Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Καλημέρα σε όλους. Θέλω τη γνώμη σας σχετικά με έναν SSD που θέλω να αγοράσω για το desktop PC μου. Το PC το έχω απ' το 2008, αλλά είναι πολύ γρήγορο ακόμα και για τα σημερινά δεδομένα, οπότε δεν θέλω να το αλλάξω. Παρακάτω δίνω τα χαρακτηριστικά του:

    CPU: Intel Core 2 Quad Q9450 @ 3.4 GHz (FSB: 425 MHz)
    RAM: G.Skill 8 GB DDR2 @ 1066 MHz
    MB: ASUS Rampage Formula (X48, ICH9R)
    Graphics: 2 x ATI Radeon HD 4850 (in CrossFire)
    System HDs: 2 x 1 TB Western Digital RE3 (in RAID 1)
    Data HDs: 2 TB Western Digital, 1 TB Seagate
    Storage connectivity: SATA 2 (όχι SATA 3)

    Χτες λοιπόν μου "πέθανε" o Seagate, μόλις 4 μήνες μετά την πενταετή εγγύηση! Επειδή έχασα πολλά δεδομένα (ευτυχώς τα περισσότερα μπορώ να τα ξαναβρώ, αλλά όχι όλα), σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω τους δύο WD RE3 (RAID 1) για τα δεδομένα μου και να βάλω ως δίσκο συστήματος έναν SSD. Έτσι θα πετύχω αυξημένη ταχύτητα στο PC (λόγω SSD) και αυξημένη ασφάλεια των δεδομένων μου (λόγω RAID 1).

    Πάμε στις ερωτήσεις μου, ως total newbie στους SSD:

    1. Έχει νόημα να βάλω SSD στο σύστημά μου, που είναι σχετικά παλιό και δεν έχει SATA 3; Αν συνδέσω τον SSD μέσω SATA 2 θα έχω μεγάλη μείωση στην ταχύτητα, τόσο που να ακυρώνει τον λόγο ύπαρξής του; Αν θεωρείτε πως αξίζει να βάλω SSD ακόμα και με SATA 2, ποιον SSD μου προτείνετε, γύρω στα 200-300 GB; Με ενδιαφέρει η αξιοπιστία πάνω απ' όλα.

    2. Βρήκα την παρακάτω κάρτα PCI Express, που περιέχει τον SSD επάνω της. Δηλαδή το πρόβλημα του SATA 2 δεν υφίσταται πλέον, αφού θα συνδέεται κατευθείαν στο bus της μητρικής και έτσι θα πετυχαίνω (θεωρητικά τουλάχιστον) τις εξωτικές ταχύτητες που έχει (sequential read/write speed: 830/810 MB/s, up to 100,000 4K read/write IOPS).

    http://www.asus.com/Storage/RAIDR_Express_PCIe_SSD/
    http://www.skroutz.gr/s/3731548/Asus...240GB-SSD.html
    http://www.e-shop.gr/product?id=PER.320868

    Αξίζει να επενδύσω σε κάτι τέτοιο και να έχω τις μέγιστες ταχύτητες αποφεύγοντας τον περιορισμό του SATA 2; Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει και πρέπει να προσέξω πριν προχωρήσω στην αγορά;

    Πώς το βλέπετε; Ποια λύση πιστεύετε ότι είναι η καταλληλότερη για την περίπτωσή μου; Οποιαδήποτε γνώμη ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DrDSL : 26-11-13 στις 13:06.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Είναι αναβάθμιση που αξίζει, ακόμα και σε SATA2. Μην το σκέφτεσαι, πάρε έναν και ξεζούμισέ τον.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Mην πάρεις την PCI Express, o δίαυλος δεν υποστηρίζει ούτε τις θεωρητικές ταχύτητες του sata3 στη μητρική σου. Η καλύτερη επιλογή μου μπορείς να κάνεις είναι ο φτηνότερος 250άρης απλός SSD που θα βρεις, μάλλον Kingston V300 ή Samsung 840 EVO.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω βάλει αυτόν τον ssd σε σύστημα φωτογράφου με Q6xxx και sata2 μητρική.
    Η διαφορά στις ταχύτητες είναι πολύ μεγάλη. Ναί, αξίζει τον κόπο αδιαμφισβήτητα.

    Ο Asus... είναι το επόμενο βήμα που σκέφτομαι να κάνω κι εγώ για το δικό μου σύστημα.
    Σύμφωνα με τα reviews που διάβασα, αυτή η αναβάθμιση που σκέφτομαι αξίζει τον κόπο, δεδομένου οτι πέραν απο τις υψηλότερες ταχύτητες που θα έχω σε σχέση με τους 2 X OCZ 128 GB / raid-0, θα μου απελευθερώσει και 2 sata3 θύρες για σύνδεση δίσκων αποθήκης.
    Με το σκεπτικό μου αυτό κι άν δέν σ' ενοχλούν τα 100+ ευρώ διαφοράς απο έναν ssd sata3 ίδιας χωρητικότητας 240 GB, αξίζει τον κόπο και με το παραπάνω, εφόσον η ταχύτητα του διαύλου pcie της μητρικής σου είναι αρκετά μεγαλύτερη απο τις sata2 θύρες της. Αυτό, ψάξ' το.
    Άλλως, όπως λέει κι ο BB παραπάνω, πάρε έναν sata3 ssd που κοστίζει και φθηνότερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greg61 : 26-11-13 στις 15:04.
    Γρηγόρης Νάκος.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Το έψαξα για τον δίαυλο PCIe της μητρικής μου και ο BigBlack έχει δίκιο, πράγματι τα PCIe slots εκτός των 2 για τις κάρτες γραφικών είναι PCIe x1, που σημαίνει ότι δεν θα σηκώνουν τον ASUS PCIe SSD. Αν το καταλαβαίνω σωστά, αν καταργήσω τη μία απ' τις δύο κάρτες γραφικών θα έχω ένα ελεύθερο PCIe 2.0 x16 (full x16 speed). Θα μπορέσω λέτε να βάλω εκεί τον ASUS PCIe SSD; Αν ναι, αξίζει να το κάνω ή θα έχω άλλα θέματα λόγω παλιού h/w; Πάντως δεν με χαλάει να καταργήσω τη μία κάρτα γραφικών και να αντικαταστήσω την άλλη με μια καλύτερη ώστε να έχω και ταχύτητα στα γραφικά. BigBlack, αν διαβάζεις θα ήθελα τη γνώμη σου σε αυτό αν σου είναι εύκολο.

    Για απλό SSD (για σύνδεση μέσω του SATA 2 της μητρικής μου), σκέφτομαι να πάω σ' αυτόν:

    http://www.e-shop.gr/product?id=PER.306067

    Τον επέλεξα κυρίως για την αξιοπιστία του (όπως διαβάζω εδώ στο forum) και για τα 5 χρόνια εγγύηση. Πώς τον βλέπετε; Καλή επιλογή;

    Τέλος, χαζή ερώτηση, χρειάζεται να πάρω και μετατροπέα από 2,5" σε 3,5" ή περιλαμβάνεται στη συσκευασία;

    Ευχαριστώ και πάλι.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τον επέλεξα κυρίως για την αξιοπιστία του (όπως διαβάζω εδώ στο forum) και για τα 5 χρόνια εγγύηση. Πώς τον βλέπετε; Καλή επιλογή;
    Πολύ καλή...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  7. #7
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrDSL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Το έψαξα για τον δίαυλο PCIe της μητρικής μου και ο BigBlack έχει δίκιο, πράγματι τα PCIe slots εκτός των 2 για τις κάρτες γραφικών είναι PCIe x1, που σημαίνει ότι δεν θα σηκώνουν τον ASUS PCIe SSD. Αν το καταλαβαίνω σωστά, αν καταργήσω τη μία απ' τις δύο κάρτες γραφικών θα έχω ένα ελεύθερο PCIe 2.0 x16 (full x16 speed). Θα μπορέσω λέτε να βάλω εκεί τον ASUS PCIe SSD; Αν ναι, αξίζει να το κάνω ή θα έχω άλλα θέματα λόγω παλιού h/w; Πάντως δεν με χαλάει να καταργήσω τη μία κάρτα γραφικών και να αντικαταστήσω την άλλη με μια καλύτερη ώστε να έχω και ταχύτητα στα γραφικά. BigBlack, αν διαβάζεις θα ήθελα τη γνώμη σου σε αυτό αν σου είναι εύκολο.

    Για απλό SSD (για σύνδεση μέσω του SATA 2 της μητρικής μου), σκέφτομαι να πάω σ' αυτόν:

    http://www.e-shop.gr/product?id=PER.306067

    Τον επέλεξα κυρίως για την αξιοπιστία του (όπως διαβάζω εδώ στο forum) και για τα 5 χρόνια εγγύηση. Πώς τον βλέπετε; Καλή επιλογή;

    Τέλος, χαζή ερώτηση, χρειάζεται να πάρω και μετατροπέα από 2,5" σε 3,5" ή περιλαμβάνεται στη συσκευασία;

    Ευχαριστώ και πάλι.
    To πρόβλημα είναι πως το συνολικό bandwidth με το συγκεκριμένο chipset είναι περιορισμένο, κι αν δουλεύει στο χ16 η μία κάρτα δεν μένει περιθώριο για πλήρεις ταχύτητες sata 3. Σκέψου πως η κάρτα του SSD λόγω επαφών και μόνο (δεν πιάνει όλη την επιφάνεια του μεγάλου pcie slot) δεν θα χρησιμοποιεί όλο το bus. Δεν αξίζει τον κόπο, τα χρήματα και τις περιπλοκές, χώρια που η εγγύηση του είναι ανάξια λόγου.
    Από την άλλη μεριά, αν δεν σκοπεύεις ν'αναβαθμίσεις σύντομα μητρική κλπ, ποιός ο λόγος να δώσεις τα έξτρα 70 ευρώ και να πάρεις τον Samsung 840 Pro; Μόνο τα 2 επιπλέον χρόνια εγγύησης δεν είναι λόγος για να κάνεις αυτή την αγορά, διαφορά σε ταχύτητες ή οτιδήποτε άλλο δεν θα δεις. Το ζήτημα της αξιοπιστίας δεν το έχει διαπιστώσει κανείς ακόμα μιας και ο δίσκος κυκλοφορεί λιγότερο από ένα χρόνο στην αγορά, με νορμάλ χρήση θα έπρεπε να περιμένει κανείς 7-8 χρόνια για να δει τί γίνεται σ'αυτό το επίπεδο. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως είναι καθαρά ζήτημα εμπιστοσύνης στο προιόν, εμπιστοσύνη που δημιουργείται από την διάρκεια της εγγύησης και βέβαια από το όνομα Samsung. E, αυτό στην περίπτωσή σου θα σου κοστίσει 70 ευρώ, συνολικά δηλαδή όσο ο απλός 250άρης και ένας 120άρης μαζί. Εσύ θα κρίνεις αν αξίζει ή αν σε καλύπτει και ο απλός ή ο Kingston V300.

    Όσο για αντάπτορα, είναι ανάλογα το πακέτο. Συνήθως δεν δίνεται στα φτηνότερα δισκάκια αλλά δεν χρειάζεται κιόλας. Τον στερεώνεις με μιά βίδα στο σασσί, ούτε κραδασμούς έχει ούτε βάρος, ούτε ζήτημα με τις μετακινήσεις.

    Καλές αγορές, γράψε εντυπώσεις ό,τι κι αν πάρεις!

  8. #8
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πρόβλημα είναι πως το συνολικό bandwidth με το συγκεκριμένο chipset είναι περιορισμένο, κι αν δουλεύει στο χ16 η μία κάρτα δεν μένει περιθώριο για πλήρεις ταχύτητες sata 3. Σκέψου πως η κάρτα του SSD λόγω επαφών και μόνο (δεν πιάνει όλη την επιφάνεια του μεγάλου pcie slot) δεν θα χρησιμοποιεί όλο το bus. Δεν αξίζει τον κόπο, τα χρήματα και τις περιπλοκές, χώρια που η εγγύηση του είναι ανάξια λόγου.
    Από την άλλη μεριά, αν δεν σκοπεύεις ν'αναβαθμίσεις σύντομα μητρική κλπ, ποιός ο λόγος να δώσεις τα έξτρα 70 ευρώ και να πάρεις τον Samsung 840 Pro; Μόνο τα 2 επιπλέον χρόνια εγγύησης δεν είναι λόγος για να κάνεις αυτή την αγορά, διαφορά σε ταχύτητες ή οτιδήποτε άλλο δεν θα δεις. Το ζήτημα της αξιοπιστίας δεν το έχει διαπιστώσει κανείς ακόμα μιας και ο δίσκος κυκλοφορεί λιγότερο από ένα χρόνο στην αγορά, με νορμάλ χρήση θα έπρεπε να περιμένει κανείς 7-8 χρόνια για να δει τί γίνεται σ'αυτό το επίπεδο. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως είναι καθαρά ζήτημα εμπιστοσύνης στο προιόν, εμπιστοσύνη που δημιουργείται από την διάρκεια της εγγύησης και βέβαια από το όνομα Samsung. E, αυτό στην περίπτωσή σου θα σου κοστίσει 70 ευρώ, συνολικά δηλαδή όσο ο απλός 250άρης και ένας 120άρης μαζί. Εσύ θα κρίνεις αν αξίζει ή αν σε καλύπτει και ο απλός ή ο Kingston V300.

    Όσο για αντάπτορα, είναι ανάλογα το πακέτο. Συνήθως δεν δίνεται στα φτηνότερα δισκάκια αλλά δεν χρειάζεται κιόλας. Τον στερεώνεις με μιά βίδα στο σασσί, ούτε κραδασμούς έχει ούτε βάρος, ούτε ζήτημα με τις μετακινήσεις.

    Καλές αγορές, γράψε εντυπώσεις ό,τι κι αν πάρεις!
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση και αναλυτική απάντηση. Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Το σκέφτηκα κι εγώ και πιστεύω πως ένας συμβατικός (SATA) SSD είναι η καλύτερη επιλογή από πολλές πλευρές. Ο PCIe SSD είναι σχεδιασμένος για extreme performance, κάτι το οποίο εξ ορισμού δεν θα μπορέσω να έχω λόγω του παλιού h/w, άρα θα πάει χαμένος. Επιπλέον, αν καταργήσω τη μία κάρτα γραφικών (τώρα έχω 2 Radeon HD 4850 σε CrossFire), θα αναγκαστώ να αντικαταστήσω την άλλη με μια καλύτερη, που σημαίνει επιπλέον έξοδα για ένα σύστημα αξιοπρεπές μεν, παλιό δε. Τέλος, μια PCIe κάρτα αυξάνει τις πιθανότητες να χαλάσει κάτι επάνω της, σε αντίθεση με έναν ερμητικά κλειστό SSD που μεταφέρεται εύκολα σε άλλη μητρική/controller. Δίνοντας λιγότερο από 200 € παίρνω έναν καλό SATA SSD, τον κουμπώνω επάνω στο υπάρχον σύστημα και απολαμβάνω τα οφέλη χωρίς φασαρίες. Επιπλέον, η μητρική υποστηρίζει AHCI.

    Τώρα σχετικά με τη μάρκα/μοντέλο του SSD, από τα πολύ λίγα που διάβασα εδώ στο forum, φαίνεται να υπάρχει μια γενική αποδοχή και εκτίμηση στους Samsung 840, και ιδιαίτερα στους Pro, που διαβάζω ότι έχουν αυξημένη αξιοπιστία. Όχι τόσο λόγω της 5-ετούς εγγύησης, αλλά λόγω του τύπου των chips (TLC στον απλό vs. MLC στον Pro), γιαυτό σκέφτομαι για τον Pro. Απ' την άλλη με ένα τακτικό backup δεν υπάρχει το άγχος του failure.

    Έχω πολύ διάβασμα ακόμα... Θα γράψω εντυπώσεις μόλις τον δουλέψω. Ελπίζω να πάνε όλα OK.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DrDSL : 27-11-13 στις 07:10.

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή SSD 250GB 150-170€
    Από paul77gr στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-13, 06:56
  2. Επιλογή ssd
    Από Nikos_Mpl στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-13, 22:15
  3. ssd σε sata 2
    Από LOCO123 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-13, 03:03
  4. Σύστημα με SSD και 2 SATA II . IDE OR AHCI?
    Από djsub στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 16:41
  5. Μια μικρή βοήθεια για επιλογή ssd
    Από man with no name στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-13, 21:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας