Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    11-02-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Καλησπερα σε ολους.

    Τελος του μηνα ληγει το ADSL συμβολαιο μου με την Vodafone και ειμαι στα προθυρα να κανω αναβαθμιση σε VDSL.

    Σημερα ομως εμαθα καποια πραγματακια μεσω του τεχνικου τμηματος που με προβληματισαν.

    1. η γραμμη τωρα πια σε ολους τους παροχους ειναι Voip. Κακο αυτο , χωρις ρευμα , ντεν εχει τηλεφωνο.

    2. οντως ισχυει αυτο που μου ειχαν αναφερει καποιοι οτι οι ρυθμισεις ειναι ''κλειδωμενες'' και μπορεις να δουλευεις μονο το router της Vodafone.

    Βεβαια αυτο να το διευκρινησουμε λιγο καλυτερα , μιας και κανενας δεν το εχει αναφερει. Μπορουμε να δουλεψουμε αλλο router του εμποριου , αλλα ΔΕΝ θα δουλευει η γραμμη του τηλεφωνου μεσω αλλου router.

    3. Αυτο που μου ειπε ο τεχνικος τους , και μου ανεφερε οτι ετσι το εχει κανει φιλος του , αν θελω να εχω στο home δικτυο μου καλυτερο ρουτερ - wifi απο αυτο που δινει η ιδια η Vodafone ειναι λεει να συνδεσω στην κεντρικη παροχη κανονικα το ρουτερ της Vodafone και απο κει να δωσω γραμμη σε ενα δικο μου router και φυσικα στο τηλεφωνο. Λογικα λειτουργει. Αλλα του ειπα οτι αν θελω να εχω προσβαση σε ενα NAS απο αλλο χωρο εκτος σπιτιου θα πρεπει να περναω μεσα απο δυο ρουτερ πχ.

    4. ΔΕΝ μπορουσαν με σιγουρια να μου πουν απο πιο καφαο θα παρω γραμμη . Θεωρητικα μου ειπε οτι θα παρω απο αυτο που ειναι απεναντι απο το παραθυρο μου , ΑΛΛΑ υπαρχει λεει και το σεναριο να ειναι γεματο απο αλλους χρηστες , οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να παρω απο το αμεσως πιο κοντινο. Σε καταστημα της Vodafone παντως μου βρηκαν οτι για την ADSL μου γραμμη παιρνω γραμμη απο καφαο 1.5 χιλιομετρο μακρια.

    5. Επισης μου ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα για VDSL θα μου στειλουν το Sercom H300s.

    Αυτο λεει εχει τυχει πελατες να αναφερουν προβληματα με το wifi λογο του οτι ειχαν κοντα ασυρματα τηλεφωνα και υπηρχαν παρεμβολες.



    Τι να κανω?!?!?!

  2. #2
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Πιστεύω ότι όλες οι γραμμές, αργά ή γρήγορα, θα γίνουν VoIP. Όντως η Vodafone δεν δίνει τους κωδικούς, απ' όσο γνωρίζω. Αυτό πάντως που ισχέι είναι ότι στο τελευταίο firmware που πήραν τα Fritzbox, υπάρχει επιλογή παρόχου για Cosmote & Vodafone. Με την Cosmote, απλά καλείς την εξυπηρέτηση και αφού δουν το μηχάνημα στην γραμμή, περνάνε αυτόματα τις ρυθμίσεις του VoIP. Εάν σε ενδιαφέρει να βάλεις ένα τέτοιο μηχάνημα στην γραμμή σου, μπορείς απλά να τους ρωτήσεις, εάν μπορούν αν σου περάσουν αυτόματα τις ρυθμίσεις VoIP σε αυτό. Για να υπάρχει το προφίλ της Vodafone μέσα, λογικά γίνεται.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  55,3 KB 
ID: 204235

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Δεν ισχύει σε όλους τους παρόχους, αλλά ούτε και στον ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις. Ωστόσο εκεί θα καταλήξουμε εν τέλει.

    2. Το "πάντρεμα" της τηλεφωνίας με την συσκευή του παρόχου ισχύει στην μεγάλη πλειοψηφία σε όλο τον πλανήτη, Λίγες εξαιρέσεις υπάρχουν, μεταξύ αυτών και ο ΟΤΕ.
    Είναι γνωστό ότι μπορούμε να βάλουμε δικό μας modem/router αν δεν μας ενδιαφέρει η τηλεφωνία. Από το 2003 που την δίνουν οι πάροχοι στη χώρα μας, με εκατοντάδες σχετικές αναφορές στο φόρουμ.

    3. Ισχύει και αυτό και χιλιοειπωμένο. Το 2πλό ΝΑΤ δεν είναι ουσιαστικό πρόβλημα και υπάρχουν λύσεις.

    4. Με απόσταση 1,5 χλμ από το αστικό κέντρο (και όχι καφάο) δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις VDSL. Θα πάρεις από νέα υπαίθρια καμπίνα. Και δεν έχει σημασία αν είναι η απέναντι από το σπίτι σου ή μια λίγο μακρύτερα. Σημασία έχει σε ποια συνδέεται η οικοδομή σου και αυτό δεν αλλάζει και ειδικά από την Vodafone.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-02-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilpapacha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι όλες οι γραμμές, αργά ή γρήγορα, θα γίνουν VoIP. Όντως η Vodafone δεν δίνει τους κωδικούς, απ' όσο γνωρίζω. Αυτό πάντως που ισχέι είναι ότι στο τελευταίο firmware που πήραν τα Fritzbox, υπάρχει επιλογή παρόχου για Cosmote & Vodafone. Με την Cosmote, απλά καλείς την εξυπηρέτηση και αφού δουν το μηχάνημα στην γραμμή, περνάνε αυτόματα τις ρυθμίσεις του VoIP. Εάν σε ενδιαφέρει να βάλεις ένα τέτοιο μηχάνημα στην γραμμή σου, μπορείς απλά να τους ρωτήσεις, εάν μπορούν αν σου περάσουν αυτόματα τις ρυθμίσεις VoIP σε αυτό. Για να υπάρχει το προφίλ της Vodafone μέσα, λογικά γίνεται.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  55,3 KB 
ID: 204235
    Μπορεις να μου το κανεις λιγο πιο λιανα?
    Τι εστι Fritzbox?

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Fritzbox είναι σειρά modem/router από την AVM
    https://en.avm.de/products/fritzbox/

    Μπορείς να δεις τιμές, για να πάρεις μια ιδέα, στο σκρουτζ
    https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-mo...&order_dir=asc

  6. #6
    Εγγραφή
    11-02-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Δεν ισχύει σε όλους τους παρόχους, αλλά ούτε και στον ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις. Ωστόσο εκεί θα καταλήξουμε εν τέλει.

    2. Το "πάντρεμα" της τηλεφωνίας με την συσκευή του παρόχου ισχύει στην μεγάλη πλειοψηφία σε όλο τον πλανήτη, Λίγες εξαιρέσεις υπάρχουν, μεταξύ αυτών και ο ΟΤΕ.
    Είναι γνωστό ότι μπορούμε να βάλουμε δικό μας modem/router αν δεν μας ενδιαφέρει η τηλεφωνία. Από το 2003 που την δίνουν οι πάροχοι στη χώρα μας, με εκατοντάδες σχετικές αναφορές στο φόρουμ.

    3. Ισχύει και αυτό και χιλιοειπωμένο. Το 2πλό ΝΑΤ δεν είναι ουσιαστικό πρόβλημα και υπάρχουν λύσεις.

    4. Με απόσταση 1,5 χλμ από το αστικό κέντρο (και όχι καφάο) δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις VDSL. Θα πάρεις από νέα υπαίθρια καμπίνα. Και δεν έχει σημασία αν είναι η απέναντι από το σπίτι σου ή μια λίγο μακρύτερα. Σημασία έχει σε ποια συνδέεται η οικοδομή σου και αυτό δεν αλλάζει και ειδικά από την Vodafone.
    1. Ετσι μου ειπαν απο το τεχνικο τμημα της Vodafone. Οτι με βαση νομοθεσιας απο την Ευρωπαικη Κοινοτητα κτλ , ολες οι VDSL πια πρεπει να ειναι (ή να γινουν) Voip.

    2. Απο οτι καταλαβα ναι , μαλλον σε ολο το πλανητη ισχυει , απορω γιατι εμας μας φαινεται κακο και περιεργο. :P Αλλα επετρεψε μου να σε διορθωσω γιατι ουτε ο ΟΤΕ θεωρειται εξαιρεση. Χτες που ανεφερα στην σχεση μου το θεμα του voip και οτι οταν δεν ρευμα δεν τηλεφωνο , μου ειπε οτι και αυτοι στην εταιρεια του πατερα της οταν δεν εχουν ρευμα δεν εχουν τηλεφωνο (ή μπορει να εννοουσε σπιτι της).
    Απο το 2003 δινουν την VDSL εννοεις? (δεν ηξερα οτι ειναι τοσο παλια) Η αναφερεσαι ακομα στην ADSL?

    3. ΑΝ δεν βαριεσαι μπορεις να με διαφωτισεις στο τι ειναι το ΝΑΤ (διπλο) και ποιες ειναι οι λυσεις που αναφερεσαι? Η εστω αν εχεις κανα ευκαιρο λινκ να ριξω μελετη?! Ευχαριστω.

    4. Υπαρχει αραγε τροπος ομως να μαθουμε σε ποια καμπινα αραγε συνδεεται η οικοδομη μου? 1.5 χιλιομετρο ειναι για την ADSL μου γραμμη με βαση την διευθυνση μου , ΤΚ κτλ που καταχωρησαν στο ψακτηρι τους. επειδη ολα τοτε ηταν ετσι και αλλιως χαλκος. Προφανως τωρα (οπως και τους ειπα) αν μεχρι αστικο κεντρο / καφαο ειναι οπτικη ινα και απο κει και υστερα ειναι χαλκος μεχρι το σπιτι μου , αν ειναι μεγαλη η αποσταση τοτε θα ειναι σαν να ΜΗΝ εχω VDSL.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilpapacha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fritzbox είναι σειρά modem/router από την AVM
    https://en.avm.de/products/fritzbox/

    Μπορείς να δεις τιμές, για να πάρεις μια ιδέα, στο σκρουτζ
    https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-mo...&order_dir=asc

    ΑΟΥΤΣ !!!
    Πονεσαν οι τιμες. :P
    Να φανταστω οτι ειναι καλα ε?
    Γιατι εγω ειμαι πιο πολυ της Netgear fan.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.176
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αυτο με το αν δεν εχει το απεναντι KV θα σου δωσουν απο κάποιο γειτονικό, είναι λόγια απο κάποιον που δεν εχει ιδεα πως ειναι στημενο το δικτυο χαλκού.
    Κατα ταλλα, προχωρα, δεν εχει καμμια σχεση το vdsl απο καμπινα με το adsl στο 1.5km.
    Λυσεις υπάρχουν και χωρίς fritz ουτε ειναι απαραιτητο το διπλο nat.
    Tα δυο κουτια (τυπου router_) δεν ειναι προβλημα. Δεκάδες κουτια συνεργάζονται για να εχεις internet ουτως η αλλως.

    Για την καμπινα σου, https://drive.google.com/file/d/1gix...ybFgdJuNk/view
    κατεβαζεις σε pc και ψαχνεις, με ακριβη διευθυνση σε κεφαλαια.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Η εναλλακτική του fritzbox προτάθηκε για την περίπτωση που θα ήθελες να έχεις ένα μηχάνημα (modem/router), το οποίο να μπορεί να πάρει αυτόματα τις ρυθμίσει ς της Vodafone (εφόσον επικοινωνήσεις μαζί τους και επιβεβαιώσεις ότι είναι εφικτό). Από την στιγμή όμως που μπορεί να γίνει bridge το μόντεμ που θα σου δώσουν και να βάλεις ένα δικό σου ρούτερ, μπορείς προφανώς να ακολουθήσεις αυτό τον δρόμο. Ότι πιστεύεις ότι είναι στο δικό σου budget και σε βολεύει καλύτερα.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Oblivion Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Ετσι μου ειπαν απο το τεχνικο τμημα της Vodafone. Οτι με βαση νομοθεσιας απο την Ευρωπαικη Κοινοτητα κτλ , ολες οι VDSL πια πρεπει να ειναι (ή να γινουν) Voip.

    2. Απο οτι καταλαβα ναι , μαλλον σε ολο το πλανητη ισχυει , απορω γιατι εμας μας φαινεται κακο και περιεργο. :P Αλλα επετρεψε μου να σε διορθωσω γιατι ουτε ο ΟΤΕ θεωρειται εξαιρεση. Χτες που ανεφερα στην σχεση μου το θεμα του voip και οτι οταν δεν ρευμα δεν τηλεφωνο , μου ειπε οτι και αυτοι στην εταιρεια του πατερα της οταν δεν εχουν ρευμα δεν εχουν τηλεφωνο (ή μπορει να εννοουσε σπιτι της).
    Απο το 2003 δινουν την VDSL εννοεις? (δεν ηξερα οτι ειναι τοσο παλια) Η αναφερεσαι ακομα στην ADSL?

    3. ΑΝ δεν βαριεσαι μπορεις να με διαφωτισεις στο τι ειναι το ΝΑΤ (διπλο) και ποιες ειναι οι λυσεις που αναφερεσαι? Η εστω αν εχεις κανα ευκαιρο λινκ να ριξω μελετη?! Ευχαριστω.

    4. Υπαρχει αραγε τροπος ομως να μαθουμε σε ποια καμπινα αραγε συνδεεται η οικοδομη μου? 1.5 χιλιομετρο ειναι για την ADSL μου γραμμη με βαση την διευθυνση μου , ΤΚ κτλ που καταχωρησαν στο ψακτηρι τους. επειδη ολα τοτε ηταν ετσι και αλλιως χαλκος. Προφανως τωρα (οπως και τους ειπα) αν μεχρι αστικο κεντρο / καφαο ειναι οπτικη ινα και απο κει και υστερα ειναι χαλκος μεχρι το σπιτι μου , αν ειναι μεγαλη η αποσταση τοτε θα ειναι σαν να ΜΗΝ εχω VDSL.
    1. Δεν υπάρχει κανένας κανονισμός. εγχώριος, ευρωπαϊκός ή παγκόσμιος. Καθαρά απόφαση εκάστου παρόχου είναι, αλλά τελικά αργά ή γρήγορα εκεί θα πάνε όλοι.
    Ο μόνος κανονισμός που υπάρχει είναι ότι από τις νέες υπαίθριες καμπίνες που τοποθετούνται κι εφόσον παρέχεται υπηρεσία Vectoring από αυτές, υποχρεωτικά οι υπηρεσίες που θα δίδονται είναι ΙΡ, άρα η τηλεφωνία VoIP. Ωστόσο μέχρι σήμερα δεν ισχύει παντού και πάντα , ακόμη και στην ίδια την Vodafone.

    2. H εξαίρεση του ΟΤΕ που ανέφερα, δεν αφορούσε την λειτουργία της υπηρεσίας σε περίπτωση διακοπής της τροφοδοσίας. Είναι απόλυτα λογικό να μην λειτουργεί το VoIP εφόσον δεν υπάρχει σύνδεση με το διαδίκτυο για οποιαδήποτε περίπτωση (μίας εκ των οποίων είναι και η τροφοδοσία). Η αναφορά μου ήταν για την γνωστοποίηση του κωδικού της τηλεφωνίας ή την δυνατότητα να κάνουμε χρήση του δικού μας εξοπλισμού αντί του παρόχου.
    Το VoIP είναι άσχετο με το οποιοδήποτε DSL ή γενικά με τον τρόπο που έχουμε πρόσβαση στο διαδίκτυο. Απλά το μάθαμε στη χώρα μας όταν ξεκίνησαν αυτές οι συνδέσεις. Οι πρώτοι πάροχοι που έδιναν τέτοια τηλεφωνία πριν 15+ χρόνια μαζί με συνδέσεις DSL ήταν HOL, Vivonti, OnTelecoms κλπ., αλλά και άλλοι τρίτοι που την παρείχαν μεμονωμένα.

    3. Πληροφορίες για το ΝΑΤ δες εδώ κι εδώ. Γενικά δεν υπάρχει θέμα αρκεί να γίνουν οι κατάλληλες ρυθμίσεις ανά περίπτωση, στις λύσεις που υπάρχουν και ανάλογα τι βολεύει τον καθένα και τι επιλογές έχει με τον εξοπλισμό που διαθέτει.

    4. Έγραψε ο netblues πως θα βρεις την καμπίνα που συνδέεται η οικοδομή σου.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-02-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    @netblues

    Βρηκα την διευθυνση μου.
    Τωρα τι πρεπει να καταλαβω απο τα νουμερα αριστερα? (ερωτηση ξανθιας :P )

    @jkoukos

    Τελικα εχεις απολυτο δικιο. Μιλησα και με την ΕΕΤΤ και μου ειπαν οτι οντως προς το παρων ΔΕΝ υπαρχει υποχρεωση να εχει καποιος Voip , ΑΛΛΑ μιλωντας και με την Vodafone και με την Cosmote μου ειπαν οτι ΤΩΡΑ ΠΙΑ ειτε σε νεους πελατες ειτε σε αναβαθμισεις παλιων παρεχουν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟ VOIP.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με τον αριθμός της καμπίνας βγαίνεις βόλτα και αναζητείς την δικιά σου (πιθανόν να είναι η απέναντι που λες).
    Πες αριθμό αστικού κέντρου και νούμερο καμπίνας. Γράψε τι αναφέρει η πρώτη στήλη.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-02-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον αριθμός της καμπίνας βγαίνεις βόλτα και αναζητείς την δικιά σου (πιθανόν να είναι η απέναντι που λες).
    Πες αριθμό αστικού κέντρου και νούμερο καμπίνας. Γράψε τι αναφέρει η πρώτη στήλη.
    ναι οντως η απεναντι ειναι! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!! Δεν ξερω αν ειδες απο πανω που συμπληρωσα τα λεγομενα μου για αυτα που ελεγες. Οτι εχεις δικιο περι κανονισμων voip , ΑΛΛΑ.....

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είναι καθαρά δικιά τους απόφαση, με ποιον τρόπο θα δίνουν τηλεφωνία. Υποχρέωση έχουν όλοι μόνο από τις νέες καμπίνες κι εφόσον είναι ενεργό το Vectoring.
    Αυτό που λένε, απλά δικαιολογία είναι για να σταματούν τυχόν διαμαρτυρίες σε όσους είναι (καλώς ή κακώς) αρνητικοί με το VoIP.

  14. #14
    Εγγραφή
    11-02-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι καθαρά δικιά τους απόφαση, με ποιον τρόπο θα δίνουν τηλεφωνία. Υποχρέωση έχουν όλοι μόνο από τις νέες καμπίνες κι εφόσον είναι ενεργό το Vectoring.
    Αυτό που λένε, απλά δικαιολογία είναι για να σταματούν τυχόν διαμαρτυρίες σε όσους είναι (καλώς ή κακώς) αρνητικοί με το VoIP.
    Ναι αλλα παιρνοντας την Cosmote τηλεφωνο και λεγωντας της οτι ειμαι στη Vodafone και ληγει το συμβολαιο μου αρα ψαχνω το καλυτερο που μπορω να πετυχω τι κερδος ειχαν να μου πουν οτι ΔΕΝ εχουν σκετη VDSL αλλα μονο VOIP οποτε αυτοματως με εχασαν απο πιθανο πελατη?!?!?! Δηλαδη εκει δεν ημουν πελατης τους και εκανα καποια διαμαρτυρια , ηθελα να γινω πελατης τους και μου ειπαν απλα οτι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ παρεχουν πια μονο VOIP και οτι σε αυτους μαλιστα ισχυει το ''αναγκαστικο''' απο το 2015.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τι εννοείς λέγοντας "σκέτη VDSL"; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα και σωστά σου απάντησαν αν ήταν αυτό το ερώτημα.
    Το VoIP είναι είναι ένα "είδος" τηλεφωνίας όπως είναι το ISDN και το PSTN. Χωρίς τηλεφωνία δεν μπορούμε να έχουμε DSL.

    Συνήθως κανείς πάροχος δεν αναφέρει (εκτός αν ερωτηθεί) για το είδος της τηλεφωνίας που δίνουν. Είτε το γνωρίζει ο χρήστης εκ των προτέρων, είτε το μαθαίνει εκ των υστέρων κι αν ρωτήσει θα πάρει πολλές φορές την απάντηση που σου έδωσαν για υποχρεωτική οδηγία.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας