Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρά τα υπαρκτά προβλήματα του που προέρχονται από το υλικό κατασκευής που είναι το γυαλί και τις αναφορές για μειωμένη αντοχή και εμφάνιση Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2014-01-04-image-1.jpg 
Εμφανίσεις:  327 
Μέγεθος:  75,1 KB 
ID: 133540γρατζουνιών και εύκολο σπάσιμο, το Gorilla Glass (στην 3η γενιά του πλέον), είναι το βασικό υλικό προστασίας των οθονών smartphones, tablets και άλλων τεχνολογικών προϊόντων, από γρατζουνιές και θραύση.

    Με χθεσινή της ανακοίνωση η κατασκευάστρια του, Corning σε συνεργασία με την G-Tech ptoelectronics Corporation (GTOC), αποκάλυψε έναν νέο τύπο του Gorilla Glass, το 3D-shaped Gorilla Glass, κατασκευασμένο με νέα τεχνική που επιτρέπει την μορφοποίηση του σε ποικίλα σχήματα χωρίς απώλεια της προστασίας που προσφέρει και είναι σχεδιασμένο για χρήση στην νέα γενιά καμπύλων οθόνων των νέων κινητών με κοίλο σχήμα που αναμένεται να κυριαρχήσουν στα επόμενα χρόνια.

    Πηγή : Techspot

  2. #2
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Αυτή τη νέα μανία με τις καμπύλες οθόνες δεν μπορώ να την καταλάβω... Επί δεκαετίες προσπαθούσαν να κάνουν τις οθόνες επίπεδες (υπερεπίπεδες όπως θυμάμαι σε κάποια διαφήμιση) και τώρα προσπαθούν τι; Να τις ξανακάνουν πάλι κυρτές; Ποιο το νόημα;

  3. #3
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τις αναφορές για μειωμένη αντοχή και εμφάνιση γρατζουνιών και εύκολο σπάσιμο, το Gorilla Glass (στην 3η γενιά του πλέον), είναι το βασικό υλικό προστασίας των οθονών smartphones, tablets και άλλων τεχνολογικών προϊόντων, από γρατζουνιές και θραύση.
    Μόνο εγώ βλέπω μια τεράστια αντίθεση στο κομμάτι που μάρκαρα με κόκκινο;

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη νέα μανία με τις καμπύλες οθόνες δεν μπορώ να την καταλάβω... Επί δεκαετίες προσπαθούσαν να κάνουν τις οθόνες επίπεδες (υπερεπίπεδες όπως θυμάμαι σε κάποια διαφήμιση) και τώρα προσπαθούν τι; Να τις ξανακάνουν πάλι κυρτές; Ποιο το νόημα;
    Οι οθονες ηταν κοιλες, τωρα τις κανουν κυρτες.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  5. #5
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Με συγχωρείς πάντα μπέρδευα αυτές τις 2 λέξεις (κατά το "πρύμνη" και "πλώρη")... Εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης τέτοιων οθονών...

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με συγχωρείς πάντα μπέρδευα αυτές τις 2 λέξεις (κατά το "πρύμνη" και "πλώρη")... Εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης τέτοιων οθονών...
    Μην δικαιολογεισαι και εγω αν δεν αγοραζα κατοπτρικο τηλεσκοπιο πριν 2 χρονια ακομη δεν θα τις ξεχωριζα Συμφωνω μαζι σου. Ειναι μια τεχνολογια που την πλασαρουν ως καινοτομια επειδη δεν εχουν κατι αλλο να επιδειξουν. Η oled tv πχ που ειδα απο κοντα της LG ειναι εντυπωσιακη για το παχος και η καμπυλοτητα απλα περιττη εως ενοχλητικη αν κοιτας απο πλαγια θεση.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  7. #7
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Μηνύματα
    921
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με συγχωρείς πάντα μπέρδευα αυτές τις 2 λέξεις (κατά το "πρύμνη" και "πλώρη")... Εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης τέτοιων οθονών...
    Aμφότερες έχουν να κάνουν με την καμπυλότητα (ως προς κάποιο "κέντρο") των επιφανειών. Έτσι, π.χ., ένα πορτοκάλι είναι κοίλο ενώ η καμπύλη άκρη ενός σαξοφώνου είναι κυρτή. Από μία άποψη είναι και θέμα συμβάσεων. Ένα παράδειγμα: έστω ένα σταθερό σημείο μέσα σου (στο ύψος του αφαλού σου) -ας το πούμε "σημείο καμπυλότητας". Αν πιείς πολλή μπύρα (και φουσκώσει η κοιλιά σου) τότε το δέρμα της εκεί θα σχηματίσει μια κοίλη (!) επιφάνεια ως προς το εν λόγω σημείο. Αν, όμως, "ρουφήξεις" την κοιλιά σου, η επιφάνει θα μετατραπεί σε κυρτή -ως προς το εν λόγω σημείο (αλλά θα είναι κοίλη ως προς ένα εξωτερικό σημειό, συμμετρικό με το προαναφερθέν). Σε αδρές γραμμές υπάρχει μια συμμετρία στις (π.χ. οπτικές) ιδιότητες των αυτών κλάσεων (κοίλων/κυρτών) επιφανειών. Αυτό που παίζει ρόλο (άρα και βοηθά στην επιλογή των ιδιοτήτων) είναι το σημείο καμπυλότητας. Tώρα γιατί το κάνουν αυτό, δεν ξέρω. Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ είναι η εγγενής αδυναμία των επίπεδων (*) οθονών και που αφορά την "θέαση υπό γωνία".

    (*) ο όρος "υπερεπίπεδος" δεν υπάρχει παρά μόνο στα χαζοχαρούμενα μυαλά των "τύπων" του marketing...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο εγώ βλέπω μια τεράστια αντίθεση στο κομμάτι που μάρκαρα με κόκκινο;
    Έχεις ένα δίκαιο. Μάλλον αναφέρεται στα παράπονα που έχουν γίνει σχετικώς με τις επιδόσεις και "υποσχέσεις" του προϊόντος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Avax_7 : 05-01-14 στις 00:26.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρά τα υπαρκτά προβλήματα του που προέρχονται από το υλικό κατασκευής που είναι το γυαλί και τις αναφορές για μειωμένη αντοχή και εμφάνιση γρατζουνιών και εύκολο σπάσιμο...
    Εγώ πάντως θεωρώ πολύ σημαντικότερο να λυθούν αυτά τα θέματα (στο μέγιστο δυνατό βαθμό) και μετά το αν μια οθόνη θα έχει σχήμα καμπύλο, κοίλο, κυρτό, επίπεδο κλπ...

    Σήμερα είδα ένα ραγισματάκι στο κινητό φίλου μου (Samsung Galaxy S4) και, όπως ήταν αναμενόμενο, φρίκαρα...

  9. #9
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη νέα μανία με τις καμπύλες οθόνες δεν μπορώ να την καταλάβω... Επί δεκαετίες προσπαθούσαν να κάνουν τις οθόνες επίπεδες (υπερεπίπεδες όπως θυμάμαι σε κάποια διαφήμιση) και τώρα προσπαθούν τι; Να τις ξανακάνουν πάλι κυρτές; Ποιο το νόημα;
    Κοίλες προσπαθούν να τις κάνουν και οχι κυρτές. Ο λόγος ίσως είναι οτι βολεύει λίγο καλύτερα στο swype με το δάχτυλο. Η πιο απλά θέλουν να παρουσιάσουν κάτι καινούργιο για να πουλήσουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Οι flexible έχουν μέλλον, οι curved απολύτως κανένα. Θα εξαφανιστούν σαν τις 3d.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο εγώ βλέπω μια τεράστια αντίθεση στο κομμάτι που μάρκαρα με κόκκινο;
    Οι κατασκευαστές το διαφημίζουν σαν scratch-proof και shatter-proof, αλλά οι χρήστες την έχουν πατήσει.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #12
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι flexible έχουν μέλλον, οι curved απολύτως κανένα. Θα εξαφανιστούν σαν τις 3d.
    Οι 3D πότε εξαφανίστηκαν και δεν το πήρα χαμπάρι;;;

  13. #13
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίλες προσπαθούν να τις κάνουν και οχι κυρτές. Ο λόγος ίσως είναι οτι βολεύει λίγο καλύτερα στο swype με το δάχτυλο. Η πιο απλά θέλουν να παρουσιάσουν κάτι καινούργιο για να πουλήσουν.
    Με μπερδεψες... Τοσο καιρο το ειχα καταλαβει αναποδα;
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  14. #14
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από songless_bird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μπερδεψες... Τοσο καιρο το ειχα καταλαβει αναποδα;
    Το κουτάλι από τη μεριά που κάθεται η σούπα: κοίλο
    Το κουτάλι από τη μεριά που δεν κάθεται η σούπα: κυρτό

    Ανυπόγραφος

  15. #15
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι 3D πότε εξαφανίστηκαν και δεν το πήρα χαμπάρι;;;
    ESPN και BBC διέκοψαν τα πιλοτικά προγράμματα ενώ και οι ίδιοι οι κατασκευαστές πλασάρουν πλέον 4Κ TVs αντί για τις 3D. Αν μπείς σε ένα best buy θα το καταλάβεις με την πρώτη. Πιο dead δεν πάει.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-13, 07:08
  2. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-13, 19:29
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-13, 13:41
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-13, 10:24
  5. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-13, 22:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας