Σελ. 512 από 775 ΠρώτηΠρώτη ... 492502507510511512513514517522532 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.666-7.680 από 11622
  1. #7666
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Επειδη δεν θα κατσω να διαβασω 511 σελιδες thread

    Οι δικες μου αγαπημενες σειρες (εν ενεργεια και ολοκληρωμενες) ειναι:

    1) NCIS (μακραν η μακροβιωτερη μου, εχω δει ολους τους κυκλους, ξεκινωντας απο το Star Channel και δουλευοντας backwards στις πρωτες 2-3 σεζον και μετα δικτυο) - Τρελος φαν του Λιρου Τζεθρο Γκιμπς , συμπεριλαμβανομενων Anthony Dinozo και Μαγκί
    2) NCIS Los Angeles (για ξεκαρφωμα, δεν φτανει το αυθεντικο)
    3) CSI μονο το New York (και μονο οσο κραταγε το παλιο καστ - μολις εφυγε η Στελλα σταματησα να βλεπω - παω με χιλια Γκαρυ Σινιζ)
    4) Lucifer (τα σπαει)
    5) The Blacklist (λατρεύουμε Ρεντινγκτον )
    6) Billions (γαματη σειρα, ηθοποιαρες, αναπτυξη χαρακτηρων και ερμηνειες)
    7) The Man in the High Castle (απλα υπεροχη, τοσο ως θεμα (ας ειναι καλα το βιβλιο) οσο και ως σκηνικα, γραφικα, αναπαρασταση, πλοκη κτλ
    8) Ray Donovan (κολλημα - αν χωριζε μονο τη γυναικα του )
    9) Person of Interest (κριμα που τελειωσε αλλα ειχε κανει κοιλια)
    10) Strike Back (δωσε Στόουν Μπριτζ και Σκοτ στον λαο)
    11) The Night Manager (μου αρεσε - μακαρι να υπαρξει και αλλη σεζον)
    12) Λουθερ (κυριως οι 2 πρωτες σεζον - λατρευουμε Αλις και Τζον)
    13) House of Cards (απλά υποκλινομαι)
    14) Designated Survivor (ετσι και ετσι , μονο για να περναει η ωρα)
    15) The Catch (επισης γλυκαναλατο για να περναει η ωρα)
    16) Westworld (δεν πολυενθουσιαστηκα - εχω σκαλωσει καπου στη μεση της 1ης σεζον - αλλα δεν ψηνομαι να συνεχισω οσο εχω ακομα επεισοδια απο αλλες σειρες)
    17) Blindspot (το ψιλοβαρεθηκα ενω ξεκινησε καλα)
    18) Mr Robot (λατρεψα την 1η σεζον - μετα εγινε βαρετο και χασιμο τελειως)
    19) True Detective (ομοιως φανταστικη 1η σεζον - μετα τρελη υποβαθμιση)
    20) The Last Ship (ενδιαφερουσα 1η σεζον - μετα ξεχείλωμα και κοιλια)
    21) Bosch (καλη 1η σεζον - μετα δεν ψηνομαι τοσο)
    22) Homeland (καλό όσο είχε Μπροντυ - μετα σταματησα να ασχολουμαι)
    23) The Player (ενδιαφερον θεμα - κριμα που τελειωσε αδοξα)
    24) Band of Brothers (το κλασσικο - το εχω δει πανω απο 10 φορες και θα συνεχισω να το βλεπω)
    25) Generation Kill
    26) Flashforward (που επισης τελειωσε αδοξα χωρις λογο - πατωσε στις αμερικανικες κριτικες ενω στον υπολοιπο κοσμο πηγαινε καλα)

    Και παρα πολλες αλλες που δεν θυμαμαι ή που τελειωσαν αδοξα. Σειρες τυπου fantasy με δρακους και μεσαιωνες κτλ ποτε δεν μου αρεσαν (αντε μεχρι επιπεδο ταινιας πχ Αρχοντας). Επισης Breaking Bad κτλ δεν μου αρεσε. Γενικα σειρες που δημιουργειται hype και πανικος πολλες φορες με αφηνουν αδιαφορο ή δεν μου αρεσουν καθολου. Πχ Game of Thrones, ειδα το 1ο επεισοδιο, του 1ου κυκλου, αδιαφορο, μολις ειδα και την τελευταια σκηνη με τα αδερφια να απαυτονονται στον πυργο και το παιδακι να το πεφτουνε ξενερωσα και δεν ξανασχοληθηκα.

    Και πολλές που εχω στη λιστα αναμονης χωρις να εχω ξεκινησει ακομα πχ Young Pope

  2. #7667
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    To Lucifer είναι και δικό μου guilty pleasure

  3. #7668
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Μπορω να αγορασω λιγο απο τον ελευθερο χρονο σου;

    Γιατι εγω εδω και κανα μηνα προσπαθω να ξεκινησω το American Gods, αλλά που χρονος;

  4. #7669
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων

    Γιατι εγω εδω και κανα μηνα προσπαθω να ξεκινησω το American Gods, αλλά που χρονος;
    Το προσπάθησα αλλά δεν παλεύεται με τίποτα όμως!
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  5. #7670
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Προτίθενται να γυρίσουν πάντως άλλα 4 επεισόδια Luther.

    - - - Updated - - -

    Εξαιρετικό επίσης και φέτος το Amerikanskiy, μέχρι εκεί που έχω δει (6/13).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #7671
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Επειδη δεν θα κατσω να διαβασω 511 σελιδες thread

    Οι δικες μου αγαπημενες σειρες (εν ενεργεια και ολοκληρωμενες) ειναι:

    1) NCIS (μακραν η μακροβιωτερη μου, εχω δει ολους τους κυκλους, ξεκινωντας απο το Star Channel και δουλευοντας backwards στις πρωτες 2-3 σεζον και μετα δικτυο) - Τρελος φαν του Λιρου Τζεθρο Γκιμπς , συμπεριλαμβανομενων Anthony Dinozo και Μαγκί
    2) NCIS Los Angeles (για ξεκαρφωμα, δεν φτανει το αυθεντικο)
    3) CSI μονο το New York (και μονο οσο κραταγε το παλιο καστ - μολις εφυγε η Στελλα σταματησα να βλεπω - παω με χιλια Γκαρυ Σινιζ)
    4) Lucifer (τα σπαει)
    5) The Blacklist (λατρεύουμε Ρεντινγκτον )
    6) Billions (γαματη σειρα, ηθοποιαρες, αναπτυξη χαρακτηρων και ερμηνειες)
    7) The Man in the High Castle (απλα υπεροχη, τοσο ως θεμα (ας ειναι καλα το βιβλιο) οσο και ως σκηνικα, γραφικα, αναπαρασταση, πλοκη κτλ
    8) Ray Donovan (κολλημα - αν χωριζε μονο τη γυναικα του )
    9) Person of Interest (κριμα που τελειωσε αλλα ειχε κανει κοιλια)
    10) Strike Back (δωσε Στόουν Μπριτζ και Σκοτ στον λαο)
    11) The Night Manager (μου αρεσε - μακαρι να υπαρξει και αλλη σεζον)
    12) Λουθερ (κυριως οι 2 πρωτες σεζον - λατρευουμε Αλις και Τζον)
    13) House of Cards (απλά υποκλινομαι)
    14) Designated Survivor (ετσι και ετσι , μονο για να περναει η ωρα)
    15) The Catch (επισης γλυκαναλατο για να περναει η ωρα)
    16) Westworld (δεν πολυενθουσιαστηκα - εχω σκαλωσει καπου στη μεση της 1ης σεζον - αλλα δεν ψηνομαι να συνεχισω οσο εχω ακομα επεισοδια απο αλλες σειρες)
    17) Blindspot (το ψιλοβαρεθηκα ενω ξεκινησε καλα)
    18) Mr Robot (λατρεψα την 1η σεζον - μετα εγινε βαρετο και χασιμο τελειως)
    19) True Detective (ομοιως φανταστικη 1η σεζον - μετα τρελη υποβαθμιση)
    20) The Last Ship (ενδιαφερουσα 1η σεζον - μετα ξεχείλωμα και κοιλια)
    21) Bosch (καλη 1η σεζον - μετα δεν ψηνομαι τοσο)
    22) Homeland (καλό όσο είχε Μπροντυ - μετα σταματησα να ασχολουμαι)
    23) The Player (ενδιαφερον θεμα - κριμα που τελειωσε αδοξα)
    24) Band of Brothers (το κλασσικο - το εχω δει πανω απο 10 φορες και θα συνεχισω να το βλεπω)
    25) Generation Kill
    26) Flashforward (που επισης τελειωσε αδοξα χωρις λογο - πατωσε στις αμερικανικες κριτικες ενω στον υπολοιπο κοσμο πηγαινε καλα)

    Και παρα πολλες αλλες που δεν θυμαμαι ή που τελειωσαν αδοξα. Σειρες τυπου fantasy με δρακους και μεσαιωνες κτλ ποτε δεν μου αρεσαν (αντε μεχρι επιπεδο ταινιας πχ Αρχοντας). Επισης Breaking Bad κτλ δεν μου αρεσε. Γενικα σειρες που δημιουργειται hype και πανικος πολλες φορες με αφηνουν αδιαφορο ή δεν μου αρεσουν καθολου. Πχ Game of Thrones, ειδα το 1ο επεισοδιο, του 1ου κυκλου, αδιαφορο, μολις ειδα και την τελευταια σκηνη με τα αδερφια να απαυτονονται στον πυργο και το παιδακι να το πεφτουνε ξενερωσα και δεν ξανασχοληθηκα.

    Και πολλές που εχω στη λιστα αναμονης χωρις να εχω ξεκινησει ακομα πχ Young Pope
    Οκ, τα περισσότερα δεν τα έχω δει καν, αλλά και για τα υπόλοιπα σε πολύ λίγα συμφωνούμε...

    Είναι πολύ ενδιαφέρον πάντως το πόσο διαφορετικά γούστα μπορεί να έχουν δυο τυχαία άτομα.

    Πραγματικά αναρωτιέμαι ποια είναι τα επιθυμητά χαρακτηριστικά των ταινιών/σειρών για τον καθένα και πώς προκύπτουν. Έχουμε διαφορετικές ψυχαγωγικές ανάγκες άραγε ή απλά ικανοποιούμε τις ίδιες με διαφορετικό τρόπο; Και αν είναι και τα δύο πότε γίνεται το καθένα; Είμαι σίγουρος ότι μεγάλο ρόλο παίζουν τα tropes ανάλογα με τα ερεθίσματα και τις αναμνήσεις του καθενός οπότε σε μεγάλο βαθμό η νοσταλγία είναι η κινητήριος δύναμη, αλλά δεν έχω ιδέα πώς συνδυάζονται όλα αυτά μεταξύ τους για να καθοριστούν οι τελικές προτιμήσεις

  7. #7672
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη δεν θα κατσω να διαβασω 511 σελιδες thread

    Οι δικες μου αγαπημενες σειρες (εν ενεργεια και ολοκληρωμενες) ειναι:

    1) NCIS (μακραν η μακροβιωτερη μου, εχω δει ολους τους κυκλους, ξεκινωντας απο το Star Channel και δουλευοντας backwards στις πρωτες 2-3 σεζον και μετα δικτυο) - Τρελος φαν του Λιρου Τζεθρο Γκιμπς , συμπεριλαμβανομενων Anthony Dinozo και Μαγκί
    2) NCIS Los Angeles (για ξεκαρφωμα, δεν φτανει το αυθεντικο)
    3) CSI μονο το New York (και μονο οσο κραταγε το παλιο καστ - μολις εφυγε η Στελλα σταματησα να βλεπω - παω με χιλια Γκαρυ Σινιζ)
    4) Lucifer (τα σπαει)
    5) The Blacklist (λατρεύουμε Ρεντινγκτον )
    6) Billions (γαματη σειρα, ηθοποιαρες, αναπτυξη χαρακτηρων και ερμηνειες)
    7) The Man in the High Castle (απλα υπεροχη, τοσο ως θεμα (ας ειναι καλα το βιβλιο) οσο και ως σκηνικα, γραφικα, αναπαρασταση, πλοκη κτλ
    8) Ray Donovan (κολλημα - αν χωριζε μονο τη γυναικα του )
    9) Person of Interest (κριμα που τελειωσε αλλα ειχε κανει κοιλια)
    10) Strike Back (δωσε Στόουν Μπριτζ και Σκοτ στον λαο)
    11) The Night Manager (μου αρεσε - μακαρι να υπαρξει και αλλη σεζον)
    12) Λουθερ (κυριως οι 2 πρωτες σεζον - λατρευουμε Αλις και Τζον)
    13) House of Cards (απλά υποκλινομαι)
    14) Designated Survivor (ετσι και ετσι , μονο για να περναει η ωρα)
    15) The Catch (επισης γλυκαναλατο για να περναει η ωρα)
    16) Westworld (δεν πολυενθουσιαστηκα - εχω σκαλωσει καπου στη μεση της 1ης σεζον - αλλα δεν ψηνομαι να συνεχισω οσο εχω ακομα επεισοδια απο αλλες σειρες)
    17) Blindspot (το ψιλοβαρεθηκα ενω ξεκινησε καλα)
    18) Mr Robot (λατρεψα την 1η σεζον - μετα εγινε βαρετο και χασιμο τελειως)
    19) True Detective (ομοιως φανταστικη 1η σεζον - μετα τρελη υποβαθμιση)
    20) The Last Ship (ενδιαφερουσα 1η σεζον - μετα ξεχείλωμα και κοιλια)
    21) Bosch (καλη 1η σεζον - μετα δεν ψηνομαι τοσο)
    22) Homeland (καλό όσο είχε Μπροντυ - μετα σταματησα να ασχολουμαι)
    23) The Player (ενδιαφερον θεμα - κριμα που τελειωσε αδοξα)
    24) Band of Brothers (το κλασσικο - το εχω δει πανω απο 10 φορες και θα συνεχισω να το βλεπω)
    25) Generation Kill
    26) Flashforward (που επισης τελειωσε αδοξα χωρις λογο - πατωσε στις αμερικανικες κριτικες ενω στον υπολοιπο κοσμο πηγαινε καλα)

    Και παρα πολλες αλλες που δεν θυμαμαι ή που τελειωσαν αδοξα. Σειρες τυπου fantasy με δρακους και μεσαιωνες κτλ ποτε δεν μου αρεσαν (αντε μεχρι επιπεδο ταινιας πχ Αρχοντας). Επισης Breaking Bad κτλ δεν μου αρεσε. Γενικα σειρες που δημιουργειται hype και πανικος πολλες φορες με αφηνουν αδιαφορο ή δεν μου αρεσουν καθολου. Πχ Game of Thrones, ειδα το 1ο επεισοδιο, του 1ου κυκλου, αδιαφορο, μολις ειδα και την τελευταια σκηνη με τα αδερφια να απαυτονονται στον πυργο και το παιδακι να το πεφτουνε ξενερωσα και δεν ξανασχοληθηκα.

    Και πολλές που εχω στη λιστα αναμονης χωρις να εχω ξεκινησει ακομα πχ Young Pope




    Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ ποιες εξ'αυτών είναι ολοκληρωμένες;

  8. #7673
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορω να αγορασω λιγο απο τον ελευθερο χρονο σου;

    Γιατι εγω εδω και κανα μηνα προσπαθω να ξεκινησω το American Gods, αλλά που χρονος;
    Αν λες για εμενα δεν τις εχω δει ολες σερι τωρα
    Ολες αυτες οι σειρες ειναι σε βαθος τελευταιας 10-15ετιας+

    Αν λαβω υποψη τι λεει το Trakt, για οσες σειρες εχω περασει μεσα, μεχρι σημερα σε ολη μου τη ζωη εχω δει 40 μερες σε τηλεοπτικο χρονο σειρες. Και δεν εχω βαλει μεσα παρα πολλες σειρες τις οποιες εβλεπα στην τηλεοραση πριν καν την ελευση του ιντερνετ πχ Φιλαρακια, Μονκ κτλ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από senkradvii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:






    Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ ποιες εξ'αυτών είναι ολοκληρωμένες;
    Ευχαριστως

    Αν εννοεις οτι εχουν τελειωσει και δεν αναμενονται νεες σεζον:

    9) Person of Interest (σιγουρα)
    10) Strike Back (σιγουρα)
    11) The Night Manager (κρατάω μία επιφύλαξη αλλά μάλλον ναι)
    19) True Detective (λογικα δεν θα βγει αλλο)
    23) The Player (τελειωσε αδοξα με πολυ λιγα επεισοδια)
    24) Band of Brothers (δες το οπωσδηποτε αν σου αρεσουν τα πολεμικα - το Pacific δεν με καθηλωσε τοσο, δεν δεθηκα τοσο με τους χαρακτήρες - αααα ρε Γκαναρία )
    25) Generation Kill (επισης πολεμικο με Πολεμο του Κολπου 2 και αρκετη στρατιωτικη αργκο - θες οπωσδηποτε αγγλικους υποτιτλους)
    26) Flashforward

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, τα περισσότερα δεν τα έχω δει καν, αλλά και για τα υπόλοιπα σε πολύ λίγα συμφωνούμε...

    Είναι πολύ ενδιαφέρον πάντως το πόσο διαφορετικά γούστα μπορεί να έχουν δυο τυχαία άτομα.

    Πραγματικά αναρωτιέμαι ποια είναι τα επιθυμητά χαρακτηριστικά των ταινιών/σειρών για τον καθένα και πώς προκύπτουν. Έχουμε διαφορετικές ψυχαγωγικές ανάγκες άραγε ή απλά ικανοποιούμε τις ίδιες με διαφορετικό τρόπο; Και αν είναι και τα δύο πότε γίνεται το καθένα; Είμαι σίγουρος ότι μεγάλο ρόλο παίζουν τα tropes ανάλογα με τα ερεθίσματα και τις αναμνήσεις του καθενός οπότε σε μεγάλο βαθμό η νοσταλγία είναι η κινητήριος δύναμη, αλλά δεν έχω ιδέα πώς συνδυάζονται όλα αυτά μεταξύ τους για να καθοριστούν οι τελικές προτιμήσεις
    Θεωρω οτι τα πραγματα ειναι πιο απλα
    Ειναι απλα θεμα προσωπικου γουστου, ωρας και διαθεσης.
    Πχ μου αρεσουν οι πολεμικες κυριως 2ου παγκοσμιου, δεν μου αρεσουν οι μεσαιωνικες ή οι 1ου παγκοσμιου (πχ Band of Brothers, Generation Kill, The Man in the High Castle)
    Δεν μου αρεσουν καθολου οι μελό, ούτε οι γλυκαναλατες ρομαντικες κομεντυ σειρες (μπλιαχ), ουτε οι ερωτικες γκομενιστικες (γουτσου γουτσου μουτσου μουτσου happy ending, ειναι φουλ προβλεψιμες και εχω βαρεθει στο 5λεπτο).
    Ουτε οι αστυνομικες-εγκληματικες (πχ how to get away with murder) εκτος και αν ειναι ενας τελειως καλτ τελειωμενος χαρακτηρας ο οποιος ομως κινειται λιγο στα ορια του νομου and gets the job done πχ Bosch, Luther, αντισυμβατικοι δλδ αστυνομικοι.
    Σειρες που μου φτιαχνουν τη διαθεση και γελαω πχ Lucifer. Ή σειρες που δενομαι με το καστ και ενιοτε εχω συγκινηθει πχ NCIS, CSI New York, Band of Brothers, Person of Interest, Strike Back
    Ή σειρες που εχουν συγκρουση αντιθετων οψεων του ιδιου νομισματος με συνεχεις ανατροπες (πχ Billions, Blacklist, House of Cards)

    Αν εισαι κουρασμενος και δεν θες να σκεφτεις τι θα γινει μετα ή γιατι ειπε αυτο ο ηρωaς ή ενήργησε ετσι, βαζεις απλα ενα Strike Back ή ενα Band of Brothers και απολαμβανεις βια και πιστολιδι. Αν θες ανατροπες ή να κρεμεσαι μεχρι τελευταιο δευτερολεπτο βλεπεις σειρες που ξερεις οτι σε κρατανε σε αγωνια και εχουν γυρισματα πχ House of Cards, Billions.

    Και πιστεψε με υπαρχουν επεισοδια σειρων που μπορει να τα βλεπω ξανα και ξανα απλα γιατι μου φτιαχνουν τη διαθεση, με πωρώνουν, απλά με ταξιδεύουν, με συγκινουν ή με βαζουν στη διαδικασία σκέψης και αμφισβήτησης. Και ας ξερω ηδη τι θα συμβει, δεν εχουν χασει την αξια τους και την ουσια τους για εμενα.

  9. #7674
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Δεν διαφωνώ! Το θέμα του γούστου είναι που με ιντριγκάρει! Αυτή τη στιγμή είναι ένα μαύρο κουτί. Μπορείς όμως αν έχεις αρκετά δεδομένα για τον άλλο με κάποιο τρόπο να προβλέψεις αν μια τυχαια σειρά θα του αρέσει;

    Ο Α βλέπει το POI και το λατρεύει, άλλος βλέπει ένα επεισόδιο και βαριέται. Τι είναι αυτό που κάνει τη διαφορά;

  10. #7675
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Α βλέπει το POI και το λατρεύει, άλλος βλέπει ένα επεισόδιο και βαριέται. Τι είναι αυτό που κάνει τη διαφορά;
    Η παρακολούθηση σειρών σε βάθος χρόνου απαιτεί μία "δέσμευση" που μπορεί ο άλλος να μην την κάνει λόγω έλλειψης χρόνου, υπομονής, διάθεσης κλπ

  11. #7676
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνώ! Το θέμα του γούστου είναι που με ιντριγκάρει! Αυτή τη στιγμή είναι ένα μαύρο κουτί. Μπορείς όμως αν έχεις αρκετά δεδομένα για τον άλλο με κάποιο τρόπο να προβλέψεις αν μια τυχαια σειρά θα του αρέσει;

    Ο Α βλέπει το POI και το λατρεύει, άλλος βλέπει ένα επεισόδιο και βαριέται. Τι είναι αυτό που κάνει τη διαφορά;
    Το γουστο

    Το αν σου αρεσει το "αντικειμενο" της σειρας, οι ηθοποιοι, η πλοκη κτλ. Ειναι πολλοι παραγοντες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παρακολούθηση σειρών σε βάθος χρόνου απαιτεί μία "δέσμευση" που μπορεί ο άλλος να μην την κάνει λόγω έλλειψης χρόνου, υπομονής, διάθεσης κλπ
    Οχι απαραιτητα το αντιθετο. Για αυτο τα τελευταια χρονια δεν βλεπω πολλες ταινιες (μονο κυριως cinema ή ότι έχω ήδη σε ταινιοθηκη).

    Οι σειρες βολευουν γιατι ειναι 45 λεπτα (συνηθως). Θα βρεις ενα 45λεπτο να χαλαρωσεις μεσα στη μερα ή τη βδομαδα σου.

    Επισης αν εχεις κοψει την τηλεοραση οπως εγω τα τελευταια χρονια, ο χρονος που θα αναλωνες για να δεις ειδησεις ή μια ελληνικη σειρα ή μια φετα ταινια 10ετιας, τον αφιερωνεις για 1-2 επεισοδεια σειρας.

  12. #7677
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guardianhelm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνώ! Το θέμα του γούστου είναι που με ιντριγκάρει! Αυτή τη στιγμή είναι ένα μαύρο κουτί. Μπορείς όμως αν έχεις αρκετά δεδομένα για τον άλλο με κάποιο τρόπο να προβλέψεις αν μια τυχαια σειρά θα του αρέσει;

    Ο Α βλέπει το POI και το λατρεύει, άλλος βλέπει ένα επεισόδιο και βαριέται. Τι είναι αυτό που κάνει τη διαφορά;
    ο Α Βλέπει το POI Και το λατρεύει, βλέπει ακόμα το Flash και το λατρεύει, ο Γ βλέπει το Flash και βγάζει σπυράκια, αλλά βλέπει το Poi και την root και βγάζει (όχι σπυράκια).
    Γούστα είναι

    ο Β στην παραπάνω περίπτωση βλέπει το Mamamia

  13. #7678
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.438 / 1.018
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Ναι ρε παιδιά, γούστα είναι, αλλά τα γούστα δεν είναι τυχαία, υπάρχουν patterns και ειδικά σε ορισμένους βγάζουν μάτι (ονόματα δεν λέμε ). Από κάποια ερεθίσματα προκύπτουν, κάτι κάνει trigger τα θετικά ή αρνητικά συναισθήματα, πώς το λένε. Διαφωνώ γενικά με την αντιμετώπιση των προτιμήσεων ως μαύρο κουτί, το απλά "έτσι συμβαίνει" μου θυμίζει θρησκείαδόγμα (και με κάνει να βγάζω σπυράκια )

    Τέλος πάντων, υποθέτω ένα νήμα σαν αυτό δεν είναι και το πιο κατάλληλο μέρος να γίνει τέτοια συζήτηση.

    Άσχετο: Ενδιαφέρουσα ανάλυση των μεταβάσεων (μεταξύ σκηνών) στο sherlock

    Προσοχή περιέχει spoilers

    Spoiler:

  14. #7679
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Τι σκέφτονται στο trakt.tv απορώ. Γιατί έχει αυτό το απίστευτα ενοχλητικό που αφαιρεί από το watchlist την σειρά όταν δηλώσεις ως διαβασμένο το τελευταίο επεισόδιο.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  15. #7680
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σκέφτονται στο trakt.tv απορώ. Γιατί έχει αυτό το απίστευτα ενοχλητικό που αφαιρεί από το watchlist την σειρά όταν δηλώσεις ως διαβασμένο το τελευταίο επεισόδιο.
    Πονεμένη ιστορία, ο λόγος είναι οτι το watchlist είναι εκεί για να το έχεις σαν to do list, όποτε αφού έχεις δει το τελευταίο τότε δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει στο watchlist, αν θέλεις να έχει κάτι του στύλ αγαπημένα τότε θα πρέπει να κάνεις νέα λίστα

Σελ. 512 από 775 ΠρώτηΠρώτη ... 492502507510511512513514517522532 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγαπημένη ξένη σειρά (v. II)
    Από flamelab στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 4422
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-14, 07:18
  2. Chit Chat για το Signal To Noise Radio (v. III)
    Από mob στο φόρουμ SNR Lounge
    Μηνύματα: 1683
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 14:38
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-13, 01:19
  4. Music library και λάθος σειρά τραγουδιών
    Από tsiouficto στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-13, 02:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας