Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-36 από 36
  1. #31
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήσιμο, πλην όμως ημίμετρο.
    Ούτε καν ημίμετρο αν το καλοσκεφτείς...
    Θέλω να ξηλώσω εντελώς το πράσινο περίττωμα που ονομάζεται Android (format/delete partition/whatever) και να βάλω FirefoxOS ή -πως το είπαμε το άλλο;- Tizen.
    Γίνεται;
    ΟΧΙ!

    Smartphone/tablet συσκευές διαθέσιμες στην εγχώρια αγορά:
    α. Android: Εκατοντάδες, ίσως και χιλιάδες.
    β. FirefoxOS: 1 (ολογράφως: Μία). Και με τι χαρακτηριστικά σε σχέση με την τιμή πώλησης...

    Αν στα desktops/laptops/netbooks οι Linux διανομές καταλαμβάνουν το 1,5%~2% της πίτας των Λειτουργικών Συστημάτων (και μάλιστα ΧΩΡΙΣ να υπάρχουν ενδείξεις για ανοδική πορεία, τουλάχιστον όχι άξια αναφοράς), στον τομέα των τηλεφώνων πόσο είναι το ποσοστό;
    0,0000000001%; [Πείτε μου πόσα δεκαδικά ψηφία να αφήσω]

    ΔΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΤΩΡΑ;
    Πιέστε τους κατασκευαστές να βγάλουν non-OS dependent συσκευές στην αγορά κύριοι.
    Και αν αυτό δεν είναι εφικτό, ας προωθήσουν τουλάχιστον την δυνατότητα για dual boot.
    Το έχει πράξει ήδη κάποια εταιρεία -το όνομα της οποίας μου διαφεύγει- αλλά αφορούσε Android/Windows Mobile.
    Πρώτα απο όλα ηρέμησε, δεν διαφωνούμε, συζητάμε (και μάλιστα συμφωνούμε).

    Αλλά δεν είναι ρεαλιστικό να κάνουμε τέτοια σύγκριση ακόμα.

    Απο τη μια έχεις το Android, ένα λειτουργικό που έχει κλείσει κάποια χρόνια στην αγορά, έχει το πιο μεγάλο marketplace, κυκλοφορεί σε μοντέλα απο μερικά ευρώ μέχρι και σε flagships αξίας μερικών εκατοντάδων. Ένα λειτουργικο που το στηρίζει μια εταιρεία με τεράστια κεφάλαια (google) και έχει επενδύσει τρομακτικά ποσά στην ανάπτυξη και την βελτιωσή του.

    Το FFOS είναι διαθέσιμο εμπορικά κάποιους ελάχιστους μήνες, το marketplace του είναι ακόμη μικρό και το μοντέλο ανάπτυξης εφαρμογών του κάτι εντελώς νέο. Έχει ουσιαστικά δύο μοντέλα στην αγορά (το ZTE Open και το Alcatel One Touch Fire, μιάς και οι συσκευές της Geeksphone είναι μονίμως sold-out) τα οποία μάλιστα δεν είναι ακόμη διαθέσιμα στις περισσότερες χώρες. Το στηρίζει ένα foundation που σε μέγεθος είναι ελάχιστο συγκρινόμενο με γίγαντες όπως η Google και η Microsoft και ποντάρει πολύ περισσότερο στην κοινότητα για να βελτιωθεί απο ότι σε επενδύσεις εκατομμυρίων.

    Να συγκρίνουμε τι; Δεν είναι ακόμη ανταγωνιστικό. Θα γίνει; Μάλλον, εγώ πάντως το στηρίζω και μου αρέσουν πολύ οι ιδέες που φέρνει.

    Απο εκεί και πέρα, θα ήταν εξαιρετικό να μπορούσαμε να επιλέξουμε συσκευή και μετά να περάσουμε το λειτουργικό της αρεσκείας μας, θα το ήθελα και θα αγόραζα μια τέτοια συσκευή. Αυτό όμως δεν είναι τόσο εύκολο. Οι κατασκευαστές δεν δίνουν κώδικα και drivers για όλα τα κομμάτια του hardware που ενσωματώνουν οπότε εκ των πραγμάτων είναι εξαιρετικά δύσκολο.

    Πρακτικά σε αυτό βλέπω μόνο μια λύση: Αν το μοντέλο που φέρνει το FFOS επικρατήσει τότε οι εφαρμογές θα είναι πρακτικά ανεξάρτητες απο το λειτουργικό που θα τρέχει η συσκευή. Τότε μιας και ο χρήστης δεν θα περιορίζεται στην πλατφόρμα που βρίσκεται θα υπάρχει πιθανότητα να δούμε πιο ουσιαστικό ανταγωνισμό και ανοιχτές συσκευές και απο τους κατασκευαστές. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον άλλο τρόπο που θα μπορέσει να οδηγήσει σε blank-slate συσκευές που το λειτουργικό καθ' εαυτό θα είναι δευτερεύον.
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  2. #32
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Εδώ κάνεις λάθος, το Android τον Linux kernel χρησιμοποιεί, όπως κι όλες οι σοβαρές εναλλακτικές προτάσεις

  3. #33
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Καταρχάς να ζητήσω συγνώμη για τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ - δεν απευθυνόμουν σε κάποιον συγκεκριμένα.
    Η αγανάκτηση μου έχει να κάνει με τις προσδοκίες που είχα αναφορικά με το Android ως OS.
    Προσδοκίες που διαψεύστηκαν από την 1η κιόλας μέρα - και πιστέψτε με, δεν είναι θέμα εξοικείωσης.
    Τάσσομαι αναφανδόν υπέρ των όποιων αλλαγών -έστω κι αν μας βγάζουν απ' την βολή μας- με την προϋπόθεση να είναι προς ΟΦΕΛΟΣ του χρήστη.
    Κάτι εξαιρετικά αμφίβολο στην περίπτωση του Android.

    Τώρα βέβαια, δεν είμαι σε θέση να το συγκρίνω με άλλα Λειτουργικά αφού όπως έχω αναφέρει μόλις πρόσφατα αξιώθηκα να αποκτήσω smartphone.
    Πολύ πιθανόν να υπερέχει σε σχέση με άλλες λύσεις και τα διάφορα Windows Mobile, Symbian κλπ [τα οποία, ξανατονίζω, γνωρίζω μόνο εξ ονόματος], να χωλαίνουν μπροστά του.
    Μου προκαλεί έκπληξη, όχι η επικράτηση του έναντι του ανταγωνισμού, αλλά η πλήρης αποδοχή/απουσία κριτικής.
    Κανέναν άλλο δεν ενοχλεί το απροκάλυπτο ΦΑΚΕΛΩΜΑ;
    Να το περάσουμε στο ντούκου; Γιατί σταδιακά, αυτό ακριβώς συμβαίνει. Σε λίγο καιρό θα θεωρείται ΔΕΔΟΜΕΝΟ και θα παραλείπεται.
    Σαν τα θύματα των τροχαίων ατυχημάτων ένα πράγμα, που δεν προκαλούν καμία εντύπωση πλέον και καταλαμβάνουν μονόστηλα εφημερίδων και αν.

    Δεν μ' αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ η τροπή που έχουν πάρει τα πράγματα.
    Γιγάντωση αντίστοιχη με αυτή των Windows στα desktops. Παρόμοιες συμπεριφορές χρηστών επίσης.
    Ό,τι app δεν είναι free, το ψάχνουμε σπασμένο κλπ.
    Αυτά είναι παθολογικά φαινόμενα που ήλπιζα -αφελώς- πως θα αποφεύγαμε στον χώρο των φορητών συσκευών.
    Και επειδή ο φίλος Helix αναφέρθηκε στη σχέση που συνδέει Android και Linux, να πω με τη σειρά μου πως κάτι αντίστοιχο υπάρχει ανάμεσα σε Chromium σε Chrome σε επίπεδο browsers.
    Με το που διαπίστωσα πως εγκαθιστώντας τον 2ο, θα ήμουν ΔΕΣΜΙΟΣ (προσοχή στο επίθετο παρακαλώ) της Google πήρε πόδι και δεν τον ξαναείδε το PC.
    Τώρα χρησιμοποιώ [σαν secondary browser] μια portable έκδοση του Chromium εκδοθείσα [ή compiled τέλος πάντων] υπό την winPenPack και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
    Τι να το κάνω εγώ που το Android βασίζεται σε Linux kernel όταν προωθεί και επιθυμεί να επιβάλει τον απόλυτο έλεγχο του χρήστη;
    Γιατί πρέπει σώνει και καλά να είναι όλα *linked*;
    Και να φανταστείτε πως το κινητό μου ήρθε rootαρισμένο = μια σχετική ελευθερία κινήσεων του κατόχου...
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  4. #34
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Σε αυτό συμφωνούμε όλοι, ότι το Android ενώ ξεκίνησε σαν πλήρως ανοιχτή πλατφόρμα η Google άρχισε να θέτει αρκετούς περιορισμούς, κυρίως μέσω του Google play. Ελπίζω για το καλό της πλατφόρμας να αρθούν κάποια στιγμή αυτοί οι περιορισμοί, αλλά χλωμό το βλέπω.

  5. #35
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Μηνύματα
    921
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς να ζητήσω συγνώμη για τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ - δεν απευθυνόμουν σε κάποιον συγκεκριμένα.
    Η αγανάκτηση μου έχει να κάνει με τις προσδοκίες που είχα αναφορικά με το Android ως OS.
    Προσδοκίες που διαψεύστηκαν από την 1η κιόλας μέρα - και πιστέψτε με, δεν είναι θέμα εξοικείωσης.
    Τάσσομαι αναφανδόν υπέρ των όποιων αλλαγών -έστω κι αν μας βγάζουν απ' την βολή μας- με την προϋπόθεση να είναι προς ΟΦΕΛΟΣ του χρήστη.
    Κάτι εξαιρετικά αμφίβολο στην περίπτωση του Android.

    Τώρα βέβαια, δεν είμαι σε θέση να το συγκρίνω με άλλα Λειτουργικά αφού όπως έχω αναφέρει μόλις πρόσφατα αξιώθηκα να αποκτήσω smartphone.
    Πολύ πιθανόν να υπερέχει σε σχέση με άλλες λύσεις και τα διάφορα Windows Mobile, Symbian κλπ [τα οποία, ξανατονίζω, γνωρίζω μόνο εξ ονόματος], να χωλαίνουν μπροστά του.
    Μου προκαλεί έκπληξη, όχι η επικράτηση του έναντι του ανταγωνισμού, αλλά η πλήρης αποδοχή/απουσία κριτικής.
    Κανέναν άλλο δεν ενοχλεί το απροκάλυπτο ΦΑΚΕΛΩΜΑ;
    Να το περάσουμε στο ντούκου; Γιατί σταδιακά, αυτό ακριβώς συμβαίνει. Σε λίγο καιρό θα θεωρείται ΔΕΔΟΜΕΝΟ και θα παραλείπεται.
    Σαν τα θύματα των τροχαίων ατυχημάτων ένα πράγμα, που δεν προκαλούν καμία εντύπωση πλέον και καταλαμβάνουν μονόστηλα εφημερίδων και αν.

    Δεν μ' αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ η τροπή που έχουν πάρει τα πράγματα.
    Γιγάντωση αντίστοιχη με αυτή των Windows στα desktops. Παρόμοιες συμπεριφορές χρηστών επίσης.
    Ό,τι app δεν είναι free, το ψάχνουμε σπασμένο κλπ.
    Αυτά είναι παθολογικά φαινόμενα που ήλπιζα -αφελώς- πως θα αποφεύγαμε στον χώρο των φορητών συσκευών.
    Και επειδή ο φίλος Helix αναφέρθηκε στη σχέση που συνδέει Android και Linux, να πω με τη σειρά μου πως κάτι αντίστοιχο υπάρχει ανάμεσα σε Chromium σε Chrome σε επίπεδο browsers.
    Με το που διαπίστωσα πως εγκαθιστώντας τον 2ο, θα ήμουν ΔΕΣΜΙΟΣ (προσοχή στο επίθετο παρακαλώ) της Google πήρε πόδι και δεν τον ξαναείδε το PC.
    Τώρα χρησιμοποιώ [σαν secondary browser] μια portable έκδοση του Chromium εκδοθείσα [ή compiled τέλος πάντων] υπό την winPenPack και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
    Τι να το κάνω εγώ που το Android βασίζεται σε Linux kernel όταν προωθεί και επιθυμεί να επιβάλει τον απόλυτο έλεγχο του χρήστη;
    Γιατί πρέπει σώνει και καλά να είναι όλα *linked*;
    Και να φανταστείτε πως το κινητό μου ήρθε rootαρισμένο = μια σχετική ελευθερία κινήσεων του κατόχου...
    Βάλε Firefox ή παράγωγα (Palemoon, Waterfox, κ.λπ.) για browser -σου το λέω εγώ, πρώην "εμμανής" υπέρ του Chrome.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό συμφωνούμε όλοι, ότι το Android ενώ ξεκίνησε σαν πλήρως ανοιχτή πλατφόρμα η Google άρχισε να θέτει αρκετούς περιορισμούς, κυρίως μέσω του Google play. Ελπίζω για το καλό της πλατφόρμας να αρθούν κάποια στιγμή αυτοί οι περιορισμοί, αλλά χλωμό το βλέπω.
    τω όντι -επί τα χείρω βαίνει με βήμα ταχύ η Google...

  6. #36
    Εγγραφή
    07-03-2010
    Μηνύματα
    510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    να δουμε τι ψαρια θα πιασει και αυτο το Os!

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-13, 20:52
  2. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-13, 13:24
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-13, 17:47
  4. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-13, 17:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας