Σελ. 663 από 775 ΠρώτηΠρώτη ... 643653658661662663664665668673683 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.931-9.945 από 11622
  1. #9931
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, ώρες-ώρες μου φαίνεται ότι έχουμε γεμίσει με κριτικούς κινηματογράφου απ' αυτούς που βάζουν πάνω από 2 αστεράκια στα 5 μόνο αν έχουν κάνει σεξ με κάποιον απ' την παραγωγή ή τους πληρώσουν εξτρά ή είναι ΒΑΘΙΑ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ και απαγορεύεται λιγότερο από 4/5.

    Το La Casa de Papel είναι μια αξιοπρεπής feel-good σειρά. Τι εννοώ feel-good - δεν παίρνει τον εαυτό του ΤΕΡΜΑ στα σοβαρά, το cast έχει συμπαθητική χημεία μεταξύ τους, η υπόθεση είναι pop-corn friendly σα να βλέπεις τα πάλαι ποτέ Ocean's στο σινεμά (μετά το 11 τα επόμενα ήταν για φάπες συγκριτικά, αλλά ναι ΟΚ) και με το απαραίτητο suspension of disbelief, σειρά είναι, δεν είναι ντοκιμαντέρ ρεαλισμού, μια χαρά είναι. Fit for purpose.

    Τώρα θα μου πεις, ναι αλλά δεν λειτουργούν έτσι οι μπάτσοι. Σωστά, αν θες να δεις πώς λειτουργούν όντως οι μπάτσοι δες The Wire. Ναι, αλλά δεν υπάρχει ρεαλισμός στο τι κάνουν οι χαρακτήρες. Πάλι, δες (π.χ.) The Wire. Ναι, αλλά δεν είναι η κατάλληλη σειρά για να σε βάλει να σκεφτείς. Δες Black Mirror.

    Δεν είναι πανάκεια για τα πάντα, αλλά για μια "heist" σειρά είναι μια χαρά - και έκανε και πάλι γνωστό το bella ciao που είναι συμπαθητικό τραγούδι καλλιτεχνικά με σαφείς ιστορικές καταβολές

    Οτιδήποτε άλλο είναι να 'χαμε να λέγαμε, και 'γω αποφεύγω μετά βδελυγμίας να δω π.χ. ταινίες του Lynch και όλων των -ofski αλλά δεν το κάνω τόσο θέμα, περί ορέξεως zucchini pie...
    Το δικό μου πρόβλημα με το Papel δεν είναι ότι δεν φτάνει σε κάποιο υψηλό καλλιτεχνικό επίπεδο και ότι περίμενα να δω κάτι άξιο βράβευσης.

    Είναι ότι σε ετοιμάζει για κάποιου είδους heist κατάσταση, όπως πολύ σωστά αναφέρεις το Ocean's, και καταλήγει πολύ σύντομα σε μια ανιαρή σαπουνόπερα. Είδα 6-7 επεισόδια και μόλις διαπίστωσα ότι παίζει και 2η σεζόν αποχαιρέτησα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία παγίδα και η σειρά έχει ένα ιδιαίτερο concept που τράβηξε το κοινό.
    Άθλιο είναι να μην καταλαβαίνεις τι το διαφορετικό παρουσιάζει και να νομίζεις ότι το βλέπει ο κόσμος καθαρά και μόνο λόγω Netflix.
    Το σχόλιο μου είναι χιουμοριστικό, προφανώς και δεν πιστεύω ότι ο κόσμος το βλέπει λόγω Netflix.

    Επίσης ο κόσμος βλέπει Μπρούσκο ή όπως το λένε και My Style Rocks.

    Η άποψη μου για τη σειρά είναι προφανώς προσωπική, αν εσύ είδες κάτι σε αυτή δικαίωμα σου αλλά δεν αλλάζει κάτι σε αυτό που πιστεύω εγώ.

    Τέλος επειδή το βλέπω να συμβαίνει συχνά....όταν κάποιος από εμάς χαρακτηρίζει μια σειρά, από εξαιρετική έως άθλια, νομίζω δεν χρειάζεται υποσημείωση ότι πρόκειται για προσωπική άποψη και ότι δεν διεκδικούμε κάποιο θέσφατο.

    Οπότε χαλάρωσε γιατί η απόσταση από να θεωρείς την άποψη μου άθλια στο να σε αποκαλέσω κι εγώ άθλιο γενικότερα δεν απέχει πολύ.


  2. #9932
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, ώρες-ώρες μου φαίνεται ότι έχουμε γεμίσει με κριτικούς κινηματογράφου απ' αυτούς που βάζουν πάνω από 2 αστεράκια στα 5 μόνο αν έχουν κάνει σεξ με κάποιον απ' την παραγωγή ή τους πληρώσουν εξτρά ή είναι ΒΑΘΙΑ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ και απαγορεύεται λιγότερο από 4/5.

    Το La Casa de Papel είναι μια αξιοπρεπής feel-good σειρά. Τι εννοώ feel-good - δεν παίρνει τον εαυτό του ΤΕΡΜΑ στα σοβαρά, το cast έχει συμπαθητική χημεία μεταξύ τους, η υπόθεση είναι pop-corn friendly σα να βλέπεις τα πάλαι ποτέ Ocean's στο σινεμά (μετά το 11 τα επόμενα ήταν για φάπες συγκριτικά, αλλά ναι ΟΚ) και με το απαραίτητο suspension of disbelief, σειρά είναι, δεν είναι ντοκιμαντέρ ρεαλισμού, μια χαρά είναι. Fit for purpose.

    Τώρα θα μου πεις, ναι αλλά δεν λειτουργούν έτσι οι μπάτσοι. Σωστά, αν θες να δεις πώς λειτουργούν όντως οι μπάτσοι δες The Wire. Ναι, αλλά δεν υπάρχει ρεαλισμός στο τι κάνουν οι χαρακτήρες. Πάλι, δες (π.χ.) The Wire. Ναι, αλλά δεν είναι η κατάλληλη σειρά για να σε βάλει να σκεφτείς. Δες Black Mirror.

    Δεν είναι πανάκεια για τα πάντα, αλλά για μια "heist" σειρά είναι μια χαρά - και έκανε και πάλι γνωστό το bella ciao που είναι συμπαθητικό τραγούδι καλλιτεχνικά με σαφείς ιστορικές καταβολές

    Οτιδήποτε άλλο είναι να 'χαμε να λέγαμε, και 'γω αποφεύγω μετά βδελυγμίας να δω π.χ. ταινίες του Lynch και όλων των -ofski αλλά δεν το κάνω τόσο θέμα, περί ορέξεως zucchini pie...
    Όπως λες και εσύ γούστα είναι αυτά. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα στην αντίθετη άποψη ιδιαίτερα όταν υπάρχει και δικαιολόγηση. Άλλωστε νομίζω είναι σαφές πως το θέμα αυτό, όπως και το άλλο με τις ταινίες, μονοπωλείται από ένα συγκεκριμένο "ρεύμα". Καλο είναι να εκφράζονται όλες οι απόψεις γιατι αρκετοί την πατανε, το ότι κάποιοι το παίρνουν προσωπικά είναι άλλο θέμα.

  3. #9933
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.369
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Καλά για καλό 'εδειξε το Netflix τον Καβιλ ντυμενο ως Witcher να πινει το potion;
    Δεν γεμιζει καθολου το μάτι δυστυχώς.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #9934
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γενικά υπάρχουν αρνητικά σχόλια.
    Εμένα μου φάνηκε σαν να διαφημίζει lucozade.
    Ας περιμένουμε.

    Εν τω μεταξύ το 2ο trailer του Homecoming είναι αρκετά πιο ιντριγκαδόρικο. Από αύριο θα ξέρουμε...

  5. #9935
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για heist σειρά που πετυχαίνει τέλεια τον αέρα του Ocean's Eleven, δείτε το Leverage.
    (Το έχω ξαναπεί, το ξέρω. )
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  6. #9936
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς που το είδαμε πριν το πάρει το Netflix, πως χαρακτηριζόμαστε;
    • Ψαγμένος
    • Παλιός





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, ώρες-ώρες μου φαίνεται ότι έχουμε γεμίσει με κριτικούς κινηματογράφου απ' αυτούς που βάζουν πάνω από 2 αστεράκια στα 5 μόνο αν έχουν κάνει σεξ με κάποιον απ' την παραγωγή ή τους πληρώσουν εξτρά ή είναι ΒΑΘΙΑ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ και απαγορεύεται λιγότερο από 4/5.

    Το La Casa de Papel είναι μια αξιοπρεπής feel-good σειρά. Τι εννοώ feel-good - δεν παίρνει τον εαυτό του ΤΕΡΜΑ στα σοβαρά, το cast έχει συμπαθητική χημεία μεταξύ τους, η υπόθεση είναι pop-corn friendly σα να βλέπεις τα πάλαι ποτέ Ocean's στο σινεμά (μετά το 11 τα επόμενα ήταν για φάπες συγκριτικά, αλλά ναι ΟΚ) και με το απαραίτητο suspension of disbelief, σειρά είναι, δεν είναι ντοκιμαντέρ ρεαλισμού, μια χαρά είναι. Fit for purpose.

    Τώρα θα μου πεις, ναι αλλά δεν λειτουργούν έτσι οι μπάτσοι. Σωστά, αν θες να δεις πώς λειτουργούν όντως οι μπάτσοι δες The Wire. Ναι, αλλά δεν υπάρχει ρεαλισμός στο τι κάνουν οι χαρακτήρες. Πάλι, δες (π.χ.) The Wire. Ναι, αλλά δεν είναι η κατάλληλη σειρά για να σε βάλει να σκεφτείς. Δες Black Mirror.

    Δεν είναι πανάκεια για τα πάντα, αλλά για μια "heist" σειρά είναι μια χαρά - και έκανε και πάλι γνωστό το bella ciao που είναι συμπαθητικό τραγούδι καλλιτεχνικά με σαφείς ιστορικές καταβολές

    Οτιδήποτε άλλο είναι να 'χαμε να λέγαμε, και 'γω αποφεύγω μετά βδελυγμίας να δω π.χ. ταινίες του Lynch και όλων των -ofski αλλά δεν το κάνω τόσο θέμα, περί ορέξεως zucchini pie...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό μου πρόβλημα με το Papel δεν είναι ότι δεν φτάνει σε κάποιο υψηλό καλλιτεχνικό επίπεδο και ότι περίμενα να δω κάτι άξιο βράβευσης.

    Είναι ότι σε ετοιμάζει για κάποιου είδους heist κατάσταση, όπως πολύ σωστά αναφέρεις το Ocean's, και καταλήγει πολύ σύντομα σε μια ανιαρή σαπουνόπερα. Είδα 6-7 επεισόδια και μόλις διαπίστωσα ότι παίζει και 2η σεζόν αποχαιρέτησα.

    - - - Updated - - -
    Για μένα στραβώνει σε αυτά τα δύο σημεία. Το σενάριο το σπρώχνει για κάτι πιο ψαγμένο αλλά τελικά η ληστεία περνάει σε δεύτερο ρόλο και γίνεται μια σαπουνόπερα.
    Κλασική φάση αδύναμου σεναρίου ή σεναρίου που έχει καλή αρχική ιδέα να πουλήσει αλλά μέχρι εκεί.

    Για μένα fail. Αν είναι να δω mindless heist τότε βλέπω die hard 1 και 3. Χωρίς μπούρδες. Μόνο απληστία!

  7. #9937
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ηouse of Cards, νεος κυκλος σημερα και στο Netflix οπως και στον "θειο". Καλο ΣΚ σε ολους κι ελπιζω χωρις στερητικα λογω απουσιας του Φρανκ...

  8. #9938
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηouse of Cards, νεος κυκλος σημερα και στο Netflix οπως και στον "θειο". Καλο ΣΚ σε ολους κι ελπιζω χωρις στερητικα λογω απουσιας του Φρανκ...
    Ωχ μαλ@κι@! Είναι αργία την Δευτέρα, το βλέπω να καίγομαι

  9. #9939
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.102
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μέχρι το 4ο που είδα, πολύ χλιαρό το House of Cards.
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  10. #9940
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Σούπα είναι. Από τη στιγμή που διωξανε τον Σπέισι, δεν περίμενα τίποτα καλύτερο...
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  11. #9941
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Λογικό, αφού μας έφαγε η political correctness του Netflix.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #9942
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Έλα ντε. Λες και έπαθε τίποτα το BBC. https://www.independent.co.uk/news/u...-a6824436.html

  13. #9943
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικό, αφού μας έφαγε η political correctness του Netflix.
    Απορω και αν διαβαζεις ο ιδιος τι γραφεις...
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  14. #9944
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.369
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορω και αν διαβαζεις ο ιδιος τι γραφεις...
    χαχαχα
    Πότε το έκανε για να το κάνει τώρα;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  15. #9945
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Βλέπω το Season 1 του Legion...

    Αν είναι να γκρινιάξω, θα γκρινιάξω στο ότι η σειρά το παρακάνει στην ψευτο-ψυχεδέλεια και στην διαρκή αγωνία σχεδόν να πιάσει ό,τι μπορεί από Wes Anderson σε σειρά υπερηρώων

    Επίσης, όσοι τη βλέπετε, καλό θα ήταν μετά να πιάσετε Κισλόφσκι τριλογία και μη μου πείτε για θολοκουλτούρα αν βλέπετε απλά 'ελαφρότερες' βερσιόν αυτής στην τηλεόραση μόνο και μόνο επειδή έχουν υπερήρωες

    - - - Updated - - -

    (Παρενθετικά λατρεύω την τριλογία Κισλόφσκι )
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 663 από 775 ΠρώτηΠρώτη ... 643653658661662663664665668673683 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγαπημένη ξένη σειρά (v. II)
    Από flamelab στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 4422
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-14, 07:18
  2. Chit Chat για το Signal To Noise Radio (v. III)
    Από mob στο φόρουμ SNR Lounge
    Μηνύματα: 1683
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 14:38
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-13, 01:19
  4. Music library και λάθος σειρά τραγουδιών
    Από tsiouficto στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-13, 02:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας