Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα!
    Εδώ και κάποια χρονάκια έχω και εγώ και ο φίλος μου από έναν σκληρό Seagate Freeagent 250GB με εξωτερική τροφοδοσία.
    Ο φίλος μου τον έχει μόνιμα πάνω. Εγώ όχι.
    Πριν λίγο καιρό άρχισε το pc του να μην τον βλέπει. Ενώ φώτιζε το λαμπάκι του δίσκου ο ίδιος δεν γύριζε. Σταμάτησε να τον έχει πάνω συνέχεια και τον έβαζε μετά αλλά πάλι έκανε τα ίδια. Κουνούσαμε τα καλώδια, βγάζαμε-ξαναβάζαμε και τίποτα. Μπορεί μετά από πολλήήήήήήήήή΄ώρα να τον έλβεπε. Μπορεί και όχι.
    Του έδωσα τα δικά μου καλώδια (usb και ρεύμα) και μετά από κανά δυό μέρες με ελαφρύτερο πρόβλημα (τον έβλεπε πιο γρήγορα) έστρωσε.
    Εγώ έβαλα τα δικά του στον δικό μου (που μέχρι τώρα λειτουργούσε κομπλε) και έπαθα τα ίδια.
    Πήρα καινούριο usb και τίποτα. Μέτρησα την τροφοδοσία ρεύματος (το έβαλα στην πρίζα και το μέτρησα σκέτο με πολύμετρο) και δίνει την αναγραφόμενη. Αλλά ο δίσκος ανάβει φως χωρίς να λειτουργεί (δεν γυρνάει).
    Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται....

  2. #2
    Εγγραφή
    18-11-2006
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Πήγες στο computer management να δεις αν τον δείχνει εκεί? Δοκίμασε να αλλάξεις drive letter και κάνε του και ένα rename.
    Επίσης το καλώδιο usb αν θυμάμαι πρέπει να είναι και σχετικά κοντό. Αν βάλεις κανένα μεγαλύτερο κάνει τέτοια προβλήματα μη αναγνώρισης.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όταν λες computer managment εννοείς το my computer? Ή το device manager? Το δεύτερο δεν το κοίταξα γιατί θεώρησα ότι αφού δεν εμφανίζεται στο πρώτο δεν θα εμφανίζεται ούτε στο δεύτερο οπότε και δεν θα μπορώ να κάνω αυτά που προτείνεις. Θα το κοιτάξω όμως.
    To usb που πήρα έχει ίδιο μέγεθος με το "μητρικό" οπότε δε νομίζω να φταίει αυτό.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

  4. #4
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Μάλλον έχει πρόβλημα ο controler του κουτιού. Αν δεν είναι στην εγγύηση βγάζεις τον σκληρό και βλέπεις αν δουλεύει σαν εσωτερικός σε άλλο pc. Αν δουλεύει αγοράζεις μία σκέτη θήκη για σκληρούς τον βάζεις εκεί και είσαι μια χαρά

  5. #5
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @chillath: Στο my computer δεν εμφανίζεται ο δίσκος οπότε δεν μπορώ να κάνω αυτά που λες. Στο device manager επίσης δεν μπορώ να το βρω.
    @alexgk: Πως γίνεται να είναι ο controler από την στιγμή που ανταλλάσσοντας καλώδια ο δίσκος που είχε πρόβλημα (του φίλου μου) δεν έχει πια και ο δίσκος που δεν είχε πρόβλημα (ο δικός μου) εμφανίζει το ίδιο τώρα;

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που δείχνει να έχει πρόβλημα είναι το καλώδιο του usb. O δίσκος παίρνει ρεύμα, αφου ανάβει το ενδεικτικό, αλλά δεν παίρνει εντολή απο το usb για να ξεκινήσει. Το θέμα είναι οτι γράφεις οτι πήρες καινούργιο καλώδιο Σε άλλη θύρα το δοκίμασες;;; Σε άλλο υπολογιστή;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα (προβληματικά; ) καλώδια δοκιμάστηκαν με τον έναν δίσκο σε έναν υπολογιστή (σε όλες τις θύρες του) και με τον άλλο δίσκο σε άλλον υπολογιστή επίσης σε όλες τις θύρες του
    Σκεφτόμουν μήπως έχει πάθει ταράκουλο το καλώδιο τροφοδοσίας (το σπίτι του φίλου μου είναι παλιό και οι καλωδιώσεις/πρίζες άστα να πάνε...θα πάω να τις μετρήσω μέσα στην βδομάδα) και ναι μεν δίνει ρεύμα για να ανάψουν τα λαμπάκια του δίσκου αλλά όχι αρκετό για να λειτουργήσει...Ξέρω 'γω...Δεν ξέρω τι να πω...
    Δεν γίνεται ο δικός μου δίσκος με τα δικά μου καλώδια να λειτουργεί κομπλέ σπίτι μου και όταν του βάζω τα καλώδια του φίλου μου να μην...Η λογική λέει ότι στα καλώδια (καλώδιο, μιας και το usb το άλλαξα) είναι το πρόβλημα...

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η πρίζα όχι, δεν θα λειτουργούσε καμμία συσκευή, το τροφοδοτικό ίσως.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Εγώ λέω ότι ειναι το τροφοδοτικό.
    Εχει αρχίσει να τα παίζει, και δεν μπορεί να δώσει τα amp που χρειάζεται ο δίσκος για να ξεκινήσει.
    Το θέμα με το μέγεθος του καλωδίου USB, ισχύει για τους 2,5" δίσκους, για τον ίδιο πάλι λόγο. Οι απώλειες λόγο του μήκους, κάνουν το οριακό ρεύμα που μπορεί να δώσει η USB, να μην μπορεί να ξεκινήσει τον δίσκο.
    Βρες ένα άλλο τροφοδοτικό που να βγάζει την ίδια τάση, την ίδια πολυκότητα, και αν γίνεται και περισσότερα amp.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μάλλον αυτό θα κάνω τελικά...Δεν βλέπω άλλη λύση. Κι άλλωστε κι εγώ εκεί έχω καταλήξει για το πρόβλημα.
    Ευχαριστώ adreasp και όλους σας!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με Εξωτερικό σκληρό!!
    Από giorgos zo στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-13, 10:44
  2. Προβλημα σε εξωτερικο σκληρο toshiba
    Από vasis07 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-13, 18:25
  3. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό [solved]
    Από tefras στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-13, 19:59
  4. Βοηθεια με Εξωτερικο Σκληρο Δισκο
    Από parinho7 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-13, 12:41
  5. Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό!!
    Από Cartoon123 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-13, 21:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας