Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Λοιπόν παιδιά...

    Ένα τεράστιο ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και ΜΠΡΑΒΟ στη HOL για την άψογη και ομαλότατη μετάβαση από τον ΟΤΕ σε αυτήν. Είμαι ήδη συνδεμένος και η ταχύτητά μου είναι μεγαλύτερη απ' του ΟΤΕ! Το εντυπωσιακό όμως είναι ότι δεν άλλαξα κάτι στον εξοπλισμό μου! Τα παιδιά παραπάνω που λένε ότι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι για να συνδεθείς στη HOL έχουν απόλυτο δίκιο!

    Σήμερα το πρωί, έχοντας ακόμα τη σύνδεση του ΟΤΕ, ξεκίνησα να κατεβάζω κάποια μεγάλα αρχεία. Ήξερα ότι κάποια στιγμή θα γινόταν διακοπή της σύνδεσης και περίμενα να κοπεί το internet και να πρέπει να βάλω το CellPipe, να το σετάρω, να ανοίξω κάποιες πόρτες που χρησιμοποιώ, να φτιάξω το Wi-Fi κ.α. Σε κάποια φάση κατά το μεσημέρι παρατηρώ μια αισθητή αύξηση της ταχύτητας κατεβάσματος. Λέω από μέσα μου "για κοίτα που ο ΟΤΕ πάει πολύ καλά σήμερα, χαζομάρα έκανα που άλλαξα σε HOL"... Φεύγω για κάποιες δουλειές, επιστρέφω σπίτι και διαβάζω τα μηνύματά σας. Τσεκάρω το IP μου και διαπιστώνω ότι ήμουν ήδη απ' το μεσημέρι στη HOL! Δεν χρειάστηκε να κάνω απολύτως τίποτα! Όλες οι ρυθμίσεις (πόρτες, Wi-Fi password/MAC filtering, DynDNS κ.α.) σεταρισμένες και λειτουργικές. Μακράν η πιο ανώδυνη και ομαλή μετάβαση παρόχου που έχω κάνει ποτέ. Και πάλι μπράβο!

    ΟΤΕ:
    Συγχρονισμός: ~12000/900 Kbps (down/up)
    SNR/attenuation: 8/10 dB (down)

    HOL:
    Συγχρονισμός: ~15000/900 Kbps (down/up)
    SNR/attenuation: 8/14 dB (down)

    Μέχρι στιγμής είναι σταθερότατο και χωρίς καμία αποσύνδεση. Και όλα αυτά με 17 €/μήνα (34 €/δίμηνο) και με 5 ώρες δωρεάν κλήσεις κάθε μήνα προς όλους, ενώ με τον ΟΤΕ έδινα 90+ €/δίμηνο χωρίς τίποτα δωρεάν. Μέχρι και την αναγνώριση κλήσης την πλήρωνα 2 €/δίμηνο! Για όσους σκέφτονται την αλλαγή και βρίσκονται στα Κάτω Πατήσια τους λέω να μη διστάσουν, πρόκειται για μια καλύτερη υπηρεσία στη μισή τιμή. Ίσως βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα, ο χρόνος θα δείξει. Μέχρι τώρα πάντως όλα OK.

    Και πάλι ευχαριστώ όλα τα παιδιά που απάντησαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DrDSL : 26-11-13 στις 18:23.

  2. #17
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    enjoy!!!

  3. #18
    Εγγραφή
    08-10-2011
    Περιοχή
    περιστερι αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.460
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    speedport-entry 2i
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και γω πριν 4 χρονια περιπου ειχα μια διακοπη για μερικα λεπτα και αυτο ηταν....

  4. #19
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Αργυρουπολη-Athens -Greece
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    214900/23907kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Sercomm H300-s
    Path Level
    Interleaved
    Τα ίδια και από έμενα ,σήμερα έγινε η σύνδεση ,πολύ ικανοποιημενος !!Από 10400 kbps στον Οτε ανέβηκα στα 11455 στην HOL .
    Προγραμματισμός Εγκεφάλων http://www.chiptronic.gr

  5. #20
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrDSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν παιδιά...

    Ένα τεράστιο ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και ΜΠΡΑΒΟ στη HOL για την άψογη και ομαλότατη μετάβαση από τον ΟΤΕ σε αυτήν. Είμαι ήδη συνδεμένος και η ταχύτητά μου είναι μεγαλύτερη απ' του ΟΤΕ! Το εντυπωσιακό όμως είναι ότι δεν άλλαξα κάτι στον εξοπλισμό μου! Τα παιδιά παραπάνω που λένε ότι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι για να συνδεθείς στη HOL έχουν απόλυτο δίκιο!

    Σήμερα το πρωί, έχοντας ακόμα τη σύνδεση του ΟΤΕ, ξεκίνησα να κατεβάζω κάποια μεγάλα αρχεία. Ήξερα ότι κάποια στιγμή θα γινόταν διακοπή της σύνδεσης και περίμενα να κοπεί το internet και να πρέπει να βάλω το CellPipe, να το σετάρω, να ανοίξω κάποιες πόρτες που χρησιμοποιώ, να φτιάξω το Wi-Fi κ.α. Σε κάποια φάση κατά το μεσημέρι παρατηρώ μια αισθητή αύξηση της ταχύτητας κατεβάσματος. Λέω από μέσα μου "για κοίτα που ο ΟΤΕ πάει πολύ καλά σήμερα, χαζομάρα έκανα που άλλαξα σε HOL"... Φεύγω για κάποιες δουλειές, επιστρέφω σπίτι και διαβάζω τα μηνύματά σας. Τσεκάρω το IP μου και διαπιστώνω ότι ήμουν ήδη απ' το μεσημέρι στη HOL! Δεν χρειάστηκε να κάνω απολύτως τίποτα! Όλες οι ρυθμίσεις (πόρτες, Wi-Fi password/MAC filtering, DynDNS κ.α.) σεταρισμένες και λειτουργικές. Μακράν η πιο ανώδυνη και ομαλή μετάβαση παρόχου που έχω κάνει ποτέ. Και πάλι μπράβο!

    ΟΤΕ:
    Συγχρονισμός: ~12000/900 Kbps (down/up)
    SNR/attenuation: 8/10 dB (down)

    HOL:
    Συγχρονισμός: ~15000/900 Kbps (down/up)
    SNR/attenuation: 8/14 dB (down)

    Μέχρι στιγμής είναι σταθερότατο και χωρίς καμία αποσύνδεση. Και όλα αυτά με 17 €/μήνα (34 €/δίμηνο) και με 5 ώρες δωρεάν κλήσεις κάθε μήνα προς όλους, ενώ με τον ΟΤΕ έδινα 90+ €/δίμηνο χωρίς τίποτα δωρεάν. Μέχρι και την αναγνώριση κλήσης την πλήρωνα 2 €/δίμηνο! Για όσους σκέφτονται την αλλαγή και βρίσκονται στα Κάτω Πατήσια τους λέω να μη διστάσουν, πρόκειται για μια καλύτερη υπηρεσία στη μισή τιμή. Ίσως βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα, ο χρόνος θα δείξει. Μέχρι τώρα πάντως όλα OK.

    Και πάλι ευχαριστώ όλα τα παιδιά που απάντησαν.
    Αντε καλώς ήρθες!! δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στη σύνδεσή σου, μην ανησυχείς!

  6. #21
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά, να 'στε όλοι καλά!

  7. #22
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Update:

    Μέχρι στιγμής (μετά από 1 εβδομάδα χρήσης) είναι όλα Α-ΨΟ-ΓΑ! Σήμερα που μπήκα στον router από περιέργεια για να δω τα χαρακτηριστικά της σύνδεσης διαπίστωσα ότι είναι συγχρονισμένο στα ~18000 Kbps! Αυτή τη στιγμή που σας γράφω κατεβάζω με 1,78 MB/s! Τέτοια ταχύτητα ομολογώ πως δεν είχα ξαναδεί στη σύνδεσή μου. Με τον ΟΤΕ πήγαινε το πολύ 1,2 MB/s (~12000 Κbps). Και όλα αυτά με το ταπεινό ΖΤΕ router του ΟΤΕ (δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το CellPipe)! Από πλευράς τηλεφώνου επίσης άψογα, τέλεια ποιότητα ήχου, αναγνώριση κλήσης κανονικά και δωρεάν, όλα μια χαρά.

    Μακάρι να συνεχίσει έτσι. Η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τον ΟΤΕ, τόσο σε ποιότητα υπηρεσιών, όσο και σε τιμή.

  8. #23
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και η δική μου αίσθηση είναι αυτή, συγκρίνοντας με τους γονείς μου που έχουν ΟΤΕ

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. από ΟΤΕ σε Hol
    Από konstandinos στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 01:47
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-13, 01:32
  3. Από Forthnet σε HOL ή Wind 2Play?
    Από srfval στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-13, 18:16
  4. Απο FORTHNET σε HOL
    Από trelosfilosofos στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-13, 01:20
  5. Μετάβαση από ΟΤΕ σε WIND.Αξίζει;
    Από tarantules9 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-13, 16:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας