Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 43
  1. #16
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Δεν έχω ιδέα τι εγγύηση έχω πάντως. Δεν θυμάμαι καθόλου. Έστειλα Μάιλ στο ελληνικό μαγαζί να δω τι έχουν στα αρχεία τους.

  2. #17
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Δες εδώ αν την αναφέρει:

    http://www.dell.com/support/home/gr/el/19/

  3. #18
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.034
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω έχω ενα γνωστό με tower. Αλλιως θα πρεπει να περιμένω καινούργιο δισκο και να τον βάλω στο cage
    Πως ακριβως λέγεται αυτό για το cage. Εννοώ με ποιες λέξεις το ψάχνω;
    Εδώ είσαι.

    Υπόψιν, το caddy αυτό κυκλοφορεί σε 2 μεγέθη, 9mm και 12.7mm, αναλόγως το πάχους του optical drive σου.

  4. #19
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ είσαι.

    Υπόψιν, το caddy αυτό κυκλοφορεί σε 2 μεγέθη, 9mm και 12.7mm, αναλόγως το πάχους του optical drive σου.
    Ευχαριστώ.
    Τα caddy κουμπώνουν σε κάθε μάρκα; Εννοώ ότι η συνδεσιμότητα του caddy (θήρες και θέση βίδας) είναι στάνταρ στα λάπτοπ;

  5. #20
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.034
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Ναι, είναι στάνταρ οι θύρες (sata και power) στα caddy, όπως στα optical drives.

  6. #21
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Λοιπον μίλησα με την Dell και μου ζητήσαν το error code από το self diagnostics. Σαν βλάκας παρόλο που το είχα δει δεν το είχα γράψει συνεπώς αύριο θα ξαναπάρω.
    Μάλλον πάω για αλλαγή δίσκου από ότι μου είπαν.

    Ελπίζω να μην θέλουν τον παλιό δίσκο γιατί θέλω να προσπαθήσω να ανανεώσω τα δεδομένα και αυτό θέλει χρόνο. Βλέπεις ελάχιστοι έχουν ποια desktop ειδικά εδώ στο εξωτερικό.

    Σχετικά με τον ssd κοίταξα λίγο τιμές.
    Δύο μου κίνησαν την περίεργεια σε τιμές.
    στα 90ευρώ ένα 120GB σαν το Kingston SSD Now ή Samsung 840 EVO 240GB στα 150 ευρώ.

    Η αλήθεια είναι ότι θεωρώ πολλά τα λεφτά για ssd αλλά ξέρω ότι αξίζει τουλάχιστον για το λειτουργικό. Συνηθως το σύστημα μου έχει περασμένα όλα τα microsoft development tools, δηλαδή latest Visual Studio, SQL Server και κάθε άλλο .NET εργαλείο. Με τα 120 GB φοβάμαι λίγο το χώρο η αλήθεια είναι. Επίσης καιρό τώρα σκέφτομαι να περάσω κρατήσω partitions για dual ή και τρίτο boot με Windows 8.1.
    Σκέφτομαι κάποιο ubuntu ή και android.

    Ονειρεύομαι ή είναι εφικτά αυτά. Κάτι θυμάμαι ότι με τα Win8 με UEFI το Dual Boot πήγε περίπατο.


    Επίσης σχετικά με το cage. Αυτό που έχει το inspiron είναι καπυλωτο για να ταιριάζει με το laptop. Αυτά που βλέπω φαίνονται πλάκα. Αυτό σημαίνει ότι ουσιαστικά δεν θα κουμπώσει καλά ή τουλάχιστον θα αφήσει εκτεθιμένη την μεταλική επιφάνεια. Αν ξεπεράσουμε την ομορφιά, τι προβλήματα μπορεί να έχει αυτό; Σκέφτομαι ακόμα και αεροπορικά ταξίδια, γιατί της γυναίκας μου της έκαναν θέμα κάποια φάση που έλειπαν κάποια κουμπιά από το λαπτοπ της.

  7. #22
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον μίλησα με την Dell και μου ζητήσαν το error code από το self diagnostics.
    Told you so

    Όσο για το παλιό δίσκο, προφανώς και τον θέλουν.

  8. #23
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Told you so

    Όσο για το παλιό δίσκο, προφανώς και τον θέλουν.
    Καλό ακούγεται. Θα ενημερώσω αύριο να δούμε!

    Αντε το άλλο λαπτοπ ζωντάνεψε μετά από λίγο hocus pocus. Ελπίζω να πιάσουν τα ίδια τσαρλατάνικα και στο δικό μου.

  9. #24
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.034
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σχετικά με τον ssd κοίταξα λίγο τιμές.
    Δύο μου κίνησαν την περίεργεια σε τιμές.
    στα 90ευρώ ένα 120GB σαν το Kingston SSD Now ή Samsung 840 EVO 240GB στα 150 ευρώ.

    Η αλήθεια είναι ότι θεωρώ πολλά τα λεφτά για ssd αλλά ξέρω ότι αξίζει τουλάχιστον για το λειτουργικό. Συνηθως το σύστημα μου έχει περασμένα όλα τα microsoft development tools, δηλαδή latest Visual Studio, SQL Server και κάθε άλλο .NET εργαλείο. Με τα 120 GB φοβάμαι λίγο το χώρο η αλήθεια είναι. Επίσης καιρό τώρα σκέφτομαι να περάσω κρατήσω partitions για dual ή και τρίτο boot με Windows 8.1.
    Σκέφτομαι κάποιο ubuntu ή και android.

    Ονειρεύομαι ή είναι εφικτά αυτά. Κάτι θυμάμαι ότι με τα Win8 με UEFI το Dual Boot πήγε περίπατο.
    Δεν ξέρω τι χώρο σου καταναλώνουν όλα αυτά τα εργαλεία, αλλά εγώ με τον Kingston V300 120GB, με μια απλή σχετικά εγκατάσταση win 7 ultimate 64bit και τα προγράμματα που χρησιμοποιώ έχω πάντα >80GB ελεύθερο χώρο.

    Δεν βλέπω πρόβλημα, εξ'αλλου θα έχεις HDD σε caddy για αποθήκη (εγώ έχω έναν 750GB).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης σχετικά με το cage. Αυτό που έχει το inspiron είναι καπυλωτο για να ταιριάζει με το laptop. Αυτά που βλέπω φαίνονται πλάκα. Αυτό σημαίνει ότι ουσιαστικά δεν θα κουμπώσει καλά ή τουλάχιστον θα αφήσει εκτεθιμένη την μεταλική επιφάνεια. Αν ξεπεράσουμε την ομορφιά, τι προβλήματα μπορεί να έχει αυτό; Σκέφτομαι ακόμα και αεροπορικά ταξίδια, γιατί της γυναίκας μου της έκαναν θέμα κάποια φάση που έλειπαν κάποια κουμπιά από το λαπτοπ της.
    Σωστά παρατήρησες, το εξωτερικό του caddy είναι flat, και μάλλον επίτηδες. Μπορείς σε αυτό να κουμπώσεις/προσαρμόσεις το "καμπυλωτό" του optical drive σου (είναι έξτρα αυτό το πλαστικό και αποσπώμενο). Από μόνα τους τα optical drives πωλούνται με επίπεδη την πρόσοψη του tray δηλαδή, όπως είναι και το caddy.

    Προσωπικά, δεν έχω αφαιρέσει αυτό το κομμάτι από το dvdrw μου, και έχω αφήσει το caddy όπως είναι. Ναι, χάνει λίγο σε εμφάνιση, αλλά δεν δημιουργεί κάποιο λειτουργικό πρόβλημα πουθενά.

    Βλέπεις κατά την εγκατάσταση, και κρίνεις σχετικά με αυτό το θέμα.

    Αν θέλεις κοίτα και εδώ το σχετικό thread, από το #90 και έπειτα.

  10. #25
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Λοιπόν ήρθε ο τεχνικός της Dell σήμερα και άλλαξε τον δίσκο επιτόπου.
    Μέχρι αυτό το σημείο όλα καλά γιατί σήμερα νομίζω ότι η Dell τα έκανε εντελώς σκατά.

    Ο τεχνικός εξήγησε ότι έπρεπε να πάρει οπωσδήποτε τον παλιό δίσκο. Του λέω όπα γιατί θέλω να προσπαθήσω να ανακτήσω δεδομένα. Θέλω να εξαντλήσω όλες τις πιθανότητες. Μου λέει ότι είναι πολιτική της Dell και παίρνει τηλέφωνο.
    Στο τηλέφωνο του λένε ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις και η μόνη εναλλακτική είναι να πληρώσω με κάποιο μαγικό τρόπο εκείνη την ώρα 35 ευρώ.

    Τελικά δεν πλήρωσα, και πήρα την dell για να μου πουν ότι δεν γίνεται τίποτα ούτε μπορούν να αποκτήσουν πρόσβαση στον δίσκο με το Serial Number.
    Πήρα αλλού για να κάνω παράπωνα και αυτό γίνεται μόνο με κανονικό ταχυδρομείο.

    Στην όλη φάση φυσικά κανένας δεν μου είπε ότι θα πάρουν τον δίσκο. Αν μου είχαν πει θα είχα εξαντλήσει τις δυνατότητες για recovery.

    Επίσης, δεν την καταλαβαίνω την λογική τους; Δεν αγόρασα το laptop? Με ποια λογική μου ζητάνε λεφτά για να κρατήσω τον χαλασμένο δίσκο;

    Προσωπικά ετοιμασα το γράμμα αλλά η Dell για μένα θα γίνει αντικείμενο θαψίματος όπου μπορώ. Δεν είναι ότι θα έσωνα τα δεδομένα αλλά να μου στερήσουν την δυνατότητα να το προσπαθήσω μαζί με τις διαδικαστικές ελλείψεις τους......

    Αίσχος...

  11. #26
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    @Demelene

    Τι λες?!
    Αντικατάσταση ελαττωματικής συσκευής είναι. Προφανώς και θα πάρουν το δίσκο πίσω, να είμαστε λογικοί και στο είχα πει και παραπάνω ότι θα τον ζητήσουν. Έχεις ακούσει πολλές περιπτώσεις σε αντικατάσταση να σου αφήνουν το ελαττωματικό προϊόν?

    Στη τελική κάνε ανάκτηση (ή ότι θες να κάνεις τέλος πάντων_) και κάλεσε τη DELL μετά. Όσο σκαλίζεις το δίσκο πάντως, τόσο περισσότερο τον χαλάς. Αν έχεις σημαντικά δεδομένα και αξίζει, πήγαινε το σε καμιά tic-tac ή σε καμιά datalabs να σου κάνουν αυτοί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά ετοιμασα το γράμμα αλλά η Dell για μένα θα γίνει αντικείμενο θαψίματος όπου μπορώ. Δεν είναι ότι θα έσωνα τα δεδομένα αλλά να μου στερήσουν την δυνατότητα να το προσπαθήσω μαζί με τις διαδικαστικές ελλείψεις τους......Αίσχος...
    Πρόσεχε σχετικά μ αυτό γιατί είσαι 100% ακάλυπτος σε περίπτωση που η DELL ασχοληθεί λόγω δυσφήμησης. Δεν έχεις δίκιο.

  12. #27
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν ήρθε ο τεχνικός της Dell σήμερα και άλλαξε τον δίσκο επιτόπου.
    Μέχρι αυτό το σημείο όλα καλά γιατί σήμερα νομίζω ότι η Dell τα έκανε εντελώς σκατά.

    Ο τεχνικός εξήγησε ότι έπρεπε να πάρει οπωσδήποτε τον παλιό δίσκο. Του λέω όπα γιατί θέλω να προσπαθήσω να ανακτήσω δεδομένα. Θέλω να εξαντλήσω όλες τις πιθανότητες. Μου λέει ότι είναι πολιτική της Dell και παίρνει τηλέφωνο.
    Στο τηλέφωνο του λένε ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις και η μόνη εναλλακτική είναι να πληρώσω με κάποιο μαγικό τρόπο εκείνη την ώρα 35 ευρώ.

    Τελικά δεν πλήρωσα, και πήρα την dell για να μου πουν ότι δεν γίνεται τίποτα ούτε μπορούν να αποκτήσουν πρόσβαση στον δίσκο με το Serial Number.
    Πήρα αλλού για να κάνω παράπωνα και αυτό γίνεται μόνο με κανονικό ταχυδρομείο.

    Στην όλη φάση φυσικά κανένας δεν μου είπε ότι θα πάρουν τον δίσκο. Αν μου είχαν πει θα είχα εξαντλήσει τις δυνατότητες για recovery.

    Επίσης, δεν την καταλαβαίνω την λογική τους; Δεν αγόρασα το laptop? Με ποια λογική μου ζητάνε λεφτά για να κρατήσω τον χαλασμένο δίσκο;

    Προσωπικά ετοιμασα το γράμμα αλλά η Dell για μένα θα γίνει αντικείμενο θαψίματος όπου μπορώ. Δεν είναι ότι θα έσωνα τα δεδομένα αλλά να μου στερήσουν την δυνατότητα να το προσπαθήσω μαζί με τις διαδικαστικές ελλείψεις τους......

    Αίσχος...
    Εδώ τώρα σε βρίσκω παράλογο.
    Είναι αυτονόητο ότι θα πάρουν το παλιό component πίσω όπως κάνουν όλοι (ή σχεδόν όλοι για να μη γενικεύω)
    (αυτά συνήθως πάνε πίσω για ανταλλακτικά ή ανακύκλωση).

    Σου ζητάνε λεφτά γιατί αν δεν τον επιστρέψεις θα έχεις δύο δίσκους.
    Αν επιστρέψεις τον παλιό τότε θα έχεις πάλι έναν δίσκο όπως όταν αγόρασες το pc.

    Ένα παράδειγμα.
    Αγοράζεις μια τηλεόραση και σου βγαίνει πρόβλημα doa (ας υποθέσουμε ότι το καλύπτουν).
    Εσύ θα ζητήσεις να σου φέρουν καινούρια τηλεόραση και θα κρατήσεις και την παλιά; Θα σου φαινόταν παράλογο να σου ζητούσαν την παλιά πίσω (γιατί σίγουρα θα την ζητήσουν) και να κρατήσεις μόνο την καινούρια;

    Θα σου πρότεινα να μην θάψεις την dell για τους παραπάνω λόγους (κατανοώ τον εκνευρισμό σου) γιατι κατά την γνώμη μου είσαι φάουλ και πιθανόν να μπλέξεις ή να βρεις κάποιο μπελά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FuS : 30-10-13 στις 19:42.

  13. #28
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.034
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Εγώ πάντως, σε αντικατάσταση δίσκου από το visionstudio, τους ζήτησα και μου έδωσαν προθεσμία να περάσω τα αρχεία μου στον καινούριο, και μετά να τους στείλω πίσω τον παλιό. Είχα συνεννοηθεί όμως μαζί τους από πριν.

    Για ένα διάστημα δηλαδή 1-2 ημερών είχα και τους δύο δίσκους, οπότε το μαγαζί "ρίσκαρε" να μην πάρει πίσω τον έναν.
    Και αναφέρομαι σε δίσκο χωρίς πρόβλημα, απλά μου είχαν στείλει recertified εν αγνοία μου, και κάποιους μήνες μετά το κατάλαβα και επικοινώνησα μαζί τους για αντικατάσταση.

    Φυσικά, για την εξυπηρέτηση αυτή που μου έκαναν, προσφέρθηκα να πληρώσω εγώ τα μεταφορικά της επιστροφής, αν και μπορούσα να τα χρεώσω σε αυτούς, καθώς ήταν δικό τους το λάθος εξ'αρχής.

  14. #29
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Στην όλη φάση φυσικά κανένας δεν μου είπε ότι θα πάρουν τον δίσκο. Αν μου είχαν πει θα είχα εξαντλήσει τις δυνατότητες για recovery.
    Πλάκα κάνεις;
    Το πρώτο πράγμα που σου έγραψα ήταν
    "Εαν επικοινωνήσεις με τη dell, θα σου πάρουν τον ελαττωματικό δίσκο για να σου φέρουν καινούργιο"

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, δεν την καταλαβαίνω την λογική τους; Δεν αγόρασα το laptop? Με ποια λογική μου ζητάνε λεφτά για να κρατήσω τον χαλασμένο δίσκο;
    Με τη λογική ότι ζητάς επισκευή στα πλαίσια της εγγύησης ?

    Και δεν είχες πληρώσει για εξτρα εγγύηση που σου επιτρέπει να μην επιστρέφεις τον ελαττωματικό δίσκο, ούτε δέχθηκες να πληρώσεις τώρα.

  15. #30
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλάκα κάνεις;
    Το πρώτο πράγμα που σου έγραψα ήταν
    "Εαν επικοινωνήσεις με τη dell, θα σου πάρουν τον ελαττωματικό δίσκο για να σου φέρουν καινούργιο"
    Πράγματι αλλά δεν μου κόλησε. Βασικά κόλησε το μυαλό στην συζητήση μαζί τους όταν κανόνησα το ραντεβού.

    Όσον αφορά την αντικατάσταση, ή εγώ θυμάμαι λάθος ή τι να πω. Ιστορικά, όσες φορές χρειάστηκε να αντικαταστήσω προιόν εντός εγγύσης, ποτέ δεν χρειάστηκε να αφήσω το παλαιότερο.
    Τουλάχιστον σε πολούς εδώ φάνηκε πολύ παράλλογο αυτό που έγινε. Ίσως αυτή η πολιτική να έχει αλλάξει αρκετό καιρό στον οποίο δεν μου χάλασε κάτι εντός εγγύησης.

    Ειδικά πάντως για τον δίσκο λόγω της ιδιαίτερης φύσης της λειτουργικότητας του, δεν μπορεί να έχουν αυτές τις πολιτικές. Ο λόγος είναι ότι ένα υγειές μηχάνημα χρειάζεται τουλάχιστον για να μπορέσεις να ασχοληθείς με τον χαλασμένο δίσκο.

    Προσωπικά αισθάνομαι ότι με έκλεψαν. Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που έγινε. Ίσως πραγματικά να έχω χάσει επεισόδια. Αν όντως έτσι είναι τότε για μένα οι εταιρίες έχουν ξεφύγει σε αυτά που κάνουν. Αν το σύγκρινα με εκτός υπολογιστών παράδειγμα θα έλεγα ότι αν το πλυντήριο χάλασε εντός της πλύσης τότε με την αντικατάσταση χάνεις και τα ρούχα σου.

    Η Dell τι ακριβώς θα κάνει στον δίσκο για να καταλάβω; Ανακύκλωση ή επιστροφή στην Western Digital?
    Αν θα βγάλει λεφτά από αυτή την διαδικασία τότε μπορώ να σκεφτώ ότι πρέπει να χαλάνε πολύ τα συστήματα της εντός εγγύησης για να δημιουργεί αυτό το θέμα.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας