Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    05-10-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6000/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Thompson 780wl
    SNR / Attn
    9(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Καλησπέρα σε όλους.

    Εν συντομία τι θέλω να κάνω.

    Ένα modem/router τυχαίο (δεν υποστηρίζει δημιουργία 2ου VC για να συνδεθείς στον SIP server της VIVODI) και μια συσκευή Linksys PAP2 να κάνει register στον sip server της vivodi.

    Από ότι διαβάζω σε παλαιότερα θέματα μάλλον δεν γίνεται. Κάνω κάποιες δοκιμές με X-lite softphone αλλά δεν βλέπω λύση.

    Το έχει πετύχει κανείς;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    ΥΓ: Ρωτάω για να μην μπαίνω σε έξοδα με το Linksys pap2 αν κατά πάσα πιθανότητα δεν πρόκειται να δουλέψει...

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! παλιοτερα ειχα και vivodi και netone, οσες δοκιμες εκανα να κανω register απο αλλου απετυχαν! δε νομιζω να δουλεψει, εγω για να παρω την γραμμη ειχα το 780 voip router το ειχα μονταρει εννοειτε ωστε να χτυπανε και οι 2 θυρες, ετσι με ενα linksys SPA 3102 εκανα την δουλεια μου και ενα μηχανακι να τρεχει asterisk server. Στο εξοχικο εχω pap2 για να κανω το VOIP σε τηλεφωνο κανονικο. Με τον ιδιο τροπο δουλεψα ολες τις γραμμες μου, οτι ηταν απο VOIP εβαζα το SPA σε μια εξοδο τηλεφωνου του voip router (πχ 780), το ιδιο σε netmod, και σε Pstn γραμμη την γραμμη την ιδια. Δεν εχω ιδεα γιατι δεν πετυχαινει, παντως μονο τα VOIP router που δινουν οι εταιριες αυτες κανουν κανονικα συνδεση στον voip server τους. Αν και εχω διαβασει οτι σε καποιους δουλεψαν απο αλλου αλλα με asterisk ομως, δλδ ο asterisk εκανε login, με αλλα μηχανηματα SIP clients, pap2 κτλ τζιφος.
    Αληθεια εσυ τι ακριβως θες να κανεις? εγω ηθελα να στελνω σταθερο μεσω ασυρματων δικτυων στο εξοχικο, επισης συνδεομουνα οπου και αν ημουνα μεσω κινητων/tablet και VPN στον asterisk server μου και ετσι ειχα σταθερο απο παντου!!!! δλδ και επαιρνα κλησεις αλλα και δεχομουνα κανονικα + εσωτερικα 3ψηφια νουμερα. Για να αποφυγω το SPA 3102 Και τον Asterisk ηθελα να κανω αυτο που θες και εσυ αλλα δεν δουλεψε ουτε με vivodi ουτε και με netone.
    Τελικα το μονο που καταφερα μετα την αλλαγη FW στο 780 που μου εμεινε, ειναι να συνδεεται κανονικα στον asterisk server μου δλδ μπορεις να εχεις 2 εσωτερικα νουμερα πχ 101, 102 κτλ καλη φαση αν θες να μιλας απο το ενα δωματιο στο αλλο και εχεις και σταθερο κανονικα, γλιτωνεις το κοστος ενός linksys PAP2.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 08-03-14 στις 10:56.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-13, 15:02
  2. Υπάρχει καμία λύση χωρίς χρέωση ή πολύ χαμηλή σε voip.
    Από skolics στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-12, 21:57
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-12, 02:24
  4. Υπάρχει δωρεάν voip?
    Από ydrohoos1980 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-12, 15:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας