Σελ. 3 από 15 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 220
  1. #31
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Όταν λες τον μπλοκάρεις... εννοείς πως εξακολουθεί να υπάρχει μέσα στο pc σου μα δεν μπορεί να κάνει πλέον τίποτα???

  2. #32
    Εγγραφή
    15-07-2012
    Μηνύματα
    231
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    δεν μπορεί να περαστεί στο λειτουργικό σύστημα σου .. (Windows)

  3. #33
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Κοίταξα λίγο στο youtube σε ένα βίντεο που μιλούσε κάποιος ειδικός πάνω στο θέμα και είπε πως ο συγκεκριμένος ιός μπορείς να τον κολλήσεις απλά και μόνο μπαίνοντας σε κάποιες σελίδες. δεν είναι ανάγκη δηλαδή να κατεβάσεις κάτι ή να το τρέξεις , ή απλά να το ανοίξεις. Όπως για παράδειγμα είχα κολήσει κι εγώ τον police virus.

  4. #34
    Εγγραφή
    15-07-2012
    Μηνύματα
    231
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    μπορεί όμως να τον κολλήσεις και από ένα email είτε exe είτε pdf οπότε προσοχή..

  5. #35
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    οπότε μάγκες... προσοχή στις τσόντες...

  6. #36
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Ή απλά βάζετε Linux και απολαμβάνετε όσες τσόντες θέλετε

  7. #37
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Ή τα λειτουργικά συστήματα εγκαταλείπουν το μοντέλο «όλα επιτρέπονται, εκτός αν τα μπλοκάρει το antivirus» και αποκτούν εύχρηστους μηχανισμούς ελέγχου δικαιωμάτων ανά εφαρμογή. Να μπλοκάρονται όλα τα εκτελέσιμα, εκτός από αυτά που αποδέχεται ρητά ο χρήστης και με δικαιώματα που ορίζει ο ίδιος (πρόσβαση στον κατάλογο χρήστη, αυτόματη εκκίνηση, χρήση κάμερας/μικροφώνου κ.λπ.). Αλλιώς όλο τέτοια και χειρότερα θα έχουμε.

    Και ίσως εκεί στη Microsoft 18 χρόνια μετά τα Windows 95 να αναλογιστούν τί είναι προτιμότερο: να βλέπει ο χρήστης τις επεκτάσεις αρχείων ή να πατάει σε ένα .exe ενώ νόμιζε ότι είναι .pdf;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  8. #38
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή τα λειτουργικά συστήματα εγκαταλείπουν το μοντέλο «όλα επιτρέπονται, εκτός αν τα μπλοκάρει το antivirus» και αποκτούν εύχρηστους μηχανισμούς ελέγχου δικαιωμάτων ανά εφαρμογή. Να μπλοκάρονται όλα τα εκτελέσιμα, εκτός από αυτά που αποδέχεται ρητά ο χρήστης και με δικαιώματα που ορίζει ο ίδιος (πρόσβαση στον κατάλογο χρήστη, αυτόματη εκκίνηση, χρήση κάμερας/μικροφώνου κ.λπ.). Αλλιώς όλο τέτοια και χειρότερα θα έχουμε.

    Και ίσως εκεί στη Microsoft 18 χρόνια μετά τα Windows 95 να αναλογιστούν τί είναι προτιμότερο: να βλέπει ο χρήστης τις επεκτάσεις αρχείων ή να πατάει σε ένα .exe ενώ νόμιζε ότι είναι .pdf;
    Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά η απόκρυψη των επεκτάσεων είναι απο τις μεγαλύτερες ανοησίες που μπορεί να κάνει κάποιος σε ένα OS κατα την γνώμη μου.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  9. #39
    Εγγραφή
    25-08-2005
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παιδια sorry αν ειμαι off topic αλλα πριν λιγο ο υπολογιστης ηταν σε full χρηση ο υπολογιστης χωρις να κανω τιποτα , και η επιφανεια εργασιας ειχε ενα μαυρο φοντο και κατι κατεγραφε ανα δευτερολεπτα
    Μπορει κανεις να πει περί τίνος προκειται , γιατι διαβαζοντας εδω και ψαχνοντας στο google δεν καταλαβα .



    Εκανα απλα refresh στην επιφανεια εργασιας και εξαφανιστηκε , η cpu δουλευει κανονικα

  10. #40
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος σου λέει ότι δεν κρυπτογραφεί όλα τα αρχεία σε όλους τους συνδεδεμένους δίσκους; Η μόνη λύση είναι backup σε δίσκο που δεν είναι συνδεδεμένος.
    Όταν λέμε όλους τους συνδεδεμένους δίσκους ελπίζω να εννοούμε τοπικούς έτσι;
    Οι mapped drive δεν πιστεύω να επηρεάζονται
    Έχω τα αρχεία μου σε file server στο δίκτυο κινδυνεύουν;

  11. #41
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή τα λειτουργικά συστήματα εγκαταλείπουν το μοντέλο «όλα επιτρέπονται, εκτός αν τα μπλοκάρει το antivirus» και αποκτούν εύχρηστους μηχανισμούς ελέγχου δικαιωμάτων ανά εφαρμογή. Να μπλοκάρονται όλα τα εκτελέσιμα, εκτός από αυτά που αποδέχεται ρητά ο χρήστης και με δικαιώματα που ορίζει ο ίδιος (πρόσβαση στον κατάλογο χρήστη, αυτόματη εκκίνηση, χρήση κάμερας/μικροφώνου κ.λπ.). Αλλιώς όλο τέτοια και χειρότερα θα έχουμε.

    Και ίσως εκεί στη Microsoft 18 χρόνια μετά τα Windows 95 να αναλογιστούν τί είναι προτιμότερο: να βλέπει ο χρήστης τις επεκτάσεις αρχείων ή να πατάει σε ένα .exe ενώ νόμιζε ότι είναι .pdf;
    Ο μόνος τρόπος να γίνουν πιο ασφαλή τα Windows είναι να ξαναγραφτεί ο πυρήνας. Κατ' επέκταση: 1. Οι καταλήξεις να πάψουν να είναι κρυφές από default 2. Να υπάρξει σαφής διαχωρισμός administrator - λοιπών χρηστών 3. Να υπάρξει σαφής διαχωρισμός των δικαιωμάτων των αρχείων 4. Να δημιουργηθεί ένα σωστό centralised app store που να περιέχει ότι θα επιθυμούσε ο χρήστης (free ή μη), ώστε να πάψει να προτρέχει σε σκόρπιες σελίδες στο internet για να κατεβάζει αμφιβόλου ποιότητας/ασφάλειας προγράμματα 5. Να ενσωματωθεί ένα σωστό/λειτουργικό firewall στον πυρήνα.

    Όπως καταλαβαίνεις έχουν πολύ δρόμο ακόμα στο θέμα της ασφάλειας. Δεν είναι τυχαίο ότι τις παραπάνω προδιαγραφές ασφαλείας τις τηρούν ευλαβικά όλα τα *nix συστήματα από την δημιουργία τους, γιατί σχεδιάστηκαν εξ' αρχής με γνώμονα την ασφάλεια. Δεν είναι τυχαίο ότι το OpenBSD θεωρείται το πιο ασφαλές λειτουργικό που υπάρχει αυτή τη στιγμή, στα χνάρια του οποίου πατάνε και τα υπόλοιπα *nix συστήματα.

  12. #42
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μόνος τρόπος να γίνουν πιο ασφαλή τα Windows είναι να ξαναγραφτεί ο πυρήνας. Κατ' επέκταση: 1. Οι καταλήξεις να πάψουν να είναι κρυφές από default 2. Να υπάρξει σαφής διαχωρισμός administrator - λοιπών χρηστών 3. Να υπάρξει σαφής διαχωρισμός των δικαιωμάτων των αρχείων 4. Να δημιουργηθεί ένα σωστό centralised app store που να περιέχει ότι θα επιθυμούσε ο χρήστης (free ή μη), ώστε να πάψει να προτρέχει σε σκόρπιες σελίδες στο internet για να κατεβάζει αμφιβόλου ποιότητας/ασφάλειας προγράμματα 5. Να ενσωματωθεί ένα σωστό/λειτουργικό firewall στον πυρήνα.

    Όπως καταλαβαίνεις έχουν πολύ δρόμο ακόμα στο θέμα της ασφάλειας. Δεν είναι τυχαίο ότι τις παραπάνω προδιαγραφές ασφαλείας τις τηρούν ευλαβικά όλα τα *nix συστήματα από την δημιουργία τους, γιατί σχεδιάστηκαν εξ' αρχής με γνώμονα την ασφάλεια. Δεν είναι τυχαίο ότι το OpenBSD θεωρείται το πιο ασφαλές λειτουργικό που υπάρχει αυτή τη στιγμή, στα χνάρια του οποίου πατάνε και τα υπόλοιπα *nix συστήματα.
    Aν πατάνε yes στο παράθυρο σε οποιαδήποτε εφαρμογή τους ζητάει elevated rights δεν τους σώζει κανένα λειτουργικό.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  13. #43
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Αν υπήρχε ένα σωστό app store με όλες τις εφαρμογές που μπορεί να χρειαστεί ο χρήστης, ελεγμένες μία προς μία για malware, τότε δεν θα μιλάγαμε για μια οποιαδήποτε και τυχαία εφαρμογή, αλλά για μια εφαρμογή που τηρεί όλα τα standards ασφαλείας.

  14. #44
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέμε όλους τους συνδεδεμένους δίσκους ελπίζω να εννοούμε τοπικούς έτσι;
    Οι mapped drive δεν πιστεύω να επηρεάζονται
    Έχω τα αρχεία μου σε file server στο δίκτυο κινδυνεύουν;
    Όταν λέμε όλους εννοούμε ΟΛΟΥΣ (και mapped).

  15. #45
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Ώπα... κάτσε. Τι εννοείς ΟΛΟΥΣ. Δηλαδή τα αρχεία μου στο Dropbox, θα επηρεαστούν κι αυτά??? Και στο gmail μου???

    Κι αν επηρεαστούν αυτά και εγώ αναγκαστώ να αλλάξω υπολογιστή ή να κάνω φορμάτ και μετά ξανασυνδεθώ στο Dropbox, gmail θα ξανακολλήσω??? Δεν μου φαίνεται σωστό κάπως...

    Όσο για τις εφαρμογές δηλαδή να σε ρωτάει αν θέλεις να τρέξεις την μία ή την άλλην εφαρμογή, δεν νομίζω πως είναι λύση. Θυμάμαι όταν το έκαναν αυτό τα windows vista όπου έσπαγε τα νεύρα σε όλους και όλοι έψαχναν να βρουν τρόπους πως θα το ξεφορτωθούν.

    Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον φίλο μου τον Helix στα περί ασφάλειας.

    - - - Updated - - -

    Μόλις τώρα μου ήρθε κάτι σατανικό...
    Πώς θα γίνει να τον πάρω αυτόν τον ιό και να τον ρίξω μέσα στην εταιρεία που εργάζομαι???

Σελ. 3 από 15 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-13, 16:45
  2. Μηνύματα: 179
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-13, 22:38
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-13, 18:04
  4. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 20:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας