Σελ. 564 από 775 ΠρώτηΠρώτη ... 544554559562563564565566569574584 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.446-8.460 από 11622
  1. #8446
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανώς να είναι ορθότερη η δική σου εξήγηση αν και δεν απέχουμε και πολύ στις corporate ερμηνείες μας, πάντως το LOTR σε τηλεοπτική σειρά δεν θα αποδώσει. Το SW universe που αναφέρεις είναι κάτι παντελώς διαφορετικό και είναι ένα πράγμα open (σωστότερα, ΗΤΑΝ επειδή η Disney τα ξήλωσε όλα και έκλεισε το SW lore που πλέον θα είναι αποκλειστικά δικό της προϊόν για άρμεγμα) και πάντοτε ήταν. Επίσης, είναι δημιούργημα δεκαετιών δουλειάς με αρκετές 'πατάτες' αλλά και σημαντικά έργα. Αν και, κατά τη γνώμη μου, κανένα δεν κατάφερε ποτέ να φτάσει τη δουλειά του Λούκας αλλά πρόσθετε στοιχεία δω κι εκεί.

    Το LOTR ήταν κάτι κλειστό και δημιούργημα ενός και μόνο ανθρώπου. Είναι πάρα πολύ δύσκολο να χτίσεις τώρα expanded lore και ταυτόχρονα να ουσιαστικά συνεχίσεις τη δουλειά του Tolkien ενώ παράλληλα να γυρίζεις και σειρά. Δεν γίνεται και μακάρι να φάω το καπέλο μου αλλά είναι σχεδόν αδύνατο παρεκτός και αν κάπου εκεί έξω υπάρχει κάποιος συγγραφέας (ή ομάδα συγγραφέων) που σχεδόν είναι η μετενσάρκωση του Tolkien και με ένα ανεπανάληπτο ταλέντο μπορεί να χτίσει και να συνεχίσει και να επεκτείνει τη δουλειά του Tolkien. Αλλά, τι να μας πει για το timeline που φαίνεται να θέλει να γυρίσει η Αμαζόνα, δλδ μεταξύ Hobbit και τριλογίας βιβλίων που δεν ξέρουμε; Τι να προσθέσει σαν κάποιο πραγματικά epic στοιχείο; Συγνώμη, δεν βλέπω πώς.
    Και το SW universe ομως καπως ετσι "ημι-κλειστο" ηταν (ή ημι-ανοιχτο αν θες το ιδιο ειναι) καθως ολοι οι συγγραφεις βιβλιων και κομικ πριν προχωρησουν επαιρναν πρωτα το πρασινο φως απο τον Τζορτζ Λουκας και την Λουκας αρτ ωστε η ιστορια που θα εβγαζαν να ειχε συνεχεια μεσα στο universe, να ειχε αρχη μεση και τελος και να μην χαλαγε το timeline καθολου. Και το ειχαν πετυχει σε σχεδον αψογο βαθμο.Το θεωρω εγκλημα οτι πχ η τριλογια Darth Bane, απο την οποια ξεκινησε στην ουσια ολο το Rule of Two και το πως πρακτικα εφτασες στο σημερινο universe της εξαλογιας+ δεν περιλαμβανεται στο επισημο universe. Δλδ τι οι Siths ηρθαν με παρθενογεννηση, υπηρχε παντα το Rule of Two? Και το Old Republic? Ή θελει η Disney να φτιαξει αυτη την δικη της ερμηνεια του κοσμου πριν το επεισόδιο 1? Πχ το Darth Plagueis νομιζω εχει και αυτο εξαιρεθει. Αρα το πως ο Palpatine στα 3 πρωτα επεισοδια επαιξε ολες τις δολοπλοκιες, πως εφτασε να γινει αυτος που εγινε (απο μαθητης -> δασκαλος) θα γραφτει απο το μηδεν? Ολα τα βιβλια δλδ που εχουμε διαβασει και μας αρεσαν θα τα θεωρησουμε ως μη γενομενα, ως μη κομματια του universe. Απλα παραμυθακια ασυνδετα. Ειναι λιγο τραγικο.

  2. #8447
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τα συγκρίνετε .....το άρμεγμα και των δύο συμπάντων(έχει πληθυντικό; ) έχει κάθε δυνατότητα να βγει αηδία


  3. #8448
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Να υποθέσω ότι Curunir ήταν το πραγματικό όνομα του Saruman, όπως κατ' αντιστοιχία Mithrandir ήταν το πραγματικό του Gandalf;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #8449
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ο κόσμος του d&d είναι για μένα χαλαρά παρακλάδι του lotr για να χρησιμοποιήσουμε και κανένα ακρωνύμιο.

    Και έχει και άπειρα βιβλία, μερικά από όσο με έχουν πει με εξαιρετικές ιστορίες. Προφανώς δεν έχω προσωπική εμπειρία απλά έχω παίξει την έκδοση 2. Και αν θυμάμαι καλά, υπήρχε και παρακλάδι του d&d , και από λάμδα, αλλά δεν θυμάμαι το όνομα τώρα.

    Αν θέλουν να φτιάξουν φαντασι σειρές έχει πολύ υλικό. Μέχρι και αντίστοιχο του got μπορούν. Αλλά, ας αφήσουν ήσυχο το Tolkien. Όπως αναφέρθηκε, ας βάλουν κανένα σοβαρό συγγραφέα και ηθοποιό και θα βγει κατι καλό.

    Πάντως μετά την παρθενογένεση 500 universes πριν 4 δεκαετίες, δεν νομίζω ότι θα δούμε κάτι καινούργιο ξανά. Όπως δεν βγαίνει νέα μουσική έτσι δεν θα βγει και καινούριο σύμπαν. Η τέχνη έχει κάτσει γενικά και φαίνεται. Μόνο τα λεφτά έχουν μείνει
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  5. #8450
    Εγω νομιζω οτι υπαρχει πλεον τεχνη σε μεγαλες ποσοτητες και δεν προλαβαινει να απορροφηθει και να γινει must. Βλεπω τον εαυτο μου προ ιντερνετ εποχης να χαζευει με ωραια animations , με ιστοριες κλπ. ενω τωρα απλως σκρολλαρω και παω

    παρακατω στο επομενο θεμα πνιγοντας ενα χασμουρητο. Overdose.

  6. #8451
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω νομιζω οτι υπαρχει πλεον τεχνη σε μεγαλες ποσοτητες και δεν προλαβαινει να απορροφηθει και να γινει must. Βλεπω τον εαυτο μου προ ιντερνετ εποχης να χαζευει με ωραια animations , με ιστοριες κλπ. ενω τωρα απλως σκρολλαρω και παω

    παρακατω στο επομενο θεμα πνιγοντας ενα χασμουρητο. Overdose.
    Ποσότητα πράγματι. Αλλά εγώ νομίζω ότι υπάρχει λιγότερη ποιότητα και κριτής λιγότερη διάθεση για πρωτοποριακο.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  7. #8452
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσότητα πράγματι. Αλλά εγώ νομίζω ότι υπάρχει λιγότερη ποιότητα και κριτής λιγότερη διάθεση για πρωτοποριακο.
    Ειναι και η ευκολια της προσβασης. Θυμαμαι τον εαυτο μου απεγνωσμενα να ψαχνει για βιβλια επιστημονικης φαντασιας και για οπτικοακουστικο υλικο σε βιντεοκλαμπ και αλλου.

    Τωρα πλεον οι ψηφιακες μου βιβλιοθηκες ειναι γεματες σε βαθμο γελοιοτητας. Πως να εκτιμησεις τα διαμαντια μεσα σε αυτες με τοση πληθωρα? Που χρονος να διαβασεις εστω και το 1/100. Ουτε καν την κριτικη και την περιληψη δεν προλαβαινεις.

  8. #8453
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι και η ευκολια της προσβασης. Θυμαμαι τον εαυτο μου απεγνωσμενα να ψαχνει για βιβλια επιστημονικης φαντασιας και για οπτικοακουστικο υλικο σε βιντεοκλαμπ και αλλου.

    Τωρα πλεον οι ψηφιακες μου βιβλιοθηκες ειναι γεματες σε βαθμο γελοιοτητας. Πως να εκτιμησεις τα διαμαντια μεσα σε αυτες με τοση πληθωρα? Που χρονος να διαβασεις εστω και το 1/100. Ουτε καν την κριτικη και την περιληψη δεν προλαβαινεις.
    Ισχυει αυτο σε ενα βαθμο. Οταν ημουν εφηβος και φοιτητης, εκτος του οτι ηταν πιο δυσκολα να βρεις τετοια βιβλια (πχ Αρχοντας, Πολεμος των Αστρων κτλ) ακομα και αν τα εβρισκες ηταν πιο προσιτα απο τα ψηφιακα αδερφακια τους καθως στην Ελλαδα ειχαμε ακομα vhs και μετα δειλα δειλα αλλά σχετικα ακριβά στην αρχη dvd. Πρωτα διαβασα τα σχετικα βιβλια του Αρχοντα και μετα ειδα την τριλογια σε dvd. Και προσωπικα τα βιβλια μου αρεσαν καλυτερα απο τις ταινιες (τα θεωρουσα και τα θεωρω πιο πλουσια στις περιγραφες και τις αναλυσεις τους, γεγονος που δεν μπορουσε να αποτυπωθει πληρως σε 3 ταινιες που εχουν συγκεκριμενη διαρκεια).

    Τωρα απλα στριμαρεις ή κατεβαζεις και βλεπεις. Και ειναι τοσα πολλα που οχι μονο δεν προλαβαινεις να τα δεις ολα, δεν εχεις και χρονο για να διαβασεις καποια εκδοχη σε βιβλιο ή κομικ.

  9. #8454
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι και η ευκολια της προσβασης. Θυμαμαι τον εαυτο μου απεγνωσμενα να ψαχνει για βιβλια επιστημονικης φαντασιας και για οπτικοακουστικο υλικο σε βιντεοκλαμπ και αλλου.

    Τωρα πλεον οι ψηφιακες μου βιβλιοθηκες ειναι γεματες σε βαθμο γελοιοτητας. Πως να εκτιμησεις τα διαμαντια μεσα σε αυτες με τοση πληθωρα? Που χρονος να διαβασεις εστω και το 1/100. Ουτε καν την κριτικη και την περιληψη δεν προλαβαινεις.
    Αρα δεν υπάρχει τέχνη σε μεγάλες ποσότητες όπως έγραψες. Υπάρχει σαβούρα σε μεγάλες ποσότητες που πνίγει την τέχνη...

  10. #8455
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα δεν υπάρχει τέχνη σε μεγάλες ποσότητες όπως έγραψες. Υπάρχει σαβούρα σε μεγάλες ποσότητες που πνίγει την τέχνη...
    Πάντα υπήρχε σαβούρα, σε όλους τους τομείς της τέχνης, απλά δεν ήταν τόσο εύκολα προσπελάσιμη, με αποτέλεσμα από στόμα σε στόμα να γίνονται γνωστά μόνο τα καλά.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  11. #8456
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Καλά το ξεκίνησε ο Punisher.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #8457
    Εγγραφή
    08-12-2015
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά το ξεκίνησε ο Punisher.
    one batch two batch penny and dime

  13. #8458
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Φανταστικό το Stranger Things 2, θα τολμήσω να πω ότι ήταν καλύτερο από την πρώτη σεζόν. Το είδαμε σε 2 βράδια.

    Σε κάτι πιο "βαρύ" τώρα, λέμε να ξεκινήσουμε αυτό, υπάρχουν γνώμες;

  14. #8459
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κόσμος του d&d είναι για μένα χαλαρά παρακλάδι του lotr για να χρησιμοποιήσουμε και κανένα ακρωνύμιο.

    Και έχει και άπειρα βιβλία, μερικά από όσο με έχουν πει με εξαιρετικές ιστορίες. Προφανώς δεν έχω προσωπική εμπειρία απλά έχω παίξει την έκδοση 2. Και αν θυμάμαι καλά, υπήρχε και παρακλάδι του d&d , και από λάμδα, αλλά δεν θυμάμαι το όνομα τώρα.

    Αν θέλουν να φτιάξουν φαντασι σειρές έχει πολύ υλικό. Μέχρι και αντίστοιχο του got μπορούν. Αλλά, ας αφήσουν ήσυχο το Tolkien. Όπως αναφέρθηκε, ας βάλουν κανένα σοβαρό συγγραφέα και ηθοποιό και θα βγει κατι καλό.

    Πάντως μετά την παρθενογένεση 500 universes πριν 4 δεκαετίες, δεν νομίζω ότι θα δούμε κάτι καινούργιο ξανά. Όπως δεν βγαίνει νέα μουσική έτσι δεν θα βγει και καινούριο σύμπαν. Η τέχνη έχει κάτσει γενικά και φαίνεται. Μόνο τα λεφτά έχουν μείνει
    ο κοσμος του dd αν μιλας για ΟΛΑ τα forgotten realms βιβλια ειναι πολυ πιο βαθυ απο το Lotr

  15. #8460
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο κοσμος του dd αν μιλας για ΟΛΑ τα forgotten realms βιβλια ειναι πολυ πιο βαθυ απο το Lotr
    Δεν τα ξέρω προσωπικά όπως σου είπα. Είχα φίλους πριν γνωριστούμε στο σχολείο αντί για φασαρία και αταξίες διάβαζαν βιβλία και έπαιζαν magic the gathering. Με τόσα βιβλία στα αγγλικά πήραν και ένα proficiency με α έτσι για μπόνους.

    Ακόμα δεν μου έχει έρθει ένα παρακλάδι του παιχνιδιού με τους ίδιους κανόνες. Είχε και αυτό δικά του βιβλία.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Σελ. 564 από 775 ΠρώτηΠρώτη ... 544554559562563564565566569574584 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγαπημένη ξένη σειρά (v. II)
    Από flamelab στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 4422
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-14, 07:18
  2. Chit Chat για το Signal To Noise Radio (v. III)
    Από mob στο φόρουμ SNR Lounge
    Μηνύματα: 1683
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 14:38
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-13, 01:19
  4. Music library και λάθος σειρά τραγουδιών
    Από tsiouficto στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-13, 02:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας