Σελ. 12 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 198
  1. #166
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστευω να καταλαβες οτι δεν απαντησες σε αυτο που ρωταω.
    Απολυτος νομιμα ειναι και τα εργα που κανει και η hcn.
    Σου απάντησα πολύ αναλυτικά αλλά μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα κατανόησης ή αντίληψης αυτών που γράφω. Για να μην σου βάζω δύσκολα λοιπόν μήπως και καταφέρουμε να συνεννοηθούμε, η απάντηση στα δυο σκέλη της ερώτησης σου είναι ΝΑΙ στο πρώτο σκέλος και ΟΧΙ στο δεύτερο.

  2. #167
    Εγγραφή
    09-10-2004
    Περιοχή
    Πευκοχώρι Χαλκιδικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    (dB) / 18(dB)
    Μ αρέσει που ΟΤΕ ενοχλείται απ την HCN επειδή σκάβει στα 40cm. Αυτό είναι το προβλεπόμενο. Όταν παραδιδαμε το προσχέδιο στην τεχνική υπηρεσία του Δήμου ανέφερε ξεκάθαρα ότι το βάθος πρέπει να είναι 46cm. Τα νούμερα δε τα βγάζει κάθε εταιρία απ το κεφάλι της

  3. #168
    Εγγραφή
    22-10-2013
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    150/60 Mbps down/up
    ISP
    HCN
    Το καλο με την HCN ειναι πως ενω ξεκινησε απο τον δημο Καλαμαριας, εχει ηδη φθασει σε ορισμενες περιοχες του κεντρου της Θεσσαλονικης. Του χρονου πιθανοτατα θα αρχισει να πιανει και τις δυτικες συνοικιες σιγα σιγα, αρχης γενομενης απο τους Αμπελοκηπους.

  4. #169
    Εγγραφή
    17-04-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7101/822
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    14(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θεμα παιδια με την HCN ειναι η σταθεροτητα της γραμμης. Ναι ενταξει η ταχυτητα ειναι μεγαλυτερη της ADSL (μιλαω για τα γρηγορα πακετα) αλλα το ζητημα της σταθερης γραμμης χωρις αποσυνδεσεις και προβληματα ειναι σοβαροτερης σημασιας. Αυτος πιστευω ειναι και ο λογος που ενας αριθμος πελατων ΟΤΕ δεν εχει παει στην HCN.

  5. #170
    Εγγραφή
    26-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Finn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ αρέσει που ΟΤΕ ενοχλείται απ την HCN επειδή σκάβει στα 40cm. Αυτό είναι το προβλεπόμενο. Όταν παραδιδαμε το προσχέδιο στην τεχνική υπηρεσία του Δήμου ανέφερε ξεκάθαρα ότι το βάθος πρέπει να είναι 46cm. Τα νούμερα δε τα βγάζει κάθε εταιρία απ το κεφάλι της
    ναι μιας και ο ΟΤΕ σκάβει πάντα στα προβλεπόμενα από τον νόμο όρια βάθους για να την "πει" στους άλλους παρόχους !(άραγε νάνοι δουλεύουν στον ΟΤΕ και όποτε τους πετυχαίνω τα καλοκαίρια η τρύπα είναι ίσα με το κεφάλι τους ;;

    παιδιά ο (π)ΟΤΕ θα σκαρφιστεί τα πάντα προκειμένου να υπερασπιστεί το μονοπώλιο που είχε καταφέρει επί δεκαετίες με τους ,σάπιους πλέον ,χαλκούς του ! και δυστυχώς αν και πηγαίναμε γρηγορότερα από την Ευρώπη σε θέματα DSL , στην οπτική ίνα μείναμε πίσω γιατί δεν μπορούσε κανείς να πειράξει τον (σάπιο) δρόμο λόγω γραφειοκρατίας !!!



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι κάτι που έκρυψα, το γράφω και στο δεύτερο σχόλιο μου. Το πρόβλημα μου είχε λυθεί και είναι κακό να μην θέλω να προκύψει κι άλλο ώστε να μην είμαι πάλι στο έλεος των τεχνικών του ΟΤΕ;

    Δεν μπορώ όμως να μην αναφέρω και το πρόβλημα με την καταστροφή του δρόμου που απασχολεί και τον περισσότερο κόσμο εδώ. Άσχετο αν εδώ επειδή είναι τεχνολογικό φόρουμ είμαστε οι περισσότεροι διατεθειμένοι να κάνουμε θυσίες υπέρ της ανάπτυξης της τεχνολογίας.
    Φίλε μου πότε είδες ΣΩΣΤΟ δρόμο που να αντέχει πάνω από 5 μήνες ;;; διότι κέντρο θεσσαλονίκης , κατέβηκα από βέλγιο και χάρηκα που είδα φρεσκοστρωμένα όμορφα πεζοδρόμια και άσφαλτο στην γειτονιά μου τον περασμένο οκτώβρη , και τώρα που ήρθα ελλάδα για πάσχα , τα μισά κολωνάκια και το λιθόστρωτο είναι ξηλωμένα από τους έξυπνους που παρκάρουν πάνω στα πεζοδρόμια , ο δρόμος άνοιξε σε 500 μέρη και έχει λακούβες και τα μόνα οχήματα που περνούν από εδώ είναι αυτοκίνητα και μηχανάκια !!!

    ας φτιάξουν ΣΩΣΤΑ ΕΡΓΑ ΠΡΩΤΑ και μετά θα λυπηθώ τον δρόμο !! πολύ ευχαρίστως να έχω μια σκουρόχρωμη λωρίδα στην άκρη του δρόμου αν είναι να έχω οπτική ίνα στην γειτονιά μου !!! για τις κακοτεχνίες του οτέ (ανοιξε τρύπα στο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ πεζοδρόμιο και το άφησε απλά μπαζομένο) τι έχουμε να πούμε ;;;

    btw info : οπτική ίνα και στην Αφροδίτης από οδό Λαγκαδά μέχρι και τον σταθμό ΟΣΕ (μάλλον για το CAPSIS) περνάει τώρα κάποιος που πήρε εργολαβία το έργο (μάλλον HCN) και μπορώ να πω πως προχωρούν γρήγορα ! το μεγαλύτερό τους πρόβλημα θα ναι στην αδειοδότηση για το σκάψιμο !

    για την "χαρακιά" στον δρόμο τι καίγεστε ; Αφού όταν τελειώσουν τα έργα , δεν θα το ξαναδείτε από τα παράνομα παρκαρισμένα αυτοκίνητα χαχαχαχα

  6. #171
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπόν δεν θα επεκταθώ άλλο για την σταθερότητα της γραμμής.
    όσοι έχουν ξέρουν οτι η HCN πάσχει απο τον Upstream Provider.
    Κοινώς πολλά timeouts και εννοείτε ότι είναι σπαστικο αν είσαι λιγο ποιο pro χρήστης η παθιασμένος gamer.

    Ένα άλλο ενοχλητικο θεμα ειναι οτι λογω Αυστριακων Ip δεν έχουν όλοι ενημερώσει τα συστήματα τους.
    Τρανταχτό παραδείγμα ειναι το WEBTV του ΑΝΤ1.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  86 
Μέγεθος:  139,7 KB 
ID: 169010

  7. #172
    Εγγραφή
    04-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote ADSL
    καλησπέρα σε όλους!
    έβαλα HCN εδώ και μία εβδομάδα περίπου, οπότε είναι σχετικά νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα.
    Πριν μεταφέρω τις εντυπώσεις μου τονίζω ότι τη σύνδεση με το internet τη χρησιμοποιώ πρωτίστως για WWW και για RDP, ενίοτε δε για VoIP.

    Σε σχέση με τη wind που είχα είναι καλύτερη ως προς το internet με διαφορά. Ως προς την τηλεφωνία δεν έχω παρατηρήσει ακόμη δυσλειτουργία, πλην της αρχικής καθυστέρησης στο call establishment των εξερχομένων κλήσεων.

    Ξεκίνησα δοκιμαστικά και προτίθεμαι να συνεχίσω γιατί η δοκιμή μέχρι τώρα με έπεισε.

    Αυτά προς το παρόν, θα επανέλθω με περισσότερα!

  8. #173
    Εγγραφή
    17-04-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7101/822
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    14(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα @123456789 και σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι τις εντυπώσεις σου. Θα περιμένω περαιτέρω σχόλια που θα έχεις να κάνεις, με ενδιαφέρον! Αν επιτρέπεται, σε ποια περιοχή βρίσκεται η σύνδεση που έκανες με HCN? Χαριλάου, Τούμπα, Καλαμαριά?
    Έχω ADSL και σκέφτομαι εδώ και καιρό την HCN αλλά διαβάζω πολλές αρνητικές απόψεις στο facebook profile τους από χρήστες, και πάντα κάτι με κρατάει να ΜΗΝ κάνω την κίνηση.

  9. #174
    Εγγραφή
    04-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote ADSL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nix_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα @123456789 και σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι τις εντυπώσεις σου. Θα περιμένω περαιτέρω σχόλια που θα έχεις να κάνεις, με ενδιαφέρον! Αν επιτρέπεται, σε ποια περιοχή βρίσκεται η σύνδεση που έκανες με HCN? Χαριλάου, Τούμπα, Καλαμαριά?
    Έχω ADSL και σκέφτομαι εδώ και καιρό την HCN αλλά διαβάζω πολλές αρνητικές απόψεις στο facebook profile τους από χρήστες, και πάντα κάτι με κρατάει να ΜΗΝ κάνω την κίνηση.

    Γεια!
    Είμαι στην περιοχή κάτω τούμπας, κοντά στο ρέμα υφανέτ.
    Ο λόγος που έκανα την κίνηση είναι αφενός μεν η μη δέσμεσυη που με ελκύει γενικά στην ελλάδα λόγω της γνωστής κουτοπονηρίας και το γεγονός ότι η πρόσβαση στο Internet μου είναι απαραίτητη για να κάνω τη δουλειά μου.
    Ο καθένας ξέρει καλύτερα πόσο χρειάζεται κάτι και πόσο είναι διατεθειμένος να πληρώσει για αυτό...

  10. #175
    Εγγραφή
    23-02-2015
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    TG788vn v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim788e Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν δεν θα επεκταθώ άλλο για την σταθερότητα της γραμμής.
    όσοι έχουν ξέρουν οτι η HCN πάσχει απο τον Upstream Provider.
    Κοινώς πολλά timeouts και εννοείτε ότι είναι σπαστικο αν είσαι λιγο ποιο pro χρήστης η παθιασμένος gamer.

    Ένα άλλο ενοχλητικο θεμα ειναι οτι λογω Αυστριακων Ip δεν έχουν όλοι ενημερώσει τα συστήματα τους.
    Τρανταχτό παραδείγμα ειναι το WEBTV του ΑΝΤ1.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  86 
Μέγεθος:  139,7 KB 
ID: 169010
    Ισχύει ακόμη και σήμερα αυτό? Πραγματικά το σκέφτομαι και εγώ να γυρίσω σε HCN. Είμαι στα όρια σύμφωνα με το χάρτη τους και πιάνω 7μιση mb/s με forthnet. Τραγικές ταχύτητες... Το Ping με ενδιαφέρει πολύ αλλά από ότι διαβάζω πάει καλά (αυτή τη στιγμή είμαι πολύ ικανοποιημένος με Forthnet και fastpath). Απλά το θέμα αποσυνδέσεων με ανησυχεί κάπως.

    Επίσης από ότι βλέπω η ενεργοποίηση είναι 40€. Αυτό το πληρώνεις αρχικά για να κάνουν και τις εργασίες σωστά;

  11. #176
    Εγγραφή
    04-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote ADSL
    αν θυμάμαι καλά ο πρώτος μήνας είναι δωεράν οπότε ρεφάρεις κάπως για τα 40.
    επίσης, η μη δέσμευση είναι ο καλύτερος τρόπος να πειστεί κάποιος για τον του κάνει ή όχι.

    σχετικά με ping times κλπ, ναι υπάρχουν μικροπροβλήματα αλλά και πάλι σε σχέση με κάτι wind forthnet Κλπ στην τούμπα τουλάχιστον είναι πολύ καλύτερα!

  12. #177
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 123456789 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θυμάμαι καλά ο πρώτος μήνας είναι δωεράν οπότε ρεφάρεις κάπως για τα 40.
    επίσης, η μη δέσμευση είναι ο καλύτερος τρόπος να πειστεί κάποιος για τον του κάνει ή όχι.

    σχετικά με ping times κλπ, ναι υπάρχουν μικροπροβλήματα αλλά και πάλι σε σχέση με κάτι wind forthnet Κλπ στην τούμπα τουλάχιστον είναι πολύ καλύτερα!
    Για τις αποσυνδέσεις μπορούμε να έχουμε εικόνα από το στατους του ρούτερ;Εμένα λέει ονλαιν 37 ημέρες... (και τότε έπεσε σίγουρα από διακοπή της ΔΕΗ το θυμάμαι)
    Αν όντως λέει κάτι αυτό και δεν φαίνονται από αλλού οι αποσυνδέσεις (δεν έχω παρατηρήσει κάτι προσωπικά εκτός από μια δυο φορές μέσα στο τετράμηνο που δεν κατέβαζε )τότε προσωπικά δεν εχω κανενα θέμα
    Η ταχύτητα κολλημένη στο 19,9 μβ , dl torrent πάνω απο 2μβ/ς σταθερά.

  13. #178
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Καλησπέρα.επειδη ενδιαφέρομαι για να μεταπηδησω στην hcn και έχω στην περιοχή μου,για την ακρίβεια στην ακριβώς απέναντι πολυκατοικία κάποιον ηδη συνδρομητη της,πόσο καιρό θα πάρει η όλη διαδικασία;
    Επίσης είμαι Θεσσαλονίκη,περιοχή Ιπποκρατειο ν/μ υπάρχει κάποιος χρήστης να μου πει τις εμπειρίες του μέχρι τώρα;

  14. #179
    Εγγραφή
    04-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote ADSL
    καλημέρα,
    είμαι περιοχή ιπποκράτειο με HCN και σου μεταφέρω τα εξής:
    1. έχω το πακέτο με 10mbps και πολύ σπάνια δεν τα φτάνω. από άποψης BW δηλαδή είμαι ικανοποιημένος.
    2. υπήρξαν 1-2 outages σε διάστημα ενός έτους αλλά είχαν πολύ μικρή διάρκεια και δεν με απασχόλησαν ιδιαίτερα.
    3. κάποιες φορές υπάρχει λίγο jitter αλλά συμβαίνει σπάνια και δεν με προβλημάτισε επίσης.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.επειδη ενδιαφέρομαι για να μεταπηδησω στην hcn και έχω στην περιοχή μου,για την ακρίβεια στην ακριβώς απέναντι πολυκατοικία κάποιον ηδη συνδρομητη της,πόσο καιρό θα πάρει η όλη διαδικασία;
    Επίσης είμαι Θεσσαλονίκη,περιοχή Ιπποκρατειο ν/μ υπάρχει κάποιος χρήστης να μου πει τις εμπειρίες του μέχρι τώρα;

  15. #180
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Μήπως είσαι Λαμίας με Ξενοφωντος ή Βαλαγιαννη;
    Για να μην ξεφεύγουμε με επί προσωπικού απορίες θέλεις να μου γράψεις το τηλέφωνο σου σε π.μ.να σε πάρω;

Σελ. 12 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2107
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-24, 16:36
  2. Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-20, 12:13
  3. World of Warcraft και HCN στη Θεσσαλονίκη
    Από Cyriano στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 18:07
  4. Πρόβλημα με sony vaio vgn-a295hp touch pad cable
    Από kermas στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-13, 13:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας