Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 53
  1. #16
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dipas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γινεται αυτο; Παντως ειναι πιο ευκολο να σε χακαρει απ οτι να χακαρει την Dropbox συν του οτι αμα σε χακαρει σε ξεβρακωσε παιζει να τα χασεις και σιγουρα δε θα το παρεις ευκολα χαμπαρι.

    Εμενα παντως το dropbox επαιζε κανονικα αυτες τις μερες.
    Εξαρτάτε.... Αν ακουλουθείς την σωστή οδό δεν χακάρεσε εύκολα !

  2. #17
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, όποιος δεν χαρίζει τα δεδομένα του είναι τεχνοφοβικός
    Eσενα σε παρακολουθουν που τους τη λες στα φορα και θα σε χακεψουν απο εκδισκηση οποτε δεν την γλυτωνεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή άμα δε γουστάρεις να έχεις τα αρχεία σου στο ..cloud, είσαι ...τεχνοφοβικός;

    Και αν ταυτόχρονα έχεις στήσει κανένα owncloud ή ftp server;; πάλι τεχνοφοβικός;;;

    (προσωπικά μου θυμίζει το ...ομοφοβικός.... πρέπει να γίνω gay για να μην κινδυνεύω να ...χαρακτηρισθώ σαν ομοφοβικός;;;
    να λείπει..... είμαι ομοφοβικός και τεχνοφοβικός και γουστάρω το προσωπικό μου cloud )
    Καλα κανεις και δεν κατακρινω.

    Αν βγαινεις και λες ομως οτι οι υπολοιποι που τα εχουμε στο cloud ειμαστε αδαεις, θα σε κρινω και θα σε παρακρινω.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΟΛΥΧΡΟΝΟ
    Eχω να σας πώ κύριοι ότι δέν εμπιστευόμουν ποτέ τα Σύννεφα . Τώρα χρησιμοποιώ μόνο το BitTorrent Sync και δέν έχω προβλήματα ούτε χώρου ούτε συγχρονισμού ούτε τίποτα. Τραβάω μιά φωτό στο κινητό και γίνεται κατευθείαν backup στο PC του σπιτιού.Κρυπτογραφημένα όλα. Η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή.ΟΣΟ χώρο έχεις τόσο παίρνει.P2P όλα. Και περίπου 7 φορές ταχύτερο.Δείτε εδώ http://torrentfreak.com/bittorrent-s...ropbox-131205/
    Και όποιος μου πεί ότι κάνω διαφήμιση ναι κάνω γιατί είμαι ευχαριστημένος.Με έσωσε,τσεκάρετε το.Δίνεις και το secret στο φιλαράκι και κατεβάζει την ταινία :Ρ.

  4. #19
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Μηνύματα
    390
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H168N
    Εσείς που λέτε για προσωπικό fileserver, δε φοβάστε την απώλεια δεδομένων λόγω βλάβης, φυσικής καταστροφής ή διάρρηξης/κλοπής; Προσωπικά προτιμώ τη σιγουριά που παρέχουν λύσεις τύπου dropbox/google drive κτλ για αρχεία που δε θα ήθελα να χάσω με τίποτα. Εξάλλου, ό,τι είναι απόρρητο, πρώτα το κρυπτογραφώ και μετά το ανεβάζω στο cloud.

    Έπειτα είναι και το θέμα της ευκολίας πρόσβασης. Σίγουρα ένας fileserver που έχουμε στο σπίτι μας, μας περιορίζει λόγω της χαμηλής ταχύτητας πρόσβασης στο Internet και φυσικά λείπουν οι clients για desktop/mobile OS που επιτρέπουν εύκολο συγχρονισμό, αυτόματο uploading κτλ. To owncloud κάτι κάνει σε αυτό τον τομέα αλλά κατά τη γνώμη μου έχει ακόμα δρόμο μπροστά του...

  5. #20
    Εγγραφή
    23-11-2013
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να ρωτησω κατι γιατι δεν το καταλαβαινω. Στο dropbox βλεπω οτι ανεβαζω με 90-100 kb/s οσο δηλαδη και η συνδεση μου αν δεν κανω κατι αλλο. Το BitTorrent Sync θα παει 700; Προφανως οχι τεχνικα ανεφικτο αρα σε τι ειναι πιο γρηγορο;

  6. #21
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα κανεις και δεν κατακρινω.

    Αν βγαινεις και λες ομως οτι οι υπολοιποι που τα εχουμε στο cloud ειμαστε αδαεις, θα σε κρινω και θα σε παρακρινω.
    Δεν είπα ποτέ τέτοιο πράγμα, είναι προσωπική επιλογή και υπάρχουν αρκετοί λόγοι γι' αυτό όπως οι παρακάτω:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex_Oz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσείς που λέτε για προσωπικό fileserver, δε φοβάστε την απώλεια δεδομένων λόγω βλάβης, φυσικής καταστροφής ή διάρρηξης/κλοπής; Προσωπικά προτιμώ τη σιγουριά που παρέχουν λύσεις τύπου dropbox/google drive κτλ για αρχεία που δε θα ήθελα να χάσω με τίποτα. Εξάλλου, ό,τι είναι απόρρητο, πρώτα το κρυπτογραφώ και μετά το ανεβάζω στο cloud.

    Έπειτα είναι και το θέμα της ευκολίας πρόσβασης. Σίγουρα ένας fileserver που έχουμε στο σπίτι μας, μας περιορίζει λόγω της χαμηλής ταχύτητας πρόσβασης στο Internet και φυσικά λείπουν οι clients για desktop/mobile OS που επιτρέπουν εύκολο συγχρονισμό, αυτόματο uploading κτλ. To owncloud κάτι κάνει σε αυτό τον τομέα αλλά κατά τη γνώμη μου έχει ακόμα δρόμο μπροστά του...
    Δε διαφωνώ στα περισσότερα αλλά για τα προσωπικά αρχεία συνεχίζω να προτιμώ τις προσωπικές λύσεις τύπου owncloud/ftp/fileserver/webdav κλπ...

    Για αρχεία που δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία (και δε με νοιάζει αν πέσουν σε άλλα χέρια, ούτε αν χαθούν) και που απλά θέλω να τα μοιράσω εύκολα σε κάποιους, τότε δεν έχω κανένα ενδοιασμό για όποια υπηρεσία cloud τύχει μπροστά μου εκείνη τη στιγμή...

  7. #22
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Μηνύματα
    390
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H168N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dipas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω κατι γιατι δεν το καταλαβαινω. Στο dropbox βλεπω οτι ανεβαζω με 90-100 kb/s οσο δηλαδη και η συνδεση μου αν δεν κανω κατι αλλο. Το BitTorrent Sync θα παει 700; Προφανως οχι τεχνικα ανεφικτο αρα σε τι ειναι πιο γρηγορο;
    Η μέτρηση στην οποία αναφέρονται έγινε σε τοπικό δίκτυο (LAN), κάτι αντίστοιχο με το LAN sync του Dropbox, και έγινε από τη ΒitTorrent οπότε δε τη λες και αντικειμενική. Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει το ΒΤ sync, φαντάζομαι ότι εκεί που θα φαίνεται διαφορά στην ταχύτητα είναι αν έχεις τα αρχεία σου συγχρονισμένα σε πολλά pc σε διαφορετικά δίκτυα και πας να κατεβάσεις κάτι. Είναι σα να κατεβάζεις ένα torrent από πολλούς peers.

  8. #23
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τα ευαίσθητα δεδομένα δεν έχουν καμία θέση στο cloud. Η εν πάσει περιπτώσει αν κάποιος τα χρειάζεται οπωσδήποτε εκεί πρέπει να τα κρυπτογραφήσει απο μόνος του και να μην βασίζεται στις εξαγγελίες των διαφόρων εταιριών περί ασφάλειας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η τεχνοφοβια.
    Αστεία πράγματα. Επειδή η τελευταία μόδα είναι το cloud storage πρέπει όλοι να τρέξουμε να ανεβάσουμε όλα μας τα δεδομένα εκεί για να μην μας πουν τεχνοφοβικούς διάφοροι άγνωστοι στα forum...

  9. #24
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eσενα σε παρακολουθουν που τους τη λες στα φορα και θα σε χακεψουν απο εκδισκηση οποτε δεν την γλυτωνεις.
    Άτιμη κοινωνία...

  10. #25
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Σε μένα έμπαινε κανονικά στα αρχεία, απλά μου έβγαζε μήνυμα ότι δεν δουλεύει το tab Photos, αλλά είχα πρόσβαση σε αυτές μέσα από τους φακέλους.
    Πιο πολύ για πρόβλημα του site μου έκανε, παρά για πρόβλημα με πρόσβαση στα αρχεία.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #26
    Εγγραφή
    03-04-2008
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ADB P.RG A4100N
    SNR / Attn
    7.4(dB) / 30(dB)
    πάει και το Dropbox.... το κάστρο έπεσε!!!

  12. #27
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex_Oz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσείς που λέτε για προσωπικό fileserver, δε φοβάστε την απώλεια δεδομένων λόγω βλάβης, φυσικής καταστροφής ή διάρρηξης/κλοπής; Προσωπικά προτιμώ τη σιγουριά που παρέχουν λύσεις τύπου dropbox/google drive κτλ για αρχεία που δε θα ήθελα να χάσω με τίποτα. Εξάλλου, ό,τι είναι απόρρητο, πρώτα το κρυπτογραφώ και μετά το ανεβάζω στο cloud.
    Δηλαδή όσοι τα έχουν στο cloud,απλά τα έχουν εκεί να αιωρούνται χωρίς καμία άλλη προστασία;
    Κανένα άλλο backup δηλαδή;
    Η έννοια του cloud και του ftp είναι "έχω τα αρχεία όποτε θελήσω,όπου βρίσκομαι".
    Όχι "είναι σίγουρα εξασφαλισμένα".
    Ξέρουμε πολύ καλά ότι ασφάλεια 100% δεν παίζει ποτέ,άλλωστε ανάφερες και εσύ κάποιους λόγους.

  13. #28
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Eγώ στο dropbox έχω αποθηκευμένα papers, τα βιογραφικά μου και τα cover letters και την ημιτελή μου διπλωματική. Μακάρι να τα προωθήσουν όλα αυτά.

  14. #29
    Εγγραφή
    03-04-2008
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ADB P.RG A4100N
    SNR / Attn
    7.4(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από senkradvii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ στο dropbox έχω αποθηκευμένα papers, τα βιογραφικά μου και τα cover letters και την ημιτελή μου διπλωματική. Μακάρι να τα προωθήσουν όλα αυτά.
    πολύ καλή σκέψη!!!!

  15. #30
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα παντως,στην προσβαση μου..
    VAMOS ARIS

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-13, 12:31
  2. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-13, 09:40
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-13, 22:14
  4. Το Blu-ray recorder του φορητού χάλασε μετά την αναβάθμιση του firmware
    Από Katsoulinos στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-13, 04:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας