Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Έχω ένα παλιό Celeron@333Mhz, 384MB RAM, και 2 δίσκους 6.4 & 8 MB.
    Αυτή τη στιγμή έχει Windows2000, αλλά επειδή δεν το πολυχρησιμοποιώ και έχω ένα μεγάλο project σε PHP/MySQL, λέω να του στήσω ένα Linux που να προσομοιάζει το δυνατόν περισσότερο τα συστήματα Linux που χρησιμοποιούν οι web hosting providers, έτσι ώστε να μην έχω προβλήματα κατά την ανάπτυξη.

    Πέραν των περιορισμών του hardware, οι απαιτήσεις μου είναι:
    1) Εύκολη και απρόσκοπτη εγκατάσταση του OS και των προαναφερθέντων πακέτων (είμαι μηχανικός η/υ και ξέρω 5 πράγματα από unix, αλλά μην κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη)
    2) Άψογη υποστήριξη ελληνικών
    3) Φιλικό GUI χωρίς πολλά-πολλά (να τρέχει σε Celeron@333)

    Παρακαλώ αναφέρετε σχετικά links.

    Ακόμα καλύτερα, αν κάποια από τις διανομές που κυκλοφορούν κατά καιρούς σε περιοδικά του χώρου μου κάνει τη δουλειά...
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Τι λές για το Gentoo;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    Σαν πας στη Καλαμάτα
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Εγώ με το SuSE 9.0 Professional (για το οποίο έσκασα 80 ευρώπουλα) είμαι ευχαριστημένος. Τρέχει μια χαρά στο toshiba satellite 1400 λάπτοπ που έχω (celeron @1333, 512 RAM, 18GB hd, trident cyberblade XP κάρτα γραφικών *ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ Windows*) και έχω ελληνικά και στη κονσόλα και στα προγράμματα. Χρησιμοποιώ Gnome γιατί είναι πιο σταθερό και πιο λιτό. Στην εγκατάσταση βρήκε όλες τις συσκευές εκτός από το εσωτερικό modem, γιατί το chipset δεν υποστηρίζεται σε Linux.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Σε gentoo δουλευουν μια χαρα, ομως σε τετοιο μηχανημα.... δεν θα τολμουσα να κανω build. Μαλλον θα διαλεγα καποια community based διανομη... Fedora ή ακομα καλυτερα για την συγκεκριμενη χρηση Debian.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-02-2003
    Περιοχή
    Antwerp
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    12Mbps/512Kbps
    ISP
    Scarlet (BE)
    Router
    Dlink
    Redhat 9 εγκατεστημενο χωρις GUI σε παλιο Pentium 166Mhz MMX - 64Mb ram - 1.7GB HD. Τρεχει μια χαρα τα Apache,PHP,MySql,FTP server packages που ερχονται μαζι του.
    Αλλα για > PIII λεει το FEDORA 2.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά, δεν το συζητάω καν για build, έλεος!

    Και συγκεκριμένα, ήθελα κάποιος να μου πει ποια διανομή προτιμάνε συνήθως οι web hosting providers για τους αντίστοιχους servers.
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Δοκιμασμένο ότι δουλεύει από Redhat 7.3 + (8, 9) επίσης και με fedora core 1, core 2. Σίγουρα όμως θα δουλεύει και με άλλες διανομείς.

    Η ευκολία του fedora είναι ότι έχει έτοιμα cd/dvd isos για να κάνεις τη δουλειά σου. Σαν και εσένα και εγώ ΒΑΡΙΕΜΑΙ να κάνω build ο,τιδήποτε. Η εγκατάσταση έχει τη μανία να εγκαθιστά τα πάντα. Από την άλλη εσύ θες να βάλεις όσο πιο λίγα θες στο μηχάνημά σου. Αν είναι να μην δουλέψεις γραφικά (τα σηκώνει σε 333, εγώ το δούλευα σε 200αρι P1!) μπορείς να βγάλεις το front end. (Φαντάζομαι ότι σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις apache, mysql, php in Linux και web-development in w2k).
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  8. #8
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Επιπλέον, μπορεί κανείς να μου εξηγήσει γιατί να σκάσω x ευρώπουλα για να αγοράσω μια διανομή, τη στιγμή που μπορώ να την κατεβάσω από το internet τσάμπα;

    Α, και κάτι άλλο: Αν κατεβάσω μια οποιαδήποτε διανομή, μπορώ να προσθέσω την υποστήριξη ελληνικών από πάνω;
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Α, και ένα ακόμα που δε μου απάντησε κανείς:

    Κυκλοφορεί ένα ελληνικό περιοδικό για Linux αν δεν κάνω λάθος...
    Το/α συνοδευτικό/α cd του δεν έχουν διανομές;

    Έχω και κάποιες διανομές από RAM/PC Magazine, λένε τίποτα;
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    Σαν πας στη Καλαμάτα
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Εγώ την αγόρασα τη διανομή (SuSE 9.0 professional) γιατί είναι πλήρης (6 cd και 1 DVD), και γιατί είχε δύο χοντρά manual. Η συγκεκριμένη έκδοση δεν είναι διαθέσιμή για download από τη SuSE, και δεν ξέρω κατά πόσο είναι νόμιμο να στην αντιγράψει κάποιος φίλος, αν κάποιος ξέρει ας μας πει και μας.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Νομιμότατο! Τα προγράμματα που περιέχει είναι open source free software που καλύπτονται από GNU license, άρα μπορείς να το αντιγράψεις αλλά ΚΑΙ να το πουλήσεις (βγάζοντας έτσι τα έξοδα της αγορά σου.) Τα manual αν είναι copyright δεν μπορείς να τα αντιγράψεις. (Υπάρχει ενδεχόμενο να είναι copyleft?) -> ανοικτό κείμενο, όπως το software.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  12. #12
    Εγγραφή
    15-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μια βόλτα απο Παπασωτηρίου και θα βρείς ξένα περιοδικά που βάζουν DVD με διανομές (πχ Linux Format).

    Φυσικά μπορείς να τις κατεβάσεις απο το ftp του ntua νομιμότατα όπως είπε ο pelasgian

    ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/
    Horngren's Observation:
    Among economists, the real world is often a special case.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Πήγα ας πούμε στο site του Fedora project και είδα ότι η διανομή είναι 4 cd.
    Αυτά περιλαμβάνουν Apache/PHP/MySQL?
    Περιλαμβάνουν υποστήριξη ελληνικών;

    Τι περιλαμβάνει γενικά μια στάνταρ διανομή;
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι, μια διανομή περιλαμβάνει σχεδόν τα πάντα.

    Αν και δεν έχω Fedora, είναι σχεδόν σίγουρο οτι έχει Apache, PHP, MySQL και Ελληνικά

    Σίγουρα θα έχει και άλλες databases (PostgreSQL) και compilers (C, C++,ObjectiveC,Pascal κλπ κλπ) και πολλές γλώσσες (Perl , Python , Ruby κλπ κλπ)

    Και άλλους Web servers (συχνά έχουν τον Tux)

    Και φυσικά ένα κάρο servers.
    DNS servers (σχεδόν πάντα BIND αλλα συχνά έχουν και μικρόυς όπως dnsmasq)
    FTP servers (ProFTPD και άλλους)


    Και παρα παρα πολλές εφαρμογές Video / Sound / Office κλπ κλπ.

    Δεν έιναι ολες οι διανομές ίδιες, αλλα τουλαχιστον στις 'μεγάλες' διανομές (mandrake/fedora/slackware/debian κλπ) κάποια πράγματα είναι σίγουρο οτι υπάρχουν. Μεσα σε αυτά είναι apache/php/MySQL κλπ

    Τα ελληνικά σαν υποστήριξη θα υπάρχουν αλλα η ενεργοποίησή τους διαφέρει απο διανομή σε διανομή (με πιο έυκολη κατα την εμπειρία μου η Mandrake)

    Φυσικά οι πιό πολλές διανομές έχουν και το documentation των εφαρμογών (πχ MySQL / PHP κλπ) αλλα συχνά το έχουν στα devel πακέτα.
    (Όπου ένα πακέτο είναι χωρισμένο στο κανονικό που χρειάζεται για να δουλέψει, και στο devel (αν έχει) που χρειάζεται για να κάνεις development με αυτό).
    Παράδειγμα η SDL βιβλιοθήκη χρειάζεται για κάποια προγράμματα να δουλέψουν. Αν θέλεις να κάνεις compile (γενικα development) με αυτή πρέπει να βάλεις το devel (η dev ή όωπς το λέει η κάθε διανομή) πακέτο. Σε αυτό υπάρχουν οι headers, βοηθητικά προγράμματα που ίσως έχει , και το documentation.
    Horngren's Observation:
    Among economists, the real world is often a special case.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-12-2003
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Path Level
    Interleaved
    Πληροφορίες για το πως στήνουμε ελληνικά σε κάποια διανομή (γιατί φαντάζομαι τα υπόλοιπα θα τα βρω εύκολα) που βρίσκουμε;

    Πήγα στο www.hellug.gr αλλά δε βρήκα τίποτα σχετικό.
    You are not your job. You are not how much money you have in the bank. You are not the car you drive. You are not the contents of your wallet. You are not your fucking khakis. You are the all-singing, all-dancing crap of the world.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βιβλία για apache, mysql & php?
    Από sdn στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-18, 21:11
  2. Ερώτηση για PHP,MySql,Apache
    Από dev123 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-08, 22:32
  3. Apache,Mysql,Php
    Από mookie στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-06, 12:37
  4. php, mysql, apache κτλ.
    Από AsGoodAsItGets στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-04, 01:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας