Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Kαλημέρα σας!

    Ύστερα από 5 μήνες που διαθέτω wind vdsl στο νέο σπίτι που μετακόμισα , είμαι γενικά ευχαριστημένος από την γραμμή , ο συγχρονισμός μου φαίνεται πάνω δεξιά στα στοιχεία μου, δεν έχω αποσυνδέσεις κτλπ , και απέχω γύρω στα 230 m από το αστικό κέντρο αλλά υπάρχει ένα σημαντικό μειονέκτημα που με βάζει σε σκέψεις να αλλάξω πάροχο και να έρθω στην cyta: η έλλειψη fastpath!

    Από ότι καταλαβαίνετε είμαι ως επί το πλείστον fps gamer , και χρειάζομαι το fastpath για τα ανθρώπινα latency που παρέχει. Από την άλλη , χρειάζομαι τα 10 mbps upload της VDSL (μόνο η wind και η cyta τα δίνουν) για στήσιμο τέτοιων game server από το σπίτι , χωρίς lag και γενικά για άλλες χρήσεις (γρήγορο youtube video uploading , file transfers , streaming κτλπ). Aφού η wind δεν παρέχει fastpath σε vdsl , έμεινε η cyta σαν μοναδική λύση!

    Είχα πάρει επανειλημμένως την wind για να ζητήσω να με βάλουν , αλλά αυτοί σήμερα τελικά μου είπανε όχι μόνο ότι δεν με βάζουν αλλά και ότι το χουν σε χαμηλή προτεραιότητα (περιμένουν να μπουν πολλοί συνδρομητές στη vdsl τους)

    Oπότε λοιπόν , έχω κάτι ερωτήσεις να κάνω προς τους συνδρομητές cyta:


    1) Μπορώ να πάρω το vdsl μόνο του , χωρίς τηλέφωνο δηλαδή?

    2) Αν είναι ως double play , (δηλαδή τρώω στη μάπα και το τηλέφωνο αναγκαστικα) tο cyta vdsl ενεργοποιείται κατευθείαν ή θα περάσει και αυτό από φάση double play adsl , όπως έγινε και με την wind?

    3) Το fastpath η cyta το δίνει στις 50/10 Mbps συνδέσεις ? Μπορεί κάποιος να μου το εγγυηθεί? Δηλαδή , υπάρχει κάποιος που να έχει κοντά στα 10 mbit upload + fastpath και να μου πει εντυπώσεις και ποιότητα γραμμής?

    4) Από τιμές πως πάει ? Εγώ , αυτή τη στιγμή στη wind πληρώνω το μήνα 31,14 ευρώ επειδή είχα ενεργοποιηθεί με την ετήσια προσφορά wind vdsl double play S 25 ευρώ το μήνα + 6,14 ευρώ για static ip (είναι απαραίτητη για τα game server). Πόσο κάνει η static ιp στην cyta?

    5) Τέλη αλλαγής παρόχου? (ευρώ)

    Aυτά και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Δεν απαντάω στις ερωτήσεις εκτός από την τελευταία:

    Η Wind έχει κλιμακωτό τέλος απενεργοποίησης, και σίγουρα είναι πολύ ακριβό αν έχεις σύνδεση μόνο 5 μήνες (>70 €). Πάρε τηλέφωνο να στο πουν αν θέλεις.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Χμμμ οκ , οπότε καλύτερα να μείνω στη wind, και θα ζήσω με το interleaving αναγκαστικά, άλλωστε αν δεν κάνω λάθος , έχω το καλύτερο vdsl στην φθηνότερη τιμή! Ίσως αν κλείσουν 12 μήνες , να κάνω την κίνηση να έρθω cyta, επειδή τότε λήγει η έκπτωση στο πάγιο της wind

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Eπαναφέρω το θέμα διότι σήμερα έκανα την κίνηση και έκανα αίτηση για vdsl 50/10 στην cyta.

    Μου είπαν ότι ήθελαν την ταυτότητα μου και έναν λογαριασμό wind , τους τα πήγα κανονικά.

    Μου είπαν ότι σε περίπου 8-10 εργάσιμες , θα ολοκληρωθεί η μεταφορά (εξοπλισμό αρνήθηκα να παραλάβω, έχω δικό μου ρούτερ αγοραστό)

    Επίσης , θα με χρεώσουν 30 € μεταφορά , και κάθε μήνα θα μου ρχεται 35 € , επειδή ζήτησα και static ip.

    Ο λόγος που κάνω την αλλαγή , είναι προφανώς η άρνηση ή μη-συμβατότητα του fastpath στο VDSL της wind (ενώ η cyta με διαβεβαίωσε ότι fastpath μπαίνει κανονικά και σε VDSL). To vdsl της cyta μου ρχεται ακριβότερο ανά μήνα κατά 3,86 € αλλά δεν πειράζει.

    Οι απορίες μου είναι : Πρέπει να πάω στη wind να ενημερώσω για την ενέργεια μου ? 'Η μήπως πρέπει να τους πώ ότι πρέπει να μου το κόψουν ? Ρωτάω για να μην χρεωθώ κάτι περίεργο μετά. Επίσης, πρέπει να ζητήσω πίσω από την wind κάτι λεφτά που μου κρατήσανε από την αρχή (πρώτο πάγιο?) Τέσπα , πιστεύω ότι αυτή είναι δουλειά της cyta...


    Υ.Γ. Το συμβόλαιο μου με την wind λήγει 17 Μαΐου και σήμερα έχουμε 14 Απρίλη...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 14-04-14 στις 17:34.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    68
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Όλη την διαδικασία θα την αναλάβει η cyta αλλά να ξες θα υπάρξει κάποια επιβάρυνση από την wind επειδή κάνεις πρόωρη διακοπή του συμβολαίου. (αν δεν βιάζεσαι καλυτέρα να περιμένεις μερικές μέρες ακόμα μέχρι να λήξη το συμβόλαιο σου.)
    Psaxneis Blog

  6. #6
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    (εξοπλισμό αρνήθηκα να παραλάβω, έχω δικό μου ρούτερ αγοραστό)
    Υποψιν, χωρις τον εξοπλισμο τους, δεν θα εχεις καθολου τηλεφωνο (VoIP)....

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποψιν, χωρις τον εξοπλισμο τους, δεν θα εχεις καθολου τηλεφωνο (VoIP)....
    Καλησπέρα και χρόνια σας πολλά!

    Σταθερό δεν χρησιμοποιώ , οπότε χαλάλι.

    Έχω όμως ένα περιέργο πρόβλημα από σήμερα το πρωί και θα ήθελα κάποιος ειδικός από δω μέσα να το σχολιάσει:

    Σήμερα είναι η μέρα ενεργοποίησης της cyta σύμφωνα με τo sms που είχα λάβει. Το DSL φωτάκι ανάβει κανονικά , το router έχει συγχρονίσει κανονικά σε μια ταχύτητα (9999/38900 kbps) αλλά στο internet ip λέει 0.0.0.0 , και το φωτάκι του internet είναι τελείως σβηστό.

    Στην τεχνική υποστήριξη που τους πήρα, μου λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για να ελέγξουν την γραμμή περαιτέρω , επειδή είμαι με δικό μου router (το zyxel), παρόλα αυτά , τους ανέφερα το παραπάνω πρόβλημα , δηλαδή το ότι δεν ανάβει το ιντερνετ φωτάκι καθώς δεν έχω internet ip.

    Μάλιστα , δοκίμασα στα WAN settings tou zyxel , να περάσω τους κωδικούς της cyta (PPPoE, PTM) αλλά και πάλι τίποτα.

    Aύριο , λέω να πάω σε ένα κατάστημα cyta να παραλάβω τον εξοπλισμό, διότι είχα υπογράψει να μη μου σταλεί εξοπλισμός, μπας και παίξει με αυτό, αλλά θα ήθελα να είμαι με το δικό μου router ρε γαμώτο , έχει qos κτλπ.

    Ευχαριστώ για την προσοχή σας!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 23-04-14 στις 18:38.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Απο VC έχεις βάλει 8/35 ??
    Επίσης, το username θα το βάλεις χωρίς το @cyta.gr
    Ποιο ZyXel έχεις ?? Αν είναι, να δω το manual να σου πω τι μπορείς να δοκιμάσεις...
    Και 'γω με δικό μου πλέον CPE είμαι, αλλά έχω DrayTek...

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο VC έχεις βάλει 8/35 ??
    Επίσης, το username θα το βάλεις χωρίς το @cyta.gr
    Ποιο ZyXel έχεις ?? Αν είναι, να δω το manual να σου πω τι μπορείς να δοκιμάσεις...
    Και 'γω με δικό μου πλέον CPE είμαι, αλλά έχω DrayTek...
    Το δοκίμασα , και πάλι , εξακολουθεί να μην μου δίνει internet ip και να μην έχω internet....(το φωτάκι του ίντερνετ δεν ανάβει)

    Το Manual του router μου θα το βρεις εδώ

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -

    Πήγα και πήρα τον εξοπλισμό της cyta , το λαμπάκι του internet είναι άσπρο ( ΑDB P.RG AV4202N router της cyta) αλλά ακόμα δεν έχω ίντερνετ...δηλαδή το κάτω δεξιά εικονίδιο είναι με το κίτρινο τριγωνικό σήμα θαυμαστικού , ενώ κανονικά έπρεπε να έχω, πήρα τηλ. και μου λένε να περιμένω επειδή είναι θέμα δικτύου...τι έχει γίνει λάθος? 2 μέρες χωρίς ίντερνετ είμαι και να ναι καλά ένα γειτονέτ που πιάνω ίσα - ίσα για να σας γράφω εδώ τι γίνεται...

  10. #10
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    68
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Στο ρουτερ και τα τρία λαμπάκια είναι άσπρα; (power, internet, phone). Αν ναι, δοκίμασε να βάλεις στον υπολογιστή σου, χειροκίνητα τις ρυθμίσεις TCP/IPv4. Βάλε ip : 192.168.1.3, μάσκα υποδικτύου: 255.255.255.0, προεπιλεγμένη πύλη 192.168.1.1 και DNS 208.67.222.222 και 8.8.8.8
    Psaxneis Blog

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KeyMaKeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ρουτερ και τα τρία λαμπάκια είναι άσπρα; (power, internet, phone). Αν ναι, δοκίμασε να βάλεις στον υπολογιστή σου, χειροκίνητα τις ρυθμίσεις TCP/IPv4. Βάλε ip : 192.168.1.3, μάσκα υποδικτύου: 255.255.255.0, προεπιλεγμένη πύλη 192.168.1.1 και DNS 208.67.222.222 και 8.8.8.8
    Όχι , το phone λαμπάκι δεν ανάβει , μόνο τα άλλα 2 σε άσπρο. Έχει σχέση αν έχω συνδεδεμένη τηλεφωνική συσκευή ή όχι αυτό? Μήπως επειδή δεν είναι ανοιχτό το phone λαμπάκι , να μην έχω Internet ακόμα?

  12. #12
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Βάλε ένα τηλέφωνο να δεις αν δουλεύει.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    68
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Δυστυχώς δεν έχω το ρουτερ πλέον για να το δοκιμάσω. Αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν χρειάζεται συσκευή. Άπλα έτσι όπως τα λες μου κάνει πως άπλα συγχρονίζει η γραμμή σου χωρίς να σε έχουν ενεργοποιήσει ακόμα το λογαριασμό.(βέβαια αυτό δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο στέκει). Δοκίμασε να κάνεις και καμία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μήπως και έχει φάει κανένα κόλλημα το ρουτερ. Γιατί δεν είναι και από τα καλυτέρα.

    υpdate:
    Τώρα βλέπω ότι ήσουν στην wind πιο μπροστά. Μπορείς να δοκιμάσεις με το παλιό σου εξοπλισμό και με τους παλιούς κωδικούς σου; μήπως δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η μεταβίβαση στην cyta.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KeyMaKeR : 24-04-14 στις 19:21.
    Psaxneis Blog

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KeyMaKeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα βλέπω ότι ήσουν στην wind πιο μπροστά. Μπορείς να δοκιμάσεις με το παλιό σου εξοπλισμό και με τους παλιούς κωδικούς σου; μήπως δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η μεταβίβαση στην cyta.
    Aυτό που λες δεν ισχύει επειδή ο τέως εξοπλισμός μου με την wind (zyxel router δικό μου), από χθες συγχρόνιζε σε kbps αλλά δεν είχα ip και το internet λαμπάκι του δεν άναβε , (μόνο το DSL ανάβει και είναι σταθερό) και έτσι είναι και σήμερα η κατάσταση.

    Θα δοκιμάσω να κάνω factory reset στο ΑDB και βλέπουμε...

    Πάντως , μπορεί να ακούγεται κουφό αλλά επειδή είμαι και λίγο απαισιόδοξος , υπάρχει περίπτωση να ζητήσω να ξαναγυρίσω στη wind ? Eπειδή με την cyta δεν έχω internet και έχω πάρει χίλιες φορές τηλέφωνο το support και σήμερα...

    Y.Γ. Έκανα reset από το κουμπάκι πίσω , δεν άλλαξε τίποτα , δεν έχω ιντερνετ και πάλι, παρόλο που τα settings μου φαίνονται περασμένα μέσα στο router....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 24-04-14 στις 19:48.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    68
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Τότε μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την γραμμή. Τώρα που το σκέφτομαι και γω όταν ήθελα να αλλάξω από adsl σε vdsl υπήρξε ένα παραπλήσιο πρόβλημα. Λογικά θα στείλουν κάποιον τεχνικό να το ελέγξει και ίσως δηλώσουν και βλάβη στον ΟΤΕ αν χρειαστεί περεταίρω.
    Psaxneis Blog

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-14, 14:26
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-13, 00:42
  3. Αλλαγή παρόχου από Forthnet
    Από ssiatis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-13, 04:30
  4. η CYTA δίνει fastpath στο VDSL της?
    Από bobis στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-13, 21:29
  5. Δίλημμα για επιλογή παρόχου VDSL
    Από Hellhamah στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-13, 14:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας