα ledάκι "firmware update" στο παλιομηχάνημά σου.... ή έστω την σχετική επεξήγηση στο εγχειρίδιο, ή κάτι εμφανές όπως να κοκκινίζουν ΟΛΑ τα leds

  13. #598
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.181
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκαψα έτσι δύο συνεχόμενα speedport entry όταν είχα VDSL 30αρα στον ΟΤΕ.

    Στις οδηγίες και το εγχειρίδιο δεν έγραφαν τίποτα για την αναβάθμιση firmware (άναβε ένα κόκκινο φωτάκι για αρκετή ώρα και προφανώς έχανες το ιντερνετ επειδή η συσκευή... αναβάθμιζε). Έτυχε και τις δύο φορές να μου συμβεί όταν χρησιμοποιούσα το ιντερνετ, νόμισα ότι επρόκειτο για απλό αποσυγχρονισμό και έκλεισα το ρούτερ καθώς αναβάθμιζε εξ αποστάσεως το firmware. Εννοείται το μπρικάρισα και τις δύο φορές.

    Από τις βλάβες είτε δεν ήξεραν ότι συνέβη αυτό είτε δεν θεώρησαν σκόπιμο να μου εξηγήσουν (γι'αυτό το έπαθα και δεύτερη φορά). Την τρίτη... απαίτησα άλλης μάρκας router και τους είχαν μείνει λίγα γαλλικά από μεταχειρισμένη παρτίδα (αργότερα κατάλαβα τί συνέβαινε από όμοιο ρούτερ φίλου).

    Όταν σκοπεύεις να αναβαθμίζεις ρούτερ από μακριά χωρίς να το πεις στον πελάτη, καλύτερα να βάλεις ένα ledάκι "firmware update" στο παλιομηχάνημά σου.... ή έστω την σχετική επεξήγηση στο εγχειρίδιο, ή κάτι εμφανές όπως να κοκκινίζουν ΟΛΑ τα leds
    Αν δεις στο μίνι-εγχειρίδιο που δίνουν λέει τι συμβαίνει όταν αναβοσβήνει το led service:
    Service: Αναβοσβήνει: Υπάρχει ροή δεδομένων (αναβάθμιση). Μην αποσυνδέσετε τη συσκευή από το
    ρεύμα και το DSL.
    Άρα και σχετικό led υπάρχει και η ανάλογη υπενθύμιση στο manual.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #599
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Στην περίπτωσή μου υπαρχει υποδομη μιας και απεναντι και διαγωνια εχουν κανει ηδη συνδεση ,οπως και στην παράλληλη οδο οπως και στην καθετη .

  15. #600
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωσή μου υπαρχει υποδομη μιας και απεναντι και διαγωνια εχουν κανει ηδη συνδεση ,οπως και στην παράλληλη οδο οπως και στην καθετη .
    Δεν έχει σημασία εάν σε διπλανό δρόμο υπάρχει υποδομή. Πάλι θα πρέπει να πάρουν άδειες.

    Μπροστά από πεζοδρόμιο σου (στην μεριά του οικοδομικού τετράγωνου σου) υπάρχει σκαμμένο αυλάκι οπτικής? Εάν ναι τότε θα χρειαστεί να πάρουν άδεια για να επέμβουν στο πεζοδρόμιο σου, εάν όχι θα πρέπει να πάρουν άδεια να σκάψουν στον δρόμο (έστω και κάθετα, αν και νομίζω ότι τότε παίρνουν άδεια επισκευής και όχι επέκτασης κάτι που είναι πιο γρήγορο) και στο πεζοδρόμιο. Άμεσες συνδέσεις γίνονται μόνο όταν υπάρχει κουτί στην οικοδομή σου.

    Όταν έκανες την αίτηση δεν ρώτησες εάν υπάρχει άμεση πρόσβαση ή θα πρέπει να μπουν σε διαδικασία δανειοδοτήσεων?

Σελ. 40 από 140 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142455060 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας