Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    24-08-2006
    Μηνύματα
    420
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Linksys wag200g
    SNR / Attn
    (dB) / 32(dB)
    Exclamation
    Καλημερα!λοιπον χρειαζομαι επιγόντως αναβαθμιση(μεχρι το μεσημερι να τα παραγγειλω) και δε μπορω να διαθεσω αρκετα χρηματα.Θελω να μου πειτε αν ειναι συμβατα τα εξης:

    AMD II x2 250 (AM3) (την εχω ηδη αυτη)
    ASUS M5A78L-M LE RETAIL (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.523135)
    CRUCIAL BLS2CP4G3D1339DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-10600 1333MHZ (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.554347)

    Κυριως με ανησυχουν τα εξης 2
    1)στην asus οι μνημες δεν ειναι στην QVL(θεωρω οτι αυτο δεν εχει θεμα αλλα θελω επιβεβαιωση απο καποιον)
    2)επισης αναφερει "AMD AM3 100 και 200 CPU σειράς υποστηρίξει μέχρι DDR3 1066MHz." .οι μνημες που σας εγραψα ειναι στα 1333.θα δουλευουν στα 1066 ή δεν θα δουλευουν καθολου?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτό που πας να κάνεις είναι αυτογκόλ και όχι αναβάθμιση,αν δεν μπορείς να τον πουλήσεις κάπου καλύτερα να τον πατάξεις να μαζέψεις καμιά 50€ και μαζί με τα 120€ να φτιάξεις κάτι καινούργιο.
    π.χ. δες τα παρακάτω,αν μπορείς να βάλεις 8gb εννοείται ακόμα καλύτερα.
    Μπορείς εδώ να πάρεις μια ιδέα πόσο παλιός είναι ο Χ2...
    http://www.cpu-world.com/Compare/225...ore_G3220.html

    Intel Pentium G3220 57,27 €
    Asrock Socket 1150 H81M-DGS GLan Audio 49.59 €
    Corsair Value 4GB DDR3 Non ECC CL11 1600MHz 39.02 €

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να δείς την ASROCK 880GM-LE FX RETAIL, που δεν αναφέρει κάποιο περιορισμό στις ταχύτητες της μνήμης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 22-10-13 στις 10:43.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-08-2006
    Μηνύματα
    420
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Linksys wag200g
    SNR / Attn
    (dB) / 32(dB)
    συμφωνω απολυτα μαζι σου.το θεμα μου ειναι οτι ειχα εναν πιο παλιο διπυρηνο στα 2,8Ghz(δε θυμαμαι ποιον),μου καηκε.βρηκα αυτον που σου λεω τον 250,αλλα δε κανει με την μητρικη μου.και αυτη τη στιγμη ειμαι με εναν μονοπυρηνο athlon 64 am2.οποτε σε σχεση με αυτα που εχω ειναι αναβαθμιση.μελλοντικα θα βαλω καποια αλλη cpu.
    για τις ερωτησεις που εκανα εχεις καποια απαντηση-γνωμη;επειδη με επηγει καπως το θεμα δυστυχως

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να δείς την ASROCK 880GM-LE FX RETAIL, που δεν αναφέρει κάποιο περιορισμό στις ταχύτητες της μνήμης.
    απλα,εχω κακη εμπειρια με τις Asrock.μια asrock εχω τωρα και ενω θα επρεπε να μου παιζει επεξεργαστες(οπως τον 250) δεν ανοιγει καν,ακομα και μετα απο Bios Update.αν δε παρω αλλη απαντηση για τις μνημες στην Asus θα παρω την Asrock υποθετω

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει και η GIGABYTE GA-78LMT-S2, αλλα θα πρέπει να επέμβεις στο bios για να τρέξουν οι μνήμες στα 1333 MHz.

    Aλλιώς, πάρε την Asrock.
    Στο κάτω-κάτω, δυό χρόνια εγγύηση, θα την έχεις.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Θα πετάξεις τα χρήματά σου χάριν βιασύνης. Τί επεξεργαστή θα βάλεις μελλοντικά σε μιά ήδη πανάρχαιη μητρική; Θα το πετάξεις όλο μαζί απ' το παράθυρο εννοείς!
    Ήδη ψάχνεις για συμβατές μνήμες, θα συναντήσεις στο δρόμο κι άλλους περιορισμούς και θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Καλά λέει ο nomoredos, αυτογκόλ κανονικό.

    Πάρε αυτόν τον επεξεργαστή με 35 ευρώ
    κι αυτήν την μητρική με 57

    Πάρε και όποια μνήμη θέλεις, καλύτερα 4 γίγα αν δεν σου φτάνουν τα χρήματα κι αργότερα παίρνεις κι άλλη. Πουλάς τον επεξεργαστή σου κι ότι άλλο παλιό έχεις και βγάζεις τα παραπάνω χρήματα.
    Θα έχεις σύγχρονο σύστημα κι όχι μπακατέλα, επεξεργαστή πολύ καλύτερο από τον 250 κι ας είναι φτηνός, θα αναβαθμίσεις με την άνεσή σου όποτε θέλεις*, δεν θα πετάξεις ούτε ένα ευρώ κι άμα παραγγείλεις σήμερα μέχρι το μεσημέρι, αύριο θα είναι στην πόρτα σου.

    Άμα θέλεις ακούς, άμα κολλήσεις στο σχέδιο που έχεις, θα χάσεις.

    * Η μητρική που σου προτείνω δέχεται και επεξεργαστές ισχυρότατους και τωρινούς και κάποιους που δεν έχουν βγει ακόμα και θα είναι η μελλοντική πλατφόρμα της AMD. Για μιά πενταετία υπολογίζω πως θα είσαι φουλ καλυμμένος αφού θα μπορείς να βάλεις εξαιρετικούς επεξεργαστές επάνω, χώρια τα USB 3.0, SATAIII και λοιπά καλούδια που δίνει η μητρική από τώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BigBlack : 22-10-13 στις 11:28.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρ' όλο που συμφωνώ απόλυτα με τον Nομόρντος και τον Μπάμπη, απαντάω :

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί επεξεργαστή θα βάλεις μελλοντικά σε μιά ήδη πανάρχαιη μητρική;
    Μέχρι FX 8300 μπορεί να βάλει στην Asrock.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Βρε Θράσο μου, και αεροπλανοφόρο να βάλει, σαν ψαρόβαρκα θα πηγαίνει . Είναι δυνατόν να μιλάμε εν έτει σχεδόν 2014 για το chipset 760G με southbridge το 710;
    Ή μήπως θα κερδίσει χρήματα μ'αυτήν την επιλογή; Ούτε καν χρόνο δεν κερδίζει!

  9. #9
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δυνατόν να μιλάμε εν έτει σχεδόν 2014 για το chipset 760G με southbridge το 710;
    Όχι, δεν είναι, αλλα η βιασύνη είναι κακός σύμβουλος.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Αυτό ακριβώς προσπαθώ να δείξω κι εγώ. Αλλά ακόμα κι αν βιάζεσαι μπορείς να πάρεις το σωστό δρόμο αντί για το μονοπάτι προς το γκρεμό, εκτός αν βιάζεσαι να τσακιστείς!

  11. #11
    Εγγραφή
    24-08-2006
    Μηνύματα
    420
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Linksys wag200g
    SNR / Attn
    (dB) / 32(dB)
    Ακουστε τι γινεται.αυτη τη στιγμη ειμαι με εναν μονοπυρηνο athlon αρκετα παλιο,ισα ισα που μου κανει για πλοηγηση στο ιντερνετ κ απλα προγραμματακια.εχω τον X2 250 οπως ειπα ο οποιος απλα καθεται στο κουτι του και δε μου παει να τον αφησω εκει,οποτε θελω να τον χρησιμοποιησω.συμφωνω σε ολα οσα ειπατε αλλα δεν εχω την ανεση να παρω και επεξεργαστη.ηδη εχω χαλασει λεφτα και δυστυχως θα παρω κ οθονη τωρα.Το μηχανημα θα το χρησιμοποιω για 1 χρονο και μετα για αλλον εναν χρονο θα καθεται λογω στρατιωτικων υποχρεωσεων,οποτε η επομενη αναβαθμιση θα ειναι σε 2+χρονια.δλδ και τωρα να παρω κατι καινουριο θα παει λιγο αχρηστο με την εννοια οτι σε 2 χρονια θα ειναι παλιο.ο 250 αν και παλιος μου δινει οσα χρειαζομαι για τον ενα χρονο που θα τον δουλευω,και σε 2 χρονια μετα το στρατο φτιαχνω ενα καλο συστημα και αυτο το δινω σε καποιον να εχει να παιζει και ο,τι αλλο θελει το οποιο και παλι θα αντεχει.
    αν μπορειτε να μου δωσετε συστημα με cpu,ram 8gb kai mobo μεχρι 150ευρω το συζηταω.αλλιως απλα θελω να σιγουρεψω οτι τα 3 στοιχεια που ειπα στην αρχη(x2 250,crucial 2x4gb 1333mhz,mobo ASUS M5A78L-M LE ή ASROCK 960GM-GS3 FX ) θα μου δουλεψουν καλα μεταξυ τους

  12. #12
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dim12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν μπορειτε να μου δωσετε συστημα με cpu,ram 8gb kai mobo μεχρι 150ευρω το συζηταω.αλλιως απλα θελω να σιγουρεψω οτι τα 3 στοιχεια που ειπα στην αρχη(x2 250,crucial 2x4gb 1333mhz,mobo ASUS M5A78L-M LE ή ASROCK 960GM-GS3 FX ) θα μου δουλεψουν καλα μεταξυ τους
    Αν μπορείς να αντέξεις ένα χρόνο με τον II x2 250 αλλά δεν μπορείς να αντέξεις με 4gb τι να πω...

  13. #13
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dim12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν μπορειτε να μου δωσετε συστημα με cpu,ram 8gb kai mobo μεχρι 150ευρω το συζηταω.αλλιως απλα θελω να σιγουρεψω οτι τα 3 στοιχεια που ειπα στην αρχη(x2 250,crucial 2x4gb 1333mhz,mobo ASUS M5A78L-M LE ή ASROCK 960GM-GS3 FX ) θα μου δουλεψουν καλα μεταξυ τους
    Σου έδωσα σύστημα με cpu + mobo με 92 ευρώ, 69 κάνουν οι μνήμες που έχεις διαλέξει, δηλαδή μαζί με ταχυδρομικά 165 ευρώ.
    20 ευρώ πουλάς αύριο κιόλας τον 250 κουτάτο εδώ στο φόρουμ. Κουίζ: Πόσο σου βγαίνει;

  14. #14
    Εγγραφή
    24-08-2006
    Μηνύματα
    420
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Linksys wag200g
    SNR / Attn
    (dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoMoreDos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς να αντέξεις ένα χρόνο με τον II x2 250 αλλά δεν μπορείς να αντέξεις με 4gb τι να πω...
    ok θεωρω οτι περα απο το καλοδεχουμενο σχολιο για τη μνημη,στην ερωτηση που εκανα δεν υπαρχει απαντηση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έδωσα σύστημα με cpu + mobo με 92 ευρώ, 69 κάνουν οι μνήμες που έχεις διαλέξει, δηλαδή μαζί με ταχυδρομικά 165 ευρώ.
    20 ευρώ πουλάς αύριο κιόλας τον 250 κουτάτο εδώ στο φόρουμ. Κουίζ: Πόσο σου βγαίνει;
    παιδια,μην παρεξηγηθουμε,εκτιμω οσα μου λετε και τα σκεφτομαι και ευχαριστω πολυ!κοιταζω τωρα ενα συστημα με A4 επεξεργαστη.μια βασικη ερωτηση,εχω ενα τροφοδοτικο στα 500w.ειμαι καλυμμενος;στο pc δεν εχω εξτρα,μονο μια pci για wi-fi κ πιθανων να βαλω μια low budget pci-e καρτα γραφικων

    - - - Updated - - -

    που βγαινει κερδισμενος ο Α4 εναντι του 250? http://www.cpu-world.com/Compare/738/AMD_A4-Series_A4-4000_vs_AMD_Athlon_II_X2_250_(rev._C2).html

  15. #15
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Υπερκαλυμμένος με το 500άρι, ας είναι και μούφα.

    Για το σύστημα αν θες τη γνώμη μου μην το σκέφτεσαι καθόλου. Ιδίως η μητρική είναι υπερευκαιρία σ'αυτήν την τιμή, έχει τα πάντα και είναι socket FM2+.
    Όσο για τη Cpu και τζάμπα είναι και καλύτερη από τον 250, και με δώρο βασική καρτούλα γραφικών που θα την πλήρωνες ένα 35άρι ξεχωριστά. Στη θέση σου θα είχα ήδη παραγγείλει!
    Ότι και να κάνεις πάντως μη διανοηθείς να δώσεις 50-60 ευρώ για μητρική με chipset 760-780-785, ούτε οικονομία κάνεις έτσι, ούτε αναβάθμιση...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dim12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    που βγαινει κερδισμενος ο Α4 εναντι του 250? http://www.cpu-world.com/Compare/738...(rev._C2).html
    Σόρυ, αλλά κοιτάς μιά σύγκριση του κ..ου! Ο 250 δεν έχει καν GPU ενσωματωμένη, κι από σετ εντολών είναι 4 χρόνια πίσω. Μάντεψε ποιος θα δουλεύει καλύτερα συνολικά και τώρα, αλλά και σε δύο χρόνια από τώρα.

    Για να μή μιλήσω για τα υπόλοιπα που έρχονται πακέτο με τον Α4, sata3, usb3, ταχύτερος δίαυλος μνήμης, μητρική που σηκώνει και καμιά σοβαρή κάρτα γραφικών αν θελήσεις κλπ κλπ.

    Μ'αρέσει όμως που βιαζόσουν να κάνεις την πατάτα αλλά όταν σου δίνεται λογική επιλογή το ψειρίζεις; Μην παρεξηγείς, έτσι θα τάλεγα και σε φίλο μου!

    - - - Updated - - -

    Μόλις ανέβηκε 4 ευρώ η τιμή του επεξεργαστή! Μας διαβάζουν από τα μαγαζιά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BigBlack : 22-10-13 στις 19:14.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μερική αναβάθμιση με μικρό κόστος
    Από danths στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-13, 20:07
  2. Μηνύματα: 278
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-13, 14:58
  3. προβλημα με αναβαθμιση στα 24 mbps
    Από MIIFOO στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 15:29
  4. Ποιος κάνει τις ηλεκτρικές συσκευές να χαλάνε πιο γρήγορα από ότι θα έπρεπε ?
    Από 29gk στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-13, 03:08
  5. Μερική συγχώνευση περιεχομένων 2 αρχείων excel
    Από Gianniskriti στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-12, 05:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας