Σελ. 176 από 204 ΠρώτηΠρώτη ... 156166171174175176177178181186196 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.626-2.640 από 3048

Θέμα: Speedport W 724V

  1. #2626
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RTouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί εκείνος ο 'τεχνικός' να έλεγε τα δικά του, αλλά και ο άλλος τεχνικός πεδίου https://www.adslgr.com/forum/threads...94#post6180794 λέει κάποια άλλα επίσης...τα οποία φαίνεται να δίνουν σημαντικό επίσης έρεισμα στο γιατί δε θα έπρεπε ίσως να λαμβάνουμε το 14dB/km ως απόλυτη παραδοχή.
    Έχει συνέχεια το νήμα, όλα εξηγούνται με την απλή λογική, αν φυσικά θέλουμε να την ακολουθήσουμε.

    - - - Updated - - -

    Επίσης αν βρεις κάποιον να έχει Internet στα 6.5 χιλιόμετρα αξίζει να μας το αναφέρεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #2627
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μη μπερδεύεις την ουσία των δύο συζητήσεων. Ας συμφωνήσουμε στο ότι τα 14dB/km δεν είναι ο απόλυτος κανόνας, αλλά μια μέση αποδεκτή τιμή. Υπάρχουν και άλλοι λόγοι για τους οποίους η εξασθένιση μπορεί να αυξηθεί και να μην υπάρχουν ούτε πολλά FEC, CRC, ούτε αποσυνδέσεις κλπ.
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  3. #2628
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RTouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη μπερδεύεις την ουσία των δύο συζητήσεων. Ας συμφωνήσουμε στο ότι τα 14dB/km δεν είναι ο απόλυτος κανόνας, αλλά μια μέση αποδεκτή τιμή. Υπάρχουν και άλλοι λόγοι για τους οποίους η εξασθένιση μπορεί να αυξηθεί και να μην υπάρχουν ούτε πολλά FEC, CRC, ούτε αποσυνδέσεις κλπ.
    Δεν την μπερδεύω καθόλου, απλά παραθέτω τι λέει παρακάτω ο συμφορουμίτης και τι απαντάω και φυσικά αυτό επειδή εσύ τον ανέφερες.

    Δεν είπε κάποιος για απόλυτο κανόνα, άλλωστε έχω αναφέρει αρκετές φορές ότι τα ρούτερ δεν είναι όργανα ακριβείας, απλά επειδή είμαι ηλεκτρονικός δεν μου πήγαινε από τα παιδικά μου χρόνια το "Πίστευε και μη ερεύνα", γι' αυτό έκανα και αναφορά στα λόγια των τεχνικών όλων των παρόχων και όχι κάποιου συγκεκριμένα.

    Η εξασθένηση σημαίνει απώλεια για κάποιο λόγο, οπότε σίγουρα συνοδεύεται και από αρνητικές συνέπειες στην σύνδεση μας, αυτό είναι το βασικό που μας ενδιαφέρει σαν χρήστες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #2629
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Συγγνώμη κι' ολας αλλά το θέμα είναι το Speedport και όλους εμάς που λαμβάνουμε email λόγω παρακολούθησης του θέματος, μας κουράζετε με τα off topic σας..

  5. #2630
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MerNion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη κι' ολας αλλά το θέμα είναι το Speedport και όλους εμάς που λαμβάνουμε email λόγω παρακολούθησης του θέματος, μας κουράζετε με τα off topic σας..
    To Speedport W 724V έχει και ο συμφορουμίτης και η συζήτηση γίνεται αν πρέπει να εμπιστευόμαστε τις τιμές που μας δείχνει ή ότι μας λένε οι τεχνικοί των παρόχων.
    Aν μερικά posts δεν περιέχουν μέσα την ονομασία "Speedport W 724V" δεν σημαίνει ότι δεν βοηθάνε την συζήτηση για το αρχικό θέμα που έθεσε ο συμφορουμίτης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #2631
    Εγγραφή
    03-06-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά, καλησπέρα.
    Όσο κι αν έψαξα, δεν εντόπισα να έχει απαντηθεί. Αν έχει, αγνοήστε με.
    Έχω ένα Speedport W 724V σε γραμμή VDSL από τον ΟΤΕ. Από ό,τι είδα στο manual που βρήκα στο site του ΟΤΕ, μπορείς να εκμεταλλευτείς τη USB θύρα, για να βάλεις ένα δίσκο και να τον βλέπεις ως network storage. Κούμπωσα λοιπόν ένα φλασάκι δοκιμαστικά, πήγα στις ρυθμίσεις του ρούτερ, Home Network > Network Storage, έφτιαξα έναν χρήστη, έβαλα κωδικό, είδα ότι εμφανίζεται εκεί το φλασάκι (στο network storage overview)... Αλλά δεν είμαι πιο ειδικός και δεν ξέρω πώς μπορώ να δω τα περιεχόμενά του από συσκευές μέσα στο σπίτι, πολύ περισσότερο απομακρυσμένα, όταν θα είμαι εκτός σπιτιού. Το εγχειρίδιο δεν λέει κάτι (ή δεν κοιτάζω σωστά). Επικοινώνησα με τεχνική υποστήριξη της otenet και αφού με έστειλαν σε 4 διαφορετικούς, ο τελευταίος μού είπε ότι δεν παρέχουν τέτοιου είδους υποστήριξη για τη συσκευή. Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι δεν δεν ήξεραν να μου πουν (!)
    Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος με απλά λόγια τι να κάνω;
    Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. #2632
    Εγγραφή
    21-03-2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45/4 fast path
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ASUS dsl-ac87vg
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, καλησπέρα.
    Όσο κι αν έψαξα, δεν εντόπισα να έχει απαντηθεί. Αν έχει, αγνοήστε με.
    Έχω ένα Speedport W 724V σε γραμμή VDSL από τον ΟΤΕ. Από ό,τι είδα στο manual που βρήκα στο site του ΟΤΕ, μπορείς να εκμεταλλευτείς τη USB θύρα, για να βάλεις ένα δίσκο και να τον βλέπεις ως network storage. Κούμπωσα λοιπόν ένα φλασάκι δοκιμαστικά, πήγα στις ρυθμίσεις του ρούτερ, Home Network > Network Storage, έφτιαξα έναν χρήστη, έβαλα κωδικό, είδα ότι εμφανίζεται εκεί το φλασάκι (στο network storage overview)... Αλλά δεν είμαι πιο ειδικός και δεν ξέρω πώς μπορώ να δω τα περιεχόμενά του από συσκευές μέσα στο σπίτι, πολύ περισσότερο απομακρυσμένα, όταν θα είμαι εκτός σπιτιού. Το εγχειρίδιο δεν λέει κάτι (ή δεν κοιτάζω σωστά). Επικοινώνησα με τεχνική υποστήριξη της otenet και αφού με έστειλαν σε 4 διαφορετικούς, ο τελευταίος μού είπε ότι δεν παρέχουν τέτοιου είδους υποστήριξη για τη συσκευή. Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι δεν δεν ήξεραν να μου πουν (!)
    Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος με απλά λόγια τι να κάνω;
    Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    edit: πρέπει οι συσκευές που θέλεις να το δουν να έχουν DLNA για να το βρουν

    εκτος του ότι είναι αχρηστίδιοι........γιατί το χα ξαναγράψει αν δεις ότι η USB του είναι σχεδόν άχρηστη-ανούσια
    έχω το ίδιο με σένα συνέλληνα!

    πρέπει να πας όταν βάλεις το στικακι στη θύρα του να το ορίσεις με 1 όνομα αν θυμάμαι καλά
    αλλιώς ΔΕΝ το βρίσκει από μόνο του!
    εγώ δοκίμασα με kingston & sandisk που είναι απτις πιο γνωστές & επώνυμες εταιρείες & τελικά ΔΕΝ υποστηρίζει ούτε srt υπότιτλους! ποσο μάλλον για ελληνική γλώσσα φαντάσου....αν είναι καμένοι πάνω στην ταινία παίζει
    έβαλα τα πιο γνωστά είδη:
    avi
    mkv
    mp4
    δεν καλοθυμαμαι ποιο δεν μου έπαιξε, ΑΛΛΑ ακόμα κι οι ταινίες που έπαιξε (μικρές ή μεγάλες σε data) μετά από 1 λεπτό πέφτουν!
    θέμα channel wifi ΔΕΝ ειναι γιατι το εβαλα & στη #13 που δεν ειναι κανείς. το γύρισα & σε band 5ghz που δεν υπάρχει ψυχή
    πάλι τα ίδια
    μάλιστα έπεφτε σε 2 διαφορετικές τηλεοράσεις smarTV!
    sony android OS
    samsung tizen OS
    μέχρι & εργοστασιακες ρυθμίσεις των TV έκανα μπας και.........ταλαιπωρία για το τίποτα η USB με τα βρωμο-firmware που τα σκαλίζουν & τα κάνουν μην πω.....μπιμπιμπο

    επίσης θαύμασε & το lost in translation (απ'τα γερμανικά)!!

    "A WLAN is a wireless local network. It allows you to connect your notebook, printer or other WLAN-capable devices to the router without any wires. You have two WLAN frequency bands that you can use separately or together. The 5 GHz frequency band, however, is currently only supported by a few devices."

    με βάση τη μετάφραση απ'τα γερμανικά στα αγγλικά (στις οδηγίες που πετάει μέσα στο web interface του)
    είναι σαν να μας λέει ότι έχει δυνατότητα για ξεχωριστή ή ταυτόχρονη (μαζί) τις 2 bands
    πράγμα που δεν ισχύει τελικώς γιατί το 1000έψαξα & διεθνώς & το ορθό είναι ότι το συγκεκριμένο modem/router
    είναι dual band αλλά με εναλλαγή! δεν μπορείς να χεις simultaneously ή concurrent που λέμε στα αγγλικά & τις 2 bands

    & γι'αυτό επίσης ταλαιπωρήθηκα γιατί στο τηλεφωνικό κέντρο να μην πω τι ξέρανε εεεε

    & εκεί έξω υπάρχουν φίλοι ή συγγενείς μας ΑΝΕΡΓΟΙ με γνώσεις περισσότερες & ανώτερες!!!

  8. #2633
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νέο f/w σήμερα το πρωί (μέσω ACS): 09071602.00.008A - baby steps ο ΟΤΕ
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  9. #2634
    Εγγραφή
    20-07-2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport Smart
    Η σελίδα στο cosmote.gr που ανεβάζανε τα firmware δεν υπάρχει πια;

  10. #2635
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όντως, φαίνεται να μην υπάρχει... Αναβάθμισαν το site και μάλλον το έφαγε η μαρμάγκα.

  11. #2636
    Εγγραφή
    02-08-2015
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έκανα χθες βράδυ reset τον router (νομίζω ότι βοηθάει για την αναβάθμιση) και σήμερα τα ξημερώματα πήρε το update.

    Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές σε συσκευές Apple. Δεν ξέρω αν αλλάξανε κάτι αλλά το browsing πλέον είναι αστραπιαίο (ενώ δεν ήταν).

  12. #2637
    Εγγραφή
    21-03-2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45/4 fast path
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ASUS dsl-ac87vg
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RTouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νέο f/w σήμερα το πρωί (μέσω ACS): 09071602.00.008A - baby steps ο ΟΤΕ
    ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

    άντε να δούμε αν διορθώνει όμως & τίποτα.......
    γιατί όλο μικρορυθμίσεις κάνουν μόνο

  13. #2638
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ''super-vectoring'' δεν έχει να κάνει με vectoring. Απλά χρησιμοποιεί 35b προφίλ στη VDSL.

    Οι μαρκετινίστικοι όροι τους είναι το κάτι άλλο.
    To Super Vectoring (ή V-Plus) ειναι το VDSL2 Annex Q (G.993.2 Amd. 1), δηλαδή νεο προφιλ 35b και νεο bandplan 998ADE35.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  annexQ.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  28,2 KB 
ID: 184458

    Υπαρχει και το VDSL2 30a, αλλα το vectoring (δηλ η τεχνικη self-FEXT cancellation) μεταξυ 30a και 17a δεν ειναι εφικτή οπως αναφερθηκε λογω double tone spacing και αρα αδυναμιας για mixed deployment με 17a. Αντίθετα, το VDSL2 35b εχει το ιδιο tone spacing με το 17a.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  annexQ2.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  334,3 KB 
ID: 184459

    Το VDSL2 Super Vectoring με τα 35MHz bandwidth σου παρέχει θεωρητικα transmission rates (>300Mbps). Έπειτα, μετά τα 500m η απόδοση πέφτει στα ίδια επίπεδα με το απλό VDSL2 Vectoring.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  annexQ3.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  97,6 KB 
ID: 184460

    Tελοσπάντων, γενικά σαχλαμάρες και αναμονή για το G.Fast.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lady_in_black : 01-07-17 στις 16:19.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  14. #2639
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RTouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ..είναι η δεύτερη φορά που συμβαίνει και την πρώτη επιφυλάκτηκα να σχολιάσω, αλλά συμπληρώνοντας 30 μέρες και 0 ώρες, 0 λεπτά uptime το εν λόγω modem φαίνεται να κάνει throttle down στην κίνηση που επιτρέπει να περνάει από μέσα του για κάποιον παράξενο λόγω...Σέρνονταν τα πάντα, τα πάντα όμως, συγχρονισμός ο ίδιος, στοιχεία γραμμής εξασθένιση - SNR κλπ τα ίδια, ελάχιστα CRC / FEC errors, αλλά τα pings υψηλά..Μετά από restart όλα ΟΚ...Δεύτερη φορά ΑΚΡΙΒΩΣ στις 30 ημέρες..Παράξενο;
    Τρίτη φορά στις 24 ημέρες τώρα το μπούκωμα, παρά το νέο f/w...πάμε για αλλαγή. Θεωρείτε ότι το αντίστοιχο f/w του Entry 2i έχει 'οριμάσει' τόσο ώστε αξίζει πλέον να κοιτάξει κανείς προς τα εκεί;
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  15. #2640
    Εγγραφή
    15-01-2015
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Fastpath
    Τρέχεις κάποιον σέρβερ; Γιατί το να κάνεις ένα restart κάθε 1 μήνα δεν μου φαίνεται και τίποτα τρομερό προσωπικά.

Σελ. 176 από 204 ΠρώτηΠρώτη ... 156166171174175176177178181186196 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 141
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-13, 16:52
  2. Ηχεία Β&W DM570 και 3 σετ βάσεις ηχείων
    Από MessengerOfGood στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-13, 16:25
  3. Wind: Νέο πρόγραμμα συμβολαίου W, με 49.90€/μήνα
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 90
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-13, 09:58
  4. C876 W IPV6
    Από mythoss στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-13, 22:19
  5. SOHO security appliance w/ web filtering
    Από drhouse στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-12, 22:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας