καλησπερα,χρονια πολλα!
ελπιζω να μην ανοιγω θεμα σε λαθος κατηγορια τωρα...

αυτη τη στιγμη ειμαι στον οτε (εδω και ενα 2μηνο περιπου) με ενα Fritzbox 7140 το οποιο ειχα αγορασει πριν δυο χρονια μεταχειρισμενο.
τοτε ημουνα στη Forthnet.

δε μπορω να πω οτι ειχα ιδιαιτερα παραπονα απτη συσκευη,καποια θεματα υπηρχανε με την αναγνωριση κλησεων κλπ που ομως διορθωθηκανε.
μου εχει ριξει λιγο την ταχυτητα συγχρονισμου αλλα αποτι εχω διαβασει το θεμα αυτο υπαρχει με ολα τα Fritz και δεν ειναι απαραιτητα κακο.

το θεμα ειναι οτι εχω αρχισει να εχω διαφορες κουλες αποσυνδεσεις και random packet loss οταν κανω ping, και πριν αρχισω να μπλεκω με τον οτε για τη γραμμη,θελω να αλλαξω το ρουτερ με καποιο πιο καινουριο.το 7140 ταχει βγαλει τα λεφτα του και ειναι καιρος για αλλαγη μαλον.

αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να μη χασω τις τηλεφωνικες "ευκολιες" του fritz.
σκεφτομαι για το 7360 (το 7390 δεν νομιζω οτι αξιζει τη διαφορα στην τιμη και μαλον δεν θα ασχοληθω με τις δυνατοτητες Voip)
αλλα ψαχνω να βρω αν υπαρχει καποια αλλη συσκευη,αλλης εταιριας που να δινει παρομοιες λειτουργιες τηλεφωνικου κεντρου και διαχειρησης οπως το Fritz.

αν εχετε καποιο υποψη σας,παρακαλω πεστε μου.
ευχαριστω.