Σελ. 87 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 67778285868788899297107 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.291-1.305 από 2108
  1. #1291
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    εννοείται παντα με καλωδιο σε gigabit οι μετρήσεις και απο καινουργιο δυνατο λαπτοπ, και απο παλιο λινουξ και απο κινητο στα 5Ghz και σε διαφορους σερβερ μεσα στην ελλαδα, και απο κονσολα σε λινουξ το speed test ποτε και με την καμία πανω απο 117.
    Ενταξει δεν εγινε και τιποτα απλα απορώ τι παίζει απο τεχνικής αποψης απο περιέργεια και μονο. παιζει ρόλο που εχω και τηλεφωνία? να κρατάνε ενα ελαχιστο μερος για το voip?

  2. #1292
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit_hal Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοείται παντα με καλωδιο σε gigabit οι μετρήσεις και απο καινουργιο δυνατο λαπτοπ, και απο παλιο λινουξ και απο κινητο στα 5Ghz και σε διαφορους σερβερ μεσα στην ελλαδα, και απο κονσολα σε λινουξ το speed test ποτε και με την καμία πανω απο 117.
    Ενταξει δεν εγινε και τιποτα απλα απορώ τι παίζει απο τεχνικής αποψης απο περιέργεια και μονο. παιζει ρόλο που εχω και τηλεφωνία? να κρατάνε ενα ελαχιστο μερος για το voip?
    Παράξενο, το μόνο εξωφρενικό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι κάναν λάθος από την HCN στον "κόφτη" .

  3. #1293
    Εγγραφή
    15-11-2019
    Περιοχή
    Ανω Τουμπα Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    τρεχουν τα σαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τι ταχυτητες παναγια μου και χωρις καλώδιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    αυτα ειναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. #1294
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaryMary99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τρεχουν τα σαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τι ταχυτητες παναγια μου και χωρις καλώδιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    αυτα ειναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Σκούπισε τα γιατί κυκλοφορεί και COVID-19 . Ναι πράγματι είμαι 2 χρόνια στην HCN και δεν το έχω μετανιώσει στιγμή. Μπαίνεις πια σε άλλη λογική, απλά το δίκτυο υπάρχει και δεν σε νοιάζουν οι ταχύτητες.

    Θυμάμαι πριν από αρκετά χρόνια (να πάρει γέρασα δεν μετριούνται σε χρόνια αλλά δεκαετίες) όταν μπαίναμε πρώτη φορά σε λογικές δικτύωσης είχαμε LAN 10mbps (με να είχαμε cross για συνδέσεις δυο υπολογιστών συνήθως) και οι κάρτες 10/100mbps ήταν πολυτέλεια. Τώρα με συνδέσεις πάνω από 100 κάπως μου φαίνεται περίεργο.

    Κουράγιο εάν είσαι στο περίμενε… αλλά θα σε αποζημιώσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntonyT : 23-03-20 στις 13:44.

  5. #1295
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    δεν υπάρχει γυρισμός! σκέφτομαι αν μετακομίσει κάποιος και θα πρέπει λόγο κάλυψης να γυρίσει πίσω στις vdsl και adsl(!) πως θα αισθάνεται...

  6. #1296
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπάρχει γυρισμός! σκέφτομαι αν μετακομίσει κάποιος και θα πρέπει λόγο κάλυψης να γυρίσει πίσω στις vdsl και adsl(!) πως θα αισθάνεται...
    Βρίστε με αλλα εγω θα το πω, μετακομίζω μολις τελειωσει ο κοροναιος γιατι ειμαι σε περιοχη ftth την εχει η voda και θα παω αλλου για να εχω εστω vdsl απο οτε

  7. #1297
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρίστε με αλλα εγω θα το πω, μετακομίζω μολις τελειωσει ο κοροναιος γιατι ειμαι σε περιοχη ftth την εχει η voda και θα παω αλλου για να εχω εστω vdsl απο οτε
    κάτσε λίγο γιατί αυτό σηκώνει συζήτηση. Φαντάζομαι ο λόγος μετακόμισης δεν είναι μονο αυτός.

    Επίσης αφού θέλεις να είσαι στον ΟΤΕ τι σε πειράζει να είναι η οπτική στην vodafone?

  8. #1298
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάτσε λίγο γιατί αυτό σηκώνει συζήτηση. Φαντάζομαι ο λόγος μετακόμισης δεν είναι μονο αυτός.

    Επίσης αφού θέλεις να είσαι στον ΟΤΕ τι σε πειράζει να είναι η οπτική στην vodafone?
    Δεν δινουν μανα μου εχω αναμονη εδω και ενα χρονο εξω απο την πολυκατοικια και δεν μας βαζουν αν λεει δεν εχουμε αρκετη πελατεια σε αυτους, και επειδη η εεττ κοιμαται ορθια αντε γεια σιγα μην κατσω να μπλεξω κιαλλο, ναι μια χαρα ειναι το σπιτι και στην ωραιοτερη περιοχη του Πειραια αλλα εγω δεν αντεχω με 7 mbps ταχυτητα, αν ηταν δικο μου του εβαζα μισθωμενο και αντε γεια

  9. #1299
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δινουν μανα μου εχω αναμονη εδω και ενα χρονο εξω απο την πολυκατοικια και δεν μας βαζουν αν λεει δεν εχουμε αρκετη πελατεια σε αυτους, και επειδη η εεττ κοιμαται ορθια αντε γεια σιγα μην κατσω να μπλεξω κιαλλο, ναι μια χαρα ειναι το σπιτι και στην ωραιοτερη περιοχη του Πειραια αλλα εγω δεν αντεχω με 7 mbps ταχυτητα, αν ηταν δικο μου του εβαζα μισθωμενο και αντε γεια


    δεν είχα ξανά ακούσει για κάτι τέτοιο πραγματικά. Μέχρι τώρα ήξερα ότι και ένας να ενδιαφέρεται θα την κάνουν την εγκατάσταση. Τι να πω τζάμπα το σπίτι που θα χάσεις. Μακάρι να βρεις κάτι καλύτερο.

  10. #1300
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    είχα ενα θεματάκι με το τηλέφωνο μου, καθε φορα που καλούσα στο σταθερό της δουλειάς αντί να βγαίνει το τηλεφωνικό κέντρο έδειχνε πάντα ότι μιλάει, ενω φυσικά δεν θα πρέπει να γίνεται ετσι. απο το κινητο πχ βγαίνει κανονικα το τηλεφωνικό κεντρο της δουλειάς. Δεν μπορώ να πω μου το φτιάξανε γρήγορα.

    Ταυτόχρονα ομως ζήτησα εφόσον το νούμερο ειναι voip αν μπορώ να εχω τα credentials και τι ρυθμίσεις χρειάζεται για να εχω το τηλεφωνικό μου νούμερο μεσώ κάποιας εφαρμογής στον υπολογιστή. Η απάντηση ήταν οτι αυτό γίνεται με κόστος 17€/μήνα!!!!!

  11. #1301
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Καλησπέρα παιδιά.
    Είχα κάνει αίτηση στην εταιρία πριν 2 χρόνια και έιχαν έρθει και μου κάναν εγκατάσταση στο σπίτι οπτικής ίνας μέχρι κάτω στην οικοδομή.
    Λόγω καθυστέρησης και επειδή τελείωνε το συμβόλαιό μου με τον εκάστοτε πάροχο για να έρθουν να σκάψουν για σύνδεση προχώρησα σε συμβόλαιο με άλλο πάροχο.
    Αφού πέρασαν 4 μήνες τελικά ήρθαν και σκάψανε και πλέον εδώ και 1 χρόνο και βάλε σχεδόν είμαι έτοιμος για σύνδεση.
    Το συμβόλαιο μου τελειώνει σε 2 μήνες και σκέφτομαι να κάνω 1 μήνα πριν την σύνδεση (μόνο ίντερνετ χωρίς τηλεφωνία) πριν αποδεσμευτώ τελείως για δοκιμή.
    Στην περιοχή μου δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχει ακόμα διαθέσιμο VDSL και η συγκεκριμένη εταιρία φαντάζει προς το παρών μονόδρομος.
    Θα ήθελα την γνώμη σας αν αξίζει τελικά ή τσάμπα θα πληρώσω 40 ευρώ για την σύνδεση;

  12. #1302
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hristos 22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά.
    Είχα κάνει αίτηση στην εταιρία πριν 2 χρόνια και έιχαν έρθει και μου κάναν εγκατάσταση στο σπίτι οπτικής ίνας μέχρι κάτω στην οικοδομή.
    Λόγω καθυστέρησης και επειδή τελείωνε το συμβόλαιό μου με τον εκάστοτε πάροχο για να έρθουν να σκάψουν για σύνδεση προχώρησα σε συμβόλαιο με άλλο πάροχο.
    Αφού πέρασαν 4 μήνες τελικά ήρθαν και σκάψανε και πλέον εδώ και 1 χρόνο και βάλε σχεδόν είμαι έτοιμος για σύνδεση.
    Το συμβόλαιο μου τελειώνει σε 2 μήνες και σκέφτομαι να κάνω 1 μήνα πριν την σύνδεση (μόνο ίντερνετ χωρίς τηλεφωνία) πριν αποδεσμευτώ τελείως για δοκιμή.
    Στην περιοχή μου δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχει ακόμα διαθέσιμο VDSL και η συγκεκριμένη εταιρία φαντάζει προς το παρών μονόδρομος.
    Θα ήθελα την γνώμη σας αν αξίζει τελικά ή τσάμπα θα πληρώσω 40 ευρώ για την σύνδεση;
    Είναι καλό μέχρι να στρώσεις το δίκτυο και τις ρυθμίσεις σου να υπάρχουν λίγες μέρες παράλληλα (για εμένα μια εβδομάδα είναι αρκετή) και το fiber και η υπάρχουσα σύνδεση σου. Ποτέ δεν ξέρεις τι μικροπροβλήματα θα έχεις ή ακόμα και συντονισμού με το συνεργείο μέχρι να ενεργοποιηθεί η γραμμή, οπότε δεν θα μείνεις down τουλάχιστον. Συνήθως όλα παίζουν σωστά από την πρώτη στιγμή και αν προκύψει πρόβλημα δεν είναι θέμα γραμμής αλλά πιο θέματα ρυθμίσεων εάν δεν μείνεις μόνο με το δικό τους router και θελήσεις να βάλεις ένα δικό σου σε NAT, οπότε χρειάζονται κάποιες μέρες για στρώσιμο.

  13. #1303
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Έχω το Fritzbox 7590
    Μου είπαν ότι μπορεί να συνδεθεί μέσω wan γιατί δεν έχει οπτική ίνα.

  14. #1304
    Εγγραφή
    16-05-2017
    Περιοχή
    Κ.Τούμπα
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    368640/368640
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFIBRE-Ubiquiti ER-12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hristos 22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το Fritzbox 7590
    Μου είπαν ότι μπορεί να συνδεθεί μέσω wan γιατί δεν έχει οπτική ίνα.
    Οπότε πέφτεις στην περίπτωση που θα πρέπει να συνδέσεις το router τους με την WAN θύρα του Fritzbox και μέτρα να ανακατευθύνεις όλη την κίνηση με DMZ εκεί. Θέλει λίγες γνώσεις για αυτό, παλιότερα είχα γράψει εάν γενικό οδηγο και θα πάρεις μια ιδέα, αλλά θέλει λίγη εξοικείωση με ρυθμίσεις routing.

  15. #1305
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Θα το διαβάσω αλλά χλωμό το βλέπω..
    Λογικά είμαστε πολύ κοντά..θα στο φέρω να μου το ρυθμίσεις....χαχαχαχα

Σελ. 87 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 67778285868788899297107 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Αναζήτηση φοιτητικής στέγης στην Θεσσαλονίκη.
    Από satcur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-13, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας