Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γεια χαρα σε ολους νεος με τα δορυφορικα και ξεθαβω το θεμα λιγο!
    Θα ηθελα να ρωτησω πως μπορει να γινει ανιχνευση ενος δορυφορου χωρις να εχω καναλια του συγκεκριμενου στην μνημη του? Ρωταω γιατι σε καθε μετακομιση επαναλαβμανεται το ιδιο,δηλαδη πενηντα ευρω για να μου βρει σημα ο τεχνικος. Εχω προσπαθησει με πυξιδα και sat finder στο κινητο αλλα τιποτα.μπορει να βοηθησει καποιος?

  2. #17
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Γενικά δεν είναι είναι και πολύ εύκολο αυτό που θες να κάνεις χωρίς επιπλέον εξοπλισμό (πεδιόμετρο και γνώσεις).

    Προσπάθησε να αντλήσεις όσο περισσότερες και ακριβέστερες πληροφορίες για τον δορυφόρο που σε ενδιαφέρει από την ιστοσελίδα http://www.dishpointer.com/ και να στήσεις την καινούργια κεραία με βάση τις πληροφορίες αυτές.
    Κατόπιν προσπάθησε διαδοχικούς συντονισμούς και fine tuning με την ελπίδα να σου "κάτσει" κάτι. Οπωσδήποτε θα πρέπει να είστε δύο άτομα σε συνεχή επικοινωνία μεταξύ σας με τα κινητά σας.
    Για να δουλέψει το dishpointer χρειάζεται να βάλεις την ακριβή διεύθυνση και τον δορυφόρο. Κάνε μεγέθυνση στον χάρτη και προσπάθησε να καταλάβεις από σταθερά σημεία τριγύρω προς τα που θα πρέπει να κοιτάζει η κεραία σου.
    Καλή βοήθεια θα ήταν να βρεις μια ήδη προσανατολισμένη στον δορυφόρο που σε ενδιαφέρει κεραία στο ίδιο κτήριο σαν οδηγό.

  3. #18
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Λοιπον εχω νεα! Καταφερα να πιασω τον 13 και τον 19 μετα απο 30 λεπτα! Ναι ναι καλα διαβασατε!! Ολα αυτα σημερα το απογευμα!να σημειωσω πως δεν χρειαζομαστε 2 αυομα καθως αναιβαζω τηλεωραση στην ταρατσα μαζι με τον δεκτη και τον συνδεω στο πιατο κατευθειαν! Το θεμα μου ειναι αλλο, δεν μπορω με τιποτα να πιασω τον 25.5 ομως.προσπαθησα για κανα μισαωρο να κεντραρω σε αυτον αλλα δυστηχως τιποτα... Δεν εχω καποιο καναλι του 25.5 μαλλον για αυτο. Ενω στον 13 και στον 19 ειχα λιστα καναλιων.να σημειωσω οτι εχω πιατο 1.20 λογικα δεν ειναι εφικτο να τον πιασω τον 25?

  4. #19
    Εγγραφή
    29-01-2013
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takisxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον εχω νεα! Καταφερα να πιασω τον 13 και τον 19 μετα απο 30 λεπτα! Ναι ναι καλα διαβασατε!! Ολα αυτα σημερα το απογευμα!να σημειωσω πως δεν χρειαζομαστε 2 αυομα καθως αναιβαζω τηλεωραση στην ταρατσα μαζι με τον δεκτη και τον συνδεω στο πιατο κατευθειαν! Το θεμα μου ειναι αλλο, δεν μπορω με τιποτα να πιασω τον 25.5 ομως.προσπαθησα για κανα μισαωρο να κεντραρω σε αυτον αλλα δυστηχως τιποτα... Δεν εχω καποιο καναλι του 25.5 μαλλον για αυτο. Ενω στον 13 και στον 19 ειχα λιστα καναλιων.να σημειωσω οτι εχω πιατο 1.20 λογικα δεν ειναι εφικτο να τον πιασω τον 25?
    Θες μεγαλύτερο πιάτο.
    Εδώ θα βρίσκεις τα footprints για τον δορυφόρο που θες.
    https://www.satbeams.com/
    Πατώντας στο σημείο που βρίσκεσαι σου γράφει ακόμα και προτεινόμενο μέγεθος πιάτου.

  5. #20
    Εγγραφή
    30-01-2008
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16162/1021
    ISP
    Wind
    Router
    sitecom 300N
    Γεια σας παιδια
    Επαναφέρω το θέμα,για να μην ανοίγω καινούργιο..
    Επειδή δεν έχω ξανάεγκαταστήσει πιάτο θα χρειαστώ βοήθεια..Έχω πάρει όλο τον εξοπλισμό, δηλαδή καλώδια,σπιράλ,βύσματα, ιστό, αναλογικό πεδιόμετρο και είμαι έτοιμος να βάλω το πιάτο μου.. μιλάμε για cosmote tv. Έχω διαβάσει κάποιες οδηγίες και βάζοντας τα στοιχεία στο dishpointer έχω τα εξής:
    Dish Setup Data
    Elevation: 43.3°
    Azimuth (true): 203.1°
    Azimuth (magn.): 198.2°
    LNB Skew [?]: 18.0°

    Πώς θα ρυθμίσω το πιάτο μου σε αυτές τις μοίρες; Υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος; Ο ιστός θα μπει σε τοιχίο κάθετα. Μόνο με το πεδιόμετρο δεν θα κάνω δουλειά;
    Ευχαριστώ

  6. #21
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.665
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Sat finder ή πεδιόμετρο, γιατί έχει διαφορά. Το 1ο θα σου πει απλά πως έχεις βρει κάποιον δορυφόρο.

    - - - Updated - - -

    Αν δεις στο πλάι της βάσης του πιάτου, έχει μοίρες, εκεί θα ρυθμίσεις το elevation. Επίσης στο lnb θα δεις και εκεί μοίρες για να ρυθμίσεις το skew. Μπορεί να χρειαστεί να παίξεις δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #22
    Εγγραφή
    30-01-2008
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16162/1021
    ISP
    Wind
    Router
    sitecom 300N
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Οκ κατάλαβα πως θα ρυθμίσω τις μοίρες στο πιάτο..με το αζιμουθιο τι κάνω; Sat finder έχω, και μάλιστα το πιο απλό χωρίς beeper..δεν θα κάνω δουλειά με αυτό;
    Honda, The Power Of Dreams

  8. #23
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.665
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από messias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Οκ κατάλαβα πως θα ρυθμίσω τις μοίρες στο πιάτο..με το αζιμουθιο τι κάνω; Sat finder έχω, και μάλιστα το πιο απλό χωρίς beeper..δεν θα κάνω δουλειά με αυτό;
    Θα κάνεις με παίδεμα όμως. Δεν θα ξέρεις αν έπιασες τον Eutelsat (Cosmote) ή Hotbird (Nova). Αν στα γύρω σπίτια, έχει πιάτα, θα πάρεις μια γενική κατεύθυνση για το που θα το στρέψεις.

    Για το Αζιμούθιο, θα χρειαστείς μια πυξίδα και θα παίξεις με το Azimuth (magn.): 198.2°

    Το έχω κάνει, αρκετές φορές, σε εγκατάσταση Nova και COSMOTE, ερασιτεχνικά. Δεν είναι δύσκολο, αλλά θα χρειαστείς αρκετό πάνω κάτω, για να ελέγχεις στον δέκτη αν έπιασες τον σωστό δορυφόρο και αν "κατεβάζει" όλους τους transponders. Υπολόγισε κάνα 3ωρο στο χαλαρό, και με καλό καιρό. Το έχω κάνει με χιονόνερο πιο παλιά από την κάψα να στήσω την Nova τότε.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #24
    Εγγραφή
    30-01-2008
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16162/1021
    ISP
    Wind
    Router
    sitecom 300N
    3ωρο;; Α κατάλαβα! Θα κοιτάξω να ανεβάσω κανένα μόνιτορ πάνω τότε καλύτερα..
    Να κάνω άλλη μια χαζή ερώτηση τώρα; Πώς θα παίξω με την πυξίδα;
    Επίσης μπορείς να μου πεις τι πρέπει να κοιτάξω για αυτό που γράφεις ότι πρέπει να "κατεβάσει" όλους τους transponders? Σορυ πρώτη φορά βάζω πιάτο και όπως καταλαβαίνεις δεν τα ξέρω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος messias : 17-03-21 στις 23:03.

  10. #25
    Εγγραφή
    04-02-2012
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ/ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ-ΚΥΛΛΗΝΗ
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14505/966 ,14230/1021
    ISP
    NOVA/WIND
    DSLAM
    Wind - ΚΥΛΛΗΝΗ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6/6(dB) / 21.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό εδώ https://www.dishpointer.com/ θα σε βοηθήσει ,βάλε διεύθυνση και δορυφόρο, βρες την ταράτσας σου και μάρκαρε το σημείο που θα βάλεις το κάτοπτρο, προς τη γραμμή που θα σου βγάλει γύρνα το

  11. #26
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.665
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από messias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω άλλη μια χαζή ερώτηση τώρα; Πώς θα παίξω με την πυξίδα;
    Η πυξίδα θα σου δείξει τον μαγνητικό βορρά και από εκεί θα βρεις τις μοίρες που σου δίνει το μαγν. Αζιμούθιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από messias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μπορείς να μου πεις τι πρέπει να κοιτάξω για αυτό που γράφεις ότι πρέπει να "κατεβάσει" όλους τους transponders? Σορυ πρώτη φορά βάζω πιάτο και όπως καταλαβαίνεις δεν τα ξέρω..
    Μπορεί να πιάσεις τον δορυφόρο και λόγω ελλιπούς στόχευσης να μην κατεβάζει κάποια κανάλια(συχνότητες) ή να σου δίνει μειωμένη ποιότητα σήματος και να χάνεις εύκολα κανάλια με συννεφιά και βροχή.

    Είναι μια καλή εμπειρία, μην αγχώνεσαι.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #27
    Εγγραφή
    30-01-2008
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16162/1021
    ISP
    Wind
    Router
    sitecom 300N
    Ευχαριστώ πολύ, μια από αυτές τις ημέρες θα ανέβω να το βάλω και θα γράψω πως πήγε!
    Honda, The Power Of Dreams

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-14, 21:57
  2. ΠΩΣ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΩ ΤΙΣ ΜΝΗΜΕΣ ΣΤΟ BIOS ΤΗΣ ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΜΟΥ
    Από marba1065 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-13, 14:45
  3. δορυφορικο πιατο στο λονδινο
    Από isi13 στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-13, 01:31
  4. Μηνύματα: 633
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-13, 23:23
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-13, 13:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας