Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Το avatar του μέλους pcman
    pcman Guest
    Όλα ξεκίνησαν το περσινό καλοκαίρι. Για κάποιο λόγο, που είναι δύσκολο να εξηγήσω, το κινητό Nokia 6600 που είχα, βράχηκε απ' το θαλασσινό νερό. Το πρώτο πράγμα που έκανα, ήταν να στεγνώσω το κινητό. Όταν πήγα να τ' ανοίξω για να 'δώ αν λειτουργεί, το κινητό δεν άνοιγε καθόλου. Έτσι για μήνες, το είχα ξεγραμμένο.

    Με το κινητό αυτό είχα τραβήξει μερικές απ' τις ωραιότερες φωτογραφίες μου. Ανάμεσα τους ήταν και πολύτιμες και αναντικατάστατες φωτογραφίες από παιδιά που γνώρισα στις διακοπές μου.

    Για μήνες σκεφτόμουν τρόπους να βγάλω τις φωτογραφίες που είχα αποθηκευμένες μέσ' το κινητό και να τις μεταφέρω κάπου αλλού. Για το κινητό το ίδιο δεν μέ 'νοιαζε, είχε παλιώσει πλέον και είχα πάρει νέο κινητό. Η έγνοια μου ήταν στις φωτογραφίες που δεν μπορούσα να ξαναβρώ.

    Η μάνα μου έτυχε να είχε την ίδια μάρκα και το ίδιο μοντέλο με το κινητό που είχα και χάλασε. Έτσι, μια μέρα, πειραματίστηκα ως εξής. Δανείστηκα την μπαταρία και την κάρτα μνήμης από το κινητό της μάνας μου. Τα έβαλα στο χαλασμένο κινητό. Ο σκοπός μου ήταν ένας: Να αποθηκεύσω μία - μία τις φωτογραφίες από τη μνήμη του χαλασμένου κινητού στην κάρτα μνήμης και να βάλω μετά την κάρτα μνήμης στο card reader του laptop μου για να περάσω τις φωτογραφίες στον υπολογιστή μου. Ήλπιζα ότι με τη νέα μπαταρία, μπορεί να είχα μια ελπίδα.

    Και πράγματι. Το κινητό άνοιξε. Δεν άναβε το λαμπάκι της οθόνης, δηλαδή η οθόνη ήταν σκοτεινή, αλλά το κινητό ήταν εντάξει μέχρι στιγμής, άνοιγε. Έβαλα το pin, όλα ωραία και καλά. Μετά από λίγο, ήρθε το μεγάλο σοκ, και μέχρι στιγμής το μεγαλύτερο πρόβλημα μου: δεν λειτουργεί το joystick του κινητού. Είναι τελείως νεκρό! Άντε τώρα να κάνω όλ' αυτά που έλεγα, χωρίς το joystick, το οποίο κάνει τα πάντα.

    Προσπάθησα να φτάσω στην "Έκθεση", εκεί δηλαδή που έχει τις φωτογραφίες, να βρώ τις φωτογραφίες και να τις αποθηκεύσω μία - μία στην κάρτα μνήμης, με τη βοήθεια των κουμπιών του κινητού. Δεδομένου ότι δεν μπορώ να κυλίσω τις επιλογές πάνω - κάτω, αφού δεν λειτουργεί το joystick, το καλύτερο που μπορούσα να κάνω, ήταν να φτάσω στην "Έκθεση", να μπώ στις φωτογραφίες και ν' ανοίξω την πρώτη. Όσο είχα ανοιχτή τη φωτογραφία, όταν πάταγα το πράσινο κουμπί (αυτό της κλήσης), έβγαζε ένα μενού με 3 επιλογές: "Αποστολή μέσω multimedia", "Αποστολή μέσω υπέρυθρων" και "Αποστολή μέσω bluetooth". Απ' αυτές τις 3, η προεπιλεγμένη επιλογή ήταν το "Αποστολή μέσω multimedia" και δεν μπορούσα να επιλέξω άλλη. Δώρον - άδωρον δηλαδή, αφού εννοούσε αποστολή μέσω wap ή mms και δεν είχα βάλει τις ρυθμίσεις γι' αυτά, ενώ ακόμα και η κεραία του κινητού ήταν νεκρή.

    Το bluetooth στο κινητό ήταν απενεργοποιημένο. Σκέφτηκα, ότι αν μπορούσα με κάποιο τρόπο να το ενεργοποιήσω, θα μπορούσα, είτε να στείλω τις φωτογραφίες μέσω bluetooth σε άλλο κινητό (το πώς βέβαια είναι άλλο θέμα), είτε να ελέγξω το κινητό με ένα ασύρματο bluetooth πληκτρολόγιο που είχα αγοράσει για ένα άλλο, παρόμοιο κινητό, το Nokia 6630. Αμ έλα ντε που δεν μπορούσα να ενεργοποιήσω το bluetooth. Όταν έμπαινα στο βασικό μενού, με σκοπό να πάω στη "Συνδεσιμότητα", το καλύτερο που μπορούσα να κάνω ήταν να επιλέξω μία από τις 9 επιλογές που έδειχνε εκείνη τη στιγμή, με το αντίστοιχο κουμπί από τους αριθμούς του κινητού. Το βασικό μενού, όπως και οποιοδήποτε μενού, δεν μπορούσε να κυλίσει κάτω, για να 'δώ τις άλλες επιλογές. Και η επιλογή "Συνδεσιμότητα", όπως κι άλλες επιλογές (ευτυχώς, όχι η "Έκθεση"), ήταν στις επιλογές πιο κάτω.

    Σκέφτηκα, μήπως υπάρχει κάποιο shortcut, κάποιος συνδυασμός πλήκτρων δηλαδή, όπως αυτός που κάνει format στο κινητό, με το οποίο θα μπορούσα να ενεργοποιήσω το bluetooth ή να σώσω απευθείας τις φωτογραφίες από τη μνήμη του κινητού μου στην κάρτα μνήμης, αν και ξέρω ότι, ειδικά με το δεύτερο, ζητάω πάρα πολλά. Έψαξα για κάτι σχετικό στο internet, αλλά δεν βρήκα τίποτα.

    Μου πρότεινε ένας, να ανοίξω το κινητό και να βάλω λίγο οινόπνευμα στην περιοχή του joystick. Έτσι και έκανα, αλλά δυστυχώς το joystick ούτε τώρα λειτουργούσε.

    Κατόπιν, σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποιο καλώδιο για συνδεσιμότητα με το PC. Δυστυχώς, σε αντίθεση με το Nokia 6630, για το κινητό αυτό δεν υπάρχει τέτοιο καλώδιο.

    Τέλος, πήγα το κινητό στο "Γερμανό", μήπως μπορέσουν να μου φτιάξουν τουλάχιστον το joystick. Εκεί, μού 'παν ότι θα χρειαστεί αλλαγή ολόκληρης της πλακέτας, που θα κοστίσει σχεδόν όσο το κινητό. Φυσικά, με τέτοιο κοστολόγιο, δεν τους το άφησα το κινητό.

    Έχω πια απελπιστεί. Ο άνθρωπος, θέλω απλά να περάσω τις φωτογραφίες από τη μνήμη του κινητού στην κάρτα μνήμης, για το κινητό δεν δίνω δεκάρα, και δεν ξέρω τι να κάνω.

    Όλες οι προτάσεις σας είναι ευπρόσδεκτες.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ΖΧΗΝ Η268Ν
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που θα προτείνω ίσως το έχεις σκεφτεί ήδη:

    Εφ' όσον το κινητό ανοίγει, κάνε μια βόλτα σ' ένα κατάστημα ΤΙΜ που έχουν μηχάνημα για πλήρες backup. Ίσως να γίνει κάτι. Εκτός και αν βρείς τρόπο να αντικαταστήσεις το joy stick (ίσως σε κανένα μικρομάγαζο που κάνουν και επισκευές να μπορούν να βοηθήσουν). Ρώτα και σε κανένα Πλαίσιο για συμβατό καλώδιο (Το είδα και εγώ, στην Alpha Copy δεν έχουν).
    Ελπίζω να βρείς άκρη...
    Κάθε καρπαζο-εισπράκτορας έχει και ένα κοστούμι αφεντικού στην ντουλάπα του!

  3. #3
    Το avatar του μέλους pcman
    pcman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mmyron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφ' όσον το κινητό ανοίγει, κάνε μια βόλτα σ' ένα κατάστημα ΤΙΜ που έχουν μηχάνημα για πλήρες backup.
    Στην TIM έχουν μηχάνημα συμβατό με το δικό μου κινητό, που να συνδέεται μ' αυτό και να κάνει το backup χωρίς την ανάγκη ελέγχου του από το joystick του κινητού;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mmyron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτα και σε κανένα Πλαίσιο για συμβατό καλώδιο (Το είδα και εγώ, στην Alpha Copy δεν έχουν).
    Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει καλώδιο συμβατό με το δικό μου κινητό και ότι θα το βρώ στο "Πλαίσιο"; Το είδες είπες.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Στον ΓΕΡΜΑΝΟ δεν διαφημιζουν οτι σου περνανε τα παντα (επαφες, βιντεο, φοτο, εφαρμογες κτλ) απο το παλιο στο καινουργιο σου κινητο?

    Τους ρωτησες για αυτο και γενικα για το προβλημα σου?

    Μπορει να σου δωσουν καμια ιδεα.
    No Justice - No Peace

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    ανάλογα με το κινήτο ίσως με ενα καλώδιο και με το Nokia suite να μπορέσεις να κάνεις την δουλεία σου (εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα στις επαφές του καλωδιου), κάποιος γνωστός σου ίσως που να έχει καλώδιο;

    το 6600 παίρνει καλώδιο και εφόσον περάσεις το πιν δέχεται σύνδεση με τον υπολογιστή

  6. #6
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ΖΧΗΝ Η268Ν
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Sorry.... Αυτό που είπα ήταν οτι "ναι είδα οτι η alpha copy δεν διαθέτει καλώδιο για το 6600". Αλλά σου έχω και νεότερα (οχι κατ' αναγκη ευχάριστα ) Το μεσημέρι μιλούσα στο γραφείο με δύο ατομα της vodafone και τους ανέφερα το προβλημα σου.
    Μου είπαν οτι εαν το τηλέφωνο δεν έχει πολύ καιρό που βράχηκε απο θάλασσα (πρώτο ασχημο νεο γιατι απο οτι λες εχουν περάσει τουλάχιστον 6 μήνες) ίσως να μπορούσε να γινει κάτι με "εμβαπτισμό" τησ συσκευής σε λεκανάκι με ειδικό υγρό για να αποφευχθεί η διάβρωση από την αλμύρα. Στη δική σου περίπτωση όμως (το 2ο ασχημο νέο) μετά από τόσο καιρό μάλλον σου έχει κάνει καλή ζημιά το αλάτι.
    Επισης μου επιβεβαίωσαν οτι δεν υπάρχει καλώδιο σύνδεσης για το 6600(ο sdikr έχει αντίθετη άποψη?) και οτι γενικότερα το bluetooth αυτής της συσκευής είναι "τζαναμπέτικο".
    Έψαξα να βρώ κανέναν κωδικό ενεργοποίησης του bluetooth (τύπου "*#06# (εμφανιση ΙΜΕΙ)) αλλά τζίφος.

    Πάντως επειδή η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, δοκίμασε σε κανένα μαγαζί (οχι αντιπροσωπεία) που να κάνει επισκευές μπάς και καταφέρει να καθαρίσει το joy stick...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mmyron : 21-02-07 στις 22:44.
    Κάθε καρπαζο-εισπράκτορας έχει και ένα κοστούμι αφεντικού στην ντουλάπα του!

  7. #7
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mmyron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry.... Αυτό που είπα ήταν οτι "ναι είδα οτι η alpha copy δεν διαθέτει καλώδιο για το 6600". Αλλά σου έχω και νεότερα (οχι κατ' αναγκη ευχάριστα ) Το μεσημέρι μιλούσα στο γραφείο με δύο ατομα της vodafone και τους ανέφερα το προβλημα σου.
    Μου είπαν οτι εαν το τηλέφωνο δεν έχει πολύ καιρό που βράχηκε απο θάλασσα (πρώτο ασχημο νεο γιατι απο οτι λες εχουν περάσει τουλάχιστον 6 μήνες) ίσως να μπορούσε να γινει κάτι με "εμβαπτισμό" τησ συσκευής σε λεκανάκι με ειδικό υγρό για να αποφευχθεί η διάβρωση από την αλμύρα. Στη δική σου περίπτωση όμως (το 2ο ασχημο νέο) μετά από τόσο καιρό μάλλον σου έχει κάνει καλή ζημιά το αλάτι.
    δουλεύει όμως έτσι όπως δουλεύει όποτε αυτό μπορεί να του δώσει ελπίδες

  9. #9
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ΖΧΗΝ Η268Ν
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι... σίγουρα. Γιαυτο εκανα edit το post μου
    Κάθε καρπαζο-εισπράκτορας έχει και ένα κοστούμι αφεντικού στην ντουλάπα του!

  10. #10
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ΖΧΗΝ Η268Ν
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο να πληρώσεις για κάτι σχεδόν $3 (με σχεδόν $8 μεταφορικά!!!), να περιμένεις να σου έρθει και μετά ενδεχομένως να μην σου κάνει δουλειά
    Κάθε καρπαζο-εισπράκτορας έχει και ένα κοστούμι αφεντικού στην ντουλάπα του!

  11. #11
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Περιοχή
    στην πιο όμορφη αγκαλιά...
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    SpeedTouch 585(i)
    αν το πας σε κατάστημα ΤΙΜ έχεις πολλές ελπίδες
    πάντα σε περίμενα και σ΄ονειρευόμουνα...και για σένα αγάπη μου...προετοιμαζόμουνα...

  12. #12
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mmyron Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο να πληρώσεις για κάτι σχεδόν $3 (με σχεδόν $8 μεταφορικά!!!), να περιμένεις να σου έρθει και μετά ενδεχομένως να μην σου κάνει δουλειά

    αυτό με τα μεταφορικά είναι γνωστό κόλπο για να φαίνεται φθηνότερο το αντικείμενο.
    Έχω αγοράσει καλώδια από ebay για 4-5 κινητά και όλα δούλεβαν ΟΚ.
    Και φυσικά ήταν κατά πολύ φθηνότερα από τα αντίστοιχα στην Ελληνική αγορά (πάνω από 50%)

    Στην τελική, 8.35 Ευρώ βγαίνει...
    Στην TIM θα πάρουν περισσότερα

  13. #13
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Περιοχή
    στην πιο όμορφη αγκαλιά...
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    SpeedTouch 585(i)
    αλήθεια στη ΤΙΜ πόσο κοστίζει αυτό?
    πάντα σε περίμενα και σ΄ονειρευόμουνα...και για σένα αγάπη μου...προετοιμαζόμουνα...

  14. #14
    Εγγραφή
    05-02-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι - Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    1.020 / 10.644
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Pirelli ζαντολάσ
    SNR / Attn
    6(dB) / 30,8(dB)
    Για κοίτα και στο 9volto εαν μπορούν να κάνουν κάτι: www.9volto.gr
    και πέρνα και απο το www.myphone.gr εκεί μπορεί να βρείς κάποια βοήθεια περισσότερη.
    όταν η πραγματικότητα δεν συμφωνεί μαζί μας, τόσο το χειρότερο για... εκείνη

    ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΠΟΛΛΩΝ!!!
    ΑΠΟΛΛΩΝ ΖΩ ΣΤΟ ΘΡΟΝΟ ΝΑ ΣΕ ΞΑΝΑΔΩ!!!
    ΚΑΙ ΜΕ ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΡΥΑ ΕΛΑΦΡΑ ΤΑΞΙΑΡΧΙΑ!!!

  15. #15
    Το avatar του μέλους pcman
    pcman Guest
    Το καλώδιο για Nokia 6600 που υπέδειξε ο ranger (το συγκεκριμένο ή άλλη μάρκα) υπάρχει στην ελληνική αγορά; Αν ναι, που; Ας το πληρώσω και λιγάκι παραπάνω. Χαλάλι.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανακτηση σβησμενων αρχειων απο καρτα μνημης
    Από stefanos90 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-08, 12:23
  2. πώς μεταφέρω εγγραφή από κασσέτα σε cd;
    Από Skakinen στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-08, 09:46
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-07, 19:49
  4. Παιγνιδια και αποστολη απο κινητο σε κινητο.
    Από evans1 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-06, 16:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας