Σελ. 56 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 3646515455565758616676 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 826-840 από 1174
  1. #826
    Εγγραφή
    19-09-2005
    Περιοχή
    Δήμος Αγίας Βαρβάρας
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38 / 5
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου παρέχουν μια υπηρεσία με τους δικούς τους όρους, αν δεις στο συμβόλαιο σου (της τηλεόρασης) αναφέρει ότι είναι απαραίτητος ο εξοπλισμός της Vodafone και δεν είναι υποχρεωμένη να δώσει λύση σε εξοπλισμό που δεν παρέχει η ίδια.
    Εγώ να δεχθώ απόλυτα αυτό που σωστά επισημαίνεις (αν και, κανονικά, παίρνει κουβέντα από άλλη γενικότερη άποψη αλλά ας μη πλατειάζω άλλο και εδώ).
    Όμως, στην περίπτωσή μου, θεωρώ πως δεν αρκεί - δεν καλύπτει καθώς έχω κάνει, αν όχι όλους, τους περισσότερους συνδυασμούς, τόσο με αυστηρά δικό της εξοπλισμό όσο και με διαφορετικό και το πρόβλημα παραμένει!

    Αν μάλιστα κάνεις έναν ακόμα κόπο να διαβάσεις και την τελευταία μου αναφορά (λίγο πριν), θεωρώ πως θα διαπιστώσεις κι εσύ πως, ενώ στην παρούσα φάση το σετάκι της Vodafone (Vodafone ZTE modem/router & Vodafone TV Box) είναι πλέον απόλυτα όπως ορίζουν οι Vodafone επιταγές, το κακό παραμένει...
    ..."So, so you think you can tell, Heaven from Hell"...

  2. #827
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Το έχω διαβάσει, για να συμβαίνει ακόμα αυτό τότε κάτι φταίει, έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις καλώδιο και θύρα; Αποκωδικοποιητή από ότι θυμάμαι έχεις αναφέρει ότι άλλαξες, router σου άλλαξαν;

  3. #828
    Εγγραφή
    19-09-2005
    Περιοχή
    Δήμος Αγίας Βαρβάρας
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38 / 5
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τι συνδέεις το ΖΤΕ με τον αποκωδικοποιητή; Δοκίμασε ένα άλλο καλώδιο Ethernet και μια άλλη θύρα στο ZTE.

    Το έχω διαβάσει, για να συμβαίνει ακόμα αυτό τότε κάτι φταίει, έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις καλώδιο και θύρα; Αποκωδικοποιητή από ότι θυμάμαι έχεις αναφέρει ότι άλλαξες, router σου άλλαξαν;
    Τη σύνδεση του ZTE με το TV-Box την έχω επιχειρήσει τόσο και σε άλλη LAN του ZTE όσο και με άλλα ethernet καλώδια, τόσο το αρχικό μου TV-Box (της HOL) όσο και το νέο (που ήταν ίδιο με το παλιό αλλά άλλης μάρκας και με Vodafon λογότυπο).
    Και επισημαίνω πως, όλο το κακό αυτής της ασυμπτωματικής κακής συμπεριφοράς, ξεκίνησε χωρίς να έχω αγγίξει τίποτα ακόμα, κάποια στιγμή μέσα στον Ιούνιο του 2018.

    VDSL modem/router δεν μου έχουν αλλάξει ακόμα (από τότε που έβαλα VDSL καιρό πριν πια), είμαι με το ίδιο ZTE.
    Ωστόσο κι εγώ νιώθω πως κάτι μπορεί να φταίει με το ρούτερ τους με δεδομένο ότι, μόλις αυτό γίνεται reset, όλα δουλεύουν αυτομάτως καλά με το Vodefone TV Box (και με όλα τα άλλα βέβαια). Ωστόσο, το μόνο πρόβλημα που δείχνει να γίνεται (ξανά και ξανά και μη σου πω και πάνω από μια φορά τη μέρα πια), είναι με την υπηρεσία Vodefone TV (μέσω του Vodefone TV Box. Τα υπόλοιπα δικτυακά και διαδικτυακά μου, δουλεύουν κανονικά.

    Υποτίθεται πως περιμένω τηλεφώνημα πια (έως σήμερα έχουν πει) από την κύρια υπεύθυνη του σχετικού τεχνικού τους τμήματος... ακόμα δεν με έχει καλέσει (αν και δεν είμαι και στο σπίτι).
    Ας ελπίσω πως, αν μιλήσω και μαζί της, να βγει μια καλύτερη άκρη και ίσως και να δεχθεί την πρόταση που θα της κάνω να μου άλλαζαν το TV Box τους με το καινούριας τεχνολογίας που εικάζεται πως δεν εξαρτάται από το όποιο εξειδικευμένο ρούτερ.
    ..."So, so you think you can tell, Heaven from Hell"...

  4. #829
    Εγγραφή
    10-01-2011
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CosmosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς, ακόμα και με όλο το παραπάνω προσεκτικό setup, παραμένει το φαινόμενο να χάνεται το "κλείδωμα" της σύνδεσης του Vodafone TV Box με την Vodafone TV υπηρεσία και, όταν αυτό συμβαίνει και δεν επανέρχεται παρά μόνο αν κάνω reset το ZTE (ενώ πριν έχω κλείσει βέβαια από διακόπτες τόσο το Vodafone TV Box όσο και το TP-Link.


    Δε ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό!
    Δε ξέρω μάλιστα γιατί ξεκίνησε να συμβαίνει τόσο καιρό πριν, σχεδόν απ' τον Ιούνιο του 2018, προτού καν δηλαδή προβώ στην ένταξη του TP-Link!
    Δε ξέρω επίσης το γιατί δε βρίσκει κανένας τεχνικός τους τον πραγματικό λόγο του προβλήματος τόσο καιρό τώρα και μετά από τόσο πολλές επικοινωνίες μας.
    Το θεωρώ απαράδεκτο όλο αυτό και, αν δεν περίμενα για να δοκιμάσω την τύχη μου και με το νέας φιλοσοφίας TV Box τους (αν μου το διαθέσουν), θα έκανα τις κινήσεις μου πλέον για απενεργοποίηση της Vodafone TV υπηρεσίας.
    Κουλό, αλλά είχα παρατηρήσει ότι όταν έκλεινα το wifi του HOL Router (Alcatal Cellpipe), επειδή ούτε εγώ το χρησιμοποιώ, μετά από λίγες ώρες έτρωγε το κόκο-μπλόκο ο αποκωδικοποιητής και έκανε αυτό με τα κανάλια... Έτσι από περιέργεια, την επόμενη φορά που θα το κάνεις reset, μην πειράξεις τπτ στις ρυθμίσεις, ούτε το wifi, και δες πόσο καιρό θα παίξει απροβλημάτιστα.

    Κρίμα που δεν έπαιξε πάντως με το VR900 ως μόντεμ.

  5. #830
    Εγγραφή
    19-09-2005
    Περιοχή
    Δήμος Αγίας Βαρβάρας
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38 / 5
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κουλό, αλλά είχα παρατηρήσει ότι όταν έκλεινα το wifi του HOL Router (Alcatal Cellpipe), επειδή ούτε εγώ το χρησιμοποιώ, μετά από λίγες ώρες έτρωγε το κόκο-μπλόκο ο αποκωδικοποιητής και έκανε αυτό με τα κανάλια... Έτσι από περιέργεια, την επόμενη φορά που θα το κάνεις reset, μην πειράξεις τπτ στις ρυθμίσεις, ούτε το wifi, και δες πόσο καιρό θα παίξει απροβλημάτιστα.

    Κρίμα που δεν έπαιξε πάντως με το VR900 ως μόντεμ.
    Μα το να κλείνω το WiFi του ZTE (απ' το κουμπάκι του στο πλάι και αφού έρθει στα ίσια του μετά από reset αλλά πριν ακόμα ανοίξω οτιδήποτε άλλο -ούτε καν το Vodafone TV Box), το κάνω μόνο στην τελείως τελευταία περίοδο των δοκιμών μου, από τότε με το TP-Link.
    Θέλω να πω πως, το "κακό" με το ότι χάνεται η Vodafone TV υπηρεσία, ίσχυε από τότε που το είχα αναγκαστικά ενεργό (το WiFi του ZTE) αφού, τότε ακόμα, δεν είχα πάρει το TP-Link και ήταν μονόδρομος το ZTE για το WiFi του χώρου μου. Άρα τον έλεγχο που λες τον έχω (αναγκαστικά) κάνει και μάλιστα για τον περισσότερο καιρό και φυσικά δεν δούλεψε θετικά από ένα σημείο (του Ιουνίου) και μετά.

    Έχω μια ακόμα υποψία πάντως, πως κάτι δεν τους έχει κάτσει απολύτως καλά (της Vodafone) με το "πάντρεμα" της διάθεσης της Vodafone TV υπηρεσίας τους κάτω από VDSL γραμμή... Αν έχω δει καλά (από παλιότερα posts), στην αρχή δεν το υποστήριζαν καν αυτό το σετάκι.
    ..."So, so you think you can tell, Heaven from Hell"...

  6. #831
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iCostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καινουριος αποκωδικοποιητης??
    Συνημμένο Αρχείο 196452
    παιζει να ειναι αυτος...

    https://eresungeek.com/blog/tivo-4k-vodafone

  7. #832
    Εγγραφή
    24-04-2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212000/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως ζήτησα αντικατάσταση δέκτη λόγω προβλήματος στη θύρα HDMI και μου έστειλαν σήμερα ακριβώς την ίδια σαπίλα με αυτή που είχα (Arris Vip1002esl). Δηλαδή πρέπει να έχουμε βύσμα στη Vodafone για να πάρουμε τον νέο;;

  8. #833
    Εγγραφή
    19-09-2005
    Περιοχή
    Δήμος Αγίας Βαρβάρας
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38 / 5
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakostjet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως ζήτησα αντικατάσταση δέκτη λόγω προβλήματος στη θύρα HDMI και μου έστειλαν σήμερα ακριβώς την ίδια σαπίλα με αυτή που είχα (Arris Vip1002esl). Δηλαδή πρέπει να έχουμε βύσμα στη Vodafone για να πάρουμε τον νέο;;
    Έλα μου ντε!!!

    Να ρωτήσω... πότε περίπου ζήτησες για αντικατάσταση; Είχε κυκλοφορήσει δηλαδή ο νέος τους; Τους το είχες θίξει καθόλου ότι θα το ήθελες (αν υπήρχε και το γνώριζες δηλαδή);

    Δεν είμαι και σίγουρος πάντως πως θα συνεργάζεται πράγματι πιο απροβλημάτιστα από τον κλασικό... Ειδικά τώρα που θεωρείται ακόμα αρχή. Ίσως γι αυτό δεν το πλασάρουν και ευρύτερα ακόμα.
    ..."So, so you think you can tell, Heaven from Hell"...

  9. #834
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ απορώ γιατί εκπλήσσεστε.
    Τί περιμένατε δηλαδή, το στοκ σαβούρας να το πετάξουν;
    Μην ξεχνάτε άλλωστε ότι δεν είναι όλοι τους οι πελάτες techies, κάποιοι θα τον πάρουν σε αντικατάσταση λόγω βλάβης και ούτε θα διαμαρτυρηθούν, ούτε καν θα υποψιάζονται ότι έχει και καλύτερους.
    Δεν ξέρω πόση τύχη μπορεί να έχετε αν ζητήσετε συγκεκριμένα το νέο σε αντικατάσταση, αλλά δεν χάνετςε τίποτα να δοκιμάσετε.

  10. #835
    Εγγραφή
    24-04-2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212000/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εχθές ζήτησα αντικατάσταση και τους είπα αν είναι δυνατόν να μου στείλουν τον νέο δέκτη που απ ότι μου είπαν λέγεται Kaltura. Τελικά παρέλαβα σήμερα τον Arris! Επίσης και καλύτερος να μην είναι, τουλάχιστον το νέο τηλεκοντρόλ που είναι με bluetooth δεν θα χρειάζεται να το κεντράρεις με ακρίβεια χιλιοστού μπας και φιλοτιμηθεί και πιάσει...

  11. #836
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.135
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    23600/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakels Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιζει να ειναι αυτος...

    https://eresungeek.com/blog/tivo-4k-vodafone
    Αυτός είναι.
    #41693

  12. #837
    Εγγραφή
    24-04-2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212000/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άλλοι λένε ότι είναι Sagem. Από τη Vodafone μου το είπαν ότι είναι ο Kaltura αλλά απ το λίγο που το έψαξα φαίνεται να είναι ο ίδιος. Εκτός αν το Kaltura είναι μοντέλο της Sagem. Who knows..σε κανα δυο χρόνια που θα μας τον δώσει και σε εμάς τους παλιούς συνδρομητές ια δούμε.

  13. #838
    Εγγραφή
    19-09-2005
    Περιοχή
    Δήμος Αγίας Βαρβάρας
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38 / 5
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    ZTE ZXHN H367N
    Παίδες, αν κρίνω από τις φωτογραφίες που δείχνουν το πίσω μέρος του, και συγκεκριμένα αυτή που προέρχεται από απόσπασμα της ελληνικής διαφήμισης και τις άλλες από την ισπανική ιστοσελίδα, δεν πρέπει να είναι το ίδιο TV Box.
    Ο "ελληνικός" δείχνει πιο απλός καθώς δεν φαίνεται να έχει δύο βύσματα κεραίας και έχει γενικότερα σε άλλη διάταξη τα υπόλοιπα βύσματα.
    Επειδή όμως μοιάζουν κατά τ' άλλα σα κουτάκια, υποθέτω πως θα είναι ίδιας κατασκευαστικής φιλοσοφίας ή και κατασκευάστριας εταιρίας αλλά άλλα μοντέλα.

    Μα δηλαδή δεν έχει πάρει ακόμα κάποιος τον ελληνικό;!
    Σα να έχω δει ότι κάποιοι τον έχουν ήδη.
    Δεν μπορούν να μας διαφωτίσουν συγκεκριμένα;!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakostjet Εμφάνιση μηνυμάτων
    και καλύτερος να μην είναι, τουλάχιστον το νέο τηλεκοντρόλ που είναι με bluetooth δεν θα χρειάζεται να το κεντράρεις με ακρίβεια χιλιοστού μπας και φιλοτιμηθεί και πιάσει...
    Το ανεξάρτητο της στόχευσης ισχύει με τα bluetooth βέβαια αν και, προσωπικά, δε μπορώ να πω πως είχα ποτέ ιδιαίτερο θέμα σε αυτό το ζήτημα με το κλασικό TV Box τους.
    Άσε που, αυτό με τα bluetooth connections μεταξύ συσκευών, καλό είναι όταν δουλεύει απροβλημάτιστα αλλά τραγικό όταν έχει προβληματάκια. Έχω απηυδήσει π.χ. με κακά bluetooth connections ποντικιών.
    Κάπου μάλιστα έχω δει πως, κάποιοι, παραπονέθηκαν ήδη για αυτό ακριβώς το θέμα με το καινούριο Vodafone TV Box...
    ..."So, so you think you can tell, Heaven from Hell"...

  14. #839
    Εγγραφή
    05-09-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Kiriakostjet επειδή πήρα και ρώτησα, μου είπαν ότι πρέπει να ζητήσεις τον καινούργιο αλλά έχει χρέωση.

  15. #840
    Εγγραφή
    24-04-2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212000/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το ξέρω, μου το είπαν και τους είπα ότι ούτος ή άλλος πληρώνω μηνιαίες δόσεις για τον εξοπλισμό που έχω τώρα. Του είπα του ανθρώπου ότι αφού έχω πληρώσει 5 δόσεις από τις 24 να μου στείλουν τον νέο δέκτη και όταν τελειώσουν οι 24 δόσεις να μπούν κι άλλες 5 δόσεις. Μου είπε ότι θα το δούν κι αν γίνεται θα στείλουν το νέο..Απλά απ ότι κατάλαβα ή δεν το σημείωσε ποτέ ή έκαναν τα κορόιδα για να ξεφορτωθούν τους παλιούς..τι να πω. Θα ξαναμιλήσω μαζί τους όμως γιατί μου την έχει δώσει που πληρώνω δόσεις για έναν "παλιό" εξοπλισμό όταν η εταιρία πλέον παρέχει νέο. Κανονικά αφού πληρώνω τις δόσεις έπρεπε να μου στείλουν το νέο χωρίς καν να το ζητήσω.

    - - - Updated - - -

    Ξαναμίλησα τώρα για να δω γιατί μου έστειλαν πάλι τον παλιό και μου είπαν ότι θα με καλέσει κάποιος για να το λύσουμε. Τζάμπα που τον άνοιξα μου φαίνεται...

Σελ. 56 από 79 ΠρώτηΠρώτη ... 3646515455565758616676 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέες ταινίες στο hol video club της hellas online
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-13, 14:59
  2. hellas online: Επτά νέα δωρεάν κανάλια στο hol my tv
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-13, 22:30
  3. Hol + hol my tv + wifi προβληματα
    Από vstratis στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-13, 11:03
  4. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 10:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας