Σελ. 579 από 775 ΠρώτηΠρώτη ... 559569574577578579580581584589599 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.671-8.685 από 11622
  1. #8671
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.756
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είδα 3-4 επεισόδια του SWAT, χαχαχα το κλισέ σε όλο του το μεγαλείο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  2. #8672
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Έπιασα προχθές το marvel's runaways το οποίο το έβλεπα κάπως απαξιωτικά, αλλά τελικά κατέληξα σε binge watching.

    Σίγουρα καλύτερο από το Legion και παίζει μαζί με το Gifted. Αν και κάπως κλισέ φράση, το στυλ του είναι πολύ κοντά σε κόμικ (δεν ξέρω αν έχει σχέση με το original) και σε άνιμε. Αν και τα έχω κόψει τα άνιμε, νομίζω όσοι τα παρακολουθούν, θα το εκτιμήσουν.
    Μεγάλο και ωραίο casting, υπόθεση, πτυχές, sub-stories αχταρμάς (από εδώ πηγάζει το anime-like) και καλούτσικο soundtrack. Το τραγούδι των τίτλων αρχής πάντως, θα ωφεληθεί από καλό ηχοσύστημα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  3. #8673
    Εγγραφή
    18-04-2010
    Περιοχή
    VY Canis Majoris
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.664
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.90 Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    Stranger Things

    Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΟ!

    Άργησα αλλά έκανα ένα περιποιημένο binge watch το σ/κ και τις δύο σεζόν.
    Πραγματικά καταπληκτική σειρά από όλες τις πλευρές.
    Από πού να αρχίσω... Από το νοσταλγικό synthpop opening theme; Τη γραμματοσειρά του τίτλου που παραπέμπει σε Στίβεν Κινγκ βιβλίο;
    Τις ατελείωτες αναφορές σε καλτίλα 80s, ΕΤ, horror movies, αλλά και LOTR και Star Wars; Τις αναφορές σε άνιμε;
    Την προσπάθεια των παιδιών να εξηγήσουν επιστημονικά τα γεγονότα με μυθοπλαστικές ιστορίες; Τη συνεργασία του εργαστηρίου με τον μπάτσο και τα παιδιά χωρίς τον παραμικρό ενδοιασμό να μην αρθεί το απόρρητο της top secret κυβερνητικής επιχείρησης; Την συνήθως αδιαφορία των γονιών για το πού βρίσκονται τα παιδιά τους ενώ τους είπαν ότι θα κοιμηθούν σε φίλο/η τους και τελικά λείπουν τουλάχιστον 48 ώρες; Τις υπερφυσικές δυνάμεις;
    Την εμφάνιση των τεράτων; Το χιούμορ;;; (Σεζόν 2, "when I get mad, I break things"). Την αθυροστομία των παιδιών; Τον εφηβικό έρωτα;
    Το καστ, καλτ και μη;;;;; Όλα είναι σούπερ!
    Η δεύτερη σεζόν σαφώς κατώτερη της πρώτης βέβαια, αλλά και πάλι πολύ καλή.
    Από τις πιο highly recommended σειρές που έχω δει.

  4. #8674
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexcxvtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Stranger Things

    Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΟ!

    Άργησα αλλά έκανα ένα περιποιημένο binge watch το σ/κ και τις δύο σεζόν.
    Πραγματικά καταπληκτική σειρά από όλες τις πλευρές.
    Από πού να αρχίσω... Από το νοσταλγικό synthpop opening theme; Τη γραμματοσειρά του τίτλου που παραπέμπει σε Στίβεν Κινγκ βιβλίο;
    Τις ατελείωτες αναφορές σε καλτίλα 80s, ΕΤ, horror movies, αλλά και LOTR και Star Wars; Τις αναφορές σε άνιμε;
    Την προσπάθεια των παιδιών να εξηγήσουν επιστημονικά τα γεγονότα με μυθοπλαστικές ιστορίες; Τη συνεργασία του εργαστηρίου με τον μπάτσο και τα παιδιά χωρίς τον παραμικρό ενδοιασμό να μην αρθεί το απόρρητο της top secret κυβερνητικής επιχείρησης; Την συνήθως αδιαφορία των γονιών για το πού βρίσκονται τα παιδιά τους ενώ τους είπαν ότι θα κοιμηθούν σε φίλο/η τους και τελικά λείπουν τουλάχιστον 48 ώρες; Τις υπερφυσικές δυνάμεις;
    Την εμφάνιση των τεράτων; Το χιούμορ;;; (Σεζόν 2, "when I get mad, I break things"). Την αθυροστομία των παιδιών; Τον εφηβικό έρωτα;
    Το καστ, καλτ και μη;;;;; Όλα είναι σούπερ!
    Η δεύτερη σεζόν σαφώς κατώτερη της πρώτης βέβαια, αλλά και πάλι πολύ καλή.
    Από τις πιο highly recommended σειρές που έχω δει.
    Χωρίς να λέω ότι ήταν κακό, κατά την γνώμη μου άλλη μια non-risk επιλογή με εγγυημένο ακροατήριο. Το ότι το είδαν και άλλες ηλικίες ήταν μπόνους. Έκαναν τις αντίστοιχες ταινίες της εποχής φωτοτυπία και παρέδωσαν.

    Είχα δει κατά τμήματα το handmaid's tale και όπου και να το πετύχαινα δεντρολίβανο έβρισκα ψεγάδι. Το ξεκίνησα και εγώ κανονικά και εντάξει. Η σειρά απαιτεί το 100% της προσοχής, όχι γιατί απλά έχει σημασία στην ιστορία αλλά γιατί δεν θες να χάσεις την απόδοση της. Έχω μια υποψία ότι θα κάνει λιγο κοιλιά και ότι δεν θα μπορέσει να απαντήσει κάποια πράγματα αλλά αν η κοιλιά είναι νορμάλ τότε μιλάμε για έπος.

    Επίσης πολλά respect σε αυτόν ή αυτή που σκέφτηκε αυτό το σενάριο.

    Όποιος ψάχνει κάτι έτσι έντονο και διαφορετικό θεματικά αλλά χωρίς να κοιμηθεί από την πολύ τέχνη, καλό είναι να το δει.

  5. #8675
    Εγγραφή
    08-12-2015
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έπιασα το true detective χθες. Πώς μου ξέφυγε αυτή η σειρά;!
    Δυο σεζόν έχει μονο; Θα υπάρξει και τριτη;

  6. #8676
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Καλά θα κάνεις να μην δεις τη δεύτερη, αλλά να περιμένεις την τρίτη όποτε και αν βγει αυτή.

  7. #8677
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά θα κάνεις να μην δεις τη δεύτερη, αλλά να περιμένεις την τρίτη όποτε και αν βγει αυτή.
    Δεν συμφωνώ, απλά υποστηρίζω ότι καλό είναι να δει κανείς πρώτα τον δεύτερο κύκλο και ύστερα τον πρώτο (Άλλωστε οι ιστορίες είναι παντελώς άσχετες μεταξύ τους)

    - - - Updated - - -

    Η τρίτη αναμένεται για το 2019 - ο Πιτσιολάττο φαίνεται έμαθε από το λάθος της βεβιασμένης παραγωγής του δεύτερου κύκλου και τώρα το πάει όπως πρέπει
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #8678
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Έτσι και αλλιώς stand-alone είναι οι σεζόν μεταξύ τους. Η σύγκριση μεταξύ των 2 είναι λίγο άδικη, καθώς δεν έχουν καμία σχέση (θεματολογία, cast, κτλ).
    Η 1η πάντως, χαλαρά μπαίνει στο top 10 που έχω παρακολουθήσει ποτέ.

  9. #8679
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Να δώσω κι εγώ το thumbs up μου στη δεύτερη του True Detective.
    Είχε προβλήματα αλλα αποζημίωνε με το παραπάνω με αρκετές απλά επικές σκηνες και πολύ γεμάτο story.
    Νομίζω ότι η απογοήτευση αποφεύγεται αν αποδεχτεί κανείς ότι βλέπει κλασικό noir, συγκεκριμένα
    Spoiler:

    -Οι ανταγωνιστές έχουν πολύ περισσότερους πόρους/reach/influence από τους ήρωες
    -Οι ήρωες έχουν γενικά τα μαύρα τους τα χάλια και ελάχιστες πιθανότητες βελτίωσης
    -Το πολύ πολύ που θα γίνει από όλη την ιστορία είναι μια μεγάλη τρύπα στο νερό

    και νομίζω το σημαντικότερο

    -Σαν θεατής δεν έχεις κανένα μα κανένα παραπάνω clue/exposition/insight στα κίνητρα, τους χαρακτήρες και τα σχέδια των ανταγωνιστών, μόνο ότι καταλαβαίνουν και μαθαίνουν οι ήρωες, δηλαδή ελάχιστα πράγματα.

  10. #8680
    Εγγραφή
    18-04-2010
    Περιοχή
    VY Canis Majoris
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.664
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.90 Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να λέω ότι ήταν κακό, κατά την γνώμη μου άλλη μια non-risk επιλογή με εγγυημένο ακροατήριο. Το ότι το είδαν και άλλες ηλικίες ήταν μπόνους. Έκαναν τις αντίστοιχες ταινίες της εποχής φωτοτυπία και παρέδωσαν.
    Πιστεύω ότι αυτό είναι το μυστικό της επιτυχίας στην συγκεκριμένη σειρά + το καστ που έχει χημεία από τους πρωταγωνιστές μέχρι τους σχεδόν κομπάρσους.
    Είναι όντως ένα μάζεμα κορυφαίων στιγμών των 80s με σάλτσα από άλλες δεκαετίες που έχει δεθεί ιδανικά.
    Για μένα δε, αγγίζει και το καλτ.
    Βέβαια, η υλοποίηση δείχνει να ξεφεύγει από το εγγυημένο ακροατήριο και να στοχεύει παντού.
    Έπεισα να δει τη σειρά, άτομο που φοβάται μέχρι και τη σκιά του.
    Θέλω να πω ότι δεν είναι μόνο ένα soft horror για τους φαν του είδους.
    Επικεντρώνεται στην "παιδική φιλία κόντρα σε όλα". Απλά τυχαίνει να είναι κόντρα σε τέρατα άλλης διάστασης.

    Σε άλλα νέα, τελείωσα Rick an Morty. Αρκετά raunchy, έχει γέλιο, περνάει η ώρα, όχι για διθυράμβους που διαβάζω πάντως.

  11. #8681
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Το Stranger Things εντάσσεται κι αυτό στην όλη νοοτροπία επανάληψης που βιώνουμε στην τέχνη. Από αντιγραφές, επανεκκινήσεις, homage κτλ

    Το κάνει όμως πολύ καλά και αξίζει τη θέαση.


  12. #8682
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Το homage είναι ξεχωριστή κατηγορία από μόνο του.

    Δεν δικαιούσαι να το πεις ούτε remake ούτε reboot.

    Π.χ. τρανό και πρόσφατο (και εξαιρετικό παράδειγμα) το Orville.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #8683
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το homage είναι ξεχωριστή κατηγορία από μόνο του.

    Δεν δικαιούσαι να το πεις ούτε remake ούτε reboot.

    Π.χ. τρανό και πρόσφατο (και εξαιρετικό παράδειγμα) το Orville.
    Δεν το είπα ούτε remake ούτε reboot. Ξεχωριστή κατηγορία είναι.


  14. #8684
    Εγγραφή
    18-04-2010
    Περιοχή
    VY Canis Majoris
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.664
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.90 Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το homage είναι ξεχωριστή κατηγορία από μόνο του.

    Δεν δικαιούσαι να το πεις ούτε remake ούτε reboot.

    Π.χ. τρανό και πρόσφατο (και εξαιρετικό παράδειγμα) το Orville.
    Μια που το ανέφερες, μπορώ να πω ότι περνάει ευχάριστα η ώρα με το Orville.
    Βέβαια, δεν είναι κάτι τρομερό. Το καστ πολύ μέτριο και πολλές φορές μοιάζει ερασιτεχνικό από άποψη υποκριτικής. Έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον.
    Ο ΜακΦάρλεν πολύ μέτριος ως ηθοποιός αλλά παλεύεται. Όμως η γιατρός και -ελαφρώς- ο Bortus είναι το λιγότερο ενοχλητικοί.
    Όσον αφορά τα στόρι, είναι απεικόνιση της ανθρώπινης κοινωνίας στο σύμπαν, σε άλλους γαλαξίες και μορφές ζωής (που φαντάζομαι λόγω μπάτζετ είναι όλες ανθρωπόμορφες).

  15. #8685
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Stranger Things εντάσσεται κι αυτό στην όλη νοοτροπία επανάληψης που βιώνουμε στην τέχνη. Από αντιγραφές, επανεκκινήσεις, homage κτλ

    Το κάνει όμως πολύ καλά και αξίζει τη θέαση.
    Έτσι. Εμένα με έχει κουράσει αυτό το πράγμα. Δεν είμαι άνθρωπος που θα στειθω για πολύ σοβαρά κοινωνικά θέματα, αλλά ένα the handmaid's tale θα το δω, που κατά την γνώμη σπάει όλα τα στεγανά. Το ξέρω ότι εκτός Αμερικής έχει. Βλέπω άλλωστε και κάποιες σειρές στο Βέλγιο. Όμως και σε αυτές υπάρχει η μόνιμη νταρκιλα σε πολύ έτσι δύσκολα θέματα που όμως όλα προσεγγίζονται με τον ίδιο τρόπο με αποτέλεσμα να επαναλαμβάνεται και η Ευρώπη.

    Σε μια αισιόδοξη νότα, the expanse και the handmaid's tale φαίνεται να είναι οι λαμπρές εξαιρέσεις τής τελευταίας 2ετιας. Ο pop που νομίζω πρώτος το είχε σχολιάσει πέτυχε μεγάλο διαμάντι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexcxvtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι αυτό είναι το μυστικό της επιτυχίας στην συγκεκριμένη σειρά + το καστ που έχει χημεία από τους πρωταγωνιστές μέχρι τους σχεδόν κομπάρσους.
    Είναι όντως ένα μάζεμα κορυφαίων στιγμών των 80s με σάλτσα από άλλες δεκαετίες που έχει δεθεί ιδανικά.
    Για μένα δε, αγγίζει και το καλτ.
    Βέβαια, η υλοποίηση δείχνει να ξεφεύγει από το εγγυημένο ακροατήριο και να στοχεύει παντού.
    Έπεισα να δει τη σειρά, άτομο που φοβάται μέχρι και τη σκιά του.
    Θέλω να πω ότι δεν είναι μόνο ένα soft horror για τους φαν του είδους.
    Επικεντρώνεται στην "παιδική φιλία κόντρα σε όλα". Απλά τυχαίνει να είναι κόντρα σε τέρατα άλλης διάστασης.

    Σε άλλα νέα, τελείωσα Rick an Morty. Αρκετά raunchy, έχει γέλιο, περνάει η ώρα, όχι για διθυράμβους που διαβάζω πάντως.
    Δεν διαφωνούμε. Δυστυχώς όμως το κριτήριο της επιτυχίας έχει χάσει το νόημα του σε κάποιο βαθμό. Σαν και έχει γίνει καλή δουλειά, προσωπικά το βρήκα πολύ αδιάφορο. Όχι ότι ποτέ κατάλαβα την πορωση με παιδάκια που την έχουν δει όλες οι μυστικές υπηρεσίες και όλοι οι Μποντ μαζί αλλά και άλλο remake; Πάλι το ίδιο φαγητό;
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Σελ. 579 από 775 ΠρώτηΠρώτη ... 559569574577578579580581584589599 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγαπημένη ξένη σειρά (v. II)
    Από flamelab στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 4422
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-14, 07:18
  2. Chit Chat για το Signal To Noise Radio (v. III)
    Από mob στο φόρουμ SNR Lounge
    Μηνύματα: 1683
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 14:38
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-13, 01:19
  4. Music library και λάθος σειρά τραγουδιών
    Από tsiouficto στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-13, 02:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας