Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 44
  1. #1
    Εγγραφή
    10-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    524
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    H108NS
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 27,5(dB)
    Καλησπέρα,
    θα παραθέσω το πρόβλημα μου και αν μπορείτε να μου δώσετε μια λύση:
    Έχω στο δωμάτιο μου τις εξής συσκευές:
    desktop,οθόνη, ηχεία, τηλεόραση 40ρα, δορυφορικό αποκωδικοποιητή, ps3, ενισχυτή και ηχεία.
    Κατα τη διάρκεια των τελευταίων 5 ετών μου έχουν παρουσιαστεί τα εξής προβλήματα:
    ένας ssd,δυο εσωτερικοί δίσκοι, δύο εξωτερικοι δίσκοι το τροφοδοτικό της τηλεόρασης και το hdmi πανελ του ενισχυτή τα έχουν φτύσει.
    Βάσει των παραπάνω αρχίζω και αναρωτιέμαι μήπως ευθύνεται η τροφοδοσία αυτών των συσκευών.
    Τα παραπάνω που ανέφερα δεν χαλάσανε άμεσα, εντός όμως 2-3 χρόνια η κάθε συσκευή.Γνωρίζω ότι ο κύκλος ζωής αυτών των συσκευών κυμαίνεται εκεί ίσως και λίγο παραπέρα αλλά νομίζω παραείναι πολλές οι συμπτώσεις.
    Το τροφοδοτικό του υπολογιστή είναι corsair 80+ bronze αλλά και πριν είχα επώνυμο τροφοδοτικό.
    Ζω σε μια παλιά πολυκατοικία κοντά 30ετίας με παλιές καλωδιώσεις.
    Διαθέτω 3 πολύπριζα με προστασία τάσης και 2 άλλα πολύπριζα για πιο απλές συσκευες καμερούλες φορτιστες και άλλα τα οποία και συνδέω στα πολύπριζα ασφαλείας.
    Είναι σύμπτωση που έχω τέτοια θέματα?
    Μήπως θα ήταν καλή ιδεα να πάρω ένα ups?
    Για τις βασικές ακριβές συσκευές όπως το βλέπετε θα χρειαστώ μάλλον 2000 va?
    Υπάρχει εταιρεία value for money για να μη χρειαστεί να δωσω πάνω από κανα 200 ευρώ?
    Στη χειρότερη δε θα βάλω όλες τις συσκευές πάνω αν είναι να ξεφύγω πολύ.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει.....
    μα πιστεύοντας σε αυτόν τον δημιουργώ,
    γιατί ανύπαρκτο λέμε ό,τι δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
    Ν.Καζαντζάκης

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι συσκευές κινδυνεύουν περισσότερο απο τις απότομες διακυμάνσεις του ρεύματος. Για να τις αποφύγεις θα πρέπει να πάρεις ενα σταθεροποιητή τάσης. Τώρα οσον αφορά το UPS θα προσθέσεις τα WATT των συσκευών που θέλεις να συνδέσεις και θα βάλεις ενα 20-30% παραπάνω για λόγους ασφαλείας. Μπορείς να αρκεστείς σε LINE INTERACTIVE, αφου θα έχεις και τον σταθεροποιητή και να μην πας σε ποιο ακριβή λύση των ONLINE.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τον Η/Υ με τα περιφερειακά του και την τηλεόραση, μέχρι 900 W σύνολο, (μάλλον) καλύπτεσαι μ' αυτό (εκτός κι άν έχεις καμμιά τετράδα κάρτες γραφικών):
    UPS LINE INTERACTIVE ΚΑΘΑΡΟΥ ΗΜΙΤΟΝΟΥ 1500VA (MCU) LCD - Vmark, Τιμή: 215,25 EUR.
    Τα φθηνότερα τετραγωνικού παλμού δέν κάνουν για οθόνες.

    Για μεγαλύτερες απαιτήσεις ισχύος, σε line interactive καθαρού ημιτόνου, ξεφεύγεις πολύ απο το 200άρι:
    UPS LINE INTERACTIVE ΚΑΘΑΡΟΥ ΗΜΙΤΟΝΟΥ 2000VA (MCU) LCD - Vmark, 1200 W στα 342,06 EUR.

    Τα υπόλοιπα πλήν Η/Υ όμως, μπορείς να τα προστατέψεις μόνο απο διακυμάνσεις τάσεως με κάποιον σταθεροποιητή, ανάλογα με την ισχύ που χρειάζεσαι.
    Γρηγόρης Νάκος.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    524
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    H108NS
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 27,5(dB)
    Να πω την αλήθεια τα έψαξα λίγο στο internet και είδα ότι συνολικά ειναι κανα 1600ρι Watt. Βασικά ο ενισχυτής ξεφεύγει που από ότι ακούω μπορεί να μην χρειάζεται οπότε τότε πέφτω στα 900.
    Επιπλέον μίλησα με ένα φίλο και μου είπε πριν από όλα να αλλάξω τον πίνακα στο σπίτι που είναι 35 ετών και ίσως να βάλω αποκλειστικές ασφάλειες για μερικές συσκευές.
    Πιστεύετε ότι θα κάνει διαφορά ο καινούργιος πίνακας?
    Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει.....
    μα πιστεύοντας σε αυτόν τον δημιουργώ,
    γιατί ανύπαρκτο λέμε ό,τι δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
    Ν.Καζαντζάκης

  5. #5
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο πίνακας, εφόσον προφανώς είναι κι αυτός 35 ετών, καλό είναι να αλλαχτεί. Επίσης, επειδή συνήθως οι μπρίζες φωτισμού τότε δέν είχαν γραμμές γειώσεως, άν σου λείπουν κι εσένα, καλό είναι να τις προσθέσεις, εφόσον βέβαια αποφασίσεις ν' αλλάξεις και εσωτερικές καλωδιώσεις.
    Οι αποκλειστικές ασφάλειες όμως, χρειάζονται και αποκλειστικές γραμμές προς κάθε μπρίζα ή ομάδα μπριζών. Είσαι διατεθειμένος για τυχόν σκαψίματα σε τοίχους άν δέν περνούν οι παχύτερες σειρίδες, ή θα περάσεις εξωτερικά κανάλια;
    Γρηγόρης Νάκος.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    524
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    H108NS
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 27,5(dB)
    αν μου προσφέρει κάποιες περαιτέρω προστασίες ο καινούργιος πίνακας είμαι διατεθειμένος να τον αλλάξω όπως κ να τραβήξω αποκλειστική γραμμή για τα παραπάνω, αλλά δε θέλω να πειράξω καλωδίωση και τοίχους.
    απλά δε μπορώ να αξιολογήσω σε τι θα με βοηθήσει αυτό
    Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει.....
    μα πιστεύοντας σε αυτόν τον δημιουργώ,
    γιατί ανύπαρκτο λέμε ό,τι δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
    Ν.Καζαντζάκης

  7. #7
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο νέος πίνακας, εφόσον φορτωθεί με το κατάλληλο υλικό, μπορεί πρωτίστως να προστατέψει εσένα και τους οικείους σου. Για τα μηχανήματα δέν θα δείς διαφορές στις προστασίες, εκτός ίσως απο τις αποκλειστικές και πιό ευαίσθητες ασφάλειες, καθώς και την ευκολώτερη διέλευση ρεύματος (με μικρότερη αντίσταση), αφού οι επαφές του νέου υλικού προστασίας ράγας θα είναι καινούργιες, χωρίς τα γνωστά μαυρίσματα και "βουζουνάκια" απο τους σπινθηρισμούς του άψε-σβήσε που βλέπουμε στις παλιές ασφαλειοθήκες φυσίγγης.

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις εξωτερικό υλικό όδευσης και να εγκαταστήσεις 2-3 τρίμπριζα όπου σε εξυπηρετεί, ακόμα και με διαφορετικές ασφάλειες για κάθε τρίμπριζο, προκειμένου να τροφοδοτήσεις τις ευαίσθητες συσκευές σου. Αυτό παρέχει και μιά επιπλέον ευελιξία: Τοποθετείς σταθεροποιητές, ups κλπ κεντρικά, στο πατάρι πάνω απο τον πίνακα, και δέν φαίνεται τίποτα.
    Γρηγόρης Νάκος.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι διακυμάνσεις στην τάση δεν εχουν να κάνουν με την κατάσταση του πίνακα αλλά με το δίκτυο της ΔΕΗ. Ειδικά περιοχές που είναι κοντά σε υποσταθμούς ή σε βιομηχανίες-βιοτεχνίες έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα. Τώρα αν θέλεις να αντικαταστήσεις τον πίνακα λόγω παλαιότητας καλά θα κάνεις. Απλά, αν δεν έχεις ηδη, να πεις στον ηλεκτρολόγο να σου βάλει και ρελέ διαφυγής για προστασία απο ηλεκτροπληξία. Επίσης θα σου πει αν μπορεί να χωρίσει τις γραμμές ή να περάσει καινούργιες όπου χρειάζεται μέσα απο την ίδια σωλήνωση χωρίς να σου κάνει μερεμέτια. Το μόνο που θα χρειαστεί να κάνει είναι να ανοίξει τα κουτιά στην διαδρομή της γραμμής που ενδέχεται να αντικαταστήσει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    10-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    524
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    H108NS
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 27,5(dB)
    Ναι μάλλον έτσι θα γίνει, διότι αλλάζοντας τον πίνακα κ επιπλέον με μια αποκλειστική γραμμή γλιτώνω κ το κομμάτι των παλαιών καλωδιώσεων του σπιτιου.
    και πάνω στη γραμμή λέω να βάλω ups.
    απλά το ερώτημα είναι το εξής:
    από τα προαναφερθέντα (desktop, τηλεόραση 40ρα, δορυφορικό αποκωδικοποιητή, ps3, ενισχυτή) τα οποία έχουν κατανάλωση (450+210+60+210+750W) τι πιστευετε ότι χρειάζεται ups οπωσδήποτε εκτός από το pc?
    γιατι αθροιζοντας τα παραπάνω θέλω 3000VA που λεει ο λόγος για να έχω κ 20% περθώριο το οποίο είναι ανέφικτο οικονομικά
    στην καλύτερη που κ πάλι πανακριβο είναι θα πάρω 2 ups των 1100 κ κάτι θα βγάλω από τα παραπάνω μηχανήματα.
    Επιπλέον έχετε να μου προτείνετε καμια εταιρεία αξιόπιστη(αλλα οικονομικότερη) εκτός απο την apc?
    Επίσης όπως φαίνεται πρεπει να είναι line interactive.
    Ξέρει κάποιος αν σε όλα τα ups μπορώ μελλοντικά να αλλάξω μπαταρία?
    Εν τω μεταξύ το αστείο είναι ότι θα μου έρθει ο κουκος αηδόνι:
    100 ο σκληρός που μου χαλασε
    150 ο πινακας
    200*2 τα ups
    Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει.....
    μα πιστεύοντας σε αυτόν τον δημιουργώ,
    γιατί ανύπαρκτο λέμε ό,τι δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
    Ν.Καζαντζάκης

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να τα πάρουμε τα πράγματα με την σειρά για να αξιολογήσεις και συ τι σου χρειάζεται περισσότερο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα στις συσκευές μας, με συνέπεια πολλές φορές και την καταστροφή τους, μας το δημιουργεί η διακοπή ρεύματος. Κατά την επαναφορά του ρεύματος, μέχρι να ισορροπήσει το δίκτυο, δημιουργούνται υπερτάσεις πολλές φορές με στιγμιαίες αιχμές και πάνω απο 300 volt με τα γνωστά καταστροφικά αποτελέσματα. Βέβαια υπερτάσεις στο δίκτυο μπορεί να δημιουργήσουν και οι κεραυνοί γι'αυτό και έχουμε αρκετές βλάβες μετά απο καταιγίδες. Απο τις υπερτάσεις λόγω κεραυνών μπορούμε να προστατευτούμε απο τα αντικεραυνικά. Αυτά μπορεί να είναι ενα στοιχείο που θα μπει στόν πίνακα, και θα προστατεύει ολη την εγκατάσταση, ή τα γνωστά μας, μονά ή πολύπριζα, που βάζουμε τις συσκευές μας πάνω τους. Απο τις διακοπές και τις μεγάλες αυξομειώσεις της τάσης μας προστατεύει ο σταθεροποιητής γιατί εχει χρονοκαθυστέρηση, ρυθμιζόμενη σε καλά μοντέλα, στην επαναφορά του ρεύματος ώστε να τροφοδοτήσει τις συσκευές μας όταν θα έχει ισορροπήσει πλέον το δίκτυο. Επίσης στις μεγάλες αυξομειώσεις διακόπτει την τροφοδοσία μέχρι να επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα. Τώρα τα UPS LIVE- INTERACTIVE, γιατι απο τα ONLINE οι τιμές είναι απαγορευτικές, μόλις διαπιστώσουν διακοπή ρεύματος γυρίζουν την τροφοδοσία στην μπαταρία. Δηλαδή με το UPS LIVE- INTERACTIVE σε νορμάλ κατάσταση οι συσκευές μας παίρνουν το ρεύμα του δικτύου με οτι αυτό συνεπάγεται. Στο UPS μπορείς να αλλάξεις τις μπαταρίες του οσο για μάρκες υπάρχουν πολλές και καλές. Φρόντισε να το πάρεις απο κάποιο μαγαζί με υπολογιστές ή τέλος πάντων απο κάποιο επώνυμο για να έχεις την εγγύηση του κ.λ.π. Αφου θα αλλάξεις τον πίνακα ρώτησε τον ηλεκτρολόγο σου για το κόστος του αντικεραυνικού στον πίνακα και αν μπορείς βάλτο για να προστατεύεις ολη την εγκατάσταση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Πολλές φορές στην ζωή μου, έχω την απορία ... "πως διάολο τους τα παίρνουν ρε πούστη μου!"
    Θα βάλεις τον ενισχυτή επάνω σε UPS ? να κάνει τί?

    "ένας ssd,δυο εσωτερικοί δίσκοι, δύο εξωτερικοι δίσκοι το τροφοδοτικό της τηλεόρασης και το hdmi πανελ του ενισχυτή τα έχουν φτύσει."

    Για τους δίσκους, να αγοράζεις Western Digital και να μην τους κουνάς!

    Για τίποτα απο τα παραπάνω δεν φταίει το ρεύμα.
    Μια χαρα ειναι το ρεύμα, εκτός και αν ζείς στην Αμαλιάδα!
    Εξάλλου ειναι παρα πολυ ευκολο να το καταλάβεις...
    Βάλε ένα πολύμετρο στην πρίζα, να δεις τι τάση έχει.
    Επι 10 χρονια, δούλευαν τα πάντα μέσα στο σπίτι μου με 180volt... και ωρες ωρες ακόμα παρακάτω. (τελευταίο σπίτι στην φάση).
    Αν είχες σοβαρή υπόταση, θα το καταλάβαινες απο το ψυγείο που θα μούγκριζε σαν βαπόρι.
    Το πρόβλημα είναι στις υπερτάσεις, αν τυχόν κοπεί το ρεύμα και ξαναέρθει, και έχεις ανοιχτές συσκευές.
    Αν υπάρχει πρόβλημα στον υπολογιστή είναι κατά την φάση της διακοπής αλλά όχι στο κομμάτι του hardware, αλλά του software.
    Δις υπολογιστές στον κόσμο λειτουργούν χωρις UPS και δεν παθαίνουν τίποτα!

    Τηλεοράσεις και ενισχυτές ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ επάνω σε Ups.
    Αν θέλεις να αγοράσεις UPS, πάρε ένα UPS για τον υπολογιστή σου, και μην ασχολήσε ούτε με καθαρά ημίτονα ούτε με βρώμικα...
    http://www.e-shop.gr/product?id=PER.701334
    http://www.e-shop.gr/product?id=PER.605109
    http://www.e-shop.gr/product?id=PER.701335

    Αν ο πίνακας σου δεν έχει θέμα, μην αλλάξεις τίποτα.
    Αν δεν έχεις ρελέ διαφυγής, να βάλεις, όχι για το pc, αλλά για σένα! Μην έχει καμιά συσκευή διαρροή και γίνεις κάρβουνο.
    Θέλεις να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν θα έχεις ούτε υπόταση ούτε υπέρταση?
    Βάλε έναν επιτηρητή τάσης στον πίνακα, να σου προστατεύει όλη την εγκατάσταση.
    Τον ρυθμίζεις και όταν η τάση φεύγει παραπάνω ή παρακάτω απο ένα +- , τότε σου κόβει το ρεύμα σε όλη την εγκατάσταση.
    Κάτι τέτοιο δηλαδή...
    http://e-damianakis.gr/category-3/ca...d71bh-gic.html

    Τώρα όλα τα υπόλοιπα... για σκαψίματα, αποκλειστικές γραμμές κλπ... είναι περιττά!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreasp : 11-11-13 στις 00:36.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    524
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    H108NS
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 27,5(dB)
    αντρέα πραγματικά έχω να υπερηφανεύομαι ότι από τα άτομα που ξέρω μου τα έχουν πάρει πολύ λιγότερο!
    γτ σε όλα τα θέματα μου αρέσει να το ψάχνω παρόλο που δεν τα κατέχω επαρκώς όλα, σε οποιαδήποτε αγορά μου πάνω από 30 ευρώ θα το ψάξω τουλάχιστον μισή ώρα.
    έχω σώσει σκληρό που όλοι μου λέγαν ότι ήταν για πέταμα γτ δεν τον έβλεπε το bios κ μετά από πολύ ψάξιμο διαπίστωσα ότι ότι ήθελε μια αναβάθμιση firmware και τον έστειλα στην ολλανδία!
    για τους δίσκους που αναφέρεις οι δυο ήταν wd και ο ένας ο εξωτερικός ουδέποτε είχε μετακινηθεί.
    και άλλα πολλά που αξίζει να πούμε αλλά δεν είναι της πάρούσης και φυσικά δεν πήρα τπτ προσωπικά κουβέντα κάνουμε.
    anyway στο θέμα μας προσπαθώ αν το ψάξω το θέμα γτ από συζητήσεις με φίλους που είναι αρκετά σχετικοί μου λένε ότι έχουν δίσκους ή άλλα ηλεκτρονικά ακόμα κ από το 2004!
    και σκέφτομαι λογικά είναι φυσιολογικό να έχω τόσα πολλά θέματα?
    τι να πω μπορεί να είμαι τεράστιος γκαντέμης αλλά στην περίπτωση που δεν είμαι ήθελα να το σιγουρέψω λίγο.
    και εγώ πριν κάποιο καιρό κοιροιδευα κόσμο που θέλαν ups στο δωμάτιο τους. Και για να πω την αλήθεια δε ξέρω αν το χρειάζομαι οπωσδήποτε, αν και για τον υπολογιστή θα είναι μια καλή ιδέα μιας κ έχω αρκετά δεδομένα σωσμένα που δε θα ήθελα να χαθούν.
    Όσον αφορά τον πίνακα το σκεφτόμουνα καιρό διότι αν δεις τον πίνακα που έχω σπίτι θα πάθεις σόκ χαχα
    Δεν υποστήριξα ότι μπαίνουν τηλεοράσεις σε Ups απλά ρώτησα διότι είναι ακριβές συσκευες και έχει λογική η προστασία τους αλλά δεδομένων των κοστών είναι απαγορευτικό οπότε δεν το συζητάμε.
    δε γνωρίζω αν ο υπάρχων πίνακας έχει δυνατότητα για ρελέ διαφυγής και επιτηρητή τάσης αν και θα το ψάξω ...
    ευχαριστώ πάντως όλους για όλες τις ιδέες κ προτάσεις
    Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει.....
    μα πιστεύοντας σε αυτόν τον δημιουργώ,
    γιατί ανύπαρκτο λέμε ό,τι δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
    Ν.Καζαντζάκης

  13. #13
    Εγγραφή
    03-08-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από avatarious Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατα τη διάρκεια των τελευταίων 5 ετών μου έχουν παρουσιαστεί τα εξής προβλήματα:
    ένας ssd,δυο εσωτερικοί δίσκοι, δύο εξωτερικοι δίσκοι το τροφοδοτικό της τηλεόρασης και το hdmi πανελ του ενισχυτή τα έχουν φτύσει.
    Βάσει των παραπάνω αρχίζω και αναρωτιέμαι μήπως ευθύνεται η τροφοδοσία αυτών των συσκευών.
    Για Αθήνα που είσαι, δεν δικαιολογούνται τόσα προβλήματα! Μέσα σε 5 χρόνια έχουν χαλάσει 7 μονάδες (μέσα σ' αυτές 5 δίσκοι!).

    > Διαθέτω 3 πολύπριζα με προστασία τάσης και 2 άλλα πολύπριζα για πιο απλές συσκευες
    > καμερούλες φορτιστες και άλλα τα οποία και συνδέω στα πολύπριζα ασφαλείας.

    Νομίζω ότι το πρόβλημά σου είναι αυτό. Τα πολύπριζα με προστασία τάσης. Συνήθως αντί να προστατεύουν βγάζουν περισσότερα προβλήματα. Η εξήγηση είναι αυτή: Ένα σύστημα προστασίας από υπέρταση προστατεύει κυρίως τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες σ' αυτό ή είναι "κοντά" σ' αυτό. Όμως, τα στιγμιαία ρεύματα που δημιουργούνται κατά τη διάρκεια της προστασίας, δημιουργούν υπερτάσεις σε πιο "απομακρυσμένες" συσκευές. Έτσι, ενώ προστατεύουν τις συνδεδεμένες δημιουργούν πρόβλημα στις γειτονικές!

    Έχω την υποψία, ότι το πολύπριζο που ευθύνεται για αυτές τις καμμένες συσκευές (ένας ssd,δυο εσωτερικοί δίσκοι, δύο εξωτερικοι δίσκοι το τροφοδοτικό της τηλεόρασης και το hdmi πανελ του ενισχυτή) δεν είναι αυτό στο οποίο ήταν συνδεδεμένες αλλά ένα από τα άλλα δύο.

    - - - Updated - - -

    Μερικές πρόσθετες σκέψεις. Αν υποθέσουμε ότι κάηκαν λόγω υπέρτασης, τότε τι τα θες τα πολύπριζα με προστασία τάσης αφού δεν προστατεύουν!
    Βγάλε τα. Και αν δεις ότι ξανασυμβαίνει το ίδιο τότε βάλε κάτι σαν αυτό http://www.kafkas.gr/n/raycap-strikesorb-30-drm-prostateutiko-upertasis-788.htm?lang=el&path=-1395088324&page=1 στον κεντρικό πίνακα (κεντρική προστασία υπέρτασης). Υπάρχει μια πιθανότητα γείτονάς σου να έχει κάτι αντίστοιχο και αυτό να δημιουργεί προβλήματα σε εσένα. Όπως είπα πριν, προστατεύουν αυτά που είναι συνδεδεμένα σ' αυτό, αλλά δημιουργούν προβλήματα σε άλλες πιο "απομακρυσμένες" συσκευές.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα!
    Έχω ένα πρόβλημα με το ups που αγόρασα προχθές.
    Το μοντέλο είναι APC Back-ups ES700 και το πρόβλημα είναι το εξής:
    - Το συνδέω στο ρεύμα και το αφήνω κλειστό να φορτίσει πάνω από 16 ώρες (η μπαταρία έχει συνδεθεί κανονικά προφανώς).
    - Κατόπιν το ανάβω (ανάβει κανονικά) και δοκιμάζω ένα πορτατίφ σε όλες τις υποδοχές για να δω αν είναι οκ (το έκανα αυτό παλιότερα που είχα αγοράσει ups είχα χρησιμοποιήσει μόνο 3 από τις υποδοχές του και αρκετά αργότερα, όταν τις χρειάστηκα, κατάλαβα ότι άλλες τρεις δεν λειτουργούσαν=δεν έδιναν ρεύμα -προφανώς σε κανονική λειτουργία, όχι on-battery).
    - Ήταν οκ οπότε το ξανακλείνω και συνδέω το pc στην master, την οθόνη δίπλα και τον εξωτερικό παραδίπλα (στις υποδοχές με την μπαταρία).
    - Το ανοίγω, κάνει ένα μπιπ και μετά το γυρνάει σε συνεχές μπιπ χωρίς καθόλου φωτάκια.
    - Το κλείνω, βγάζω τις συσκευές και το ξανανοίγω αλλά τα ίδια.
    - Το δοκιμάζω σε άλλη πρίζα: Τα ίδια.
    - Το κλείνω, το βγάζω από την πρίζα και το ανοίγω να δω αν θα δουλέψει με την μπαταρία: Τα ίδια.
    - Πάτησε και το circuit breaker (είναι μέσα δηλαδή) αλλά πάλι τα ίδια.

    Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω
    Τι γίνεται;

    Ευχαριστώ πολύ.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως οι συσκευές που συνδέεις υπερβαίνουν τα watt του UPS και ενεργοποιήται η προστασία του;;;; (405 Watts / 700 VA).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-13, 21:24
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-13, 08:20
  3. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-13, 10:25
  4. Ερωτημα για πολυπριζο ασφαλειας με προστασια απο υπερταση
    Από cypher στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-13, 07:13
  5. Καλωδίωση για οικιακό/εταιρικό UPS
    Από kogos στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-13, 20:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας