Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 160
  1. #16
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109073 kbps / 10990 kbps
    ISP
    COSMOTE S.A.
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά,

    Ήρθε η στιγμή να αγοράσουμε κλιματιστικό στο σπίτι της κοπέλας μου, κυριώς για την περίοδο του καλοκαιριού καθώς για την χειμερινή περίοδο είμαστε απολύτως καλυμμένοι με το ενεργειακό τζάκι (είναι αρκετά μεγάλο για τον χώρο από όσα είχε πεί το μαγαζί τότε αλλά το χειμώνα, κάνει πολύ καλή δουλειά στα μεγάλα κρύα).

    Όσο αφορά το σπίτι, πρόκειται για ένα χώρο 60 περίπου τετραγωνικών μέτρων, μονοκατοικία. Οι ιδιαιτερότητες που εμφανίζει είναι ότι πρόκειται για ένα εξολοκλήρου πέτρινο σπίτι με ξύλινη οροφή (το σπίτι είναι κατασκευής 2013) και σχετικά ψηλό (περίπου 4.50 μέτρα στο ψηλότερο σημείο της οροφής). Το σπίτι είναι "ορθογώνιο" και η υποδοχή για το air condition είναι έτοιμη στην αριστερή μεριά του "ορθογωνίου" αυτού. Επισυνάπτω και τα παρακάτω σχεδιάκια για να τα δείτε λίγο καλύτερα.

    Έτσι είναι το σπίτι όπως φαίνεται από την μικρή πλευρά του "ορθογωνίου". Υπάρχει ένα παράθυρο μόνο που βλέπει στην εσωτερική αυλή.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0166.PNG 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  257,6 KB 
ID: 158597


    Και έτσι είναι από την μέγαλη του πλευρά, όπως βλέπει στον δρόμο. Υπάρχουν δύο παράθυρα και η είσοδος του σπιτιού. Η υποδοχή για το air condition φαίνεται με το βέλος που έχω βάλει. Από την πίσω πλευρά, το σπίτι εφάπτεται με μία άλλη οικοδομή ενώ η άλλη μεγάλη πλευρά του "ορθογωνίου" βλέπει επίσης στην εσωτερική αυλή.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0167.PNG 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  415,8 KB 
ID: 158598


    Έχω διαβάσει διάφορα για πολλά κλιματιστικά αλλά περισσότερο μπερδεύτηκα παρά κατέληξα κάπου. Με μία μικρή έρευνα, τα Gree φαίνονται μία καλή επιλογή (?).
    Το budget μας δεν είναι συγκεκριμένο. Θα έλεγα ότι μπορούμε να παίξουμε μέχρι και 800 ευρώ ίσως. Σε αυτή την περίπτωση όμως θα ήθελα κάτι πολύ καλό μιας και οι αρχικές μας σκέψεις είναι να κυμανθουμε στα 500 ευρώ περίπου.
    Φυσικά, το κλιματιστικό μας ενδιαφέρει και για τον χειμώνα.

    Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα / κούρασα πολύ....
    Κάθε σκέψη και πρόταση ευπροσδεκτη!

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

    Intel Core i7-3930K | Gigabyte GA-X79-UD5 | Corsair Hydro Series H100i | G.Skill Ares 64GB | Asrock Arc A380 6GB OC | Creative SoundBlaster Z | OCZ Vector SSD 128GB | WD CaviarBlack 640GB | WD RED 2TB | Coolermaster Silent Pro M600 | Coolermaster 690 Pure Black Edition Case | Triple Monitor: Dell U2311H - 2 x Dell U2312HM
    MacBook Pro (Retina 13-inch / 16GB Ram)
    iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium

  2. #17
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Έχουμε βάλει εδώ και 1,5 χρόνο ένα gree, αλλά θα σου πω πολύ συνοπτικά μια και το χρησιμοποιούμε σχεδόν αποκλειστικά για τη θέρμανση εμείς, πολύ αθόρυβο, πολύ καλή απόδοση, στη θέρμανση οικονομικό (καίει 500watt) αλλά δε θυμάμαι αν καίει τα ίδια στην ψύξη. Στα συν πάλι ότι έχει 10 χρόνια εγγύηση.. Όπως είπα όμως πολύ λίγο το έχουμε δουλέψει για ψύξη, απλά στα λέω ως εικόνα για το Gree. Δυστυχώς δε θυμάμαι μοντέλο, αλλά ήταν γύρω στα 700-750€ όταν το πήραμε,inverter εννοείται αλλά και με ιονιστή,αν μου πεις υποψήφια μοντέλα ίσως αναγνωρίσω το όνομα.

    Επειδή λέω κυρίως για θέρμανση, έχει το περίεργο ότι έχει 9000btu ψύξη νομίζω αλλά βγάζει 12-13000btu θέρμανση!

  3. #18
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109073 kbps / 10990 kbps
    ISP
    COSMOTE S.A.
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε βάλει εδώ και 1,5 χρόνο ένα gree, αλλά θα σου πω πολύ συνοπτικά μια και το χρησιμοποιούμε σχεδόν αποκλειστικά για τη θέρμανση εμείς, πολύ αθόρυβο, πολύ καλή απόδοση, στη θέρμανση οικονομικό (καίει 500watt) αλλά δε θυμάμαι αν καίει τα ίδια στην ψύξη. Στα συν πάλι ότι έχει 10 χρόνια εγγύηση.. Όπως είπα όμως πολύ λίγο το έχουμε δουλέψει για ψύξη, απλά στα λέω ως εικόνα για το Gree. Δυστυχώς δε θυμάμαι μοντέλο, αλλά ήταν γύρω στα 700-750€ όταν το πήραμε,inverter εννοείται αλλά και με ιονιστή,αν μου πεις υποψήφια μοντέλα ίσως αναγνωρίσω το όνομα.

    Επειδή λέω κυρίως για θέρμανση, έχει το περίεργο ότι έχει 9000btu ψύξη νομίζω αλλά βγάζει 12-13000btu θέρμανση!
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Από όσο μπορώ να καταλάβω, η σειρά Hansol και UCrown είναι αυτές με τα περισσότερα χαρακτηριστικά σε σχέση με τις Cozy και Change. Κάτι άλλο που μου κέντρισε την προσοχή στα Gree είναι ότι ουσιαστικά είναι Daikin μιας και αναπτύσσονται και σχεδιάζονται από κοινού.

    Intel Core i7-3930K | Gigabyte GA-X79-UD5 | Corsair Hydro Series H100i | G.Skill Ares 64GB | Asrock Arc A380 6GB OC | Creative SoundBlaster Z | OCZ Vector SSD 128GB | WD CaviarBlack 640GB | WD RED 2TB | Coolermaster Silent Pro M600 | Coolermaster 690 Pure Black Edition Case | Triple Monitor: Dell U2311H - 2 x Dell U2312HM
    MacBook Pro (Retina 13-inch / 16GB Ram)
    iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium

  4. #19
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν. Ανφέρθηκες στα Gree . Είναι άριστα μηχανήματα και προσωπικά έχω το Hansol 2 χρόνια το 9άρι . Φυσικά καίει λίγο και είναι απο τα καλύτερα του εμπορίου ακόμα και τώρα σε κατανάλωση . ΟΜΩΣ εγω θα σου πρότεινα να μην δώσεις τοσα πολλά για hansol ή για το καινουριο τουε το crown και να κοιτάξεις σε inventor που έχουν καλύτερη σχέση τιμής-χαρακτηριστικών απο τα gree . Σου προτείνω vision για υπνοδωμάτιο και passion για σαλόνι
    Τα inventor είναι κατασκευής Gree

    Change το θεωρώ μέτριο μηχάνημα σε καταναλώσεις . Το cozy είναι καλό γενικά . (Πληροφοριακά εντελώς το change είναι κοινό μοντέλο κατασκευής Daikin-Gree)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bananas : 26-07-15 στις 13:36.

  5. #20
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Τώρα που τα είπες, μάλλον αυτό είναι το δικό μου, γιατί θυμάμαι πολλά + στην ενεργειακή απόδοση .
    Και για μένα αυτό με τη Daikin που λες έπαιξε ρόλο,μας είχαν πει κιόλας ότι κάπου έχουν και κοινό εργοστάσιο και τέτοια (όπου κάποια από τα μοντέλα τους κατασκευάζονται από κοινού). Τώρα γιατί το ένα κοστίζει τελικά παραπάνω από το άλλο δεν ξέρω..!
    Για τα inventor που λέτε, το άαλλο μου a/c είναι τέτοιο. Είναι βέβαια παλαιότερο μοντέλο (το'χω γύρω 5+ χρόνια) αλλά ενώ καίει αρκετά παραπάνω από το gree , δε ζεσταίνει όσο το hansol! Πάλι δε θυμάμαι μοντέλο αλλά ήταν κι αυτό στην κατηγορία των 800-900€ περίπου όταν το πήρα. Στα συν του ότι δεν έχει πάθει το παραμικρό τόσο καιρό!

    Κι ένα άσχετο δικό μου: ψάχνω τώρα για το χωριό ένα φορητό a/c. Είδα μια προσφορά που είχε πριν μέρες, ένα Clantronic, αλλά τελικά λέγαν για πολύ θόρυβο και το άφησα. Ψάχνοντας βρήκα ένα Argo over, αυτό που 2 λεν αθόρυβο, και -βασικότατο- ΧΩΡΙΣ σωλήνα μπορεί να δουλέψει, ένας έλεγε το γύρισε πίσω λόγω θορύβου. Καμιά άποψη, μήπως έχει ακούσει κανείς τέτοιο? Για 24 τετραγωνικά δωμάτιο το θέλω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefp : 27-07-15 στις 05:49.

  6. #21
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Η gree φτιάχνει τα πολύ φθηνά μοντέλα της Daikin (για ανατολικες χώρες) και τα έφερε και Ελλάδα
    Δεν έχουν καμία σχέση με Daikin και είναι ένα καλό κινέζικο μηχάνημα που δίνει φασον

    Daikin, mitsubishi, Toshiba, Hitachi είναι μερικές καλές επιλογές

  7. #22
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Στον από κάτω όροφο από μένα έχουν daikin που το πληρώσαν 1200-1300€, εγώ δεν έχω δει καμιά διαφορά στο πως ζεσταίνει (μη σου πω το δικό μου μου φαίνεται καλίνια ύτερο, το Gree) και καίει σίγουρα λιγότερο!
    Ίσως είναι ιδέα μου, τι να πω, αλλά εγώ σίγουρα θα τα προτιμούσα και πάλι

  8. #23
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η gree φτιάχνει τα πολύ φθηνά μοντέλα της Daikin (για ανατολικες χώρες) και τα έφερε και Ελλάδα
    Δεν έχουν καμία σχέση με Daikin και είναι ένα καλό κινέζικο μηχάνημα που δίνει φασον

    Daikin, mitsubishi, Toshiba, Hitachi είναι μερικές καλές επιλογές
    Και όμως έχουν σχέση . Γιατί οι 2 εταιρίες έχουν κοινοπραξία (joint venture) με απο κοινού ερευνητικά τμήματα και γραμμές παραγωγής στην Κίνα με το μεγαλύτερο ποσοστό να ανήκει στην Gree . Φτιάχνουν απο κοινού εξαρτήματα και ανταλλάσουν τεχνογνωσία καθώς και κλιματιστικά . Πολλά Gree φοράνε συμπιεστή Daikin . To Gree Change είναι το πρώτο μηχάνημα που κατασκευάστηκε στην γραμμή παραγωγής της κοινοπραξίας .

  9. #24
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Περιοχή
    West Salonika
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Εχεις κανεις αποψη για τα κλιματιστικα της AUX? Εχει στο e-shop ενα 12000 BTU Inverter σε πολυ καλη τιμη. 289 ευρω. Δεν με ενδιαφερει ο θορυβος γιατι θα μπει σε καταστημα που ηδη υπαρχει αρκετος θορυβος απο τα ψυγεια. Το ξερω πως δεν ειναι τοσο οικονομικο οσο τα πιο ακριβα μοντελα αλλα θελω να ξερω αν θα μου βγαλει εστω μια πενταετια χωρις προβληματα. Θα δουλευει κυριως καλοκαιρι και ελαχιστα το χειμωνα. Σε αυτη τη τιμη inverter 12αρι δεν υπαρχει. Θα υπαρχουν ανταλλακτικα αν παθει κατι? Σε καποιο καταστημα που ρωτησα, μου ειπαν ενταξει δεν ειναι Gree ή Daikin ή Fujitsu αλλα για τα λεφτα του ειναι αρκετα καλο και υπαρχει υποστηριξη.
    ΓΙΝΕ ΑΡΗΣ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ !!!

  10. #25
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109073 kbps / 10990 kbps
    ISP
    COSMOTE S.A.
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και πάλι,

    Πέρασα σήμερα από Κωτσόβολο και μου πρότειναν έναν της Toshiba και συγκεκριμένα το Toshiba-RAS-B22N3KV2-E-RAS-22N3AV2-E-Suzumi-Plus.

    Ποια είναι η άποψη σας για το μηχάνημα αυτό?
    Το παιδί εκεί μου είπε ότι πρέπει να κυμανθώ σε αυτά τα BTU για τον χώρο μου αν θέλω μια μονάδα. Επίσης απόρησε με την 10ετη εγγύηση της Gree...
    Το Toshiba αυτό έχει 5ετη εγγύηση στον συμπιεστή και 3ετη για τα υπόλοιπα μέρη.

    Intel Core i7-3930K | Gigabyte GA-X79-UD5 | Corsair Hydro Series H100i | G.Skill Ares 64GB | Asrock Arc A380 6GB OC | Creative SoundBlaster Z | OCZ Vector SSD 128GB | WD CaviarBlack 640GB | WD RED 2TB | Coolermaster Silent Pro M600 | Coolermaster 690 Pure Black Edition Case | Triple Monitor: Dell U2311H - 2 x Dell U2312HM
    MacBook Pro (Retina 13-inch / 16GB Ram)
    iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium

  11. #26
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Δεν ξέρω για αυτό που λες, αλλά τελικά εγώ πήρα αυτό, είναι της Gree πάλι αλλά βγαίνει ως νέο μοντέλο Miyoto, το πήρα στα λεφτά του αντίστοιχου Gree που συζητούσα (του Cozy, στα 400€), εγκατέλειψα τη λύση του φορητού που έψαχνα γιατί ακόμη και οι πωλητές μου λέγαν "μην το πάρεις , θα μας το φέρεις πίσω από το θόρυβο που κάνει και θα τσακωνόμαστε.."
    Θα έρθουν να μου το τοποθετήσουν σήμερα (Θεού και μαστόρου θέλοντος ..) , οπότε από αύριο-μεθαύριο μπορώ να σου πω πρώτη άποψη..

    - - - Updated - - -

    α, και πάλι με 10ετή εγγύηση

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω για αυτό που λες, αλλά τελικά εγώ πήρα αυτό, είναι της Gree πάλι αλλά βγαίνει ως νέο μοντέλο Miyoto, το πήρα στα λεφτά του αντίστοιχου Gree που συζητούσα (του Cozy, στα 400€), εγκατέλειψα τη λύση του φορητού που έψαχνα γιατί ακόμη και οι πωλητές μου λέγαν "μην το πάρεις , θα μας το φέρεις πίσω από το θόρυβο που κάνει και θα τσακωνόμαστε.."
    Θα έρθουν να μου το τοποθετήσουν σήμερα (Θεού και μαστόρου θέλοντος ..) , οπότε από αύριο-μεθαύριο μπορώ να σου πω πρώτη άποψη..

    - - - Updated - - -

    α, και πάλι με 10ετή εγγύηση

    Δεν βλέπω να το βγάζει με 10 χρόνια εγγύηση

  13. #28
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω να το βγάζει με 10 χρόνια εγγύηση
    Κοίταξα κι εγώ τώρα στο ίντερνετ ένα manual και 2 site, μου φαίνεται ότι έχεις δίκιο, για 7 χρόνια λεν, ενώ ο πωλητής μου είπε 10... Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω! Μου το φέραν και μπήκε, οπότε να δω τα χαρτιά που είχε μαζί του γιατί δεν έχω προλάβει ακόμη.
    Α, επίσης ένα βασικό!! Το 9άρι πήρα, ενώ έβαλα πριν λινκ για το 12άρι, λάθος δικό μου αυτό!
    Πάντως η 1η εικόνα είναι καλή, εντελώς αθόρυβο, προς στιγμήν (και με δεδομένο ότι 1 ώρα έχει που λειτουργεί) έχει ρίξει όσο περίμενα τη θερμοκρασία ΑΛΛΑ το "κακό" είναι ότι δεν πέτυχα καλές συνθήκες για δοκιμή, μια και σήμερα έπεσε η θερμοκρασία έξω κι έχει συννεφιά! (θα βγάλω αργότερα κανα θερμόμετρο κι έξω αν προλάβω..)

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, sdikr έχεις δίκιο, 7 χρόνια είναι, και τα χαρτιά τα επίσημα αυτό λεν. Μάλιστα δεν είναι καν "7 για όλα" αλλά 3 χρόνια για όλα τα μέρη της συσκευής και 7 για το συμπιεστή ΚΑΙ δεν είναι μόνο αυτό!!
    Απαραίτητη προϋπόθεση για την εγγύηση είναι η ετήσια προληπτική συντήρηση! (από εξουσιοδοτημένο συνεργείο), με έξοδα βεβαίως δικά μου! Πιασ' το αυγό και κούρευτο δηλαδή.. Δεν ξέρω αν ισχύουν και στα άλλα ίδιοι όροι κι απλά δεν είχα καθίσει να τα διαβάσω, είναι αρκετά πιθανό. Θα κάνω πάντως μια κουβεντούλα με τον πωλητή, που είχαμε συμφωνήσει για Gree (με 10 χρόνια εγγύηση κτλ) και μου έδωσε αυτό με τη λογική ότι είναι στα ίδια λεφτά αλλά το νεότερο μοντέλο, καλύτερο κτλ.. Η αλήθεια είναι ότι το πήρα κι εγώ χωρίς να κοιτάξω τι ήταν αυτό που μου' λεγε αλλά δε μ' έπαιρνε στην παρούσα φάση να μείνω άλλο χωρίς A/C οπότε έχω ευθύνη εκεί, αλλά τέλος πάντων, θα τα παζαρέψω με τον πωλητή τα υπόλοιπα!

    - - - Updated - - -

    Τα Gree έχουν 5 για όλα τα μηχανικά μέρη και 10 για το συμπιεστή από ότι βλέπω τώρα.. Μου τη φόρεσαν

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξα κι εγώ τώρα στο ίντερνετ ένα manual και 2 site, μου φαίνεται ότι έχεις δίκιο, για 7 χρόνια λεν, ενώ ο πωλητής μου είπε 10... Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω! Μου το φέραν και μπήκε, οπότε να δω τα χαρτιά που είχε μαζί του γιατί δεν έχω προλάβει ακόμη.
    Α, επίσης ένα βασικό!! Το 9άρι πήρα, ενώ έβαλα πριν λινκ για το 12άρι, λάθος δικό μου αυτό!
    Πάντως η 1η εικόνα είναι καλή, εντελώς αθόρυβο, προς στιγμήν (και με δεδομένο ότι 1 ώρα έχει που λειτουργεί) έχει ρίξει όσο περίμενα τη θερμοκρασία ΑΛΛΑ το "κακό" είναι ότι δεν πέτυχα καλές συνθήκες για δοκιμή, μια και σήμερα έπεσε η θερμοκρασία έξω κι έχει συννεφιά! (θα βγάλω αργότερα κανα θερμόμετρο κι έξω αν προλάβω..)

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, sdikr έχεις δίκιο, 7 χρόνια είναι, και τα χαρτιά τα επίσημα αυτό λεν. Μάλιστα δεν είναι καν "7 για όλα" αλλά 3 χρόνια για όλα τα μέρη της συσκευής και 7 για το συμπιεστή ΚΑΙ δεν είναι μόνο αυτό!!
    Απαραίτητη προϋπόθεση για την εγγύηση είναι η ετήσια προληπτική συντήρηση! (από εξουσιοδοτημένο συνεργείο), με έξοδα βεβαίως δικά μου! Πιασ' το αυγό και κούρευτο δηλαδή.. Δεν ξέρω αν ισχύουν και στα άλλα ίδιοι όροι κι απλά δεν είχα καθίσει να τα διαβάσω, είναι αρκετά πιθανό. Θα κάνω πάντως μια κουβεντούλα με τον πωλητή, που είχαμε συμφωνήσει για Gree (με 10 χρόνια εγγύηση κτλ) και μου έδωσε αυτό με τη λογική ότι είναι στα ίδια λεφτά αλλά το νεότερο μοντέλο, καλύτερο κτλ.. Η αλήθεια είναι ότι το πήρα κι εγώ χωρίς να κοιτάξω τι ήταν αυτό που μου' λεγε αλλά δε μ' έπαιρνε στην παρούσα φάση να μείνω άλλο χωρίς A/C οπότε έχω ευθύνη εκεί, αλλά τέλος πάντων, θα τα παζαρέψω με τον πωλητή τα υπόλοιπα!

    - - - Updated - - -

    Τα Gree έχουν 5 για όλα τα μηχανικά μέρη και 10 για το συμπιεστή από ότι βλέπω τώρα.. Μου τη φόρεσαν
    Αυτό με το service νομίζω πως ισχύει σε όλες τις εγγυήσεις, δεν είναι κακό, το καθάρισμα χρειάζεται, σίγουρα μπορείς να το κάνεις και μόνος σου αλλά καλό είναι πχ μια φορά ανα 2 ή 3 χρόνια να του κάνεις και ενα κάλο, τώρα απλά θα πρέπει να το κάνεις κάθε χρόνο.

  15. #30
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Περιοχή
    West Salonika
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Οπως και με τα Inventor, σου δινουν 10ετη εγγυηση με την προυποθεση να το κανεις καθε χρονο service ( καθαρισμα ειναι στην ουσια και ελεγχος υγρων ) απο εξουσιοδοτημενο συνεργειο ή την αντιπροσωπεια! Δηλαδη αν σου χρεωνουν 40 ευρω για το service, στο τελος θα το εχεις πληρωσει διπλο.
    Αυτα τα ψιλα γραμματα ειναι που φοβαμαι παντα!!!
    ΓΙΝΕ ΑΡΗΣ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ !!!

Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. επιλογή κλιματιστικού
    Από kateriniotis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-13, 08:39
  2. ΑΓΟΡΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ
    Από slaughter12 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-13, 21:15
  3. Επιλογη Σωστου Κλιματιστικου
    Από skier282 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-13, 11:01
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 16:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας