Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Prague, CZ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Του φωτός
    ISP
    Forthnet
    Router
    Μαύρο
    Καλησπέρα σε όλους,

    Μεταβαίνω μόνιμα για εργασία στην Τσεχία ως προγραμματιστής και θα αποχωριστώ το desktop που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα. Θέλω να αγοράσω ένα laptop μέχρι 800 (άααααντε και λίγο παραπάνω) ευρώ ώστε να το χρησιμοποιήσω σαν κύριο Η/Υ πάνω (δεν σκοπεύω να αγοράσω desktop για τα πρώτα χρόνια).

    Η χρήση του πλην της casual χρήσης σε σελίδες κτλ θα είναι για web development (ένας apache, τα ΙDΕ - Netbeans, compilers κτλ), όμως φυσικά θα έχει και χρήση για θέαση ταινιών και λίγο gaming (στο τωρινό κανα pro παίζω και είχα κολλήσει και με το mass effect trilogy).

    Το laptop θα αγοραστεί από εδώ, οπότε είναι σημαντική η ευρωπαϊκή εγγύηση να ισχύει στην Τσεχία (μην κάνει tour στην Ευρώπη για να φτιαχτεί κ ξαναγυρνά κτλ) και μέχρι στιγμής έχω ξεχωρίσει 2 επιλογές:

    http://www.mediamarkt.gr/mcs/product...08,592997.html το οποίο υπερτερεί σε επεξεργαστή και το

    http://www.msystems.gr/index.php?cat...&product=16852 το οποίο είναι πιο all around λύση, όμως με χαμηλότερη CPU που δεν ξέρω κατά πόσο θα δω διαφορά.
    Στις μάρκες αυτές καταλήγω λόγω κριτικών για καλό after market service.

    Ο σκληρός δεν παίζει ρόλο για μένα καθώς α) θα έχω πολλούς εξωτερικούς και β) θα αλλαχθεί με SSD κάποια στιγμή. Πάνω σε αυτό το θέμα, η optimal λύση των 2 θέσεων για σκληρό σε αυτό το budget θα ήταν επιθυμητή, αλλά από όσο έχω δεί δεν παίζουν πολλά.

    Τι προτείνετε; Αξίζει τα 100+ το Dell? υπάρχει κάποια άλλη επιλογή καλύτερη;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Prague, CZ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Του φωτός
    ISP
    Forthnet
    Router
    Μαύρο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ, χάνω από CPU σε σχέση με το toshiba, χάνω και από κάρτα γραφικών σε σχέση και με τα 2, σωστά;
    Σε τι υπερτερεί; Δεν το χω δεί από κοντά το συγκεκριμένο μοντέλο, οπότε δεν γνωρίζω.

    Thanx!

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Κοινή ψύξη σε dedicated κάρτα γραφικών και CPU ίσως είναι κάτι που δε θες.

    Επίσης, δύσκολο να δεις τέτοιας κλάσης λαπτοπ σε βιτρίνα.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802

  6. #6
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μεταξύ των δύο αυτών μοντέλων ταλαντευόμουν κι εγώ σήμερα που πήγα μια βόλτα στα MediaMarkt. Εχουν και τα δύο διετή εγγύηση και αυτο ειναι στα συν. Το dell έχει πολύ καλύτερη κάρτα γραφικών ενώ ο Toshiba πολύ καλυτερο επεξεργαστή. Εξαρτάται από εσένα που θες να δώσεις προτεραιότητα. Τους low-voltage επεξερστές όπως αυτός του dell δεν του συμπαθώ και πολύ, διοτι θεωρώ ότι το μόνο που προσφέρουν είναι (ίσως) χαμηλότερες θερμοκρασίες και μεγαλύτερη διάρκεια στη μπαταρία, οπότε προορίζονται μάλλον για συχνή χρήση στο δρόμο με τη μπαταρία.
    Εγώ δεν παίζω πολλά παιχνίδια και θα προτιμούσα το Toshiba. Για σένα ίσως να είναι καλύτερο το Dell.
    Πιάνομαι από το "800 (άντε και λίγο παραπάνω)" και σου κάνω και την εξης πρόταση (πάλι Toshiba) με πολύ καλύτερη καρτα γραφικών (εξακολουθεί όμως ο Dell να έχει λίγο καλύτερη) και 2 χρόνια Internationl Warranty

    Όσον αφορά την εγγύηση δεν είμαι ειδικός αλλά πρέπει σίγουρα να αποφύγεις το e-shop και παρόμοια καταστήματα που προσφέρουν εγγύηση καταστήματος, ώστε να μην έχεις θέματα στο εξωτερικό.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-10-2013
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ρίξε μια ματιά και στο κλασσικό dell 5720 είναι εξσιρετικό για τα λεφτά του http://www.e-laptops.gr/product.php?prd=2367

  8. #8
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Περιοχή
    Prague, CZ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Του φωτός
    ISP
    Forthnet
    Router
    Μαύρο
    Καλημέρα και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

    @cmaniac
    Ναι, το κατανοώ απλά η HD 4000 με περιορίζει έστω και στο περιστασιακό gaming όταν θα θέλω. Όμως επειδή η ποιότητα του probook σαν σασί κ κατασκευή είναι όντως καλύτερη, κοιτάζω την πρόταση του OrderlordTank, η τουλάχιστον το ακριβώς παραπάνω μοντέλο http://www.digideli.gr/best_prices/L...4#product_spec

    Το laptop αυτό φαίνεται πως με καλύπτει τεχνικά, αλλά δεν μπορώ να δω reviews πουθενά και σε παρόμοια μοντέλα αυτό που του καταλογίζουν είναι η οθόνη του. Ένα μεγάλο μείον σε αυτό είναι η εγγύηση του η οποία είναι 12 μήνες.

    Από την άλλη έχουμε την πρόταση του mkotsi για το satellite το οποίο είναι αρκετά ακριβότερο με παρόμοια specs (2 Υ εγγύηση), μένει να το δω από κοντά ως προς την ποιότητα κατασκευής του.

    @waltjunior43, ωραίο το dell το χα τσεκάρει και εγώ, αλλα νομίζω πως με λίγο παραπάνω λεφτά που παω σε probook συμφέρει περισσότερο..

  9. #9
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Προσωπικη μου γνωμη ειναι πως ειναι καλυτερη η ποιοτητα κατασκευης των probook σε σχεση με αλλες μη επαγγελματικες σειρες,παρα να εχεις 1 η και 2 χρονια παραπανω εγγυηση.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Προσωπικά θα πήγαινα προς το 6χίλιαρο ή θα περίμενα να περάσει τις παιδικές ασθένειες το αντίστοιχο νέο 650

  11. #11
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SyMpToM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
    Από την άλλη έχουμε την πρόταση του mkotsi για το satellite το οποίο είναι αρκετά ακριβότερο με παρόμοια specs (2 Υ εγγύηση), μένει να το δω από κοντά ως προς την ποιότητα κατασκευής του.
    παρόμοια specs δεν το λες. έχει κλάσεις ανώτερη CPU από τον Dell και τον Hp και κλάσης ανώτερη κάρτα γραφικών από τον άλλο Toshiba.
    Το θέμα είναι αν σου χρειάζονται και τα δύο (δυνατή CPU+GPU)

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά laptop 350-400 ευρώ για καθημερινή χρήση office, internet, skype
    Από delphi στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-13, 21:20
  2. Γνωμες για αγορα νεου Laptop mexri 800 ευρω (multitasking και gaming)
    Από djbil στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-13, 04:56
  3. Αγορά laptop μέχρι 900 ευρώ για developing
    Από Gus στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-13, 19:48
  4. Αγορά laptop μεχρι 800 ευρώ
    Από marabou στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-13, 17:37
  5. Αγορά laptop μέχρι 700-900€ (;)
    Από Lector_Teo στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-12, 13:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας