Σελ. 775 από 775 ΠρώτηΠρώτη ... 755765770773774775
Εμφάνιση 11.611-11.622 από 11622
  1. #11611
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Είμαι στα μισά του Watchmen κυρίως λόγω παρότρυνσης κάποιων από σας. Σχεδόν όλα είναι τέλεια στην σειρά. Μουσικη, σκηνοθεσία, ατμόσφαιρα κτλ και ακόμα και οι ηθοποιοι είναι μια χαρά. Υποψιάζομαι ότι το πιο χρονοβόρο σημείο της παραγωγής ήταν η επιλογή του κάθε μουσικού κομματιού στα άπειρα σημεία που ουσιαστικά είναι λες και έχει ένα cut scene μέσα στην σειρά. Η σειρά θέλει υπομονή και παρόλο που είναι αργή θέλει και πολύ προσοχή. Συχνά πυκνά χρειάστηκε να πάω πίσω 10δ να ξαναδω, όχι γιατί τελικά έχασα κάτι σημαντικό αλλά γιατί σου δίνει την αίσθηση αυτή με την απίστευτη λεπτομέρεια που έχει παντού. Καμιά φορά ήταν και σημαντικό.

    Όμως, με ενοχλεί και με χαλάει το ακαταλαβίστικό του σεναρίου ή πιο ευγενικά το ακαταλαβίστικο του τρόπου της σεναριακής εξέλιξης που έχει. Και λέω το δεύτερο ελπίζοντας ότι στο τέλος θα γίνει καλή σούμα και θα δέσει το σενάριο γιατί αν όχι τότε συγνώμη αλλά όποιος θέλει απλά να κάνει τέχνη καλύτερα ζωγράφος. Και να δέσει πάντως, αυτός ο τρόπος είναι πολύ κουραστικός. Μου θυμίζει εποχές πανεπιστημίου που αρκετοί νόμιζαν ότι συμμετείχαν σε ένα διαγωνισμό του ποιος θα δει την πιο ακαταλαβίστικη ταινία.

    Προς το παρών αξίζει η παρακολουθηση.

  2. #11612
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δένουν όλα στο τέλος, βοηθάει και η πρότερη γνώση του Watchmen universe.

  3. #11613
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δένουν όλα στο τέλος, βοηθάει και η πρότερη γνώση του Watchmen universe.
    Αναρωτιέμαι αν τελικά τέτοια προαπαιτούμενα έχουν ουσία τελικά; Συνήθως βοηθάνε τους γνώστους αλλά συχνά ξενίζουν τους μη γνώστες.

  4. #11614
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι αν τελικά τέτοια προαπαιτούμενα έχουν ουσία τελικά; Συνήθως βοηθάνε τους γνώστους αλλά συχνά ξενίζουν τους μη γνώστες.
    Ουσία έχουν και η σειρά έχει ουσία (ανεξάρτητα από την ανάγνωση που προφανώς δεν είναι προαπαιτούμενο αλλά απλά καλό). Από εκεί και πέρα, αν δεν αρέσει προφανώς προς συζήτηση αλλά με λπετομέρειες, όχι απλά qqing
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #11615
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουσία έχουν και η σειρά έχει ουσία (ανεξάρτητα από την ανάγνωση που προφανώς δεν είναι προαπαιτούμενο αλλά απλά καλό). Από εκεί και πέρα, αν δεν αρέσει προφανώς προς συζήτηση αλλά με λπετομέρειες, όχι απλά qqing
    Νομίζω ξεσυγχρονιστήκαμε γιατί δεν κατάλαβα.

    Λέει ο alekan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δένουν όλα στο τέλος, βοηθάει και η πρότερη γνώση του Watchmen universe.
    ότι δηλαδή οι ιστορίες θα δέσουν αλλά το αν έχεις γνώση του universe τότε μάλλον δεν ξενίζουν τόσο τα δύο τουλάχιστον φαινομενικά άσχετα story arcs. Επίσης η σειρά έχει πολλές αναφοερές σε μια διαφορετική πραγματικότητα στην οποία δεν εμβαθύνει αλλά και γιαυτά φαντάζομαι η γνώση του universe θα βοηθούσε.

    Δεν είναι απαραίτητα αλλά βοηθάνε πολύ στην θέαση της σειράς να μην αισθάνεσαι και βλάκας.

    Και με βάση αυτό γράφω εγώ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι αν τελικά τέτοια προαπαιτούμενα έχουν ουσία τελικά; Συνήθως βοηθάνε τους γνώστους αλλά συχνά ξενίζουν τους μη γνώστες.
    Αν δηλαδή έχει νόημα η παραγωγή μιας σειράς που υποθέτει ότι το κοινό της έχει γνώση του universe για μέγιστη απόδοση. Αν τα εξηγούσε όλα θα ήταν βαρετή τους γνώστες αλλά θα βοηθούσε περισσότερο τους μη έχωντες.

    Προς το παρών στην κορυφή τους Watch List η σειρά.

  6. #11616
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ξεσυγχρονιστήκαμε γιατί δεν κατάλαβα.

    Λέει ο alekan

    ότι δηλαδή οι ιστορίες θα δέσουν αλλά το αν έχεις γνώση του universe τότε μάλλον δεν ξενίζουν τόσο τα δύο τουλάχιστον φαινομενικά άσχετα story arcs. Επίσης η σειρά έχει πολλές αναφοερές σε μια διαφορετική πραγματικότητα στην οποία δεν εμβαθύνει αλλά και γιαυτά φαντάζομαι η γνώση του universe θα βοηθούσε.

    Δεν είναι απαραίτητα αλλά βοηθάνε πολύ στην θέαση της σειράς να μην αισθάνεσαι και βλάκας.

    Και με βάση αυτό γράφω εγώ

    Αν δηλαδή έχει νόημα η παραγωγή μιας σειράς που υποθέτει ότι το κοινό της έχει γνώση του universe για μέγιστη απόδοση. Αν τα εξηγούσε όλα θα ήταν βαρετή τους γνώστες αλλά θα βοηθούσε περισσότερο τους μη έχωντες.

    Προς το παρών στην κορυφή τους Watch List η σειρά.
    Sorry ενδεχομένως να βγήκα λίγο απότομος στο προηγούμενο post

    Η σειρά ΙΜΟ βλέπεται όπως είναι, με την έννοια ότι αν δεν γνωρίζεις το ευρύτερο σύμπαν του Watchmen μπορείς να δεις όσα συμβαίνουν στο κύριο story arc που δεν είναι (πάντοτε κατά τη γνώμη μου) τόσο δυσνόητο. Μην δώσω spoilers αλλά στην ουσία σου λέει ότι όλα ξεκίνησαν από τη σφαγή στο Greenwood. Και από εκεί ξεκινά ο βασικός χαρακτήρας της σειράς, κάτι που δεν έχει προφανώς σχέση με το αυθεντικό κόμικ - όμως το εμπλουτίζει.

    Αν έχεις διαβάσει και το κόμικ τότε σαφώς έχεις πλήρη γνώση των όσων συμβαίνουν ενώ αν δεις και το υλικό στο peteypedia τότε δεν σου μένει καμία σχεδόν απορία εκτός ίσως από την τελευταία σκηνή με την οποία κλείνει η σειρά.

    Αλλά, ξαναλέω, κατά τη γνώμη μου και να μην έχεις καμία γνώση του τι έχει διαμοιφθεί η σειρά βλέπεται ως είναι με μόνη ίσως βασική απορία του ποιος είναι ο Lube Man αλλά και εκεί αν πας στην peteypedia θα βρεις την απάντηση
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #11617
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Περιοχή
    Eidsvoll
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    588
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/1028
    ISP
    Forthnet Full LLU
    Router
    SpeedTouch 585v.6
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    https://www.imdb.com/title/tt5363918/?ref_=nv_sr_srsg_0
    Disenchantment ,αρκετά καλη σειρά θα έλεγα και αστεία.
    Δεν έχω δει πολλά του είδους αλλά αυτό με κρατησε.
    Καλό ήταν και το man seeking woman

  8. #11618
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kurozuka Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.imdb.com/title/tt5363918/?ref_=nv_sr_srsg_0
    Disenchantment ,αρκετά καλη σειρά θα έλεγα και αστεία.
    Δεν έχω δει πολλά του είδους αλλά αυτό με κρατησε.
    Καλό ήταν και το man seeking woman
    Απλά ΟΚ το Disentchantment.....δες το πραγματικό διαμάντι (και κατά τη γνώμη μου το καλύτερο animation που έχει υπάρξει) Futurama.


  9. #11619
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry ενδεχομένως να βγήκα λίγο απότομος στο προηγούμενο post

    Η σειρά ΙΜΟ βλέπεται όπως είναι, με την έννοια ότι αν δεν γνωρίζεις το ευρύτερο σύμπαν του Watchmen μπορείς να δεις όσα συμβαίνουν στο κύριο story arc που δεν είναι (πάντοτε κατά τη γνώμη μου) τόσο δυσνόητο. Μην δώσω spoilers αλλά στην ουσία σου λέει ότι όλα ξεκίνησαν από τη σφαγή στο Greenwood. Και από εκεί ξεκινά ο βασικός χαρακτήρας της σειράς, κάτι που δεν έχει προφανώς σχέση με το αυθεντικό κόμικ - όμως το εμπλουτίζει.

    Αν έχεις διαβάσει και το κόμικ τότε σαφώς έχεις πλήρη γνώση των όσων συμβαίνουν ενώ αν δεις και το υλικό στο peteypedia τότε δεν σου μένει καμία σχεδόν απορία εκτός ίσως από την τελευταία σκηνή με την οποία κλείνει η σειρά.

    Αλλά, ξαναλέω, κατά τη γνώμη μου και να μην έχεις καμία γνώση του τι έχει διαμοιφθεί η σειρά βλέπεται ως είναι με μόνη ίσως βασική απορία του ποιος είναι ο Lube Man αλλά και εκεί αν πας στην peteypedia θα βρεις την απάντηση
    Είμαι σε pause αυτές τις μέρες αλλά εκατό περίεργος για το σενάριο.

  10. #11620
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Τελειώσα το WatchMen. Ίσως η καλύτερη παραγωγή που έχει κάνει το hbo μέχρι τώρα. Μιλάμε για επική παραγωγή με εξαιρετικά όλα τα στοιχεία και ένα στιλ που σου δίνει την αίσθηση ότι ήθελαν να κάνουν τέχνη με εικόνα και ήχο περισσότερο από το να γυρίσουν μια σειρά. Αν και για τους μη γνώστες όπως εγώ, η πρώτη μισή σεζόν φαίνεται σεναριακά λίγο σαν να βλέπεις ταινία του Λίντς, από το 5ο και μετά στροφάρει άγρια και τα δένει όλα απίστευτα. Δεν έχω ξαναδει πιστεύω τέτοιο σενάριακο δέσιμο από μια εκκίνηση που ούτε φαντάζεσαι πως σχετίζονται τα άσχετα που συμβαίνουν. Πολλά respect στους σεναριογράφους πραγματικά. Άθλος κατά την γνώμη μου το πως παρουσιάσαν έτσι ένα αρκετά δύσκολο timeline με τον χρόνο πάντα να είναι το πιο δύσκολο χαρακτηριστικό να γίνει σωστά.

    Τώρα μου άρεσε; Είναι ότι καλύτερο έχω δει; Όχι αλλά καθαρά για λόγους προτίμησεις αλλά όπως είπα, ακόμα θεωρώ την σειρά εξαιρετική όπως και να έχει. Απλά δεν μου πολύ άρεσαν το βασικό στορυλινε (ρατσισμός) και η μίξη κάποιων περιόδων της ιστορίας που απλά δεν μου αρέσουν γενικά. Γενικά δεν μου αρέσει ο μεσοπόλεμος και 60ς και 70ς. Όμως και πάλι, σίγουρα από τις καλύτερες παραγωγές φέτος μαζί με το τσερνομπιλ. Πιστεύω ο κινηματογράφος θα πρέπει να πάρει πολλά μαθήματα από το hbo και την συνέπεια που έχει στην ποιοτητα και επένδυση. Αλήθεια το hbo πως και είναι σχεδόν ο μοναδικός παίχτης με τέτοια εμμονή στην ποιοτική και πρωτότυπη παραγωγή; Επίσης έχουν και εξαιρετικό casting και από άγνωστο talent pool.

    Νομίζω στην αρχή του τελευταίου επεισοδίου (previously section) δείχνει μια σκηνή από το τελευταίο.

    Respect πολλά και ευχαριστώ για την εμμονή κάποιων υπερ της σειράς. Γενικά είχα πολύ αρνητική γεύση παλαιότερα από το κόμικ από μια ταινία και όταν πρωτοάκουσα ήμουν πολύ αρνητικά επιρεασμένος. Διάβασα όμως ένα δυο σχόλια με κάθετη αναφορά στην ποιότητα της σειράς αλλά χωρίς φανφάρες και πείστηκα. Ευχαριστώ παίδες.

  11. #11621
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    σας το προτεινω ειναι πολυ καλη σειρα

  12. #11622
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.613
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

Σελ. 775 από 775 ΠρώτηΠρώτη ... 755765770773774775

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγαπημένη ξένη σειρά (v. II)
    Από flamelab στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 4422
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-14, 07:18
  2. Chit Chat για το Signal To Noise Radio (v. III)
    Από mob στο φόρουμ SNR Lounge
    Μηνύματα: 1683
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 14:38
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-13, 01:19
  4. Music library και λάθος σειρά τραγουδιών
    Από tsiouficto στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-13, 02:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας