Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    08-01-2011
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΛΑΟΙ
    Είχα ξαναδημοσιεύσει πριν ένα χρόνο εδώ το ίδιο θέμα, χωρίς απάντηση. Είχα γράψει περίπου αυτά:

    περίεργα πράγματα στο router
    Προχθές δεν μπορούσα να συνδεθώ ασύρματα στο Internet. Μπαίνοντας στο ρούτερ (Echolife HG520c) από τον desktop υπολογιστή διαπιστώνω με έκπληξη ότι είχε αλλαχτεί το username, password και το SSID του ασύρματου δικτύου. Από το όνομα κατάλαβα ότι επρόκειτο για κάποιο γνωστό μου, που ούτε καμιά επίσκεψη στο σπίτι μου είχε κάνει ποτέ, ούτε διανοούμαι κακή πρόθεση αλλά ούτε σχετικός με τα computer είναι. Επίσης ενώ είχα πάντα απενεργοποιημένο το Remote Management το βρήκα ενεργοποιημένο.
    Η αλλαγή πρέπει να έχει γίνει πριν καμιά βδομάδα, αν κρίνω από το χρόνο του uptime, ενώ το SSID και το αντίστοιχο συνθηματικό πρέπει να άλλαξε την τελευταία μέρα που δεν είχα ασύρματο δίκτυο. Τίποτα άλλο δεν έχω παρατηρήσει ακόμα, συνεχίζω να δουλεύω με τα καινούρια δεδομένα, (έχω βέβαια απενεργοποιήσει το Remote Management του ασύρματου δικτύου), μέχρι να βγάλω άκρη τι μπορεί να συνέβη.
    Επικοινώνησα με οτενετ γιατί δεν ήξερα αν άλλος λογαριασμός μπορεί να συνδεθεί στη δική μου ADSL γραμμή. Ρώτησα τι μπορεί να συνέβη, δεν με φώτισαν. Κάποιος από εσάς μπορεί;


    Επανέρχομαι γιατί συνέβη πάλι εχτές, με νέες διευθύνσεις στο ρούτερ μου. Στο μεταξύ διαπίστωσα ότι σε αυτό το αναθεματισμένο ρούτερ μπαίνεις ακόμα και με απενεργοποιημένο το remote managment.
    Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα με οτενετ --έχουν απεργία σήμερα. Δεν περιμένω πολλά πράγματα, αν και νομίζω ότι το μπλέξιμο είναι από εκεί.
    Δεν ξέρω αν πρέπει να φοβάμαι, έστω και έτσι το ιντερνετ λειτουργεί σωστά για εμένα. Δεν ξέρω για τον άλλο του οποίου το λογαριασμό χρησιμοποιώ άθελά μου.
    Όμως το θέμα, εκτός από το τεχνικό του ενδιαφέρον, γίνεται εκνευριστικό όταν δεν δίνεται καμιά υπεύθυνη εξήγηση.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως μπήκε κάποιος ασύρματα στο δίκτυο σου και μπήκε στο interface του ρούτερ; Άλλαξε κωδικό του wireless σε κάτι πολύπλοκο και τουλάχιστον 12 ψηφία, με WPA2
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το username και το password της σύνδεσης μπορείς να το αλλάξεις μόνο μέσα απο την σελίδα του myotenet. Αρα κάποιος έχει πρόσβαση εκεί και οχι μόνο στο ρούτερ σου. Απο το ρούτερ μπορείς να αλλάξεις μόνο το password του wireless. Φρόντισε να βρείς ποιός μπορεί να χρησιμοποιεί τους κωδικούς σου για να μπαίνει στο myotenet σαν να είσαι εσυ και επίσης άλλαξε τα στοιχεία που μπαίνεις στο interface του ρούτερ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    22-11-2010
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το username και το password της σύνδεσης μπορείς να το αλλάξεις μόνο μέσα απο την σελίδα του myotenet. Αρα κάποιος έχει πρόσβαση εκεί και οχι μόνο στο ρούτερ σου. Απο το ρούτερ μπορείς να αλλάξεις μόνο το password του wireless. Φρόντισε να βρείς ποιός μπορεί να χρησιμοποιεί τους κωδικούς σου για να μπαίνει στο myotenet σαν να είσαι εσυ και επίσης άλλαξε τα στοιχεία που μπαίνεις στο interface του ρούτερ.
    Δεν αναφερεται στη συνδεση adsl αλλα στο wireless.
    Τι ειδους προστασια χρησιμοποιεις; Πχ WEP ή WPA που αναφερεται πιο πανω;

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dim05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αναφερεται στη συνδεση adsl αλλα στο wireless.
    Τι ειδους προστασια χρησιμοποιεις; Πχ WEP ή WPA που αναφερεται πιο πανω;

    Μπαίνοντας στο ρούτερ (Echolife HG520c) από τον desktop υπολογιστή διαπιστώνω με έκπληξη ότι είχε αλλαχτεί το username, password και το SSID του ασύρματου δικτύου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2011
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΟΛΑΟΙ
    --Δεν πρόκειται για απλή αλλαγή της ασύρματης σύνδεσης, αλλά για εγκατάσταση στο ρούτερ μου του λογαριασμού σύνδεσης ενός άλλου, μαζί και οι ρυθμίσεις του για το ασύρματο δίκτυο. Την πρώτη φορά από τα ονόματα και τα συνθηματικά μάντεψα ποιός ήτανε --μια μικρή κοινωνία είμαστε. Το συζήτησα μαζί του, μου είπε ότι είχε πρόβλημα και οι τεχνικοί της οτενετ δεν μπορούσαν να του δώσουν μια οριστική λύση. Εκεί φαντάζομαι έγινε το μπέρδεμα από τον οτε. Επικοινώνησα μαζί τους, έκανα αυτά που είχα σκεφτεί και εγώ, δηλαδή επανέφερα τα δικά μου στοιχεία και απελευθέρωσα τα άλλα, αλλά τι είδους μπέρδεμα έγινε δεν μου είπαν. Ή δεν ήξεραν ή δεν ήθελαν να μου πούν.
    --Τώρα επαναλαμβάνεται το πρόβλημα, και ευτυχώς βλέπω ανταπόκριση στο φόρουμ μήπως βγάλουμε καμιά άκρη. Ο καινούριος εισβολέας μου είναι άγνωστος και νομίζω ότι όσο είμαι εγώ μέσα δεν θα μπορεί αυτός να σερφάρει. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο τους τεχνικούς να δω τι θα μου πουν.
    --Στο myotenet το έλεγξα, δεν υπάρχει καμία αλλαγή.
    --Ετούτο το ρούτερ που έχω δεν επιτρέπει καμία αλλαγή username & pasword.

    - - - Updated - - -

    Επικοινώνησα τελικά με otenet. Αυτή τη φορά δεν ήταν όπως την άλλη, το καινούριο username ήταν για μένα, χωρίς να το ξέρω και χωρίς να ξέρω και το password. Ο ρούτερ το πήρε από μόνος του.
    Τώρα πόθεν προέκυψε αυτή η αλλαγή και γιατί δεν πήρα εξήγηση.
    Μου είπαν, για να μην έχω ξανά μπερδέματα, να στείλω φαξ στο 6779990 που διαχειρίζονται τα ονόματα, με όλα τα στοιχεία μου, όνομα, αφμ, κωδικούς κτλ. Παραθέτω πιό κάτω αυτά που ζητάω:

    Προς υπηρεσία διαχείρισης Username & Password otenet.
    Κύριοι,
    μετά από υπόδειξη του τεχνικού σας κ. ....... με τον οποίο μιλούσα το πρωί για το πρόβλημά μου, ζητώ να τακτοποιήσετε την εκκρεμότητα που υπάρχει με το λογαριασμό μου και να αποκαταστήσετε ως μοναδικό username σύνδεσης το “τάδε”, το οποίο διατηρώ για πολλά χρόνια.
    Συγκεκριμένα σας ενημερώνω ότι ξαφνικά άλλαξε προχτές το όνομα και συνθηματικό στο ρούτερ μου σε ................ και κρυφό password, το οποίο ανακάλυψα τυχαία, μετά από αδυναμία πρόσβασης στο Internet. Και κάτι παρόμοιο είχε γίνει παλιότερα σε εμένα πάλι, με συγκεκριμένο λογαριασμό άλλου ατόμου αυτή τη φορά. Λεπτομέρειες αν θέλετε μπορείτε να δείτε εδώ:
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...-router-μου
    για τα οποία θα σας παρακαλούσα να με ενημερώσετε, αν έχετε κάποια εξήγηση, για το τι έχει συμβεί.
    Τα στοιχεία μου είναι:
    ................
    Περιμένω ενημέρωση όταν τακτοποιηθεί το θέμα για να αλλάξω το password που σας αποκάλυψα.....
    .------------------

    Αυτά και βλέπουμε.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Μηπως πριν σου ξανασυμβει αλλαξες πακετο ομιλιασ-ιντερνετ στο τηλεφωνο σου ;
    Αν ναι και με δεδομενο οτι οπως λες ειχες πολλά χρονια το username, εκει βγηκε νεο username..

  8. #8
    Εγγραφή
    15-01-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport entry 2i
    Ειμαι και εγω περιεργος να δω τι εξηγηση θα δωσουν...

  9. #9
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όταν λες ότι είχες απενεργοποιήσει το Remote management , εννοείς την πρόσβαση στο GUI του Router σου απέξω ή το TR069 ?

Παρόμοια Θέματα

  1. Κάτι πάει στραβά με το router μου
    Από HugeG στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-13, 03:42
  2. Γιατι δεν μπαινει στο ιντερνετ ;
    Από BASILISP στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 00:27
  3. Πρόσβαση στον router μου από τους τεχνικούς της hol?
    Από vermio στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-13, 20:20
  4. Δεν μπορώ να συνδεθώ στο Router μου!
    Από Andartaki στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-13, 22:41
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-13, 18:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας