Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 73
  1. #31
    Εγγραφή
    24-01-2006
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL 931VII
    Παιδιά όταν κατι δουλεύει κανονικά για μήνες και ξαφνικά χαλάει δεν είναι ούτε το DNS ούτε τα pc μας. κάτι στον ΟΤΕ είναι. τώρα τι ενας θεός ξέρει. είτε τα dslam έχουν γεμίσει είτε κάποιο θέμα παρουσιάζετε στον ΟΤΕ και δεν το ξέρουν οι sherlock του 13888.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι βέβαια θέμα torrent ή/και περίεργων ρυθμίσεων του προγράμματος: η ίδια ακριβώς συμπεριφορά θα υπάρχει και μέσω του browser (απεθείας downloads), μέσω download manager, ftp, κτλ κτλ κτλ. Ο φίλος παραπάνω που λέει ότι το skype δουλεύει κανονικά, ας δοκιμάσει να ανοίξει το skype (ή το steam, ή οτιδήποτε άλλο ζητάει connection) μετά την έναξη των downloads. Θα δει ότι τότε δεν θα δουλεύει ούτε αυτό.

    Ναι ισχύει αυτό που λέει ο φίλος εδώ. μετά αφού πιάσει max speed είτε ειναι torrent είτε είναι ftp δεν ανοίγει τίποτα καινούργιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cataract : 07-01-14 στις 19:58.

  2. #32
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Ιλίσια
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    Path Level
    Fastpath
    Τι κανουμε τελικα ?
    Εχουμε ηδη δηλωσει βλαβη και λενε ότι δεν υπαρχει πρόβλημα.!!!!
    Ποια είναι η λυση λοιπον ?
    Πως τους ανοιγουμε τα ματια ?

  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cataract Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά όταν κατι δουλεύει κανονικά για μήνες και ξαφνικά χαλάει δεν είναι ούτε το DNS ούτε τα pc μας. κάτι στον ΟΤΕ είναι. τώρα τι ενας θεός ξέρει. είτε τα dslam έχουν γεμίσει είτε κάποιο θέμα παρουσιάζετε στον ΟΤΕ και δεν το ξέρουν οι sherlock του 13888.




    Ναι ισχύει αυτό που λέει ο φίλος εδώ. μετά αφού πιάσει max speed είτε ειναι torrent είτε είναι ftp δεν ανοίγει τίποτα καινούργιο.
    Δοκίμασες να βάλεις τους dns με το χέρι στην κάρτα δικτύου;

  4. #34
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Δυστυχώς ούτε με DNS στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου κάνει κάτι (ευχαριστώ για το suggestion @sdikr). Έβαλα DNS της Google, θα δοκιμάσω και του ΟΤΕ, αλλά πιθανολογώ ότι ούτε αυτό θα παίξει
    (έτρεξα μέσω FF - direct download μέσω του browser - 3 δοκιμαστικά αρχεία, με συνολική μέγιστη ταχύτητα και πχ το Outlook βγάζει send/receive error)

  5. #35
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ρε παίδες, έκατσα και έκανα το ίδιο πράγμα με Torrents Και με το steam (download 5+ mb/sec αλλά χωρίς να έχω το πρόβλημα που αναφέρθηκε .
    Είμαι με Ethernet και με το κινητό ταυτόχρονα που δοκίμασα δεν είχα issues , στο torrent clients max connections = 200 . (Ζωγράφου VDSL KV Huwaei) .

    Στο Router μου έχω suffix username@ipv6ote.gr διότι έχω λίγο καλύτερο Latency , δοκιμάστε και εσείς , διότι to be honest δεν το γύρισα να δοκιμάσω με @otenet.gr .

  6. #36
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Ιλίσια
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    SPEEDPORT PLUS
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AssVas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παίδες, έκατσα και έκανα το ίδιο πράγμα με Torrents Και με το steam (download 5+ mb/sec αλλά χωρίς να έχω το πρόβλημα που αναφέρθηκε .
    Είμαι με Ethernet και με το κινητό ταυτόχρονα που δοκίμασα δεν είχα issues , στο torrent clients max connections = 200 . (Ζωγράφου VDSL KV Huwaei) .

    Στο Router μου έχω suffix username@ipv6ote.gr διότι έχω λίγο καλύτερο Latency , δοκιμάστε και εσείς , διότι to be honest δεν το γύρισα να δοκιμάσω με @otenet.gr .
    Μπορεις να το δοκιμασεις και να μας πεις σε παρακαλω γειτονα ?
    Ευχαριστω.

  7. #37
    Εγγραφή
    24-01-2006
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL 931VII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AssVas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παίδες, έκατσα και έκανα το ίδιο πράγμα με Torrents Και με το steam (download 5+ mb/sec αλλά χωρίς να έχω το πρόβλημα που αναφέρθηκε .
    Είμαι με Ethernet και με το κινητό ταυτόχρονα που δοκίμασα δεν είχα issues , στο torrent clients max connections = 200 . (Ζωγράφου VDSL KV Huwaei) .

    Στο Router μου έχω suffix username@ipv6ote.gr διότι έχω λίγο καλύτερο Latency , δοκιμάστε και εσείς , διότι to be honest δεν το γύρισα να δοκιμάσω με @otenet.gr .


    Εμείς λέμε για Μέγιστη ταχύτητα η οποία για 50mbps είναι 6.25 megabytes / second.
    λογικό είναι στα 5 να μην έχεις θέμα, ούτε εγώ έχω. Πολλά torrent client μετράνε τη ταχύτητα σε MiB/s (Mebibit per second) που περίπου 5.5 είναι όντως 50mbps.

    Κανονικά θα έπρεπε εκεί που κατεβάζει με μέγιστη ταχύτητα όταν ανοίξουμε κάτι άλλο να μειώσει αυτό που κατεβάζουμε και να ανοίξει το αλλο όπως άλλωστε γινόταν για εμένα μέχρι 1 μήνα πριν. τώρα απλά κολλάει μέγιστη ταχύτητα και με αποσυνδέει απο όλες τις άλλες εφαρμογές.

    Τέλος πάντων, χθες έστειλα email στον ΟΤΕ και σήμερα ήρθε ο τεχνικός στο σπίτι μου, δοκιμάσαμε 2 ρουτερ και όντως το είδε και αυτός το πρόβλημα. δεν ειναι θέμα DNS πάντως γιατί 2 διαφορετικά pc παρουσίασαν το ίδιο, αλλα είναι μάλλον θέμα διαχείρισης. το δήλωσαν ως βλάβη και τώρα αν θα το ψάξουν δε το γνωρίζει κανείς. αν ειναι 1-2 άτομα που έχουν δηλώσει αυτό το θέμα δεν θα ασχοληθούν για αυτό καλό θα ήταν όσοι έχουμε το θέμα με το vdsl να δηλώσουν αναλυτικά τι γίνεται για να κάτσουν εκεί στην διαχείριση του οτε να ασχοληθούν.
    λογικά μου είπε σε 1-2 μέρες να έχω απάντηση εφόσον ασχοληθεί κάποιος.

    αυτά τα ολίγα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cataract : 09-01-14 στις 12:09.

  8. #38
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cataract Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος πάντων, χθες έστειλα email στον ΟΤΕ και σήμερα ήρθε ο τεχνικός στο σπίτι μου, δοκιμάσαμε 2 ρουτερ και όντως το είδε και αυτός το πρόβλημα. δεν ειναι θέμα DNS πάντως γιατί 2 διαφορετικά pc παρουσίασαν το ίδιο, αλλα είναι μάλλον θέμα διαχείρισης. το δήλωσαν ως βλάβη και τώρα αν θα το ψάξουν δε το γνωρίζει κανείς. αν ειναι 1-2 άτομα που έχουν δηλώσει αυτό το θέμα δεν θα ασχοληθούν για αυτό καλό θα ήταν όσοι έχουμε το θέμα με το vdsl να δηλώσουν αναλυτικά τι γίνεται για να κάτσουν εκεί στην διαχείριση του οτε να ασχοληθούν.
    λογικά μου είπε σε 1-2 μέρες να έχω απάντηση εφόσον ασχοληθεί κάποιος.

    αυτά τα ολίγα.
    Με τις πολύ φτωχές γνώσεις μου, αυτό το εκλαμβάνω ως καθαρά πρόβλημα του ΟΤΕ (να είναι οι ρυθμίσεις του προφιλ; να είναι το ΚΑΦΑΟ; δεν έχω ιδέα φυσικά). Σίγουρα είμαστε μερικοί εδώ - μάλιστα όταν είχα αναφέρει το πρόβλημα, ο εκπρόσωπος στο κέντρο μου είχε πει ότι είχε και ο ίδιος το πρόβλημα αυτό ακριβώς. Επειδή μου έστειλαν SMS από τον ΟΤΕ ότι το πρόβλημα λύθηκε, θα τους πάρω να το ξανα-ανοίξω.

  9. #39
    Εγγραφή
    24-01-2006
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL 931VII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τις πολύ φτωχές γνώσεις μου, αυτό το εκλαμβάνω ως καθαρά πρόβλημα του ΟΤΕ (να είναι οι ρυθμίσεις του προφιλ; να είναι το ΚΑΦΑΟ; δεν έχω ιδέα φυσικά). Σίγουρα είμαστε μερικοί εδώ - μάλιστα όταν είχα αναφέρει το πρόβλημα, ο εκπρόσωπος στο κέντρο μου είχε πει ότι είχε και ο ίδιος το πρόβλημα αυτό ακριβώς. Επειδή μου έστειλαν SMS από τον ΟΤΕ ότι το πρόβλημα λύθηκε, θα τους πάρω να το ξανα-ανοίξω.

    Δεν είναι θέμα ρουτερ ή γραμμής, για αυτό οι τεχνικοί και στο 13888 δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω. αυτοί απλά ελέγχουν τη γραμμή αν ειναι ΟΚ.
    είναι το πιο πιθανό θέμα διαχείρισης, δηλαδή αυτόν που ελέγχουν και δρομολογούν τα πακέτα του ίντερνετ απο και προς τα dslam και μετά έξω.
    μπορεί να είναι και θέμα Software όπως ήταν πέρυσι που δεν δούλευε καλά το upload. πάντως είναι οι ίδιοι που πρέπει να δουν τι γίνεται και όχι οι τεχνικοί που έρχονται σπίτι και απλά ελέγχουν τη γραμμή.

  10. #40
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    FWIW οι έλεγχοι που έκαναν, στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον, ήταν όλοι εξ αποστάσεως - δεν ήρθε κάποιος τεχνικός σπίτι.

  11. #41
    Εγγραφή
    24-01-2006
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL 931VII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    FWIW οι έλεγχοι που έκαναν, στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον, ήταν όλοι εξ αποστάσεως - δεν ήρθε κάποιος τεχνικός σπίτι.
    επαναλαμβάνω... αυτοί κοιτάζουν μόνο την ποιότητα της γραμμής, ποσό συγχρονίζεις, FEC, CRC HEC errors τέτοια γενικά.
    το πως δουλεύει το δίκτυο του οτε το ελέγχει η το τμήμα διαχείρισης. αυτοί πρέπει να κοιτάξουν και να βρουν τι γίνεται.

  12. #42
    Εγγραφή
    17-01-2005
    Περιοχή
    Ανω Γλυφάδα
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    TP-Link VR900
    Επεσα κατά τύχη πάνω στα γραφόμενά σας λεβέντες. Αντιμετωπίζω ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια προβλήματα κι εγώ στην Γλυφάδα. Μέχρι τώρα τσακωνόμουνα με τη γυναίκα μου επειδή, ενώ εγώ κατέβαζα ταινίες στον υπολογιστή, εκείνη δεν μπορούσε να μπεί πουθενά από το λάπτοπ της. Τα κατεβάσματά μου γίνονται με JDownloader, premium host και ταχύτητες που παίζουν με μέσο όρο τα 5,7 mbps. Δεν μου αρέσουν οι θεωρίες συνωμοσίας, αλλά τείνω να πιστέψω ότι το θέμα είναι γνωστό στον ΟΤΕ κι αμφιβάλω αν θέλουν (ή μπορούν) να κάνουν κάτι...
    Thermaltake View 71 RGB, ASRock Z390 Taichi Ultimate, Intel i9-9900k, Thermaltake Floe Riing RGB 280, Corsair Vengeance RGB pro Series 32 GB DDR4 3200 RAM, Samsung 970 Evo Nvme M.2 1TB, Corsair HX1200i PSU, Gigabyte GV-R929OC-4GD, TP-LINK Archer VR900, Dell U2713H, Logitech HD Pro Webcam C920, Logitech G602 mouse, Corsair Strafe Silent Keyboard, Windows 10 pro (x64).

  13. #43
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα το δοκιμάσω αν πάω σπίτι διότι παίζει και γυναίκα .

    Μέχρι τότε δεν μπορείς γείτονα να κάνεις το ανάποδο ; να ορίσεις σαν username σου το username@ipv6ote.gr και να δεις αν συνεχίζει το πρόβλημα ;

  14. #44
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Έτσι απλά; πχ αν το username μου είναι koukouroukou ( ), το κάνω από koukouroukou@otenet.gr, σε koukouroukou@ipv6ote.gr, απλά στις ρυθμίσεις του ρουτερ (χωρίς δλδ να μιλήσω με τον ΟΤΕ);

  15. #45
    Εγγραφή
    15-01-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport entry 2i
    Εγώ πάντως που έχω ορίσει σαν usrename το user@ipv6ote.gr δέν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.Κατεβάζω αβέρτα και σερφάρω ταυτόχρονα,μόνο που δέν μου εμφανίζει dns στο ipv6.

    Βέβαια όταν χρησιμοποιώ το user@otenet.gr δέν παίζει το ipv6 με τίποτα λέμε...

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περίεργο πρόβλημα με κάρτα γραφικών.
    Από Dark life στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 12:51
  2. περιεργο προβλημα με spotify και μtorrent
    Από bill27 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-13, 20:49
  3. προβλημα με ραμ(?) [solved]
    Από dspug7 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-13, 22:20
  4. Περίεργο πρόβλημα με το ρεύμα
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-13, 19:01
  5. Περιεργο προβλημα με netbook
    Από trellakias στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-13, 18:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας