Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 46
  1. #31
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα BSODs με χαρακτήρα IRQL not less or equal δείχνουν φυσική - hardware - βλάβη του συστήματος.

    Εκείνο που πρέπει να κάνεις είναι να κάνεις BIOS Update, reset και Reseat τα επιμέρους συστήματα (CPU including) στον υπολογιστή. Επίσης θα πρέπει να ελέγξεις θερμοκρασίες.
    1) IRQL not less or equal Oύτε φυσική ούτε Hardware βλάβη του συστήματος δείχνουν. Με το μόνο που συμφωνώ και το έγραψα παραπάνω,
    είναι η αναβάθμιση του BIOS αλλά ήδη έχει την έκδοση του 2009 και δεν βρήκα νεότερη για το PC του.

    2) Κατα τα άλλα το Bugcheck 0XA IRQL not less or equal με βάση τα όσα αναφέρει η Microsoft κι όσα έχω δει εγώ
    οφείλεται μετά από εγκατάσταση προβληματικών οδηγών, υπηρεσιών συστήματος ή BIOS.
    usually occurs after the installation of a faulty device driver, system service, or BIOS.
    Tα οποία δεν δηλώνουν ούτε φυσική φθορά ούτε Hardware πρόβλημα.

    3) Στα τελευταία σημερινά dump files ούτε ένα δεν αναφέρεται σε IRQL not less or equal .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjoRDjeVIc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χθες το βράδυ έκανα όλα τα update της microsoft και νομιζα ότι έφτιαξε γιατι δούλευε για πολλές ώρες χωρίς bsod. Σταθηκα άτυχος. Ανεβάζω ξανά το αρχείο μετις νέες. Μήπως να βλέπαμε αυτό με τους drivers ξεχωριστά; Επίσης έλεγξα την ραμ με το memtest σε περιβάλλον windows και έβγαλε αρκετά error όμως σε περιβάλλον dos κανένα. Τι προτείνεις;
    Kακώς έτρεξες το memetest μέσα απ΄πο τα Windows. To memtest ελέγχει όλη την RAM,
    αν βρει μνήμη κλειδωμένη από το λειτουργικό θα το θεωρήσει σαν σφάλμα,
    επίσης αν προσπαθήσει να ελευθερώσει μνήμη που χρησημοποιείται για να την ελέγξει,
    αυτό μπορεί να προκαλέσει κάποιιες από τις BSOD που είχες.

    Τέλειωσαν όλες οι αναβαθμίσεις κανονικά;

    1) Ξανακάνε καθαρισμό του page File όπως ανέφερα παραπάνω. Απενεργοποίηση, κάνεις επανεκκίνηση,
    το ενεργοποιείς και κάνεις επανεκκίνηση ξανά. Μόλις ξαναγυρίσεις σε περιβάλλον Windows:

    Άνοιξε γραμμή εντολής με δικαιώματα διαχειριστή και γράψε μέσα SFC /Scannow.
    Tρέξε την εντολή όσες φορές χρειαστεί μέχρι να δεις το μήνυμα "Δεν βρέθηκαν παραβιάσεις ακεραιότητας.

    2. Ελεγξε τις ρυθμίσεις του Windows update, κάποιες δεν έχουν εγκατασταθει σωστά,
    και κάποιες παρουσιάζουν πρόβλημα με τις ρυθμίσεις. Προβληματικές αναβαθμίσεις είναι αιτία BSOD.

    3. Ξανατρέξε το Memtest το βράδυ και δες το πρωϊ αν έβγαλε λάθη.
    Πάλι μια από τις BSOD έχει κωδικό 0Χ1Α, κι αυτό δείχνει προβληματική μνήμη.

    4. Οι άλλες τρεις που είχες και μάλιστα οι δύο κοντά κοντά ,οφείλονται σε προβληματικούς drivers.
    Γι αυτό ανέφερα να τρέξεις το SFC /Scannow, και να δεις τις ρυθμίσεις στην αναβάθμιση των Windows.

    5. Eπειδή είναι η τριτη φορά που κρασάρει το DWM.EXE (desktop Window Managment),
    σκέφτομαι μήπως η κάρτα γραφικών δεν σηκώνει το AERO, ή μήπως υπάρχει πρόβλημα με τους Drivers.
    Toν "Σύμβουλο Αναβάθμισης" που σου είπα τον έτρεξες; Έβγαλε κάποιο πρόβλημα;

    Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ, προσπάθησε να τελειώσεις όλες τις αναβαθμίσεις, κάνε τα παραπάνω,
    κι εγώ θα ψάξω ξανά μήπως και βρεθεί ποιό καινούργιο BIOS για τον υπολογιστή σου.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  2. #32
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ βλέπω νέα εγκατάσταση κι εσύ επιμένεις ότι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν δηλώνουν ούτε φυσική φθορά ούτε Hardware πρόβλημα.
    Μπορείς να πας ένα βήμα πιό πέρα από αυτό που διαβάζεις στο internet γενικά; Ο άνθρωπος έχει δοκιμάσει 2 λειτουργικά και ακόμα τρώει BSODs. Αν δεν είναι κάποιος εξωγενής παράγοντας όπως κάποια βραχυκυκλωμένη USB ή κάποια συσκευή USB που έχει εγκαταστήσει και δεν μας έχει πει, σίγουρα χρειάζεται ένα reseat. Επειδή το είδες και μόνος σου ότι είναι nforce το chipset, διάβασε για την συμπεριφορά των nforce συστημάτων και το πόσο δύστροπα είναι στο να λειτουργήσουν σωστά. Κυρίως τα πρώτα όσο τα θυμάμαι εγώ ήταν ό,τι πιό δύσκολο σε συμβατότητες με RAM, αλλά και υπεραπαιτητικό με το πώς εγκαθίστανται οι drivers - με ποιά σειρά.

    Επίσης όλοι οι drivers που έρχονται με τα Windows ή το Windows update είναι αρκετά ελεγμένοι για να μην δημιουργήσουν προβλήματα, άρα ούτε θέμα drivers είναι (ή εξέτασε ακόμα και την πιθανότητα οι drivers που χρησιμοποιήθηκαν στις εγκαταστάσεις να είναι οι drivers που δίνονταν στο cd του υπολογιστή και όχι νεότεροι, αλλά με το τελευταίο Windows update κατέβηκαν οι σωστοί -νεότεροι, έστρωσε και δεν "τρώει" bsods πιά..).

  3. #33
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ βλέπω νέα εγκατάσταση κι εσύ επιμένεις ότι



    Μπορείς να πας ένα βήμα πιό πέρα από αυτό που διαβάζεις στο internet γενικά; Ο άνθρωπος έχει δοκιμάσει 2 λειτουργικά και ακόμα τρώει BSODs. Αν δεν είναι κάποιος εξωγενής παράγοντας όπως κάποια βραχυκυκλωμένη USB ή κάποια συσκευή USB που έχει εγκαταστήσει και δεν μας έχει πει, σίγουρα χρειάζεται ένα reseat. Επειδή το είδες και μόνος σου ότι είναι nforce το chipset, διάβασε για την συμπεριφορά των nforce συστημάτων και το πόσο δύστροπα είναι στο να λειτουργήσουν σωστά. Κυρίως τα πρώτα όσο τα θυμάμαι εγώ ήταν ό,τι πιό δύσκολο σε συμβατότητες με RAM, αλλά και υπεραπαιτητικό με το πώς εγκαθίστανται οι drivers - με ποιά σειρά.

    Επίσης όλοι οι drivers που έρχονται με τα Windows ή το Windows update είναι αρκετά ελεγμένοι για να μην δημιουργήσουν προβλήματα, άρα ούτε θέμα drivers είναι (ή εξέτασε ακόμα και την πιθανότητα οι drivers που χρησιμοποιήθηκαν στις εγκαταστάσεις να είναι οι drivers που δίνονταν στο cd του υπολογιστή και όχι νεότεροι, αλλά με το τελευταίο Windows update κατέβηκαν οι σωστοί -νεότεροι, έστρωσε και δεν "τρώει" bsods πιά..).
    Αν ξέρεις παραπάνω από ότι ξέρει η MS για το λειτουργικό της, τότε να δεχτώ την άποψη σου.
    Αλλά το θέμα είναι ότι δεν είχε BSOD με bugcheck 0XA IRQL NOT LESS OR EQUAL.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  4. #34
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα!Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο σας. Δοκίμασα όλα τα παραπάνω αλλά τζίφος. Χθες δανείστηκα άλλες ραμ , τις κούμπωσα και πάλι BSOD! Εγκατέστησα τα win 7 home (πριν είχα τα ultimate) λέω μήπως δεν σηκώνει το aero αλλά ούτε και αυτό έπιασε. Δεν νομίζω ότι υπάρχει σωτηρία και αν έχω καταλάβει καλά είναι θέμα μητρικής (chipset) σε συνεργασία με τα windows(διορθώστε με αν κάνω λάθος). Σκέφτηκα αν άλλαζα μητρική δεν θα εφτιαχνέ το όλο θέμα. Να κρατήσω τα υπόλοιπα hardware( ram, cpu, hdd , psu) και να αλλάξω μόνο μητρική λίγο πιο γνωστή με chipset πιο "συμβατό".

    Αν είναι αυτό εφικτό θα ήθελα να μου προτείνατε κάποια μοντέλα για να καταλήξω. Αν πάλι έχετε κάτι άλλο να προτείνετε καλοδεχούμενο! Ευχαριστώ!

  5. #35
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjoRDjeVIc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα!Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο σας. Δοκίμασα όλα τα παραπάνω αλλά τζίφος. Χθες δανείστηκα άλλες ραμ , τις κούμπωσα και πάλι BSOD! Εγκατέστησα τα win 7 home (πριν είχα τα ultimate) λέω μήπως δεν σηκώνει το aero αλλά ούτε και αυτό έπιασε. Δεν νομίζω ότι υπάρχει σωτηρία και αν έχω καταλάβει καλά είναι θέμα μητρικής (chipset) σε συνεργασία με τα windows(διορθώστε με αν κάνω λάθος). Σκέφτηκα αν άλλαζα μητρική δεν θα εφτιαχνέ το όλο θέμα. Να κρατήσω τα υπόλοιπα hardware( ram, cpu, hdd , psu) και να αλλάξω μόνο μητρική λίγο πιο γνωστή με chipset πιο "συμβατό".

    Αν είναι αυτό εφικτό θα ήθελα να μου προτείνατε κάποια μοντέλα για να καταλήξω. Αν πάλι έχετε κάτι άλλο να προτείνετε καλοδεχούμενο! Ευχαριστώ!
    Δεν νομίζω να είναι η μητρική, μια και αυτή που έχεις ήταν συμβατή με Windows VISTA.
    Tα 7 δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Κι επειδή το PC είναι σχετικά παλιό AM2 SOCKET
    δεν ξέρω ποια θα είναι συμβατά Motherboard.

    Κατέβασε και τρέξε το CPU-Z και ανέβασε φωτό εδώ
    αό την καρτέλα CPU και από την καρτέλα Motherboard, να δούμε τι αναφέρει.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  6. #36
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ορίστε και οι φωτογραφίες απο cpu-z. Αν δεν είναι μητρική τι άλλο να είναι; Επεξεργαστης; Ραμ έχω δοκιμάσει και άλλη, όπως και σκληρό. Κάρτα γραφικών έχω δοκιμάσει και με την onboard αλλα και με την άλλη που έιχε το κουτι μέσα. Τροφοδοτικό μπορεί να ευθύνεται γι'αυτές τις BSOD; Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cpu.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  83,8 KB 
ID: 132509Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  motherboard.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  57,6 KB 
ID: 132510

  7. #37
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjoRDjeVIc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τροφοδοτικό μπορεί να ευθύνεται γι'αυτές τις BSOD;
    Απο «απίθανο» έως «αδύνατο».
    Τα Win δεν θεωρούν το τροφοδοτικό μέρος του hardware.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  8. #38
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ωραία, άρα μένουν motherboard και cpu ; Ποια απο τα δύο ευθύνεται περισσότερο;

  9. #39
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjoRDjeVIc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι αυτό εφικτό θα ήθελα να μου προτείνατε κάποια μοντέλα για να καταλήξω. Αν πάλι έχετε κάτι άλλο να προτείνετε καλοδεχούμενο! Ευχαριστώ!
    Την μπαταρία και την CPU δοκίμασες να τα αφαιρέσεις;

  10. #40
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι το μεσημέρι έβγαλα τον επεξεργαστή και τον ξανακούμπωσα αλλά πάλι τα ίδια και τώρα απο το απόγευμα έχω αφαιρέσει την μπαταρία και θα ξαναδοκιμάσω. Αλλά δεν βλέπω σωτηρία. Κάποιο hardware θέλει κατά πάσα πιθανότητα αλλαγή.

  11. #41
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Πρέπει να ελέγξεις τάσεις, αλλά αυτό είναι λίγο περίπλοκο για να το κάνεις μόνος σου αν δεν έχεις γνώσεις. Βεβαιώσου ότι το vCore του επεξεργαστή είναι σύμφωνο με τις προδιαγραφές του μέσω του BIOS.

    Αν έχει καεί κάποιο MOSFET της μητρικής υπεύθυνο για την τροφοδοσία κάποιου bus θα έχει.. ατροφίες. Μπορείς να μας δώσεις τις τάσεις και τις θερμοκρασίες που σου δίνει το speccy?

    Τα pins είναι σε καλή κατάσταση όλα φαντάζομαι.

  12. #42
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εντάξει έχω απηυδήσει με το συγκεκριμένο pc. Αφού έβγαλα μπαταρία και cpu για να τσεκάρω pins και όλα αυτά(άλλαξα και πάστα με την ευκαιρία) μετά ο υπολογιστής έχει γίνει απίστευτα αργός. Αφου τον άφησα αρκετή ώρα για να μπει στα windows η χρήση cpu ήταν στο 100%. Έπειτα έχω σε γνήσιο δισκάκι τα vista και xp sp2 δοκίμασα να βάλλω τα xp και έκανε 1,5 ώρα για να τελειώσει η αντιγραφή αρχείων και να κάνει το πρώτο ρεσταρτ για να μπει σε περιβάλλον windows και να συνεχίσει. Με τα πολλά δεν μπορούσα να περιμένω άλλο και τον έκλεισα γιατι η υπομονή μου εξαντλείτε.

    Για να καταλάβετε την συμπεριφορά του(το πόσο αργά συμπεριφέρεται) π.χ. όταν πήγα να μπω σε windows 7, επειδή είχε κλείσει με BSOD μου βγάζει να επιλέξω για ασφαλή λειτουργία και όλο αυτό το menu. Λοιπόν όταν φύγει το menu που δείχνει επεξεργαστή ραμ και συσκευες, όταν εμφανίζεται το menu με την ασφαλή λειτουργία, εμφανίζεται κυμματιστά απο πάνω προς τα κάτω και όχι κατευθείαν όπως συνήθιζε! Ειλικρινά δεν ξέρω τι συμβαίνει με το μηχάνημα!!

  13. #43
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα παιδιά. Επειδή δεν υπάρχει σωτηρία για το εν λόγω pc αποφάσισα να πάρω ένα σύνολο κοντα στα 100-110 ευρω(μητρική, cpu,ram). Τα υπόλοιπα τα έχω. Με μια γρήγορη ματιά κατέληξα εδώ
    Μητρική : http://www.e-shop.gr/product?id=PER.523145
    CPU : http://www.e-shop.gr/product?id=PER.559654
    Ram : http://www.e-shop.gr/product?id=PER.550322
    Ο υπολογιστής προορίζεται για σερφάρισμα, μουσική καμιά ταινία και word excel. Αν έχετε κανά καλυτερο σύνολο, καλοδεχούμενο! Ευχαριστώ.

  14. #44
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπ' όψιν, οτι ο A4-4000 δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  15. #45
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτό ειναι για την μητρική αν έχει onboard γραφικών έτσι; εγώ έχω κάρτα έξτρα. Σαν σύνολο ειναι οκ για την χρήση που το θέλω;

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-13, 18:32
  2. Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-13, 08:23
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-13, 01:12
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-13, 09:25
  5. Πρόβλημα με εγκατάσταση Windows 7 σε VAIO
    Από agnostos στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-12, 22:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας