Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Καλησπέρα σε όλους,
    έχω ένα raspberry (model B) και του τρέχω τη διανομή minepeon (βασισμένη σε arch linux) σε κάρτα SD 4gb.
    Εκτός από bitcoin mining (η οποία και είναι η κύρια δουλειά που φτιάχτηκε το minepeon), του έχω βάλει και να τρέχει το motion (monitoring μέσω webcam), ένα mount σε box.com (cloud folder), ένα mount του usb flash 8gb και το rtorrent το οποίο αποθηκεύει τα torrents στο φλασάκι.
    Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι ενώ μπαίνω με ssh και τα βάζω και όλα τρέχουν κανονικά, μετά από κάποια ώρα αφού ξαναμπώ βλέπω ότι έχει σταματήσει να τρέχει το rtorrent και έχει χαθεί και το mount του usb flash! (το rtorrent το βάζω να τρέχει με screen).
    Επίσης το motion και αυτό "χάνεται" μετά από καμιά μέρα, και πρέπει να μπω να το ξανατρέξω...
    Και πάνω απόλα αυτά, το raspberry κάθε βδομάδα περίπου "κολλάει" και θέλει να του βγάλω την τροφοδοσία να ξεκινήσει...
    Έχει κανείς κάποια ιδέα για το πως θα βγάλω άκρη με όλα αυτά τα φαντάσματα;
    Το log του arch (everything.log) αφενώς είναι αρκετά χαώδες, αφετέρου δεν παρατηρώ κάτι ύποπτο...

  2. #2
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Λογικά θα κολάει το USB και αυτό ενδεχομένως να προκαλεί κρασάρισμα στο rtorrent ή/και άλλες εφαρμογές. Εγώ πάντως έχω uptime κάμποσους μήνες από το τελευταίο reboot. Δες και το ακόλουθο post:

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...t=#post4926576

    Τέλος, θα σου πρότεινα να δοκίμασεις και με σκληρό αντί για στικάκι.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  3. #3
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Όπως λέει και ο Mosfet μπορεί να φταίει το USB και αυτό να δημιουργεί όλα τα προβλήματα.
    Το κακό με Raspberry είναι ότι δεν παρέχει αρκετή ενέργεια στα USB. Αυτό μερικές φορές μπορεί να δημιουργήσει πολύ περίεργα προβλήματα γιατί οι απαιτήσεις ρεύματος από το USB προκαλεί διακυμάνσεις στην τάση της κύριας πλακέτας και μπορεί να κάνει πράγματα να κολλάνε.
    Δοκίμασε να βάλεις USB με εξωτερική τροφοδοσία (όπως εξωτερικός σκληρό με αυτόνομη τροφοδοσία).

    ΥΓ Εγώ για να ξεπεράσω το πρόβλημα της τροφοδοσίας του έχω αλλάξει το τροφοδοτικό και τη θύρα του και παρέχω στο USB τοφοδοσία από το τροφοδοτικό αντί μέσω του Raspberry.

  4. #4
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Εμένα πάντως μου "μυρίζει" πρόβλημα στην τροφοδοσία του πι.. Του είχα ένα φορτιστή samsung 700mA, τώρα του δοκιμάζω έναν φορτιστή από ΖΤΕ στα 1000mA. Θα παραγγείλω και έναν από ebay 1500mA για να είμαι σίγουρος ότι είμαι οκ.
    Πάντως το φλασάκι είναι ελεγμένο και δεν έχει errors ή οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα. Πάντως δεν τραβάει και πολύ ρεύμα το φλασάκι, μάλλον το rtorrent και το motion φταίνει που ανεβάζουν αρκετά το CPU usage και τραβάει περισσότερα mA το πι... (πάει σύνολο στο 80% μέσο όρο)

  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Το bitcoin mining τι resources ζητάει από το μηχάνημα; Μήπως αυξάνει πολύ το φόρτο και συνεπώς και τη ζήτηση ρεύματος, με αποτέλεσμα να μην επαρκεί το ρεύμα για το USB;
    Ανυπόγραφος

  6. #6
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Το mining τραβάει συνήθως 4 με 5% CPU, λίγα πράγματα δηλαδή.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Το προγραμμα motion μηπως γραφει συνεχεια αρχεια? το ειχα παθει σε pc με debian και παραλιγο να μου στοιχισει εναν σκληρο! προσεξε το!

  8. #8
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Του έχω επιλέξει να γράφει μόνο 1 αρχείο jpg για κάθε ανίχνευση κίνησης, οπότε μιλάμε για ~50kb κάθε λεπτό αν υπάρχει συνεχόμενη κίνηση. Επίσης έχω κάνει mount το cloud drive μου στο box.com οπότε στην SD δε γράφει τίποτα...

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ελεγα μηπως εχει σχεση, αλλα οκ τοτε και καλα εκανες....

  10. #10
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παρήγγειλα τροφοδοτικό από ebay στα 1,5Α... Για να δούμε αν θα έχει διαφορά..

  11. #11
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Λοιπόν έχω τροφοδοτικό 1,5A τώρα οπότε δε πρέπει να έχω πρόβλημα με τη τροφοδοσία.
    Το process που μου χάνεται συνέχεια είναι το motion (για τη webcam).
    Τρέχει κανονικά για κανα 10λεπτο και μετά εξαφανίζεται.. Στο log του μου βγάζει:
    Κώδικας:
    [0] [ERR] [ALL] [Jan 28 18:54:19] main: Thread 1 - Watchdog timeout, trying to do a graceful restart
    [0] [NTC] [STR] [Jan 28 18:54:19] httpd_run: motion-httpd - Finishing
    [0] [NTC] [STR] [Jan 28 18:54:19] httpd_run: motion-httpd Closing
    [0] [NTC] [STR] [Jan 28 18:54:19] motion_web_control: motion-httpd thread exit
    [0] [ERR] [ALL] [Jan 28 18:55:19] main: Thread 1 - Watchdog timeout, did NOT restart graceful,killing it!
    [0] [NTC] [VID] [Jan 28 18:55:19] vid_close: Closing video device /dev/video0
    Τώρα για το τι φταίει και κάνει αυτό δε ξέρω, θα ήθελα να ρωτήσω όμως αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει αυτόματα restart ένα process εάν αυτό γίνει kill..

  12. #12
    Εγγραφή
    11-11-2012
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μήπως έχεις σε υψηλή ανάλυση τη λήψη εικόνας; Δοκίμασε να τη μειώσεις.

  13. #13
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    640 X 480 είναι, δεν είναι και καμιά υψηλή..

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με "ανοιγμα" αρχείων docm
    Από nigozs στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-13, 23:07
  2. Πρόβλημα με "Power Plan" - Windows 8 x64
    Από vasileios13 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-13, 19:59
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-13, 12:58
  4. Πρόβλημα με ηχεία. Ακούω "σκασίματα"
    Από Bananas στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-13, 23:50
  5. Περίεργο πρόβλημα με HDD 2.5" σε laptop Toshiba
    Από yyy στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-13, 19:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας