Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Καλησπέρα σε όλους,

    Κατ' αρχήν συγγνώμη αν δημοσιεύω σε λάθος ενότητα, αν συμβαίνει αυτό ας μεταφερθεί το post μου στη σωστή.

    Είμαι με τον ΟΤΕ εδώ και πάρα πολλά χρόνια (δεκαετίες) και με ADSL από το 2006. Λόγω των μεγάλων χρεώσεων του ΟΤΕ και μιας προσφοράς της Vodafone/HOL, αποφάσισα να μεταφέρω τη γραμμή μου στη HOL. Συγκεκριμένα, η προσφορά είναι για το HOL Double Play Ευέλικτο 300' στα 17 ευρώ/μήνα + 36 ευρώ κόστος ενεργοποίησης. Έχω ήδη υπογράψει τα σχετικά έγγραφα και αναμένω να γίνει η μεταφορά.

    Πριν λίγο με κάλεσε μια υπάλληλος του ΟΤΕ και προσπάθησε να με πείσει να παραμείνω σ' αυτούς. Μου προσέφερε σύνδεση με τα εξής χαρακτηριστικά: Internet μέχρι 24 Mbps (ίδιο με της HOL), 3,5 ώρες δωρεάν αστικά/υπεραστικά + μισή ώρα δωρεάν κινητά (η HOL δίνει 5 ώρες δωρεάν προς όλους) και όλα αυτά με 27,90 ευρώ/μήνα για τους πρώτους 6 μήνες και μετά 32,90 ευρώ/μήνα. Επίσης μου δίνει 100 € δωροεπιταγή για αγορές από τα καταστήματα Γερμανός.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να πάω στη HOL με τα παραπάνω δεδομένα. Να σημειώσω πως μέχρι στιγμής η γραμμή του ΟΤΕ είναι άψογη χωρίς κανένα πρόβλημα και το router μου συγχρονίζει στα 12 Mbps χωρίς καμία απολύτως αποσύνδεση. Δηλαδή οι υπηρεσίες του ΟΤΕ είναι άψογες ως προς την ποιότητά τους.

    Τι γνώμη έχετε; Μπορώ να περιμένω αντίστοιχη ποιότητα και από τη HOL ή θα ανοίξω το κουτί της Πανδώρας και θα μου σπάσουν τα νεύρα με τα προβλήματα και τις αποσυνδέσεις; Είμαι στην περιοχή των Κάτω Πατησίων (Αθήνα). Όσοι από εσάς έχετε κάνει τη μετάβαση από ΟΤΕ σε HOL αν θέλετε πείτε μου τις εντυπώσεις σας για να ξέρω τι να περιμένω και να αποφασίσω αν θα πρέπει να προχωρήσω στη μεταφορά.

    Όλες οι απόψεις/γνώμες είναι ευπρόσδεκτες, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λόγω καλής ποιότητας της γραμμής δεν θα δεις ιδιαίτερες διαφορές. Τα ίδια πράγματα οπως στον ΟΤΕ θα δεις

  3. #3
    Εγγραφή
    30-06-2013
    Περιοχή
    Κηπούπολη
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11044/1080
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΟΤΕ-Speedport Entry 2
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 32(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrDSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Κατ' αρχήν συγγνώμη αν δημοσιεύω σε λάθος ενότητα, αν συμβαίνει αυτό ας μεταφερθεί το post μου στη σωστή.

    Είμαι με τον ΟΤΕ εδώ και πάρα πολλά χρόνια (δεκαετίες) και με ADSL από το 2006. Λόγω των μεγάλων χρεώσεων του ΟΤΕ και μιας προσφοράς της Vodafone/HOL, αποφάσισα να μεταφέρω τη γραμμή μου στη HOL. Συγκεκριμένα, η προσφορά είναι για το HOL Double Play Ευέλικτο 300' στα 17 ευρώ/μήνα + 36 ευρώ κόστος ενεργοποίησης. Έχω ήδη υπογράψει τα σχετικά έγγραφα και αναμένω να γίνει η μεταφορά.

    Πριν λίγο με κάλεσε μια υπάλληλος του ΟΤΕ και προσπάθησε να με πείσει να παραμείνω σ' αυτούς. Μου προσέφερε σύνδεση με τα εξής χαρακτηριστικά: Internet μέχρι 24 Mbps (ίδιο με της HOL), 3,5 ώρες δωρεάν αστικά/υπεραστικά + μισή ώρα δωρεάν κινητά (η HOL δίνει 5 ώρες δωρεάν προς όλους) και όλα αυτά με 27,90 ευρώ/μήνα για τους πρώτους 6 μήνες και μετά 32,90 ευρώ/μήνα. Επίσης μου δίνει 100 € δωροεπιταγή για αγορές από τα καταστήματα Γερμανός.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να πάω στη HOL με τα παραπάνω δεδομένα. Να σημειώσω πως μέχρι στιγμής η γραμμή του ΟΤΕ είναι άψογη χωρίς κανένα πρόβλημα και το router μου συγχρονίζει στα 12 Mbps χωρίς καμία απολύτως αποσύνδεση. Δηλαδή οι υπηρεσίες του ΟΤΕ είναι άψογες ως προς την ποιότητά τους.

    Τι γνώμη έχετε; Μπορώ να περιμένω αντίστοιχη ποιότητα και από τη HOL ή θα ανοίξω το κουτί της Πανδώρας και θα μου σπάσουν τα νεύρα με τα προβλήματα και τις αποσυνδέσεις; Είμαι στην περιοχή των Κάτω Πατησίων (Αθήνα). Όσοι από εσάς έχετε κάνει τη μετάβαση από ΟΤΕ σε HOL αν θέλετε πείτε μου τις εντυπώσεις σας για να ξέρω τι να περιμένω και να αποφασίσω αν θα πρέπει να προχωρήσω στη μεταφορά.

    Όλες οι απόψεις/γνώμες είναι ευπρόσδεκτες, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Ήμουνα στην ίδια θέση πριν 3 μήνες,πολλά χρόνια στον ΟΤΕ αλλά οικονομικά δεν με έπαιρνε για 24αρα στον ΟΤΕ,έτσι πήγα στην Wind,από την στιγμή που δεν έχεις προβλήματα στον ΟΤΕ δεν θα έχεις λογικά ούτε στην hol,τουλάχιστον αυτό λέει η εμπειρία μου μέχρι σήμερα.

    Για τις προσφορές του ΟΤΕ υπάρχει αντίστοιχο θέμα,μπορείς αν θέλεις να ρίξεις μια ματιά.

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...BD%CE%B1%CE%BD

  4. #4
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Τιμές καταλόγου σου προσέφεραν για το σταθερό.Αν μπεις στο site του ΟΤΕ είναι το dp 24 economy.Η δωροεπιταγή είναι το δώρο.
    Θα σου έλεγα να την κάνεις την μετάβαση.Στα ίδια ακριβώς μ σένα ημουν πριν κανά 2 μήνες και πήγα τελικά στη hol, με το ίδιο πρόγραμμα, όντας απόλυτα ικανοποιημένος με ΟΤΕ(την γραμμή και το net εννοώ).
    Ένα τηλεφωνάκι θα κάνεις στη hol για να σου ρίξουν το margin στα 9 db και δεν θα τους ξαναενοχλήσεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά αποφάσισα να την κάνω τη μετάβαση και να πάω στη HOL. Αρκετά με τις υπέρογκες χρεώσεις του ΟΤΕ... Υπολόγισα ότι με τη HOL θα έχω εξοικονόμηση περίπου 60 ευρώ/δίμηνο, δηλαδή κέρδος 360 ευρώ το χρόνο!

    Με ειδοποίησαν από τη HOL ότι η αλλαγή/ενεργοποίηση θα γίνει στις 26 του μήνα. Κάτι τελευταίο: δίνουν μόνο μία μάρκα/μοντέλο router ή μπορώ να επιλέξω μεταξύ πολλών; Διαβάζω για το CellPipe 7130, το ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η108Ν και το NetFasteR IAD2. Μπορώ να επιλέξω κάποιο απ' αυτά και αν ναι ποιο προτείνετε;

    Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Θα ενημερώσω με τις εντυπώσεις μου. Και πάλι ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μπορείς να επιλέξεις ρούτερ. Ο,τι υπάρχει διαθέσιμο θα σου αποσταλεί. Αν δεν μεινεις ευχαριστημενος με την λειτουργία/απόδοση του εξοπλισμού, μπορείς να ζητησεις αντικατάσταση.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vitruvian78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να επιλέξεις ρούτερ. Ο,τι υπάρχει διαθέσιμο θα σου αποσταλεί. Αν δεν μεινεις ευχαριστημενος με την λειτουργία/απόδοση του εξοπλισμού, μπορείς να ζητησεις αντικατάσταση.
    Ευχαριστώ για την απάντηση Vitruvian78. Σε αναμονή λοιπόν και όταν είμαι up & running θα ενημερώσω με εντυπώσεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Πριν μερικές μέρες έλαβα τον εξοπλισμό. Μου ήρθε το CellPipe router. Πολύ όμορφο και μοντέρνο εμφανισιακά, ομορφότερο από το ZTE του ΟΤΕ. Να δούμε και τι ψάρια πιάνει στην πράξη... Σε 3 μέρες θα γίνει η ενεργοποίηση, θα αναφέρω εντυπώσεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    για το cellpipe ακουγονται παραπονα οτι δεν συγχρονιζει ψηλα...αλλα θα το δεις μολις ενεργοποιηθεις αυτο.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το cellpipe ακουγονται παραπονα οτι δεν συγχρονιζει ψηλα...αλλα θα το δεις μολις ενεργοποιηθεις αυτο.
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Μου είπαν ότι κάποια στιγμή σήμερα θα γίνει η ενεργοποίηση. Θα αναφέρω εντυπώσεις και ταχύτητες.

    Ερώτηση: Αν στο ZTE που έχω από το conn-x περάσω τα στοιχεία της HOL θα παίξει ή θέλει το δικό του; Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ router άλλου παρόχου για να συνδεθώ... Επίσης στις οδηγίες του CellPipe λέει ότι δεν χρειάζεται κάποια ρύθμιση. Δηλαδή τα username και password είναι ήδη περασμένα στο router; Δεν στα λένε για να τα περάσεις εσύ όπως γινόταν παλιά;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DrDSL : 26-11-13 στις 14:25.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οχι, δεν χρειαζονται username και password... Και να μην αλλαξεις ρουτερ κατα πασα πιθανοτητα θα παιξει κανονικα οπως ειναι ηδη αυτό που έχεις επάνω.
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, δεν χρειαζονται username και password... Και να μην αλλαξεις ρουτερ κατα πασα πιθανοτητα θα παιξει κανονικα οπως ειναι ηδη αυτό που έχεις επάνω.
    Ε πως θα παιξει το router που μεχρι τωρα επαιζε με οτε?
    Δεν πρεπει να βαλει τους νεους κωδικους της hol?

  13. #13
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οχι. Απο τη στιγμή που θα περάσει στο δίκτυο της hol, το ίντερνετ είναι plug and play, δεν χρειάζεται κωδικούς. Θα λειτουργήσει κανονικά με οποιοδήποτε ρούτερ υπάρχει πάνω στη γραμμή

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νομίζω ότι δεν χρειάζεται συγκεκριμένους κωδικούς της HOL.
    Απλά θέλει στα αντίστοιχα πεδία (username & password) να γράφει κάτι έστω και άσχετο. Οπότε κάνουν και οι κωδικοί του ΟΤΕ.
    Αν θυμάμαι καλά οι συσκευές έρχονται προρυθμισμένες με χρήστη guest@adsl.gr και κωδικό guest (ή κάτι παρεμφερές).

    - - - Updated - - -

    Ο κωδικός και το όνομα χρήστη χρειάζονται για το email και το myHOL.

  15. #15
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Κι εγώ την ίδια απορία είχα http://www.adslgr.com/forum/threads/...F%84%CE%B7-hol

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. από ΟΤΕ σε Hol
    Από konstandinos στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 01:47
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-13, 01:32
  3. Από Forthnet σε HOL ή Wind 2Play?
    Από srfval στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-13, 18:16
  4. Απο FORTHNET σε HOL
    Από trelosfilosofos στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-13, 01:20
  5. Μετάβαση από ΟΤΕ σε WIND.Αξίζει;
    Από tarantules9 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-13, 16:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας