Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    fc /b

    File Comparison utility for binary files.

    Για όσους παλιούς το θυμούνται ακόμα χρησιμοποιώ την εντολή fc /b file1 file2 για να συγκρίνω δύο αρχεία αν είναι όμοια.

    Αντιγράφω ένα μεγαλούτσικο (πχ κοντά 1GB) αρχείο απο τον δίσκο σε εξωτερικό δίσκο USB, μετά τρέχω το fc /b απο παράθυρο DOS
    και μου βρίσκει διαφορές, άλλοτε πολλές, άλλοτε λίγες και σχεδόν πάντα σε διαφορετικά σημεία στα αρχεία.

    Εχω win xp SP3 και το έχω παρατηρήσει σε πολλούς USB (εξωτερικούς) δίσκους και σε περισσότερα απο 1 PC.

    Τι γίνεται?
    καμμιά ιδέα κάποιος?
    Υποψιάζομαι ότι η εντολή fc έχει bug, μήπως υπάρχει κάποιο utility που να την υποκαθιστά?

  2. #2
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Δοκίμασε τα SHA1 hashes αν είναι ίδια, υπάρχουν αρκετά δωρεάν utilities για να υπολογίζουν file hashes.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  3. #3
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    κ. κ. Mods για να μην ανοίγω άλλο thread συνεχίζω εδώ μιας και αφορά το ίδιο προβλημα.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Εχω παλιούς δίσκους IDE μέσα σε εξωτερικές θήκες και τους χρησιμοποιώ για backup.
    Οι IDE HDD συνδέονται στο IDE HDD interface του external case και απο εκεί μέσω USB 2.0 στο desktop PC ή και laptop.

    Το όλο σύστημα παίζει καλά εκτός:
    οταν γίνεται αντιγραφή μεγάλου αρχείου, πχ >1GB, απο το desktop PC ή laptop στον εξωτερικό HDD USB 2.0. Τότε το αρχείο δεν είναι σίγουρο ότι αντιγράφτηκε σωστά στον εξωτερικό HDD.
    Αυτό το βρίσκω όταν τρέξω fc /b απο παράθυρο cmd ή comp απο παράθυρο powershell.
    Και στις 2 περιπτώσεις το πρωτότυπο (στον HDD του PC) έχει διαφορές με το αντίγραφο (στον external IDE HDD USB 2.0).

    Οι διαφορές δεν είναι μεγάλες, συνήθως τα 2 αρχεία διαφέρουν σε 1-10 θέσεις οι οποίες όχι μόνον αλλάζουν κάθε φορά που τρέχω fc /b ή comp αλλά και το πλήθος τους. Δλδ 4 θέσεις τώρα, 2 την επόμενη φορά, 7 την άλλη κλπ.

    Τα προγραμματα hash, πχ multihasher, κάθε φορά που υπολογίζουν (πχ) SHA-256 στο αρχείο στον external HDD βρίσκουν και διαφορετικό SHA-256.
    Τα προγραμματα hash, πχ multihasher, κάθε φορά που υπολογίζουν (πχ) SHA-256 στο αρχείο στον internal HDD βρίσκουν παντοτε το ίδιο SHA-256.

    Λάβετε υπ'όψιν ότι:
    1. Desktop PC και laptop δουλεύουν πάντα άψογα ότι και αν κάνουν και όσο και όσα μεγάλα αρχεία και αν γράφουν.
    2. Οι IDE HDD όταν συνδεόνται στο IDE interface του mainboard δουλεύουν πάντα άψογα και παίζουν και σε win 10 και σε XP και σαν boot και σαν δεύτεροι.
    3. το φαινόμενο παραμένει το ίδιο σε XP, 8.0, 8.1 και win 10.
    4. το φαινόμενο παραμένει το ίδιο και όταν το copy γίνεται απο τον file explorer και όταν γίνεται απο cmd παράθυρο.
    5. όλους τους IDE HDD τα διάφορα προγράμματα υγείας πχ diskinfo τους βγάζουν τέλειους. (και είναι πράγματι)
    6. το φαινόμενο το έχω παρατηρήσει σε external cases 5 διαφορετικών κατασκευαστών και με 5 διαφορετικούς IDE HDD απο 80GB έως 220GB.
    7. οταν μέσα στα ίδια external case βγάλω τον IDE HDD και βάλω SATA HDD τότε όλα δουλεύουν τέλεια και fc /b και comp και SHA-256 συμφωνούν πάντοτε!

    Ξέρετε κάτι, κάνα γιατροσόφι, σας έχει τύχει, είναι κρίμα να παροπλίσω δίσκους με χωρητικότητα ~600GB για μερικά λαθάκια που τελικά ΔΕΝ ευθύνονται αυτοί.
    Προς το παρόν τους χρησιμοποιώ μόνον για backup audio και video και .pdf αλλα ΟΧΙ για προγράμματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 22-03-17 στις 15:21.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    IDE δίσκους;

    Μήπως είναι καιρός να τους πετάξεις;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Ναι το σκέφτηκα αλλά τους έχω πληρώσει (ok, κάποτε) και όλοι μαζί είναι κάπου ~600GB.
    Και το χειρότερο είναι ότι όταν βάλω στο mainboard 1 SATA και 1 IDE (PATA) τότε εμφανίζονται διάφορα προβλήματα.
    Σου έχει τύχει?

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Είναι από αυτά τα θεμάτακια που σηκώνει κάποιος τα χέρια ψηλά!

    Λες ποιο πάνω οτι στα ίδια case βάζεις και sata, αυτό πως το κάνεις;

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες ποιο πάνω οτι στα ίδια case βάζεις και sata, αυτό πως το κάνεις;
    Υπάρχουν και combo θήκες, Σπύρο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    1. Ποιά μητρική και chipset έχεις, που έχει IDE;

    2. Θεωρώ ότι τα πάντα τα έχεις σε AHCI.

    3. Υπάρχει eSATA έξοδος, και σχετική θήκη/καταπακτή, για να κάνεις το μοναδικό αξιόπιστο τεστ;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #9
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Λες ποιο πάνω οτι στα ίδια case βάζεις και sata, αυτό πως το κάνεις;
    ψώνιζα ακριβά, όσα εξωτερικά κουτιά έκαναν από 20€ και πάνω είχαν και τα 2 interface, και IDE και SATA για τους δίσκους και e-SATA και USB 2.0 για την σύνδεση με το PC.
    Πριν 7-8 χρόνια οι SATA δεν ήταν τόσο διαδεδομενοι ή ήταν ακόμα ακριβοί και τα κουτιά με διπλά interface ήταν καλή επένδυση.

    Υποψιάζομαι ότι δεν τέσταραν το USB 2.0 όσο έπρεπε αλλά τότε είχε σταματήσει το IDE-PATA και το standard ήταν ήδη το SATA.
    Δεν υπάρχει πρόβλημα με μικρότερα αρχεία πάντως, εμφανίζεται σε .iso και ότι είναι 1-2 GB και πάνω.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ε τότε κάνε δοκιμή με σύνδεση σε eSATA.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    ψώνιζα ακριβά, όσα εξωτερικά κουτιά έκαναν από 20€ και πάνω είχαν και τα 2 interface, και IDE και SATA για τους δίσκους και e-SATA και USB 2.0 για την σύνδεση με το PC.
    Πριν 7-8 χρόνια οι SATA δεν ήταν τόσο διαδεδομενοι ή ήταν ακόμα ακριβοί και τα κουτιά με διπλά interface ήταν καλή επένδυση.

    Υποψιάζομαι ότι δεν τέσταραν το USB 2.0 όσο έπρεπε αλλά τότε είχε σταματήσει το IDE-PATA και το standard ήταν ήδη το SATA.
    Δεν υπάρχει πρόβλημα με μικρότερα αρχεία πάντως, εμφανίζεται σε .iso και ότι είναι 1-2 GB και πάνω.
    Μπορείς να δοκιμάσεις με εναν καθαρόαιμο usb to ide;

  12. #12
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    WAntilles,

    1. MSI K9A2 Plat και MSI DKA970GX Plat.
    Αρχαιολογίες και απολιθώματα το ξέρω και έχω και το θράσος να ποστάρω στο thread του RYZEN αλλά έχουμε αφραγκίες και ύφεση και παίζουν άψογα.

    2. Δεν ξέρω πως γίνεται AHCI σε εξωτερικό δίσκο IDE με σύνδεση USB 2.0

    3. Στα external enclosures που έχω:
    a. όταν βάζεις δίσκο IDE τότε η σύνδεση με το PC γίνεται ΜΟΝΟΝ μέσω USB 2.0.
    b. όταν βάζεις δίσκο SATA τότε η σύνδεση με το PC γίνεται με ένα απο τα δύο, δηλαδή είτε USB 2.0 είτε με e-SATA. Είχαμε πει παραπάνω ότι όταν είναι μέσα στα εξωτερικά κουτιά δίσκος SATA τότε όλα ok.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ε τότε την πάτησες.

    Ο μόνος τρόπος να σου δουλέψει σωστά είναι να παρακάμψεις πλήρως το USB ως εξής:

    1. Βρίσκεις έναν IDE-to-SATA adapter (τέτοιους έβγαζε μεταξύ άλλων π.χ. και η Delock).

    2. Βρίσκεις καλώδια SATA που να μην είναι και στις 2 άκρες το ίδιο (δηλαδή Α-Α ή Θ-Θ) αλλά να είναι Α-Θ.

    3. Συνδέεις IDE δίσκος -> adapter IDE-to-SATA -> SATA καλώδιο -> καταπακτή SATA -> eSATA -> μητρική σε AHCI.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να δοκιμάσεις με εναν καθαρόαιμο usb to ide;
    έχω 1 καθαρόαιμο κουτί με 1 ΜΟΝΟΝ σύνδεση στον δίσκο και 1 ΜΟΝΟΝ σύνδεση προς το PC, έναν εξωτερικό δίσκο 160GB Seagate, εννοείται και το κουτί και το τροφοδοτικό είναι Seagate και ετσι είναι από τότε που τα αγόρασα πριν 10+ χρόνια. Και εκεί εμφανίζεται το πρόβλημα.

    Υποθέτω ότι κάτι τρέχει με RFI-RMI, κινητά κλπ ή και κάποιο απο τα PC διότι έχω ένα χωρίς το πλαϊνό καπάκι. (ειναι ψηλή η NOCTUA)
    Ισως να είναι η ποιότητα των USB καλωδίων, ίσως το ανακαλύψω κάποτε...

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω 1 καθαρόαιμο κουτί με 1 ΜΟΝΟΝ σύνδεση στον δίσκο και 1 ΜΟΝΟΝ σύνδεση προς το PC, έναν εξωτερικό δίσκο 160GB Seagate, εννοείται και το κουτί και το τροφοδοτικό είναι Seagate και ετσι είναι από τότε που τα αγόρασα πριν 10+ χρόνια. Και εκεί εμφανίζεται το πρόβλημα.

    Υποθέτω ότι κάτι τρέχει με RFI-RMI, κινητά κλπ ή και κάποιο απο τα PC διότι έχω ένα χωρίς το πλαϊνό καπάκι. (ειναι ψηλή η NOCTUA)
    Ισως να είναι η ποιότητα των USB καλωδίων, ίσως το ανακαλύψω κάποτε...
    Ευχέλαιο θέλει

    Αλήθεια αν αντιγράψεις το αρχείο στον εξωτερικό και μετά το αντιγράψεις πάλι στον εσωτερικό τι κάνει;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπή Draytek Vigor 2830 από annex Α σε annex B (PSTN σε ISDN)
    Από macovet στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-13, 22:54
  2. πρόγραμμα java να τρέξει σε παράθυρο
    Από Alfie_orjohnny στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-13, 17:39
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 14:30
  4. Αγνωστο παραθυρο,μου νεκρωσε τη σελιδα.
    Από Theodore41 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-12, 23:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας