Σελ. 74 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 5464697273747576798494 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.096-1.110 από 2108
  1. #1096
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό έπρεπε να είχε γίνει όταν πουλήθηκε ο ΟΤΕ
    Δεν ανέφερα τυχαία το 2008, έχω ξαναμιλήσει για αυτό : Ανακοινώθηκαν οι βασικοί άξονες του στρατηγικού σχεδίου για την ανάπτυξη οπτικών ινών FTTH

    Τότε σχεδίαζαν να φτιάξουν ένα "νέο ΟΤΕ" αλλά μόνο στην διαχείριση δικτύων. Η Deutsche Telekom τότε αντέδρασε λέγοντας ότι το σχέδιο ήταν ανέφικτο και χρονοβόρο και ότι το VDSL θα ερχόταν πιο γρήγορα , ο πραγματικός λόγος που όλοι υποψιαζόμαστε είναι ότι η πραγματική αξία εκτός του brand name του OTE είναι η υποδομή σε δίκτια χαλκού και οι πελάτες που βασίζονται σε αυτά (κανείς ανταγωνιστής δεν θα περάσει νέες γραμμές χαλκού)

    10+ χρόνια μετά σε πολλές περιοχές το VDSL είναι ανύπαρκτο (συμπεριλαμβανομένου την περιοχή της Τούμπας και όχι κανένα απομακρυσμένο χωριό) και φυσικά έχει σταματήσει η ανάπτυξη του. Και αντί για να ξανασκεφτούν αυτό το σχέδιο τι κάναν, ο καθένας χώρισε τα "τσιφλίκια" του και ανέλαβε μια περιοχή. Και αφού καπαρώθηκαν και πήραν επιδοτήσεις τώρα το σκέφτονται ξανά να κάνουν εκείνη την σύμπραξη που ήταν σχεδιασμένη από το 2008 για να πάρουν πάλι λεφτά από την δημόσια επένδυση.

    Τέλος πάντων, πολύ εκτός θέματος βγήκα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntonyT : 29-11-19 στις 18:37.

  2. #1097
    Το avatar του μέλους AtoW19
    AtoW19 Guest
    Το καλύτερο ίντερνετ είναι το συμμετρικό που δίνει η HCN αναμένουμε όμως.

  3. #1098
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/300000
    ISP
    HCN
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως για όσους διαβάζουν και σκέφτονται να συνδεθούν με την HCN ένα πράμα στείλω μόνο .
    https://www.speedtest.net/result/d/7...1670aece99.png
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_30.png 
Εμφανίσεις:  79 
Μέγεθος:  22,3 KB 
ID: 209190

  4. #1099
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως για όσους διαβάζουν και σκέφτονται να συνδεθούν με την HCN ένα πράμα στείλω μόνο .
    https://www.speedtest.net/result/d/7...1670aece99.png
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_30.png 
Εμφανίσεις:  79 
Μέγεθος:  22,3 KB 
ID: 209190
    Ναι αυτό είναι το περίεργο με την οπτική ίνα θεωρητικά αυτό είναι 308Mbps (38,5 * 8bit). Απλά στην ουσία η HCN βάζει κόφτη στην πραγματική ταχύτητά της ίνας (1Gbps) το ακριβώς αντίθετο με ότι συμβαίνει την ADSL/VDSL που απλά δεν πιάνει πιο πάνω. Αλλά το καλό είναι ότι το κάνει με θετικό τρόπο και πολλές φορές ξεπερνά ελάχιστα την ταχύτητά που έχεις αγοράσει.

  5. #1100
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Εγώ είμαι στη φάση που από τέλη Αυγούστου που έδωσα το οκ να προχωρήσει η αίτηση μου,έχει πάρει άδεια από φυσικό αέριο και αρχαιολογία και περιμένω την άδεια από τον δήμο θεσσαλονίκης.οταν γίνει και αυτό μετά ποια βήματα απομένουν;

  6. #1101
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό είναι το περίεργο με την οπτική ίνα θεωρητικά αυτό είναι 308Mbps (38,5 * 8bit). Απλά στην ουσία η HCN βάζει κόφτη στην πραγματική ταχύτητά της ίνας (1Gbps) το ακριβώς αντίθετο με ότι συμβαίνει την ADSL/VDSL που απλά δεν πιάνει πιο πάνω. Αλλά το καλό είναι ότι το κάνει με θετικό τρόπο και πολλές φορές ξεπερνά ελάχιστα την ταχύτητά που έχεις αγοράσει.
    Ο κόφτης δεν δουλεύει στο speedtest ;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #1102
    Το avatar του μέλους AtoW19
    AtoW19 Guest
    αυτή ειναι ταχύτητα

  8. #1103
    Εγγραφή
    18-12-2008
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    55
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    JM-FIBRE ONU JF511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό είναι το περίεργο με την οπτική ίνα θεωρητικά αυτό είναι 308Mbps (38,5 * 8bit). Απλά στην ουσία η HCN βάζει κόφτη στην πραγματική ταχύτητά της ίνας (1Gbps) το ακριβώς αντίθετο με ότι συμβαίνει την ADSL/VDSL που απλά δεν πιάνει πιο πάνω. Αλλά το καλό είναι ότι το κάνει με θετικό τρόπο και πολλές φορές ξεπερνά ελάχιστα την ταχύτητά που έχεις αγοράσει.
    Αυτο γίνεται γιατί 1024*300=307200Kbps ή 307,2Mbps

  9. #1104
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christhenis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο γίνεται γιατί 1024*300=307200Kbps ή 307,2Mbps
    Ισχύει εν μέρη ο υπολογισμός σου γιατί μιλάμε για bit και όχι byte (εξού και το b ή Β στο Μbps), όμως το βλέπεις λίγο ανάποδα από ότι κάνουμε στους δίσκους και μπερδεύτηκες το 307200Kbps δεν είναι 307,2Mbps γιατί δεν πολλαπλασιάζεις μια με 1024 και μια διαιρείς με 1000.

    Στο site αναφέρουν 300 Μbit/s (δηλαδή 37,5Mbyte/s) και η μέτρηση που έκανε ο φίλος πιο πάνω έβγαζε 38,5 Mbyte/s (308 Mbit/s) και όχι κάποια μορφή Mbit/s που συγκρίνεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntonyT : 01-12-19 στις 17:27.

  10. #1105
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως για όσους διαβάζουν και σκέφτονται να συνδεθούν με την HCN ένα πράμα στείλω μόνο .
    https://www.speedtest.net/result/d/7...1670aece99.png
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_30.png 
Εμφανίσεις:  79 
Μέγεθος:  22,3 KB 
ID: 209190
    Σχετικά με τη σταθερότητα του δικτύου και τις τυχόν περιπτώσεις που βγαίνει off για κάποιες ώρες (όπως αναφέρθηκε αρκετές φορές και στο παρόν thread) υπάρχουν βελτιώσεις ή συμβαίνει τακτικά;

    Το ρωτάω διότι έχω αίτηση που είναι στη φάση της αδειοδότησης από το Δήμο (συμπληρώσαμε 1 χρόνο αυτές τις μέρες...) και παράλληλα έχει διαθεσιμότητα η Cosmote για FTTH - σκέφτομαι την 100/10 με επιδότηση sfbb που βγαίνει ίδια χρήματα με την 200/200 της HCN.
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  11. #1106
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manvol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με τη σταθερότητα του δικτύου και τις τυχόν περιπτώσεις που βγαίνει off για κάποιες ώρες (όπως αναφέρθηκε αρκετές φορές και στο παρόν thread) υπάρχουν βελτιώσεις ή συμβαίνει τακτικά;

    Το ρωτάω διότι έχω αίτηση που είναι στη φάση της αδειοδότησης από το Δήμο (συμπληρώσαμε 1 χρόνο αυτές τις μέρες...) και παράλληλα έχει διαθεσιμότητα η Cosmote για FTTH - σκέφτομαι την 100/10 με επιδότηση sfbb που βγαίνει ίδια χρήματα με την 200/200 της HCN.
    Το δίκτυο είναι πάρα πολύ σταθερό, υπήρχαν περιπτώσεις βλαβών αλλά στα 2 σχεδόν χρόνια που είμαι στο δίκτυο είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Πολύωρες μόνο 2 φορές εκ των οποίων η μια με προειδοποίηση ότι θα γίνουν εργασίες και οι υπόλοιπες διαρκούσαν ελάχιστα λεπτά, τόσα που ίσως δεν το πάρεις χαμπάρι (γνωρίζω άμεσα και πότε και για πόσο χάνετε το δίκτυο λόγω του NAS που έχω)

    Το κακό είναι ότι με το FTTH της Cosmote δεσμεύει για 2ο χρόνια, από την άλλη δεν είναι και τόσο γρήγοροι ίσως πάρει 1-2 μήνες να συνδεθείς και πρέπει να συνεννοηθείς με διαχειριστή πρώτα και να πάρεις την συγκατάθεση τους.

    Πάρε την HCN και ρώτα της τι παίζει με την σύνδεση σου και τι συμβαίνει ένα σου μένει χρόνος δέσμευσης όταν φέρουν το δίκτυο σε εσένα. Συνήθως υπάρχει μια μικρή «κατανόηση» εάν το διάστημα είναι μικρό. Πάντα σε παίρνουν τηλέφωνο πριν σκάψουν για το εάν ενδιαφέρεσαι ακόμα.

  12. #1107
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    είμαι συνδρομητής τον τελευταίο μήνα, μία φορά έπεσε για 3-5 λεπτά και άλλη μία που κόλλησε το modem τους(ούτε στο μενού δεν μπορούσα να μπω), το έκανα επανεκκίνηση και έστρωσε αμέσως.

    Δεν ξέρω αν τις ώρες που λείπω από το σπίτι υπάρχουν διακοπές αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η χρήση μου είναι από 6-7 το απόγευμα μέχρι το βράδυ.

  13. #1108
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AntonyT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δίκτυο είναι πάρα πολύ σταθερό, υπήρχαν περιπτώσεις βλαβών αλλά στα 2 σχεδόν χρόνια που είμαι στο δίκτυο είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Πολύωρες μόνο 2 φορές εκ των οποίων η μια με προειδοποίηση ότι θα γίνουν εργασίες και οι υπόλοιπες διαρκούσαν ελάχιστα λεπτά, τόσα που ίσως δεν το πάρεις χαμπάρι (γνωρίζω άμεσα και πότε και για πόσο χάνετε το δίκτυο λόγω του NAS που έχω)

    Το κακό είναι ότι με το FTTH της Cosmote δεσμεύει για 2ο χρόνια, από την άλλη δεν είναι και τόσο γρήγοροι ίσως πάρει 1-2 μήνες να συνδεθείς και πρέπει να συνεννοηθείς με διαχειριστή πρώτα και να πάρεις την συγκατάθεση τους.

    Πάρε την HCN και ρώτα της τι παίζει με την σύνδεση σου και τι συμβαίνει ένα σου μένει χρόνος δέσμευσης όταν φέρουν το δίκτυο σε εσένα. Συνήθως υπάρχει μια μικρή «κατανόηση» εάν το διάστημα είναι μικρό. Πάντα σε παίρνουν τηλέφωνο πριν σκάψουν για το εάν ενδιαφέρεσαι ακόμα.
    Mε έχουν ήδη καλέσει για ερώτηση σχετικά με το αν ενδιαφέρομαι και τους είπα να προχωρήσουν. Μου είπαν τότε (προ τριών μηνών και κάτι) πως καταθέτουν άμεσα στο Δήμο το αίτημα αδειοδότησης. Ανησυχώ βέβαια πως η διαδικασία θα τραβήξει πολλούς μήνες ακόμα...Ισως τους πάρω τηλέφωνο σήμερα για διευκρινίσεις.

    Με την πολυκατοικία έχω συννενοηθεί, έχουμε βρει και το σημείο που θα μπει το κουτί της HCN.

    Φαντάζομαι πως και με την Cosmote κάτι παρόμοιο γίνεται - χωρίς το κουτί - καθώς η ίνα φτάνει ήδη στην είσοδο του κτιρίου. Λογικά απλώς τραβάνε μία άκρη μέχρι το διαμέρισμα από έξω;
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  14. #1109
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Και εγώ είχα μιλήσει μέσα Νοεμβρίου και είχε απομείνει η άδεια από τον δήμο Θεσσαλονίκης.εκτοτε κανένα νέο.ποιο είναι το επόμενο βήμα μόλις βγει,αν δεν έχει βγει ήδη,η άδεια από τον δήμο;τηλέφωνο για ραντεβού με τον εργολάβο;

  15. #1110
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ είχα μιλήσει μέσα Νοεμβρίου και είχε απομείνει η άδεια από τον δήμο Θεσσαλονίκης.εκτοτε κανένα νέο.ποιο είναι το επόμενο βήμα μόλις βγει,αν δεν έχει βγει ήδη,η άδεια από τον δήμο;τηλέφωνο για ραντεβού με τον εργολάβο;
    Λογικά το κανονίζουν αυτοί και ειδοποιούν. Αν και αυτό το βήμα πιθανότατα θα πάρει μήνες απ' ότι μου είπαν από την εξυπηρέτηση...
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

Σελ. 74 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 5464697273747576798494 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας