Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 64
  1. #31
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά το πρόβλημα που αντιμετωπίζει με το Galaxy Nexus είναι σοβαρό και δε νομίζω πως ευθύνεται η ίδια.

    Θα καθαρίσει η κοινότητα και όλα καλά.
    Δηλαδή η κοινότητα μπορεί να κάνει κάτι που η google αδυνατεί? Μην κοροϊδευόμαστε, απλά δεν θέλει.

  2. #32
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου είχα διαβάσει πως η υποστήριξη μνήμης θα ξεκινά από τα 512 ΜΒ και άνω που σημαίνει ότι ένα Nexus S του 2010 θα δεχτεί (; ) τη 4.4.
    384Mb έχει. Δεν υπάρχει περίπτωση - αν και θα είχε μεγάλο όφελος. Εδώ δύο «ναυαρχίδες» της Samsung (S και S II) είναι ήδη παρατημένες όπως και τα nexus. Σταματήστε να δίνετε ελπίδες με τα nexus. Καμμένη γη είναι και αυτά εκτός και αν κάποιος έχει όρεξη να χάνει χρόνο με τυχαίες rom.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανακοινώθηκε επίσημα το Android 4.4 Kit Kat και είναι πολύ γλυκό!
    http://developer.android.com/about/versions/kitkat.html

    Η επόμενη σύγκριση του Android, feature-wise, δεν θα πρέπει να γίνει με άλλα τηλέφωνα αλλά με PC και Mac.
    Σιγά-σιγά θα πνιγώ.

    Έλεγχο background εφαρμογών έχει; Ή χρειάζεσαι όση μνήμη έχει και το desktop; Καμμία σοβαρή low-latency εφαρμογή; To... lag το διόρθωσαν ή πρέπει να έχεις - πραγματικό - οκταπύρηνο;

    Και το βασικότερο. Με τα updates (τις παρατημένες συσκευές), το re-partition και το fat τί θα γίνει επιτέλους; Είναι κρίμα που συσκευές δουλεύουν χωρίς zswap και χωρίς την λογικότερη διαχείριση μνήμης του kit-kat. Έγκλημα (μπινιά για την ακρίβεια).

    Βλέπω το όραμα της Google για τα κινητά είναι: αγοράστε κάθε 2 χρόνια.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  3. #33
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Αν διάβαζες το link, θα είχες τις απαντήσεις σου. Τα lag και οι οποιεσδήποτε ατέλειες κτλ συνεχώς διορθώνονται, σε κάθε iteration το λειτουργικό γίνεται ακόμη καλύτερο. Άλλωστε το Android δεν είχε ποτέ το σύνδρομο του αλάνθαστου, ούτε του τέλειου όπως οι ανταγωνιστικές πλατφόρμες.

    Όσο αφορά το θέμα με τις αναβαθμίσεις είναι λυπηρό και το έθιξα στο κατάλληλο νήμα. Ωστόσο αφενός τα ίδια και χειρότερα κάνουν όλοι οι άλλοι, αφετέρου με την τιμή των Nexus, μπορείς να αλλάζεις συσκευή κάθε δύο χρόνια και να σου μένουν και χρήματα σε σχέση με άλλες εταιρείες.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #34
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.317
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    galaxy nexus Released 2011, November 4.0-4.0.1-4.0.2-4.0.3-4.0.4-4.1-4.2-4.3 = 8 Android OS updates
    iphone4s Released 2011, October 5.0-5.1-6.0-6.1-7.0 = 5 IOS updates

    αλήθεια πως πάει το 4s με την 7

  5. #35
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλήθεια πως πάει το 4s με την 7
    Στο 4S καλά πάει, δεν έχω παράπονο. Στο 4 είναι λίγο τα ζώα μου αργά.
    Ανυπόγραφος

  6. #36
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    galaxy nexus Released 2011, November 4.0-4.0.1-4.0.2-4.0.3-4.0.4-4.1-4.2-4.3 = 8 Android OS updates
    iphone4s Released 2011, October 5.0-5.1-6.0-6.1-7.0 = 5 IOS updates

    αλήθεια πως πάει το 4s με την 7
    Iphone4s Released 2011, October 5.0-5.0.1-5.1-5.1.1-6.0-6.0.1-6.1-6.1.1-6.1.2-6.1.3-7.0-7.0.2-7.0.3 = 13 IOS updates πιθανότατα μπορεί να μου ξεφεύγει κάποιο και να ειναι παραπάνω τα iOS updates .


    Εννοείται πως ένα iPhone παίρνει περισσότερα update...

  7. #37
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Λογικο, αφου τα περισσοτερα ειναι fixes

  8. #38
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Iphone4s Released 2011, October 5.0-5.0.1-5.1-5.1.1-6.0-6.0.1-6.1-6.1.1-6.1.2-6.1.3-7.0-7.0.2-7.0.3 = 13 IOS updates πιθανότατα μπορεί να μου ξεφεύγει κάποιο και να ειναι παραπάνω τα iOS updates .


    Εννοείται πως ένα iPhone παίρνει περισσότερα update...
    Καλά, κι εσύ το παράκανες με τα minor updates. Να προτείνω να σταματήσουμε να τις μετράμε πάντως?

  9. #39
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    494
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    γιατι μετρατε τις αναβαθμισεις δεν μπορω να καταλαβω... iphone 3GS βγηκε Ιουνιο του 2009 και μεχρι το τελος του 2012 υποστηριζοταν. 3 χρονια υπστηριξη! Βρειτε android συσκευη που να εχει πανω απο 2 χρονια υποστηριξη. Μην μου πειτε οτι πηρε κουτσουρεμενο το iOS το 3GS γιατι η Google δεν ειναι ικανη -ή καλυτερα δεν θελει- να το κανει αυτο.

  10. #40
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    @mrsaccess, ήδη τα διάβασα τα link γι' αυτό έγραψα πως είναι μπινέδες που δεν αναβαθμίζουν τα «παλιά». Δεν είδα τίποτα για το lag (ούτε σοβαρές σχετικές εφαρμογές).

    Όσο για την τιμή. Τα ίδια βγαίνει (όχι φθηνότερο) και έχεις πλαστικό, χαμηλότερης απόδοσης hardware, lag, ηλίθια partition με ό,τι ναι filesystem (fat) και άλλα δυσάρεστα.

    @paradox21, έπεσες σε τοίχο και μετράς τον αριθμό των updates και όχι την διάρκεια ζωής. Το 4s σήμερα είναι ενημερωμένο, το nexus όχι. Που κολλάει η αριθμολαγνεία; Δηλαδή στο τέλος θα γράψω πως ο ένας είναι στο 7 και ο άλλος στο 4.4.

    Α.. ξέχασα. Το ίδιο έκανε ο firefox, το slackware και ο chrome. Για τους ηλίθιους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 02-11-13 στις 13:31.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  11. #41
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από illuminati Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι μετρατε τις αναβαθμισεις δεν μπορω να καταλαβω... iphone 3GS βγηκε Ιουνιο του 2009 και μεχρι το τελος του 2012 υποστηριζοταν. 3 χρονια υπστηριξη! Βρειτε android συσκευη που να εχει πανω απο 2 χρονια υποστηριξη. Μην μου πειτε οτι πηρε κουτσουρεμενο το iOS το 3GS γιατι η Google δεν ειναι ικανη -ή καλυτερα δεν θελει- να το κανει αυτο.
    Αυτο ελειπε να μην ειχε και υποστηριξη, 1 os για μια συσκευη καθε χρονο.
    Αν και στο Android ειχαμε μονο τις nexus συσκευες, τα πραγματα θα ηταν αλλιως!!!

  12. #42
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, κι εσύ το παράκανες με τα minor updates. Να προτείνω να σταματήσουμε να τις μετράμε πάντως?
    Ενώ η λογική του paradox21 είναι μπετόν-αρμέ.

    4.0-4.0.1-4.0.2-4.0.3-4.0.4

    Μιλάμε για major updates που ούτε πολυτονικό δεν διάβαζαν.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  13. #43
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενώ η λογική του paradox21 είναι μπετόν-αρμέ.

    4.0-4.0.1-4.0.2-4.0.3-4.0.4

    Μιλάμε για major updates που ούτε πολυτονικό δεν διάβαζαν.
    Νομίζω είναι και αυτό εξίσου προφανές. Αλλά συνεχίζουμε να τις μετράμε.

  14. #44
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.317
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Iphone4s Released 2011, October 5.0-5.0.1-5.1-5.1.1-6.0-6.0.1-6.1-6.1.1-6.1.2-6.1.3-7.0-7.0.2-7.0.3 = 13 IOS updates πιθανότατα μπορεί να μου ξεφεύγει κάποιο και να ειναι παραπάνω τα iOS updates .


    Εννοείται πως ένα iPhone παίρνει περισσότερα update...
    Εννοείτε ότι ένα iphone θα πρέπει να παίρνει περισσότερα update.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    @paradox21, έπεσες σε τοίχο και μετράς τον αριθμό των updates και όχι την διάρκεια ζωής. Το 4s σήμερα είναι ενημερωμένο, το nexus όχι. Που κολλάει η αριθμολαγνεία; Δηλαδή στο τέλος θα γράψω πως ο ένας είναι στο 7 και ο άλλος στο 4.4.

    Α.. ξέχασα. Το ίδιο έκανε ο firefox, το slackware και ο chrome. Για τους ηλίθιους.
    Σε κανέναν τοίχο, βλέπω δυο τηλέφωνα αναφοράς για κάθε λειτουργικό με παρόμοιο ιστορικό και διάρκεια ζωής ,ο ένας δεν δίνει το update γιατί δεν θέλει (και ήξερες το ΕΟL) και ο άλλος το δίνει με το ζόρι και με αναφορές για προβλήματα απόδοσης* (και δεν ξέρεις το EOL)


    Εγώ προσωπικά δεν βλέπω κανένα τηλέφωνο παρατημένο από τα 2 ακόμα και εάν δεν πάρουν το τελευταίο update.
    Εγώ προσωπικά δεν θεωρό ότι τηλέφωνο αξίζει να μένει στα χέρια μου πάνω από χρόνο.
    Εγώ προσωπικά δεν θα αγοράσω κανένα από τα δυο γιατί δεν έχουν ραδιόφωνο.


    *ο euri ανέφερε ότι δεν έχει, δεν θα βγάλω τρελό ούτε τον euri ούτε τους άλλους.

  15. #45
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    @mrsaccess, ήδη τα διάβασα τα link γι' αυτό έγραψα πως είναι μπινέδες που δεν αναβαθμίζουν τα «παλιά». Δεν είδα τίποτα για το lag (ούτε σοβαρές σχετικές εφαρμογές).

    Όσο για την τιμή. Τα ίδια βγαίνει (όχι φθηνότερο) και έχεις πλαστικό, χαμηλότερης απόδοσης hardware, lag, ηλίθια partition με ό,τι ναι filesystem (fat) και άλλα δυσάρεστα.

    @paradox21, έπεσες σε τοίχο και μετράς τον αριθμό των updates και όχι την διάρκεια ζωής. Το 4s σήμερα είναι ενημερωμένο, το nexus όχι. Που κολλάει η αριθμολαγνεία; Δηλαδή στο τέλος θα γράψω πως ο ένας είναι στο 7 και ο άλλος στο 4.4.

    Α.. ξέχασα. Το ίδιο έκανε ο firefox, το slackware και ο chrome. Για τους ηλίθιους.
    Αυτά τα lag που αναφέρεις συνέχεια, δεν τα έχω δει τόσο. Έχω συσκευή 2.5+ χρόνων βέβαια, λογικό είναι να υπάρχουν θέματα όταν κάτι που χωράει στην τσέπη μου κάνει ένα ικανό υποσύνολο αυτών που κάνει το PC μου.
    Ωστόσο στο 4.3 με το trim και στο 4.4 με την καλύτερη διαχείριση μνήμης, αυτά τα κολληματάκια μειώνονται ακόμη περισσότερο. Πάντως κινητά που δεν κολλάνε, δεν έχω δει πουθενά, αν θέλεις δώσε μας κάποιο παράδειγμα.

    Για το low-latency audio, συμπεριφέρεσαι λες και είναι το πιο σημαντικό πράγμα του κόσμου. Πάντως τα Nexus φαίνεται να έχουν σχετική υποστήριξη (δεν έχω επιβεβαιώσει προσωπικά). Μαζί και ένα 40λεπτο βίντεο από τεχνικούς της Google για το ζήτημα: http://createdigitalmusic.com/2013/0...oid-of-choice/

    Για το FAT, τα Nexus εδώ και πολλά iterations δεν έχουν FAT partition. Αποθηκεύουν τα user data σε ext4 partition και συνδέονται στο PC με MTP.

    Για το πλαστικό, το Nexus 4 έχει γυαλί. Πάντως τα πλαστικά (πολυμερή) είναι ένα πολύ πιο σύγχρονο υλικό από το γυαλί και συνεχίζει να εξελίσσεται συνεχώς. Ένα κινητό είναι κάτι που κουβαλάς μαζί σου όλη μέρα, κάθε μέρα. Χρειάζεσαι λοιπόν κάτι ανθεκτικό, ελαφρύ και πρακτικό. Εκτός και αν προτιμάς φυσικά τις θήκες και τις μεμβράνες προστασίας.

    Για την τιμή, πως τα $350 του Nexus 5 είναι ίδια με τα $600 του Galaxy S4 ή τα $650 του iPhone 5S 16GB;

    Για τα updates, αφενός μεγάλο μέρος του functionality έρχεται από τα Google Apps, επομένως παίρνεις updates ακόμη και αν έχεις παλαιότερο Android, αφετέρου όταν βγαίνουν firmware updates είναι πλήρη σε features και όχι στρατηγικά πετσοκομμένα.
    Πάντως το hardware update σε συσκευές κινητής τηλεφωνίας έχει νόημα, καθώς εξελίσσονται με απίστευτους ρυθμούς. Τα κινητά δεν είναι σαν τα σημερινά PC όπου δεν κινείται τίποτα και μπορείς να κάτσεις με το ίδιο μηχάνημα για 5-6 χρόνια.

    Φυσικά συμφωνώ και επαυξάνω πως τα πράγματα θα μπορούσαν να βελτιωθούν πολύ περισσότερο στα software updates. Όχι όμως σε σύγκριση με άλλους, αλλά σε σύγκριση με το τωρινό τοπίο του Android.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-13, 17:20
  2. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-13, 16:12
  3. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-13, 14:21
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-13, 00:21
  5. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-13, 14:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας