Σελ. 2 από 204 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 3048

Θέμα: Speedport W 724V

  1. #16
    Εγγραφή
    08-11-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    Draytek Vigor 2850n
    SNR / Attn
    10(dB) / 48(dB)
    Κάτοχος κι εγώ του Speedport εδώ και μια ώρα μετά από επικοινωνία του 13888 την περασμένη βδομάδα για αναβάθμιση σε VDSL (50Mbps). Προέρχομαι από Draytek 2850n και κατά την αλλαγή του router, η ADSL (24mbps, δεν έχει γίνει ακόμα αναβάθμιση) αποσυγχρόνισε 2 φορές μέσα σε 6 λεπτά με το Speedport. Αποσύνδεση και επανασύνδεση του Draytek για να συνεχίσω τη δουλειά μου.

    Άκουσα ότι θα έρθει ενημέρωση με SMS στο κινητό όταν θα γίνει η αλλαγή της γραμμής από ADSL σε VDSL, ισχύει;

    Βρισκομαι περίπου 2.5km μακρυά από τον ΟΤΕ. Το post του jjohanson με γεμίζει ελπίδες για βελτίωση της ταχύτητας, που δεν ξεπέρασε ποτέ τα 6Mbps.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  draytek-adsl.png 
Εμφανίσεις:  150 
Μέγεθος:  250,2 KB 
ID: 135139

  2. #17
    Εγγραφή
    18-02-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    893
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5499
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ναι έρχεται μνμ στο κινητό "το VDSL στον τάδε αριθμό έχει ενεργοποιηθεί"!

    Τα FEC errors τα βγάζει σωστά το συγκεκριμένο router; Γιατί γίνονται πάρα πολλά μέσα σε λίγα λεπτά..

    Επίσης, το System Uptime δεν το εμφανίζει σωστά όπως επίσης και το Attenuation. Έχω VDSL από KV και μου εμφανίζει 0 attenuation το οποίο δεν πρέπει να ισχύει, όσο κοντά στο KV και να είμαι.
    INTEL CORE i7 11700 WITH NOCTUA NH-D15S CHROMAX.BLACK | GIGABYTE Z490 AORUS PRO AX | G.SKILL RIPJAWS V DDR4-3200MHz CL14 32GB | SAPPHIRE RX 580 NITRO+ 8GB GDDR5 | CREATIVE SOUND BLASTER Z SE | WD_BLACK NVME SSD SN850X 1TB | WD_BLACK NVME SSD SN750 1TB | CORSAIR RM750 80+ GOLD | BE QUIET! PURE BASE 500DX

  3. #18
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Έχει και πρόβλημα αν χρειάζεται να αλλάξεις την ip του. Δεν δέχεται τιμή μεγαλύτερη απο 168 στο δεύτερο πεδίο, ένω υποτίθεται ότι θα έπρεπε να παίρνει από 0 εώς 255. Firware version 021a.

  4. #19
    Εγγραφή
    16-11-2010
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jjohanson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ήρθε και το συγκεκριμένο router. αναβάθμιση από adsl (συγχρόνιζε στα 12) σε vdsl... για 30αρα γραμμή. Περιοχή Πεύκα Θεσσαλονίκης.
    Το ίδιο πρόβλημα και εγώ με τις σελίδες.... 10-15 δευτερόλεπτα να ανοίξουν....
    Επιπλέον συγχρονισμός στα 21-22....
    Στην τηλεφωνική επικοινωνία την ώρα που μου γυρνούσανε την adsl σε vdsl... τους έκανε εντύπωση ο χαμηλός συγχρονισμός και μέσα στις επόμενες 48 ώρες θα στείλουνε συνεργείο.
    Θα κάνω υπομονή λόγω της ευγένειάς τους στην τηλεφωνική συνομιλία..

    Transmission mode VDSL2
    CRC Errors (Down/Up) 2906 / 2
    FEC Errors (Down/Up) 11679808 / 0
    SNR (Down/Up) 9.4 / 12.9 dB
    Attenuation (Down/Up) 0.0 / 0.0 dB
    DSL downstream 21398 kBit/s,
    DSL upstream 2495 kBit/s,


    Η κατάσταση έγινε ακόμα πιο τραγική....
    Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και άλλαξε το router με το ZTE. Επειδή δεν ήμουν στο σπίτι μου τηλεφωνούσε στο κινητό για τις ενέργειες που θα έκανε. Στο φινάλε έκοψε το καλώδιο του ΟΤΕ έξω απο το σπίτι για να μετρήσει με το δικό του όργανο και μου είπε οτι εκεί συγχρόνιζε στα 27!! ενώ μέσα στο σπίτι στα 15!! και ότι το πρόβλημά μου είναι καθαρά το καλώδιο που έρχεται έξω από το σπίτι, μετά το καλώδιο του ΟΤΕ.
    Άντε λέω καλά.....
    Επιστρέφω απόγευμα σπίτι... πατάω 192.168.1.1, μπαίνω στο router και η γραμμή μου γύρισε πάλι σε adsl (down στα 13). Άντε πάλι 13888 και δήλωση βλάβης (...+διάφορα παρατράγουδα και δικαιολογίες από την κοπέλα της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης). Μετά από κάποιες ώρες τηλεφωνεί η τεχνική υπηρεσία του ΟΤΕ και λεει σε vdsl απο adsl... γυρνάει αυτόματα το βράδυ.. Μα λέω εχθές ήμουν ήδη σε vdsl.
    Τελικά ο άνθρωπος το γύρισε σε vdsl...και συγχρονισμός στα 17... (από τα 30 υποτίθεται) . Οι σελίδες με το ZTE άνοιγαν γρήγορα πλέον.
    Άντε πάλι δήλωση βλάβης.
    Το επόμενο πρωινό τηλεφωνεί ο ίδιος τεχνικός που είχε επισκεφθεί και το σπίτι για τις μετρήσεις και επιμένει ότι για όλα φταίει το καλώδιο που έρχεται στο σπίτι και ότι πρέπει να αντικατασταθεί.
    Λεω οκ ας το δοκιμάσω και αυτό.
    Σήμερα λοιπόν το router συνδέθηκε απ ευθείας επάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ ......
    Μπαλαντέζα για ρεύμα, + λαπτοπ...... , πατάω 192.168.1.1.... και ειμαι συνδεδεμένος πάλι σε adsl (down στα 13 όπως ακριβώς και μέσα στο σπίτι) .
    Τηλέφωνο στο 13888 και λεω βρε κοπελιά δεν το γυρνατε σε vdsl για να δουμε στα πόσα συγχρονίζει?
    Λέει θα το δηλώσω βλάβη.
    Βρε τι βλάβη...τώρα που ειναι ο μάστορας εδω να το γυρίσετε να δούμε στα πόσα συγχρονίζει .....
    Τελικά κανεις δεν τηλεφώνησε και ούτε γύρισε σε vdsl.


    Αύριο (αν ενδιαφερθεί και τηλεφωνήσει κάποιος) θα πάρω άδεια απο τη δουλεια να ειμαι παρόν για να συνδέσει ο ίδιος ο τεχνικός του ΟΤΕ το router επάνω στο δικό τους καλώδιο....

  5. #20
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    OTE Speedport W724V
    SNR / Attn
    20,1(dB) / 0(dB)
    Καλησπέρα, εκανα αίτηση για vdsl, σήμερα το παλιό modem μου συγχρόνισε απο τα 6 στα 16mbps, και ειπα να δοκιμάσω to speedport...συνδέω LAN και δε το βλέπει καν η κάρτα δικτύου! δοκιμάζω το καλώδιο με το παλιό και το είδε κανονικά....τελικά συνδέθηκα μεσω wifi αλλά είμαι ακόμα λέει σε δοκιμαστικό σταδιο(κάτι τέτοιο)....τις πταίει(για το LAN);

  6. #21
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Έχεις ρυθμίσει το PC σου να παίρνει αυτόματα ip ή έχεις βάλει κάποια καρφωτή?

  7. #22
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το έχω δει σε παλαιότερο Baudtec μιας θείας μου, πρόσθεσα δεύτερη κάρτα στο PC της διότι η onboard είχε φάει κάποιο σκάλωμα από υπέρταση και δεν έδινε bandwith άνω από 40kb/sec . Κούμπωσα μία κινεζιά που αγόρασε και δεν έβλεπε το ETH cable (κόκκινο icon) . Βρήκα fix bypass πειραματιζόμενος, στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου επέλεξα καρφωτό 100Mbit Full Duplex στο Link Negotiation Type και έπαιξε.

    Το παράδοξο τώρα, σε ένα Speedport πριν δύο εβδομάδες το αντιμετώπισα πάλι αλλά εκεί το είδε με 10Mbit Half duplex.... και όταν το ίδιο PC το κούμπωσα σε ένα ZTE 108 δεν το έβλεπε... και το είδε με 100Mbit Half .

    Σπάνιο μεν , αλλά το θυμόμουν δε .

  8. #23
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    OTE Speedport W724V
    SNR / Attn
    20,1(dB) / 0(dB)
    Οκ έκανα update το driver της κάρτας δικτύου και το βρήκε...περίεργο δεν μου χει ξαναγίνει...έτερο πρόβλημα, έχω το τέλειο σήμα cosmote κουμπωμένο πάνω, αλλα στα 28sec ακριβώς κάθε κλήσης που κανω, πέφτει το τέλειο σήμα, εννοείται έχω ελέγξει οτι ειμαι σε 3G...η cosmote λεει οτι ειναι συμβατά...ειδωμεν...

  9. #24
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάλεσε στο 13888 να σου προωθήσουν Ticket για να σου κάνουν εξερχόμενη κλήση να σου περάσουν νεότερο Firmware που λύνει το πρόβλημα man (033) .

  10. #25
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    OTE Speedport W724V
    SNR / Attn
    20,1(dB) / 0(dB)
    2 μέρες τους λεω απόγευμα και αυτοί με παίρνουν στις 11 που μαι δουλεια...

  11. #26
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συμβαίνει, ακριβώς το ίδιο πράγμα παθαίνω και εγώ με την κοπέλα μου.

  12. #27
    Εγγραφή
    24-04-2005
    Περιοχή
    @internet
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    499
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΥΜΠΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πήρα τηλέφωνο για να μου αναβαθμίσουν το ρουτερ για το MyWifi και μου είπαν οτι το firmware δεν υπάρχει κάπου για να το κατεβάσω, αλλά ότι τρέχει ένα πρόγραμμα μέσα στη βδομάδα που διανύουμε και θα γίνει αυτόματα η αναβάθμιση στην έκδοση 32(Την 21 έχω τώρα). Μου είπαν ότι μέχρι το Σάββατο θα έχει ολοκληρωθεί. Προς το παρόν δεν εχω δει κάτι.
    Mega Poi Creator

    http://meteotimb.eu

  13. #28
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το πρόγραμμα αυτό είναι ένας ACS Server που κάνει upgrade το CPE πιθανότατα βραδυνή ώρα. (Εάν το απενεργοποιείς το βράδυ, άστο ανοικτό).
    Για να γίνει η αναβάθμιση πρέπει στα συστήματα του ISP να υπάρχει σωστή ενημέρωση (πάντα υπάρχει ένα 2% που δεν είναι ορθά ενημερωμένο ή με καθυστέρηση) . Επίσης μπορεί το συγκεκριμένο Router να έχει κάποιο θέμα (σπανιότερο).

    Οι Front end agents ενός ISP έχουν και σχετική πλατφόρμα που μπορούν να στείλουν απομακρυσμένα εντολές στο Router, Forthnet και ΟΤΕ σίγουρα έχουν, από αποστολή στοιχείων PPP έως ρύθμιση Wifi και Port Forward και καρφωτό Firmware update . (ανάλογα τις πολιτικές του παρόχου) .Ένας ACS Server έχει και Modules που ο ISP πληρώνει κάτι χιλιάρικα εάν θέλει επιπλέον λειτουργείες όπως QoS σε επίπεδο Router, ή ακόμα και Software TR069 Client (για να ρυθμίζει απομακρυσμένα email στα τερματικά που το τρέχουν) , Zero touch Wifi configuration στο Router και στα τερματικά μαζί κτλ.

    Αυτό το Service ακολουθεί σετ εντολών (TR069, υπάρχουν και επόμενα σετ) και μέσα στα Router υπάρχει αντίστοιχο μενού που μπορείς να δεις εάν έκανε σωστά το Registration / Assosiation με τον ACS Server. Φυσικά όλα αυτά θέλουν ανάλογη υποδομή των απαιτήσεων του ISP και των Router που μιλάει η πλατφόρμα. Έτσι π.χ τα απομακρυσμένα Firmware update σε έναν τύπο Router απαιτούν μία δύναμη από τους ACS Server, που στην συγκεκριμένη περίπτωση αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για το Speedport που το δίνει μερικούς μήνες τώρα ο ΟΤΕ , θα υπάρχουν κάτι χιλιάρικα που θα πρέπει να αναβαθμιστούν. Έτσι εάν έχει οριστεί ένα Timeslot X ή ένας αριθμός router κάθε μέρα για αυτή την δουλειά, και σε μία καμπίνα VDSL υπάρχουν ΧΧ συνδρομητές με τον συγκεκριμένο τύπο Router, τότε μπορεί να χρειάζεται μία ή πέντε ημέρες για να ολοκληρωθούν όλες οι αναβαθμίσεις .

    Αν θέλεις δοκίμασε να καλέσεις στο 13888 μήπως και μπορεί καρφωτά ο agent να σου ενεργοποιήσει αυτή την διεργασία για να στο αναβαθμίσει.
    Αλλιώς υπομονή.

    - - - Updated - - -

    Άξιο αναφοράς και μία ελληνική υλοποίηση ACS Server από gennet.

    Γενικότερα εφόσον υπάρχει τέτοια ελληνική εταιρία (και κατασκευαστής CPE) , όλοι οι ISP ψωνίζουν από ΚΙΝΑ :P

    http://www.gennetsa.com/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=112

  14. #29
    Εγγραφή
    18-02-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    893
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5499
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ δύο bug που έχω συναντήσει (στο λίγο που έχω ψάξει το router):

    0 db Attenuation και το System Uptime που δεν ξεκινάει από το 0 αλλά από τις 2 ώρες.

    Επίσης, νόμιζα ότι δε δείχνει σωστά τα FEC/CRC errors (σε Fastpath) αλλά ανακάλυψα πως αυτό οφειλόταν στη σύνδεση του router σε άλλη από την κεντρική τηλεφωνική γραμμή.
    INTEL CORE i7 11700 WITH NOCTUA NH-D15S CHROMAX.BLACK | GIGABYTE Z490 AORUS PRO AX | G.SKILL RIPJAWS V DDR4-3200MHz CL14 32GB | SAPPHIRE RX 580 NITRO+ 8GB GDDR5 | CREATIVE SOUND BLASTER Z SE | WD_BLACK NVME SSD SN850X 1TB | WD_BLACK NVME SSD SN750 1TB | CORSAIR RM750 80+ GOLD | BE QUIET! PURE BASE 500DX

  15. #30
    Εγγραφή
    30-04-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    SNR / Attn
    24,7(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    παντως εγω οταν το πρωτοεβαλα το modem στο πριζακι κουμπωσα στα 15mbit και οταν εκανα untick ολες τις επιλογες εκτος της "VDSL2 Enabled" όπως στην εικόνα τότε κούμπωσα στα 50mbit με ενα reboot.το έκανα αφου το ειχε ποστάρει καποιος αλλος εδω μεσα σε αλλο τοπικ και δεν εχω την καλητερη αποψη αν ειναι ο ορθος τροπος για να παιξει σε vdsl η αν εκανα καμια βλακεια. παντως κανενα πρόβλημα απο τότε και μετα κ αν οντως πρεπει να ειναι ετσι δε καταλαβαινω γιατι να μην το στελνουν με αυτην επιλογη μονο enabled απο τον οτε.
    anyway...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  23,7 KB 
ID: 136050

Σελ. 2 από 204 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 141
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-13, 16:52
  2. Ηχεία Β&W DM570 και 3 σετ βάσεις ηχείων
    Από MessengerOfGood στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-13, 16:25
  3. Wind: Νέο πρόγραμμα συμβολαίου W, με 49.90€/μήνα
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 90
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-13, 09:58
  4. C876 W IPV6
    Από mythoss στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-13, 22:19
  5. SOHO security appliance w/ web filtering
    Από drhouse στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-12, 22:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας